Постанова № 67132897, 25.05.2017, Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
25.05.2017
Номер справи
185/2603/17
Номер документу
67132897
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 185/2603/17

Провадження № 2-а/185/240/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2017 року м.Павлоград

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді - Зінченко А.С., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

29 березня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, в якому просить зобов'язати Павлоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії за віком починаючи з 03 січня 2017 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2014, 2015, 2016 роки, що передбачено статтею 40 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та провести виплати цих коштів з урахуванням отриманих сум.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що він перебуває на обліку в Павлоградському об'єднаному управлінні пенсійного Фонду України Дніпропетровської області з 19 січня 1995 року, та отримує на теперішній час пенсію за віком відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 03 січня 2017 року в розмірі 3741,00 грн. На пенсію за віком відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» позивач був переведений пенсійним фондом на підставі його заяви від 03 січня 2017 року, до цього знаходився на пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723_ХІІ від 16.12.1993 року з 06.08.2003 року. Загальний страховий стаж позивача складає 31 рік 07 місяців 03 дні, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 17 років 09 місяців 11 днів. При розрахунку розміру пенсії за віком станом на 01 січня 2017 року відповідачем в порушення норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосувало середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік, яка складає 1197 грн. 91 коп. Дані дії відповідача позивач вважає незаконними. Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. Відповідно до ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види, призначається один з цих видів пенсії за її вибором. Нормами ст. 9 вищезгаданого Закону передбачені види пенсійних виплат, які призначаються в солідарній системі, а саме: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Частиною 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може бути враховано заробітну плату (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року, або за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв і за весь період страхового стажу починаючи з цієї дати), із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховували під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Зазначає, що 03.01.2017 р. він звернувя саме з заявою про призначення пенсії за ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за призначенням іншого виду пенсії за іншим законом. За таких обставин, вважає, що у пенсійного органу під час призначення йому пенсії за віком у січні 2017 році підстав для застосування частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV не було, тому йому неправомірно було відмовлено в перерахунку пенсії.

Позивач надав суду заяву, у якій просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, згідно заяви позов не визнають, просять розглянути справу без участі представника відповідача, підтримують подані заперечення.

В запереченнях на позов відповідачем зазначено, що ОСОБА_1 звернувся до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про зобов'язання управління здійснити перерахунок пенсії за віком з 03.01.2017 року із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в Україні за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2014, 2015, 2016 рік, що передбачено ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести виплату коштів з урахуванням отриманих сум. Павлоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області не погоджується з поданою позовною заявою та просить суд звернути увагу на наступні обставини справи, які мають істотне значення для вирішення питання по суті. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Тернівському відділі з питань призначення та перерахунку пенсій управління з 19.01.1995 року та отримував пенсію по інвалідності, III група внаслідок професійного захворювання. На підставі особистої заяви від 13.04.1998 року ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723- XII від 16.12.1993 року. На підставі особистої заяви від 25.12.2000 року ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ від 05.11.1991 року з 25.12.2000 року. На підставі особистої заяви від 06.08.2003 року ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу"№3723-ХІІ від 16.12.1993 року з 06.08.2003 року. На підставі особистої заяви від 03.01.2017 року ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до статті 13 Закону. Пенсія розрахована за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058- IV від 09.07.2003 року зі змінами та доповненнями . Відповідно до ст.40 Закону для розрахунку розміру пенсії було враховано заробітну плату за період з 01.02.1993 року по 31.12.1994 року. Коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,63414, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 1957,55 грн. Загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 станом на 01.03.2017 року становить 3741,00 грн. Відповідно до ст.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року, пенсією є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом. Види пенсійних виплат і соціальних послуг визначені у статті 9 вищезазначеного Закону, зокрема, за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються наступні пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Відповідно до ст. 10 Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Заробітна плата для обчислення пенсії розраховується за формулою, наведеною в ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Виходячи з буквального тлумачення ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії, що призначається вперше застосовується показник середньої заробітної плати календарного року, що передує року звернення за призначенням пенсії. Під час переведення особи з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати за той календарний рік, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, а від бажання особи залежить лише можливість враховувати заробітну плату (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.І ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто показник середньої заробітної плати є незмінною величиною. Таким чином, посилання ОСОБА_1 на ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не відповідають обставинам проведеного перерахунку, оскільки вказані положення стосуються осіб, які вперше звернулись за призначенням пенсії, а не тих, яким вона вже була призначена до цього та які звернулися з заявою щодо переведення на інший вид пенсії. Чинне законодавство України не передбачає призначення пенсії більше одного разу, тому будь-який перехід з одного виду пенсії на інший, після первинного призначення, може бути здійснено лише як переведення з одного виду на інший відповідно до вимог статті 45 Закону.

Згідно з ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи, що від сторін у справі надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, оглянувши матеріали пенсійної справи позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 19.01.1995 року перебував на обліку в Тернівському відділі з питань призначення та перерахунку пенсій Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області йому було призначено та він отримував пенсію по інвалідності, ІІІ група внаслідок професійного захворювання.

На підставі заяви ОСОБА_1 від 13.04.1998 року його переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року.

25 грудня 2000 року ОСОБА_1 звернувся до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області із заявою про призначення/перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII.

На підставі вказаної заяви позивача від 25.12.2000 року його було переведено на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

06 серпня 2003 року ОСОБА_1 звернувся до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області із заявою про призначення/перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року.

На підставі вказаної заяви позивача від 06.08.2003 року його було переведено на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про державну службу».

03.01.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області із заявою про призначення/перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV.

На підставі вказаної заяви позивача від 03.01.2017 року його було переведено на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Павлоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області листом вих. М/27 від 21.03.2017 року відмовило позивачу в перерахунку пенсії та повідомило ОСОБА_1 про те, що при переведенні на інший вид пенсії до розрахунку заробітної плати було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік - 1197,91 грн. Загальний розмір пенсійної виплати на 01.03.2017 року становить 1310 грн. 34 коп.

Таким чином, судом встановлено, що позивачу було призначено пенсію по інвалідності 19.01.1995 року відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення", далі позивача відповідно до його заяв переводили на інші види пенсії, що підтверджуєтсья матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1, дослідженої судом.

03.01.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пільгової пенсії за віком відповідно до ст. 13 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», станом на день звернення він отримував пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу», що, також, підвтверджується матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1, дослідженої судом, та його заявою про перерахунок пенсії від 10.03.2017 р.

Частиною першою статті 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15 ), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15 ), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Згідно з положеннями ст. 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, що в цілому складає доход державного службовця, з якого йому нараховується пенсія.

Відповідно до ст. 37 вказаного Закону визначається порядок обчислення заробітної плати для розрахунку розміру пенсії державного службовця. Також цією статтею передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Таким чином, судом встановлено, що позивачу було призначено пенсію по інвалідності 19.01.1995 року ЗУ "Про пенсійне забезпечення", далі позивача відповідно до його заяв переводили на інші види пенсії, 03.01.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 13 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», станом на день звернення він отримував пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Отже, суд приходить до висновку, що позивачу у справі було призначено іншу пенсію за іншим законом, а не переведено з одного на інший вид пенсії в межах одного закону.

У частині першій статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

За правилами ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою, передбаченою, а саме:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Ск- сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу)за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ …+ Кз n)

К-кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак у випадку із заявою позивача від 03.01.2017 р. мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.

Так, позивачу органами пенсійного фонду призначено пенсію по інвалідності, далі його було неоднаразово переведно на інші види пенсії, станом на день звернення за призначенням пенсії 03.01.2017 р. він отримував персію за іншим Законом, а саме Законом України «Про державну службу» №3723-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№1058-IV він звернувся вперше.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що при призначенні позивачу пенсії за віком відповідач повинен був застосовувати положення частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІV, а не частини третьої статті 45 цього Закону.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Так як судом встановлено, що позивачу протиправно було відмовлено в перерахунку пенсії, та дана вимога підлягає задоволенню, тому суд приходить до висновку, що для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, необхідно вийти за межі позовних вимог, та на підставі вищезазначеного, визнати дії відповідача в частині відмови в перерахунку пенсії протиправними.

Враховуючи, що відповідно до п.1 ч.2 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову, суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності, суд вважає за необхідне визнати дії відповідача саме протиправними.

Відповідно до частин 1,3 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 6 -11, 71, 161, 163, 167 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з застосування при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2014, 2015, 2016 роки, що передбачено статтею 40 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Павлоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до заяви від 03 січня 2017 року із застосуванням положень частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 03 січня 2017 року та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати на судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області.

Суддя А. С. Зінченко