Рішення № 67127176, 12.06.2017, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
12.06.2017
Номер справи
924/347/17
Номер документу
67127176
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"12" червня 2017 р.Справа № 924/347/17

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Танасюк О.Є., розглянувши матеріали справи

за позовом публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Хмельницької філії ПАТ "Укртелеком" м.Хмельницький

до Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області м.Дунаївці, Хмельницька область

за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

- Дунаєвецької районної ради, Хмельницька область, м. Дунаївці

- Дунаєвецької міської ради Хмельницька область, м. Дунаївці

- Дунаєвецької селищної ради, Хмельницька область, м. Дунаївці

- Маківської сільської ради, Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Маків

про 158409,19 грн. по відшкодуванню витрат за наданні телекомунікаційні послуги

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - представник за довіреністю №954 від 12.12.16р.

від відповідача: ОСОБА_2 - представник за довіреністю №1294/01-13/2017 від 26.04.17р.; ОСОБА_3 - представник за довіреністю №1767/01-13/2017 від 09.06.2017р.

від третьої особи - Дунаєвецької районної ради: ОСОБА_4 - представник за довіреністю №96-02-14/2017 від 09.06.2017р.

від третьої особи - Дунаєвецької міської ради: ОСОБА_5 - представник за довіреністю №02.05-12/121 від 25.01.2017р.

від третьої особи - Дунаєвецької селищної ради: не з'явився

від третьої особи - Маківської сільської ради: не з'явився

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно з ст.85 ГПК України.

Суть спору: позивач звернувся з позовом про стягнення з відповідача 161600,63 грн. по відшкодуванню витрат за наданні телекомунікаційні послуги пільговим категоріям споживачів Дунаєвецького району, Хмельницької області, за період з 01.12.2015 р. по 31.12.2016 року включно.

Ухвалою суду від 22.05.2017р. прийнято заяву позивача про зменшення позовних вимог, у звязку з чим предметом розгляду спору є стягнення 158409,19 грн. по відшкодуванню витрат за наданні телекомунікаційні послуги.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивачем за вказаний період було надано телекомунікаційні послуги на пільгових умовах громадянам Дунаєвецького району, які підпадають під дію Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про охорону дитинства", "Про прокуратуру". Зазначає, що загальна сума наданих послуг склала 158409,19 грн.

Позивач вказує, що згідно Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256, відшкодування витрат, понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг відповідним категоріям громадян здійснюється відповідачем за рахунок державних субвенцій.

Враховуючи, що відповідачем не відшкодовано позивачу вказані послуги, позивач просить в судовому порядку стягнути 158409,19 грн. в якості відшкодуванню витрат за наданні телекомунікаційні послуги пільговим категоріям споживачів.

Представник відповідача в судовому засіданні та в письмовому відзиві №1296/01-13/2017 від 26.04.2017р. вказує, що відповідно до проведених електронних звірок загальної кількості пільговиків та вартості наданих пільг, Хмельницькою філією ПАТ "Укртелеком" протягом січня-грудня 2016р. надано пільги окремим категоріям громадян на суму 155985,20 грн. Враховуючи зареєстровану заборгованість станом на 01.01.2016р. в розмірі 1977,00 грн., відповідач зазначає, що станом на 01.01.2017р. заборгованість Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області перед позивачем становить 157962 грн., а не 161600,63 грн.

При цьому, звертає увагу, що Законом України „Про Державний бюджет України на 2016рік не було передбачено субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з оплати послуг окремим категоріям громадян. Тому договір про відшкодування пільг за телекомунікаційні послуги на2016р. між сторонами не укладався.

Повідомляє, що відповідачем направлялися листи до управління фінансів Дунаєвецької райдержадміністрації та обєднаних територіальних громад з проханням винести на розгляд чергової сесії питання виділення коштів для відшкодування витрат н зазначені цілі, на що позитивної відповіді отримано не було. За таких обставин, у звязку з відсутністю субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг звязку у 2016р., управління соціального захисту населення не мало фінансової можливості відшкодувати Хмельницькій філії ПАТ "Укртелеком" витрати, повязані з наданням пільг окремим категоріям громадян на телекомунікаційні послуги за 2016р. та грудень 2015р. в сумі 157962,20 грн. Тому, просить в позові відмовити.

Позивач у додаткових письмових поясненнях від 18.05.2017р. №03/1436 зазначає, що Законом України "Про телекомунікації", Правилами надання та отримання телекомунікаційних послуг не передбачено жодного обмеження щодо надання послуг у разі відсутності коштів на зазначені цілі. Також вважає безпідставними доводи відповідача про те, що вказані зобовязання виникають із договору, оскільки в силу ст. 174 ГК України господарські зобовязання можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.

Крім того, позивач звертає увагу, що ним на виконання п. 10 Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" позивачем щомісяця у паперовому та електронному вигляді надавалися відповідачу розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам, згідно з формою "2-пільга", розрахунки в розрізі пільгових категорій, за результатами проведеного звіряння між позивачем і відповідачем підписано акт звіряння розрахунків за надані населенню пільги по послугах електрозвязку.

Позивач зазначає, що відповідач відповідає за своїми зобов'язаннями які виникли безпосередньо із закону і така відповідальність не може ставитись в залежність від дій чи бездіяльність будь-яких третіх осіб. При цьому вважає безпідставними доводи відповідача про залежність його обовязку відшкодувати позивачу борг від укладення договору щодо такого відшкодування, припинення дії договору, чи відсутність в договорі положень щодо терміну дії останнього в частині проведення розрахунків до їх повного виконання.

Представник третьої особи - Дунаєвецької районної ради Хмельницької області в судовому засіданні та у письмовому поясненні від 08.06.2017р. №95-02-14/2017 зазначає, що згідно довідки звіряння розрахунків сума боргу по Дунаєвецькому районі за 2016р. та грудень 2015р. становить 158409,19 грн. Вказує, що ресурс районного бюджету немає фінансової можливості відшкодувати витрати у сумі 158409,19 грн. за надані телекомунікаційні послуги. Повідомляє, що дане питання буде розглянуто на черговій сесії районної ради.

Представник третьої особи - Дунаєвецької міської ради в судовому засідання та у письмовому поясненні від 09.06.2017р. №02.05-12/917 зазначає, що до місцевого бюджету Дунаєвецької міської ради коштів з Державного бюджету України на компенсацію витрат за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям населення за період з 01.12.2015р. по 31.12.2016р. не надходило.

Третя особа - Дунаєвецька селищна рада представника в судове засідання не направила, письмових пояснень не надала.

Третя особа - Маківська сільська рада представника в судове засідання не направила, письмових пояснень не надала.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

20.01.2015р. між Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації (платник) та відкритим акціонерним товариством "Укртелеком" (замовник) укладено договір про фінансування пільг населенню №1 (далі - договір), який регламентує відносини щодо фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення згідно Закону України "Про державний бюджет України", Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії і їх соціальний захист", Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів України", Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про охорону дитинства", Постанови Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002р. "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", Постанови Кабінету Міністрів України №38 від 24.01.2011р. "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005р. №20".

Відповідно до п.п. 2.1.1., 2.1.4. п. 2.1. договору платник зобов'язується забезпечити облік в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги; по мірі надходження субвенцій з державного бюджету місцевими бюджетам на зазначені цілі у відповідному бюджетному році здійснювати розрахунки з замовником у відповідності до Постанови КМУ від 04.03.2002р. №256 "Про затвердження порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету".

Згідно п.п. 2.2.1, 2.2.3. п. 2.2. договору замовник зобовязаний надавати громадянам, які мають право, пільги на послуги звязку; щомісячно до 3-го числа подавати на паперових або в електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці згідно з формою „2-пільга.

Термін дії договору встановлюється з 01.01.2015р. та діє до 31.12.2015р. (п. 6.1. договору).

Згідно акту звіряння розрахунків за надані пільги ветеранам війни та праці за послуги звязку станом на 01.01.2016р. заборгованість Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації перед позивачем становила 1977,00 грн. Даний акт підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками.

Також публічним акціонерним товариством "Укртелеком" в особі Хмельницької філії ПАТ "Укртелеком" протягом січня-грудня 2016р. надавались телекомунікаційні послуги на пільгових умовах громадянам Дунаєвецького району Хмельницької області, які підпадають під дію Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про охорону дитинства" та "Про прокуратуру" на загальну суму 156432,19 грн., що підтверджується довідкою управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області щодо звіряння розрахунків від 19.05.2017р. №1524/01-13/2017р., яка підписана обома сторонами та скріплена їх печатками.

В матеріалах справи наявні розрахунки видатків на відшкодування витрат, повязаних з наданням пільг у січні-грудні 2016р. (за формою 2 пільга - компенсуючий орган 6801010000000018 відділ соціального забезпечення) та звіти Хмельницької філії ПАТ "Укртелеком" на відшкодування наданих телекомунікаційних послуг.

Позивач звертався до відповідача з листом від 28.01.2016р. №05/05-323 від 28.01.2016р., в якому просив надати розяснення щодо механізму відшкодування у 2016р. структурними підрозділами з питань соціального захисту населення витрат за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян. Також було надіслано два примірники договору на підписання.

Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації в листі від 05.02.2016р. №439/01-15/2016 повідомило позивача, що Законом України „Про державний бюджет України на 2016 рік не передбачена субвенція на надання пільг з послуг звязку окремим категоріям громадян. Тому укладати договори про відшкодування пільг за послуги звязку немає фінансової можливості.

Управлінням державної казначейської служби України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області листом від 10.05.2017р. №02-13/852 повідомлено Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації, що протягом 2016р. надходження асигнувань з місцевого бюджету по КПКВК 0902214 не було.

23.06.2016р. Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації звернулося з листом №2117/01-04/2016 до управління фінансів Дунаєвецької районної державної адміністрації, в якому просило передбачити в районному бюджеті кошти для відшкодування витрат, повязаних з наданням пільг на послуги звязку Хмельницькою філією ПАТ "Укртелеком" у 2016р.

Управління фінансів Дунаєвецької районної державної адміністрації листом від 19.10.2016р. №2117/01-14/2016 повідомило, що при розгляді та обговоренні на сесії районної ради проекту рішення „Про внесення змін до районного бюджету у 2016р. депутатами районної ради на засіданні постійної комісії з питань планування, бюджету та фінансів дана пропозиція була відхилена, тому кошти на зазначені цілі не виділялися.

Також 23.06.2016р. відповідачем направлялися листи до Дцнаєвецької міської обєднаної територіальної громади, Дунаєвецької селищної обєднаної територіальної громади, Маківської сільської обєднаної територіальної громади з проханням винести на розгляд чергової сесії питання про виділення коштів для відшкодування витрат, повязаних з наданням пільг на послуги звязку Хмельницькою філією ПАТ "Укртелеком" на 2016р.

Дунаєвецькою міською радою в листі від 21.10.2016р. №02-19/2021 повідомлено, що дане питання найближчим часом розглядатися не буде.

Дунаєвецькою селищною радою листом від 05.07.2016р. №434 повідомлено, що питання про виділення коштів для відшкодування витрат, повязаних з наданням пільг на послуги звязку Хмельницькою філією ПАТ "Укртелеком" буде розглядатися на черговій сесії.

07.10.2016р. позивачем на адресу відповідача було направлено претензію №03/3618 від 06.10.2016р., в якій просив управління сплатити борг за період з 01.01.2016р. по 01.09.2016р. в сумі 137114,24 грн., з яких: 132987,19 грн. основна заборгованість, 1379,00 грн. 3% річних, 2748,05 грн. інфляційні втрати.

Згідно інформаційної довідки Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації від 19.05.2017р. №1525/01-13/2017 щодо обсягу заборгованості, яка склалася перед Хмельницькою філією ПАТ "Укртелеком" за надані пільги окремим категоріям громадян станом 01.01.2017р., вказана заборгованість становить 158408,19 грн., в тому числі 1977,00 грн. заборгованість, яка склалася станом на 01.01.2016р.

Таким чином, у зв'язку з несплатою наданих послуг зв'язку пільговим категоріям населення, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення 158409,19 грн. боргу по відшкодуванню витрат за наданні телекомунікаційні послуги.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги таке:

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Хмельницької філії ПАТ "Укртелеком" є оператором телекомунікацій, який надає телекомунікаційні послуги споживачам відповідно до вимог Цивільного та Господарського кодексів України, Закону України "Про телекомунікації", Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №295 від 11.04.2012 (надалі - Правила), інших законодавчих актів України.

Відповідно до п. 3 ст. 63 Закону України "Про телекомунікації", споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, телекомунікаційні послуги надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.

Пунктом 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №295 від 11.04.2012р., визначено, що встановлені законом пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.

Статтею 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" встановлено, що пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання визначаються виключно законами України. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

У Законі України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу від 22.10.1993р. №3551-XII, Законі України „Про жертви нацистських переслідувань від 23.03.2000р. №1584-ІІІ, Законі України „Про статус і соціальний захист громадян, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991р. №796-ХІІ, Законі України „Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний статус від 24.03.2008 року №203/98-ВР, Законі України "Про соціальний правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991р. №2011-ХІІ та Законі України „Про охорону дитинства від 26.04.2001 року №2402-ІІІ передбачено надання пільг певним категоріям громадян при оплаті за послуги зв'язку (телекомунікаційні послуги), і такі є нормами прямої дії.

Як свідчать матеріали справи, публічним акціонерним товариством "Укртелеком" в особі Хмельницької філії протягом січня-грудня 2016р. надано телекомунікаційні послуги на пільгових умовах громадянам Дунаєвецького району, на яких поширюється дія вищезазначених Законів на загальну суму 156432,19 грн., що підтверджується довідкою управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області щодо звіряння розрахунків від 19.05.2017р. №1524/01-13/2017р., яка підписана обома сторонами та скріплена їх печатками.

Крім того, як вбачається з акту звіряння розрахунків за надані пільги ветеранам війни та праці за послуги звязку в Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації станом на 01.01.2016р. наявна заборгованість перед позивачем в розмірі 1977,00 грн. Даний акт підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками.

Згідно наявної в матеріалах справи інформаційної довідки Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації від 19.05.2017р. №1525/01-13/2017 щодо обсягу заборгованості, яка склалася перед Хмельницькою філією ПАТ "Укртелеком" за надані пільги окремим категоріям громадян станом 01.01.2017р., вказана заборгованість становить 158408,19 грн.

Відповідно до ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України, зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг по оплаті за надані послуги та компенсації громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються органами Державного казначейства України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень. Зазначена норма є спеціальною по відношенню до загальних положень частин 1-4 ст. 48 Бюджетного кодексу України.

Згідно зі ст. 87 Бюджетного кодексу України, видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення належать до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України. При цьому порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 97 Бюджетного кодексу України).

Зі змісту підпункту б пункту 4 частини 1 ст. 89 та ст. 102 Бюджетного кодексу України вбачається, що видатки на відшкодування вартості послуг, наданих пільговим категоріям громадян, здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з Державного бюджету України (субвенцій з Державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету (далі - Порядок №256), яким встановлено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету. Зокрема, п. 2 вказаної Постанови визначено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданим особам, які мають право на відповідні пільги.

Відповідно до п. 3 Порядку №256 головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Отже, розпорядником коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення - громадян Дунаєвецького району є Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області, а тому на підставі вищезазначених норм законодавства відшкодування витрат, понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян, має здійснюватись відповідачем за рахунок державних субвенцій.

Згідно з п.10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №17, підприємства та організації, які надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга.

В матеріалах справи наявні розрахунки видатків на відшкодування витрат, повязаних з наданням пільг у січні-грудні 2016р. (за формою 2 пільга - компенсуючий орган 6801010000000018 відділ соціального забезпечення) та звіти Хмельницької філії ПАТ "Укртелеком" на відшкодування наданих телекомунікаційних послуг.

При цьому, як слідує із матеріалів справи та пояснень відповідача, останній не заперечує факт надання позивачем телекомунікаційних послуг на пільгових умовах громадянам Дунаєвецького району на загальну суму 158409,19 грн. Натомість, відповідач посилається на відсутність відповідного бюджетного фінансування для вказаних виплат на 2016р.

Однак, суд зазначає, що посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення його від відшкодування вказаних вище витрат, понесених позивачем, та не може бути підставою для звільнення від відповідальності за порушення такого зобов'язання шляхом примусового стягнення.

Зі змісту статті 617 Цивільного кодексу України вбачається, що особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

У листі від 30.06.2011р. № 31-07310-10-24/16584 Міністерство фінансів України роз'яснило, що ...деякі програми, які відносяться до державних програм соціального захисту населення, є державною гарантією і одержувачу не може бути відмовлено в їх наданні у разі, якщо він має на них право. У цьому випадку проводиться відшкодування витрат за фактично спожиті послуги (нараховані соціальні виплати) в межах встановлених норм (розмірів).

Таким чином, зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку, компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.

Законодавством не передбачена залежність відшкодування від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, чи випадки повного або часткового звільнення від обовязку здійснення розрахунків з постачальниками послуг на пільгових умовах, оскільки надання пільг певним категоріям населення відбувається у відповідності до вимог Законів України.

У п. 5 Оглядового листа Вищого господарського суду України №01-06/374/2013 від 18.02.2013р. вказано, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках державного бюджету України, не виправдовує бездіяльність замовника і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

Європейським судом з прав людини у рішеннях у справі ОСОБА_1 ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18.10.2005р. та у справі "Бакалов проти України" від 30.11.2004р. зазначено, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

Аналогічні висновки містяться в постановах Верховного Суду України від 15.05.2012р. у справі №11/446 та від 22.03.2017р. у справі №905/2358/16, які є обов'язковими для суду згідно ст. 111-28 Господарського процесуального кодексу України, у постанові Вищого господарського суду України від 12.04.2017 року у справі №927/1039/16.

Також, суд звертає увагу, що телекомунікаційні послуги на пільгових умовах позивачем надавались не за власною ініціативою, а на виконання імперативних законодавчих вказівок щодо цього. Як наслідок, уповноважений на те державою орган - відповідач у справі, в силу закону, зобовязаний відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних коштів ці витрати.

У звязку із наведеним, Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області відповідає за своїми зобов'язаннями, які виникли безпосередньо із закону і така відповідальність не може ставитися в залежність від дій чи бездіяльності будь-яких третіх осіб.

При цьому, слід зазначити, що чинне законодавство України не передбачає обов'язковості укладення договору про відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян, оскільки зобов'язання сторін у даній справі виникають безпосередньо із Законів України і не залежать від їх бажання. Тому посилання відповідача на відсутність укладеного між сторонами договору на фінансування пільг населенню у 2016р. є безпідставним та спростовується нормами ст. 11 ЦК України, якою передбачено, що цивільні права та обовязки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Згідно частини 1 статті 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Статтями 33, 34 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до частини 1 статті 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З врахуванням вищенаведеного, позовні вимоги публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Хмельницької філії ПАТ "Укртелеком" про стягнення з відповідача 158409,19 грн. по відшкодуванню витрат за наданні телекомунікаційні послуги є обґрунтованими, підтвердженні матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 13, 32, 33, 34, 43, 49, 82, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Хмельницької філії ПАТ "Укртелеком" м.Хмельницький до Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області м. Дунаївці, Хмельницька область, за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Дунаєвецької районної ради, Хмельницька область, м. Дунаївці, Дунаєвецької міської ради Хмельницька область, м. Дунаївці, Дунаєвецької селищної ради, Хмельницька область, м. Дунаївці, Маківської сільської ради, Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Маків про 158409,19 грн. по відшкодуванню витрат за наданні телекомунікаційні послуги задовольнити.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області (Хмельницька область, м. Дунаївці, вул. Красінських, 7, код ЄДРПОУ 03198416) на користь публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Хмельницької філії ПАТ "Укртелеком" (м.Хмельницький вул. Проскурівська, 13, код ЄДРПОУ 21560766) 158409,19 грн. (сто пятдесят вісім тисяч чотириста девять гривень 19 коп.) по відшкодуванню витрат за наданні телекомунікаційні послуги, 2376,14 грн. (дві тисячі триста сімдесят шість гривень 14 коп.) витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

Повне рішення складено 14.06.2017р.

СуддяО.Є. Танасюк

Віддрук. 7 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу, публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Хмельницької філії ПАТ "Укртелеком" (29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівська,13)

3 - відповідачу, Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області (32400, Хмельницька область, м.Дунаївці, вул. Красінських,7)

4 - третій особі - Дунаєвецька районна рада (Хмельницька область, м. Дунаївці, вул. 1 Травня, б. 1), простим.

5 - третій особі - Дунаєвецька міська рада (Хмельницька область, м. Дунаївці, вул. Шевченка, б. 50), простим.

6 - третій особі - Дунаєвецька селищна рада (Хмельницька область, м. Дунаївці, вул. Чорновола, б. 19), простим.

7 - третій особі - Маківська сільська рада (Хмельницька область, м. Дунаєвецький район, с. Маків, вул. Воздвеженська, б. 22) простим.