Головуючий у 1 інстанції - Смішлива Т.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2017 року справа № 812/1541/16
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Чебанова О.О., суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О., при секретарі судового засідання Куленко О.Д., за участю представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 березня 2017 року у справі № 812/1541/16 за позовом Приватного підприємства «Айленд» до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Айленд» (далі позивач) звернулося до Луганського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області (далі відповідач), в якому просило зобовязати ДПІ у м. Сєвєродонецьку прийняти рішення про списання податкового боргу в сумі 362970,57 грн. з орендної плати за землі державної та комунальної власності як безнадійного та пені, що нарахована на вказаний податковий борг.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16 березня 2017 року у справі № 812/1541/16 адміністративний позов було задоволено частково, внаслідок чого: зобов'язано Державну податкову інспекцію у м. Сєвєродонецьку списати безнадійний податковий борг Приватного підприємства "Айленд" з орендної плати за землю з юридичних осіб у загальній сумі 160813,21 грн. (сто шістдесят тисяч вісімсот тринадцять грн.. 21 коп.); у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням, Державна податкова інспекція у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області подала апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги та просила її задовольнити.
Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, а також документи, які містяться в матеріалах адміністративної справи, встановила наступне.
Приватне підприємство Айленд зареєстровано в якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 32418971, місцезнаходження: 93412, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, шосе Будівельників, 23Б.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем подано до ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області податкову декларацію з плати за землю на 2013 рік № НОМЕР_1 від 20.02.2013 з визначенням річної суми орендної плати за дві земельні ділянки у сумі 19738,86 грн. та 9146,25 грн. відповідно, із зазначенням щомісячних платежів на 2013 рік (а.с. 69-70).
18.06.2013 ПП Айленд подано до ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області уточнюючі декларації з орендної плати за землю за 2012 рік № НОМЕР_2 та за 2013 рік № НОМЕР_3, якими збільшено податкові зобовязання з орендної плати за землю за уточнений період та самостійно нараховано штраф і пеню (а.с. 71-72, 73-74).
Відповідно до витягу з інтегрованої картки платника з орендної плати за землю інформація про нарахування позивачем грошових зобовязань з орендної плати за земельні ділянки за звітною декларацією на 2013 рік та за уточнюючими деклараціями за 2012 рік № НОМЕР_2 та за 2013 рік № НОМЕР_3, у тому числі про самостійне нарахування штрафу і пені повністю відображено податковим органом 18.06.2013 (а.с. 75-79).
За даними з інтегрованої картки ПП Айленд з орендної плати за землю станом на 29.06.2013 за ПП Айленд зафіксовано податковий борг в загальній сумі 362970,57 грн. (основний борг 351914,84 грн., пеня 11055,73 грн.) (а.с. 75-79).
Отже, наявність податкового боргу з орендної плати у сумі 362970,57 грн. (основний борг 351914,84 грн., пеня 11055,73 грн.) станом на 29.06.2013 визнано сторонами, підтверджено даними з інтегрованої картки платника з орендної плати за землю та в силу ч. 3 ст. 72 КАС України не потребують іншого додаткового доказування.
17.10.2016 ПП Айленд звернулось із заявою до ДПІ у м. Сєвєродонецьку про списання безнадійного податкового боргу у сумі 362970,57 грн. та пеню нараховану на вказаний податковий борг у зв'язку із закінченням строку давності (1095 календарних днів) (а.с. 7-8).
Листом від 25.10.2016 № 19961/12/14-17-20 ДПІ у м. Сєвєродонецьку повідомила ПП Айленд, що за умови наявності підстав за підсумками третього кварталу 2016 року податковим органом буде прийнято рішення про списання безнадійного податкового боргу ПП Айленд (а.с. 9).
Згідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктами 102.1, 102.4 ст. 102 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
У відповідності до пп. 101.2.3 п. 101.2 ст. 101 Податкового кодексу України безнадійним, зокрема, є податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом. При цьому, на виконання п. 101.5 ст. 101 згаданого Кодексу, контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.
Так, механізм списання податкового боргу визначається Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України № 577 від 10.10.2013, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за № 1844/24376.
Згідно п. 2.1 зазначеного Порядку, під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти: 1) податковий борг платника податків, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв'язку з недостатністю майна банкрута; 2) податковий борг фізичної особи, яка: визнана в судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; або померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; або понад 720 днів перебуває у розшуку; 3) податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 Податкового кодексу України; 4) податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
На виконання пунктів 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 Порядку (виникнення податкового боргу внаслідок форс-мажорних обставин), платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов'язково додаються документи, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.
За результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
В інших випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку (в тому числі відносно податкового боргу по якому минув строк позовної давності), орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу.
Структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до інформаційної системи не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.
Виходячи з системного аналізу вказаних норм, на переконання колегії суддів, обов'язок платника податків подавати органу доходів і зборів заяву про списання безнадійного податкового боргу та документи, що підтверджують цей борг, виникає лише в разі списання податкового боргу, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). В інших випадках, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав, може прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу, без надання платником податків документів, що підтверджують цей борг.
Отже, списання податковим органом безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, мало здійснюватися органами державної податкової служби самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи, за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу, або за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу.
В даному випадку, матеріалами справи підтверджено та не заперечується відповідачем, що податковий борг ПП "Айленд" по орендній платі за землю в розмірі 362970,57 грн. зафіксований в інтегрованій картці платника податку 29 червня 2013 року, тобто понад 1095 днів.
Однак, ПП Айленд 10.08.2015 подано до ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області уточнюючу декларацію з орендної плати за землю за 2013 рік, якою зменшено грошові зобовязання, визначені у попередніх податкових деклараціях, за січень 2013 року на суму 28177,19 грн., за лютий 2013 року на суму 28177,19 грн., за березень 2013 року на суму 27416,00 грн., та за квітень 2013 року на суму 27416,00 грн., а всього зменшив вказаною уточнюючою декларацією з орендної плати за землю за 2013 рік, які нараховано станом на 29.06.2013, зобовязання на загальну суму 111186,38 грн. (а.с. 48-50).
Дані про зменшення грошових зобовязань ПП Айленд з орендної плати за землю на підставі уточнюючої декларації з орендної плати за землю за 2013 рік від 10.08.2015 відображені в інтегрованій картці платника ПП Айленд з орендної плати за землю (а.с. 43 зворотній бік).
Крім того, Приватне підприємство Айленд з липня 2013 року по липень 2014 року сплачувало орендну плату за землю з юридичних осіб, а саме 25.07.2013 у сумі 7000,00 грн., 27.08.2013 у сумі 7000,00 грн., 27.09.2013 у сумі 7000,00 грн., 29.10.2013 у сумі 7000,00 грн., 28.11.2013 у сумі 7000,00 грн., 28.11.2013 у сумі 6970,98 грн., 28.01.2014 у сумі 7000,00 грн., 27.02.2014 у сумі 7000,00 грн., 26.03.2014 у сумі 7000,00 грн., 28.04.2014 у сумі 7000,00 грн., 28.05.2014 у сумі 7000,00 грн., 25.06.2014 у сумі 7000,00 грн., 29.07.2014 у сумі 7000,00 грн., а всього у сумі 90970,98 грн.
У пункті 87.9. статті 87 Податкового кодексу України, зазначено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
На підставі вказаної норми податковим органом зараховувалась орендна плата за землю, яка сплачувалась ПП Айленд вищенаведеними платіжними дорученнями в рахунок погашення заборгованості яка виникла в попередніх періодах, а саме станом на 29.06.2013.
З урахуванням зазначеного колегія суддів приходить до висновку, що податковий борг ПП Айленд у розмірі 362970,57 грн. (основний борг 351914,84 грн., пеня 11055,73 грн.), зафіксований на 29.06.2013, самостійно зменшено ПП Айленд шляхом часткової сплати податкових зобовязань у період з липня 2013 року по липень 2014 року на суму 90970,98 грн. та 10.08.2015 шляхом уточнення податкових зобовязань за січень квітень 2013 року на суму 111186,38 грн.
Таким чином, заборгованість, яка була зафіксована станом на 30.06.2013 позивачем самостійно зменшена на 202157,36 грн. (90970,98 грн. сплата та 111186,38 грн. уточнююча декларація від 10.08.2015).
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідно до вищезазначених норм законодавства, заборгованість позивача з орендної плати за землю у сумі 160813,21 грн. (362970,57 грн. 202157,36 грн.), яка виникла станом на 29.06.2013, визначається як безнадійний податковий борг, оскільки позивач добровільно не сплатив самостійно визначені податкові зобовязання, а самим податковим органом протягом 1095 днів не вживались заходи щодо примусового стягнення зазначеного податкового боргу. З урахуванням наведеного, податковий борг у відповідності до положень Податкового кодексу України визнається безнадійним, а тому у податкового органу не було правових підстав для відмови у задоволенні заяви позивача від 17.10.2016.
Законодавством чітко визначено при наявності яких умов податковий орган повинен прийняти рішення про визнання заборгованості безнадійною і її списання. При цьому, законодавством передбачено, що податковий орган перевіряє наявність цих умов і за їх наявності приймає відповідне рішення про списання боргу.
Частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що адміністративний позов ПП "Айленд" підлягає частковому задоволенню.
Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 березня 2017 року у справі № 812/1541/16 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 березня 2017 року у справі № 812/1541/16 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після складення у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 14.06.2017.
Головуючий суддя О.О. Чебанов
Судді І.В. Сіваченко
ОСОБА_3