
Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
13 червня 2017 р. № 820/1791/17
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шляхова О.М., розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов, поданий Головним управлінням ДФС у Харківської області до ТОВ "Карпатнадраінвест" Уповноваженої особи за Договором про спільну діяльність від 13.10.2004 року № 1747, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Південна об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Харківській області, про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Головне управління ДФС у Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ТОВ "Карпатнадраінвест" (код ЄДРПОУ 31789453) Уповноваженої особи за Договором про спільну діяльність від 13.10.2004 року № 1747 (код ЄДРПОУ 560244179), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Південна об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Харківській області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд: надати дозвіл ГУ ДФС у Харківській області на погашення суми податкового боргу, що обліковується за ТОВ "Карпатнадраінвест" (код ЄДРПОУ 31789453) Уповноважена особа за Договором про спільну діяльність від 13.10.2004 року № 1747 (код ЄДРПОУ 560244179) - у розмірі 23176196,90 грн. за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі.
Ухвалою від 13.05.2017 року відкрито провадження по справі.
В обґрунтування заявленого позову заявник зазначив, що відповідач має податковий борг перед бюджетом у сумі 23 176 196,90грн. по наступним податкам: Рентна плата за користування надрами для видобування природного газу, загальна заборгованість в сумі - 22224831,64 грн., (в т.ч. основний платіж - 15379764,24 грн.; штрафна санкція - 1232873,27 грн.; пеня - 5612194,13грн.); Рентна плата за користування надрами для видобування газового конденсату, загальна заборгованість в сумі - 951365,26грн., (в т.ч. основний платіж - 610016,22грн.; штрафна санкція - 29187,10грн; пеня - 312161,94грн.). ТОВ «Карпатнадраінвест» за ДСД №1747 в порушення вимог ст.57 Податкового кодексу України не сплатило податкові зобов’язання, у звязку із чим керівником Південної ОДПІ прийнято рішення Про опис майна у податкову заставу №25. В Державному реєстрі обтяжень рухомого майна внесено записи про податкову заставу майна боржника - відповідача по справі. Просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибув. Через канцелярію суду 13.06.2017 року представником позивача надане клопотання про розгляд позовної заяви без його участі у порядку письмового провадження.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибув, із заявами про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за його відсутності не звертався, своїм правом на надання заперечень не скористався.
Суд вважає, що сторони є належним чином повідомленими про дату, час та місце судового засідання, потреба заслухати свідка чи експерта відсутня, перешкод для розгляду справи у судовому засіданні немає, а тому суд вважає що справу слід розглянути за наявними в ній матеріалами в порядку письмового провадження з огляду на ч. 6 ст. 128 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд вважає, що адміністративна справа повинна бути розглянута в порядку письмового провадження, на основі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовна заява контролюючого органу підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Договір про спільну діяльність від 13.10.2004 року №1747 - уповноваженої особи ТОВ "Карпатнадраінвест" (код ЄДРПОУ 31789453) зареєстровано як юридичну особу за адресою: 62303, Харківська обл., Дергачівський р-н, м. Дергачі, площа Перемоги, 14 та перебуває на обліку в Південній об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Харківській області з 22.07.2013.
Відповідно до п.п.19-1.1.1, 19-1.1.2, 19-1.1.7, 19-1.1.10, 19-1.1.34, 19-1.1.45, 19-1.1.46 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; контролюють своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; реєструють та ведуть облік платників податків, осіб, які здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, проводять диференціацію платників податків; забезпечують ведення обліку податків, зборів, платежів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством; здійснюють інші функції, визначені законами України.
Плата за користування надрами - загальнодержавний платіж, який справляється у вигляді: плати за користування надрами для видобування корисних копалин; плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин (стаття 262 Податкового кодексу України ).
Платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр (підпункт 263.1.1 пункт 263.1 статті 263 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 263.11.1 пункту 263.1 статті 263 Податкового кодексу України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, до закінчення граничного строку подання податкових розрахунків, визначеного розділом II цього Кодексу, та за формою, встановленою відповідно до статті 46 цього Кодексу, подають за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, а при видобуванні вуглеводневої сировини, що дорівнює календарному місяцю, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин до контролюючого органу: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового Кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктами 49.1. та 49.2 статті 49 Податкового Кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин подаються платником, починаючи з календарного кварталу, а при видобуванні вуглеводневої сировини з календарного місяця, що настає за кварталом/місяцем, у якому такий платник отримав спеціальний дозвіл (підпункт 263.11.3 пункту 263.1 ст. 263 Податкового кодексу України).
Платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачують податкові зобов'язання у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ними контролюючому органу: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України (підпункт 263.12.1 пункту 263.1 ст. 263 Податкового кодексу України).
Платник несе відповідальність за правильність обчислення суми плати за користування надрами для видобування корисних копалин, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України. Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин до бюджету здійснюють контролюючі органи (підпункт 263.13.1 пункту 263.1 ст. 263 Податкового кодексу України).
Податковий борг виник за період з 01.09.2016року по 01.05.2017року. з урахуванням розрахунків податкового боргу від 26.04.2017 року та розрахунку податкового боргу від 26.05.2017року.
Судом з'ясовано, що податковий борг в сумі 23 176 196,90грн. по наступним податкам:
Рентна плата за користування надрами для видобування природного газу, загальна заборгованість в сумі - 22224831,64грн., (в т.ч. основний платіж - 15379764,24грн.; штрафна санкція - 1232873,27грн; пеня - 5612194,13грн.); Рентна плата за користування надрами для видобування газового конденсату, загальна заборгованість в сумі - 951365,26грн., (в т.ч. основний платіж - 610016,22грн.; штрафна санкція - 29187,10грн; пеня - 312161,94грн.).
Відповідно до п.п.36.1-36.3 ст.36 ПК України, податковим обов’язком визнається обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов’язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов’язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов’язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
За визначенням п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового Кодексу України (далі - ПК України) податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно зі ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Контроль за своєчасністю подання платниками податків передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів покладено на органи державної фіскальної служби (п. п. 191.1.2 п. 191.1 ст. 191 ПК України). Крім того, п.п. 191.1.34 п. 19.11 ст. 19 1 ПК України на контролюючі органи покладено функцію застосування і своєчасного стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Приписами п. 56.18. ст. 56 Податкового кодексу України, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Платником самостійно подано податкові декларації з рентної плати від 18.08.2016 року, 16.09.2016 року, 17.10.2016 року.
Відповідно до п.п.54.3.3 ст.54 Податкового кодексу України встановлено, що згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов’язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності є контролюючий орган.
Проте, вказані зобов’язання не були сплачені у належному розмірі у встановлений строк.
У зв'язку із чим податковим органом до ТОВ «Карпатнадраінвест» ДСД №1747 направлено податкові повідомлення-рішення №0001380, №0001390 від 19.08.2016 року, що направлялись поштовим відправленням з повідомлення про вручення 22.08.2016 року; №00024500, №0002460 від 19.10.2016 року що направлялись поштовим відправленням з повідомлення про вручення 20.10.20І6 року; №0003330, №0003320 від 09.11.2016 року що направлялись поштовим відправленням з повідомлення про вручення 10.11.2016 року; №0004680, №0004670 від 01.12.2016 року що направлялись поштовим відправленням з повідомлення про вручення 02.12.20Іброку; №0006970, №0006980 від 20.12.2016 року що направлялись поштовим відправленням з повідомлення про вручення 21.12.2016 року.
Згідно п. 57.3 ст. 57 ПКУ платник податків зобов’язаний сплатити нараховану суму грошового зобов’язання протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.
ТОВ «Карпатнадраінвест» ДСД №1747 в порушення вимог ст.57 Податкового кодексу України не сплатило податкові зобов’язання.
Так, Південною ОДПІ було направлено податкову вимогу Форми «Ю» від 08.06.2016 р. №1160-23, яку надіслано поштовим відправленням з повідомленням про вручення 09.06.20І6 року та отримано платником 22.06.2016 року.
12.07.2016 року керівником Південної ОДПІ прийнято рішення "Про опис майна у податкову заставу" №25.
Відповідно до положень ст.88 Податкового кодексу України, податковим керуючим складено Акти опису майна №4 від 10.08.2016р., №7 від 13.09.2016 року, №8 від 22.09.2016року, №5 від 07.03.2017 року, на яке поширюється право податкової застави.
В Державному реєстрі обтяжень рухомого майна внесено записи про податкову заставу майна боржника, про що свідчить Витяги про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №50380254 від 23.09.2016 року, №50106393 від 10.08.2016 року, №50316113 від 14.09.2016 року, №51713152 від 15.03.2017 року .
Судом встановлено, що Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11.08.2016 року по справі №820/4241/16 подання Південної ОДПІ ГУ ДФС про стягнення податкового боргу з розрахункових рахунків ТОВ «Карпатнадраінвест» ДСД №1747 в сумі 60752799,06 грн. задоволено в повному обсязі.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 14.02.2017 року по справі № 820/7006/16 адміністративний позов Південної ОДПІ ГУ ДФС про стягнення податкового боргу з розрахункових рахунків ТОВ «Карпатнадраінвест» ДСД №1747 в сумі 17593660,09 грн. задоволено в повному обсязі.
Згідно з п.п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Суд зазначає, що відповідно до п.20.1.34 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
В порушення норм діючого законодавства відповідачем не сплачено у встановлені строки узгоджене податкове зобов'язання, у зв’язку із чим податковим органом відповідачу нарахована пеня.
Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Статтею 95 ПК України визначений перелік заходів направлених на погашення податкового боргу платника податків, що здійснюються податковим органом.
Відповідно до п. 95.1 та п. 95.2 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
На час розгляду справи податковий борг у вказаній сумі у добровільному порядку відповідачем не сплачений, доказів самостійної сплати заборгованості у повному обсязі відповідачем до суду не надано.
Згідно з п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Пунктом 87.9 ст.87 Податкового кодексу України встановлено, що в разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У відповідності до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 137 п. 1 ст.14 Податкового кодексу України орган стягнення - Державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених Податковим кодексом України та законами України.
На час розгляду справи податковий борг в сумі 23176196,90 грн. у добровільному порядку не сплачений, доказів самостійної сплати заборгованості у повному обсязі відповідачем до суду не надано.
Відповідно до ч.1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на загальних засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 94, 128, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Харківській області до ТОВ "Карпатнадраінвест" (код ЄДРПОУ 31789453) Уповноваженої особи за договором про спільну діяльність від 13.10.2004 року №1747 (код ЄДРПОУ 560244179), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Південна об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Харківській області, про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна - задовольнити.
Надати дозвіл Головному управлінню ДФС у Харківській області на погашення суми податкового боргу, що обліковується за Товариством з обмеженою відповідальністю "Карпатнадраінвест" (код ЄДРПОУ 31789453) (62303, Харківська область, Дергачівський район, м.Дергачі, площа Перемоги, б. 14, код ЄДРПОУ 560244179) уповноважена особа за Договором про спільну діяльність від 13.10.2004 року №1747 (код ЄДРПОУ 560244179) у розмірі 23176196,90 (двадцять три мільйони сто сімдесят шість тисяч сто дев'яносто шість гривень 90 копійок) грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шляхова О.М.