
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
30 травня 2017 р. № 820/611/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Тітова О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Костіної А.В., представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Хілковського О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Харківського прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина 9951), про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина 9951), в якому просить суд: визнати незаконними дії Харківського прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина 9951) щодо утримання податку з доходів фізичних осіб у сумі 5280,23 грн. з грошової компенсації за недоотримане речове майно за час проходження служби в сумі 29334, 59 грн. нарахованої ОСОБА_3 на підставі наказу Харківського прикордонного загону від 18.10.2016р. №380-ос. та стягнути з Харківського прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина 9951) (код ЄДРПОУ 14321742) на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.) недоплачену суму грошової компенсації за недоотримане майно за час проходження служби в сумі 5280 грн. 23 коп.
Позивач вважає дії Харківського прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина 9951) неправомірними, протизаконними та такими, що порушують його права та інтереси.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 04.05.2016р. наказом №372-ОС голови Державної прикордонної служби України було звільнено з військової служби полковника ОСОБА_3
Згідно наказу начальника Східного регіонального управління державної прикордонної служби України від 11.05.2016р. №230-ОС виключено із списків особового складу регіонального управляння та всіх видів забезпечення полковника ОСОБА_3
Суд вказує, що згідно з ч.5 ст.17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян, які знаходяться на службі в Збройних Силах України і інших військових формуваннях, а також членів їх сімей.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Статтею 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, Міністерством інфраструктури України - для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за недоотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно затвердженого постановою КМУ від 16.03.2016р. №178 (далі Порядок) виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу.
Відповідно до п.З Порядку грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі звільнення з військової служби.
Відповідно до п.4 Порядку грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом).
Матеріалами справи підтверджено, що 11.08.2016р. ОСОБА_3 звернувся з заявою до Начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України з проханням виплатити йому суму належної грошової компенсації.
Наказом начальника Харківського прикордонного загону від 18.10.2016р. №380-С)С «Про виплату грошової компенсації» виплачено грошову компенсацію ОСОБА_3 у суму 29334,59 грн.
Однак, як встановлено судом, з вказаної грошової компенсації було утримано податок з доходів фізичних осіб у сумі 5280,23 грн.
Суд вважає за необхідним вказати, що згідно до пунктів 2-5 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 15 січня 2004 року №44, передбачено, що грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця або є особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Держспецзв'язку, Державної кримінально-виконавчої служби, МНС, податкової міліції. Виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб. Виплата грошової компенсації військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення. Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового кодексу України суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.
Згідно з пунктом 293 Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президент України від 29 грудня 2009 року № 1115/2009 особа, звільнена з військової служби, на день виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби розраховується за всіма видами належного їй на день звільнення матеріального та грошового забезпеченням.
Таким чином, суд приходить до висновку, що належна військовослужбовцям, звільненим з військової служби в запас з правом носіння військової форми одягу, компенсація повинна бути виплачена на день їх виключення із списків особового складу, а грошова компенсація замість належного речового майна, виплачена військовослужбовцям всупереч пункту 293 Положення після їх звільнення зі служби, не може бути оподаткована.
На підставі наведеного, суд вважає за необхідним вийти за рамки позовних вимог, а саме: визнати протиправними дії Харківського прикордонного загіну Державної прикордонної служби України (Військова частина 9951) щодо не виплати ОСОБА_3 грошової компенсації за недоотримане речове майно за час проходження служби нарахованої ОСОБА_3 на підставі наказу № 380-ос від 18.10.2016 р. в сумі 5280,23 грн. та зобов'язати Харківський прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина 9951) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_3 грошову компенсацію за недоотримане речове майно за час проходження служби нарахованої ОСОБА_3 на підставі наказу № 380-ос від 18.10.2016 р. в сумі 5280,23 грн.
Суд вказує, що відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254,257 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Харківського прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина 9951), про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Харківського прикордонного загіну Державної прикордонної служби України (Військова частина 9951) щодо не виплати ОСОБА_3 грошової компенсації за недоотримане речове майно за час проходження служби нарахованої ОСОБА_3 на підставі наказу № 380-ос від 18.10.2016 р. в сумі 5280,23 грн.
Зобов'язати Харківський прикордонний загін Державної прикордонної служби України і Військова частина 9951) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_3 грошову компенсацію за недоотримане речове майно за час проходження служби нарахованої ОСОБА_3 на підставі наказу № 380-ос від 18.10.2016 р. в сумі 5280,23 грн. (п'ять тисяч двісті вісімдесят) грн.23 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) судові витрати в загальному розмірі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят ) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Харківського прикордонного загіну Державної прикордонної служби України (Військова частина 9951) (61045. м. Харків., вул. Клочківська. буд.228 II код ЄДРПОУ 14321742).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 06 червня 2017 року.
Суддя О.М. Тітов