КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 травня 2017 року № 810/1618/16
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., за участю секретаря судового засідання Касьянової О.А., представників позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильський спецкомбінат» до Вишгородської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення.
Суть спору: Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильський спецкомбінат» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Вишгородської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасувати рішення №0000010 від 15.01.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив про те, що спірним рішенням Державному спеціалізованому підприємству «Чорнобильський спецкомбінат» були безпідставно нараховані штраф та пеня на загальну суму 2317244,06 грн. за несвоєчасну сплату позивачем єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 21.07.2015 по 29.10.2015.
Позивач зазначив про те, що несвоєчасність сплати Державним спеціалізованим підприємством “Чорнобильський спецкомбінат” суми ЄСВ за відповідний період зумовлена несвоєчасним надходженням до нього бюджетних коштів, оскільки його діяльність фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
У зв’язку з цим позивач стверджує про відсутність з його боку вини щодо несвоєчасної сплати ЄСВ та про безпідставність прийняття відповідачем спірного рішення.
Крім того, позивач зауважив про те, що у спірному рішенні податковим органом невірно визначено розмір штрафу, який, за твердженням позивача, є завищеним, оскільки сума штрафу має становити 1188894,10 грн.
Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначив про те, що Державним спеціалізованим підприємством «Чорнобильський спецкомбінат» було несвоєчасно сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 21.07.2015 по 29.10.2015, що свідчить про правомірність нарахування штрафу та пені на підставі спірного рішення.
Крім того, відповідач зауважив про те, що обов’язок щодо сплати ЄСВ не залежить від фінансового стану платника ЄСВ, а тому неповне фінансування позивача не є підставою звільнення його від відповідальності за несвоєчасну сплати ЄСВ.
Присутні у судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд задовольнити позов.
Присутній у судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильський спецкомбінат» зареєстровано в якості юридичної особи та як платник податків, зборів та інших обов’язкових платежів і перебуває на податковому обліку у Вишгородській об’єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Київській області.
15.01.2016 Вишгородською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Київській області було прийнято рішення №0000010, яким до Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильський спецкомбінат» за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску за період з 21.07.2015 по 29.10.2015 застосовано штраф у розмірі 2225979,42 грн. та нарахована пеня на суму 91264,64 грн.
Не погодившись з правомірністю цього рішення, позивач звернувся до Головного управління ДФС у Київській області зі скаргою, за результатом розгляду якої Головним управлінням ДФС у Київській області було прийнято рішення від 02.03.2016 №509/10/10-36-10-01-04 про залишення рішення без змін, а скарги позивача – без задоволення.
Після цього позивач звернувся зі скаргою до Державної фіскальною служби України, яка рішенням від 27.04.2016 №9442/ 6/99-99-11-02-02-25 залишила скаргу без розгляду.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з вимогою про скасування спірного рішення, з приводу чого суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464, в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних відносин).
Згідно з ч.1 ст.4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Частиною 2 ст.6 Закону №2464 встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч.5 ст.9 Закону №2464 сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку (ч.7 ст.9 Закону №2464).
Відповідно до ч.8 ст.9 Закону №2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно з ч.10 ст.9 Закону №2464 визначено, що у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Частиною 11 ст.9 Закону №2464 визначено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Пунктом 2 ч.11 ст.25 Закону №2464 встановлено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до ч.10 ст.25 Закону №2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (ч.13 ст. 25 Закону №2464).
Відповідно до ч.14 ст.25 Закону №2464 про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначає Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства доходів і зборів від 09.09.2013р. №455.
За Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства доходів і зборів від 09.09.2013р. №455 (наказ втратив чинність згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015р. №449):
- платниками єдиного внеску є, в тому числі: 1) роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами/п.п.1 п.2/;
- єдиний внесок встановлюється відповідно до Закону для платників, зазначених у підпункті 1 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, у визначених таких розмірах/п.п.1 п.3/;
- нарахування єдиного внеску:
1) єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до Закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до Закону або за договорами позики, придбання товарів та виплат чи на інші цілі за дорученням отримувача;
2) єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати;
3) єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі/п.п.1 п.4/;
- сплата єдиного внеску:
1) сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.
2) єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
3) днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органів доходів і зборів - день списання банком або органами Державної казначейської служби України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органів доходів і зборів;
4) єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника/п.п.2 п.4/;
- обчислення і строки сплати єдиного внеску платниками, зазначеними у підпунктах 1 та 2 (крім тих, які є страхувальниками для платників, зазначених у підпунктах 11, 13 - 15 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції) пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції:
1) обчислення єдиного внеску зазначеною категорією платників здійснюється щомісяця на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок.
6) нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок;
7) платники під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для відповідних платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, визначені підпунктом 6 цього пункту, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй.
Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі.
Фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань/п.п.3 п.4/;
- обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного соціального внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок/п.п.9 п.4/;
- у разі якщо останній день строків сплати єдиного внеску, зазначених у цій Інструкції, припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків сплати єдиного внеску вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем/п.п.10 п.4/;
- сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 2, підпунктом 3 пункту 4.5 та підпунктом 2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів/п.п.2 п.6/;
- органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:
- якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника про суми доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів у повідомленнях-розрахунках, де визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті;
- якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;
- якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки платника єдиного внеску або актом про суми розбіжностей щодо сум доходу (прибутку), заявлених у звітності до органу доходів і зборів та задекларованих у річній податковій декларації фізичними особами - підприємцями чи особами, які забезпечують себе роботою самостійно, або повідомленням-розрахунком на всю суму донарахованого єдиного внеску/п.п.3 п.6/;
- вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою згідно з додатком 4 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 5 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Вимога формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу/п.п.4 п.6/;
- протягом десяти календарних днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки платник зобов'язаний сплатити зазначені у вимозі суми недоїмки, штрафів та пені/п.п.5 п.6/;
- вимога вважається відкликаною, якщо:
сума боргу самостійно погашається платником;
орган доходів і зборів скасовує або змінює раніше зазначену суму боргу внаслідок її узгодження або оскарження;
вимога органу доходів і зборів про сплату боргу скасовується чи змінюється судом (господарським судом);
борг списується у випадках, передбачених статтею 25 Закону;
є рішення суду на стягнення відповідних сум боргу, що зазначені у вимозі.
У випадку, зазначеному в абзаці другому цього пункту, вимога вважається відкликаною у день, протягом якого відбулося погашення суми боргу.
У випадку, зазначеному в абзаці третьому цього пункту, вимога вважається відкликаною з дня прийняття органом доходів і зборів рішення про скасування або зміну раніше зазначеної суми боргу.
У випадку, зазначеному в абзаці четвертому цього пункту, вимога вважається відкликаною у день набрання судовим рішенням законної сили.
У випадку, зазначеному в абзаці п'ятому цього пункту, вимога вважається відкликаною у день прийняття органом доходів і зборів рішення про списання боргу відповідно до частини сьомої статті 25 Закону.
У випадку, зазначеному в абзаці шостому, вимога вважається відкликаною у день надходження виконавчих документів до органів державної виконавчої служби або до органів Державної казначейської служби України/п.п.7 п.6/;
- за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення/п.п.10 п.6/;
- за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону/п.п.1 п.7/;
7.2. відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах - за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Якщо за результатами перевірки виявлено в окремих місяцях суми донарахованого (своєчасно не обчисленого) єдиного внеску, то за кожне таке донарахування (кожний місяць) відповідно до Закону накладається штраф у таких порядку та розмірах:
- для дотримання вимог щодо максимального розміру (50 відсотків) штрафу:
- визначається сукупно сума донарахувань за всіма звітними періодами, в яких вони виявлені;
- визначається сукупно сума штрафу за всіма звітними періодами, у яких виявлені донарахування та за якими нараховано такі штрафи;
- здійснюється обрахування максимального розміру штрафу від сукупної суми донарахувань та порівнюється із фактично нарахованою сумою штрафів, визначеною сукупно за всі звітні періоди, в яких донараховано суми єдиного внеску.
До сплати визначаються суми штрафів, що не перевищують максимальний їх розмір, визначений цим підпунктом.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску за формою згідно з додатком 10 до цієї Інструкції.
Підставою для прийняття відповідного рішення є акт перевірки платника єдиного внеску.
За несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок зазначеної штрафної санкції здійснюється за даними акта перевірки.
- на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Документи, які є підставою для нарахування пені:
- документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк її сплати, - звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з додатним значенням); вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами перевірок, або повідомленням-розрахунком; рішення суду;
- документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за єдиним внеском, - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; звіт платника щодо нарахування єдиного внеску з від'ємним значенням; відомості або довідка (витяг) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; свідоцтво про смерть фізичної особи/п.п.5 п.7/;
- рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 7.2, 7.3, 7.5 та 7.6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник відповідного органу доходів і зборів або його заступник. Рішення приймається за встановленою формою у двох примірниках/п.п.7 п.7/;
- суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в тому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки/п.п.12 п.7/.
За Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015р. №449:
- єдиний внесок встановлюється відповідно до Закону для платників, зазначених у підпункті 1 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, щодо кожної застрахованої особи у визначених розмірах/п.1 р.ІІІ/;
- нарахування єдиного внеску:
1) єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до Закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до Закону або за договорами позики, придбання товарів та виплат на інші цілі за дорученням отримувача;
2) єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати;
3) єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі/п.1 р.IV/;
- сплата єдиного внеску:
1) сплата єдиного внеску здійснюється за місцем обліку платника у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки фіскальних органів, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України, та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь;
2) єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку;
3) днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки фіскальних органів - день списання банком або органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок фіскальних органів;
4) єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника/п.2 р. IV/;
3. Обчислення і строки сплати єдиного внеску платниками, зазначеними у підпунктах 1 та 2 (крім тих, які є страхувальниками для платників, зазначених у підпунктах 11, 13 - 15 пункту 1 розділу II цієї Інструкції) пункту 1 розділу II цієї Інструкції:
1) обчислення єдиного внеску зазначеною категорією платників здійснюється щомісяця на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок.
6) нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок;
7) платники під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для відповідних платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, визначені підпунктом 6 цього пункту, або за результатами звірення стану розрахунків платника з фіскальним органом за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй.
Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі.
Фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань/п.3 р.IV/;
- обчислення єдиного внеску фіскальними органами здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного соціального внеску, звітності, що подається платниками до фіскальних органів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок/п.10 р.IV/;
- до платників, які не виконали визначені Законом обов'язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення/п.1 р.VI/;
- у разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов'язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до фіскальних органів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
У разі виявлення фіскальним органом своєчасно не нарахованих та/або несплачених платником сум єдиного внеску такий фіскальний орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена фіскальними органами у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів/п.2 р.VI/;
- фіскальні органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки) в таких випадках:
якщо дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску фіскальними органами;
якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;
якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій /п.2 р.VI/;
- вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною, якщо:
сума боргу (недоїмки) самостійно погашається платником;
фіскальний орган скасовує або змінює раніше зазначену суму боргу (недоїмки) внаслідок її узгодження або оскарження;
вимога фіскального органу про сплату боргу (недоїмки) скасовується чи змінюється судом (господарським судом);
борг (недоїмка) списується у випадках, передбачених статтею 25 Закону в порядку, визначеному пунктами 9 - 11 цього розділу;
є рішення суду на стягнення відповідних сум боргу (недоїмки), що зазначені у вимозі/п.6 р.VI/;
- за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення/п.6 р.VI/;
- списанню підлягають суми нарахованого єдиного внеску, недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені, що обліковуються за даними інформаційної системи фіскального органу єдиного внеску/п.9 р.VI/;
- за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону /п.1 р.VIІ/;
- відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, фіскальні органи застосовують штрафні санкції у таких розмірах:
2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року та надалі, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи фіскального органу.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди/п.2 р.VIІ/;
- на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Документи, які є підставою для нарахування пені:
- документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк її сплати, - звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з додатним значенням); вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок або повідомленням-розрахунком; рішення суду;
- документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за єдиним внеском, - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; звіт платника щодо нарахування єдиного внеску з від'ємним значенням; відомості або довідка (витяг) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; свідоцтво про смерть фізичної особи/п.5 р.VIІ/;
- суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в тому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату боргу (недоїмки), якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки/п.12 р.VIІ/.
Як зазначено вище, підставою прийняття рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 15.01.2016 №0000010 є висновки податкового органу про несвоєчасність сплати позивачем суми ЄСВ за період з 21.07.2015 по 29.10.2015.
З метою встановлення правомірності визначення податковим органом суми штрафних санкцій та пені судом у цій справі було призначено економічну експертизу, на вирішення якої були поставлено наступне питання:
- чи підтверджуються документально наявність відображених в рішенні Вишгородської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області №0000010 від 15.01.2016 підстав для застосування штрафу та пені у зв’язку з несплатою (неперерахуванням) або несвоєчасною сплатою (несвоєчасним перерахуванням) єдиного внеску з період з 21.07.2015 по 29.10.2015? Якщо підтверджується, то яка сума штрафу та пені підлягає застосуванню до Державного спеціалізованого підприємства “Чорнобильський спецкомбінат”?
Під час проведення дослідження експертом було встановлено, що відповідно до актів, складених Вишгородською ОДПІ ГУ Міндоходів, за платником податку ДСП «ЧСК»:
по єдиному внеску, нарахування робіт на суми заробітної плати, винагороди за договорами, допомоги по тимчасовій непрацездатності по коду 71010000
акт від 11.07.2016р. №4093-10 (за період звірки розрахунків платника з 01.01.2015р. по 30.04.2016р.):
- сальдо на 01.01.2015р. – від'ємне сальдо розрахунків з бюджетом (без урахування пені) – 0,00 грн., несплачена пеня – 0,00 грн., позитивне сальдо розрахунків – 5105896,09 грн.;
- нараховано (зменшено) сум зобов’язань за період, що перевіряється – основні платежі та штрафні (фінансові) санкції – 13447141,54 грн., пеня – 91264,64 грн.;
- донараховано (зменшено) платежів за повідомленнями-рішеннями – основні платежі та штрафні (фінансові) санкції – 2225979,42 грн., пеня – 91264,64 грн.;
- сплачено (повернуто) сум податку, збору та платежу – 8015773,43 грн.;
- погашено пені – 182529,28 грн.;
- сальдо на 30.04.2016р. – від'ємне сальдо розрахунків (без урахування пені) – 416736,66 грн., несплачена пеня – 0,00 грн., позитивне сальдо розрахунків – 0,00 грн.
Згідно з довідкою про відсутність заборгованості з податків, зборів, що контролюються органами державної податкової служби від 13.05.2016 №269/10/19-017/21 Вишгородською об’єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Київській області, станом на 13.05.2016 Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильський спецкомбінат» не має заборгованості із сплати податків, зборів.
При цьому, за даними картки по особовому рахунку підприємства (вихідні залишки на нижченаведені дати):
20.10.2014р. – 1 222 538,82 грн. (переплата);
20.11.2014р. – 1 326 776,76 грн. (переплата);
22.12.2014р. – 1 393 419,49 грн. (недоїмка);
20.01.2015р. – 4 746 947,84 грн. (недоїмка);
20.02.2015р. – 2 530 460,81 грн. (недоїмка);
20.03.2015р. – 2 493 067,23 грн. (переплата);
20.04.2015р. – 1 089 317,50 грн. (недоїмка);
20.05.2015р. – 965 015,47 грн. (недоїмка);
22.06.2015р. – 897 489,18 грн. (недоїмка);
20.07.2015р. – 833 196,99 грн. (недоїмка);
20.08.2015р. – 3 012 836,83 грн. (недоїмка);
21.09.2015р. – 3 170 766,33 грн. (недоїмка);
20.10.2015р. – 4 113 096,89 грн. (недоїмка);
29.10.2015р. – недоїмка рахується погашеною та має місце переплата в розмірі 655 074,93 грн.
За зведеними даними, які викладені в додатку №1 до висновку (вихідні залишки на нижченаведені дати):
20.10.2014р. – 1 222 538,82 грн. (переплата);
20.11.2014р. – 1 326 776,76 грн. (переплата);
22.12.2014р. – 1 393 419,49 грн. (недоїмка);
20.01.2015р. – 4 608 168,97 грн. (недоїмка);
20.02.2015р. – 2 530 460,81 грн. (недоїмка);
20.03.2015р. – 2 493 067,23 грн. (переплата);
20.04.2015р. – 1 089 317,50 грн. (недоїмка);
20.05.2015р. – 965 015,47 грн. (недоїмка);
22.06.2015р. – 897 489,18 грн. (недоїмка);
20.07.2015р. – 833 196,99 грн. (недоїмка);
20.08.2015р. – 847 346,66 грн. (недоїмка);
21.09.2015р. – 1 005 276,16 грн. (недоїмка);
20.10.2015р. – 1 947 606,72 грн. (недоїмка)
Судовий експерт зазначив про наявність розбіжностей (між даними податкової та експертними) станом на нижчевказані дати: 20.01.2015р.; 20.08.2015р.; 21.09.2015р.; 20.10.2015р.
Крім того, судовий експерт зазначає про те, що податковим органом було періодично нараховано довідково пеню – та списано її (наприклад – станом на 24.12.2014р. за рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску №0008610 від 03.12.2014р.).
При цьому, відповідно, вихідний залишок, в тому числі, станом на 20.01.2015р. (додаток №1 до висновку) – в розмірі 4 608 168,97 грн. (недоїмка) визначений на підставі наявних документів в наданих матеріалах справи.
За рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 15.01.2016р. №0000010, складеного Вишгородською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, визначені (за період з 21.07.2015р. до 29.10.2015р.): штраф в розмірі 2 225 979,42 грн. (за ставкою 20% з 01.01.2015р.) та пеня в розмірі 91264,64 грн. (0,1% від суми недоїмки). В наведеному рішенні сума штрафу визначена на підставі суми недоїмки саме карткою особового рахунку податковим органом за період з 20.07.2015р. по 20.10.2015р. за загальною сумою недоїмки (згідно картки) 11 129 897,04 грн. (833 196,99 + 3 012 836,83 + 3 170 766,33 + 4 113 096,89). При цьому розмір штрафу становить 2 225 979,40 грн. (1112 9 897,04 х 20%).
За рішеннями про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, складеними Вишгородською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області (№12 до Інструкції №449), визначені:
від 15.07.2015р. №0002810 (за період з 23.12.2014р. до 24.12.2014р.)
- штраф в розмірі 5881,82 грн. (за ставкою 20% з 01.01.2015р.) та пеня в розмірі 2773,35 грн. (0,1% від суми недоїмки);
від 15.07.2015р. №0002830 (не зазначений період)
- штраф в розмірі 2019154,12 грн. (за ставкою 20% з 01.01.2015р.) та пеня в розмірі 0,00 грн. (0,1% від суми недоїмки);
від 15.07.2015р. №0002820 (за період з 21.01.2015р. до 25.06.2015р.)
- штраф в розмірі 0,00 грн. та пеня в розмірі 137680,85 грн. (0,1% від суми недоїмки);
від 02.06.2016р. №0001470 (за період з 21.01.2016р. до 26.04.2016р.)
- штраф в розмірі 282370,45 грн. (за ставкою 20% з 01.01.2015р.) та пеня в розмірі 7040,22 грн. (0,1% від суми недоїмки).
На підставі наявних в матеріалах справи рішень ГУ ДФС:
від 02.09.2015р. скарги ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» задоволені частково та скасовані рішення ДПІ від 15.07.2015р. №0002810, 0002820, 0002830 – за період з 23.12.2014р. по 24.12.2014р. та з 21.01.2015р. по 25.06.2015р. на загальну суму 2 165 490,14 грн. (8 655,17 + 137 680,85 + 2 019 154,12);
від 23.08.2016р. скарги ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» задоволені частково та скасоване рішення ДПІ від 02.06.2016р. №0001470 – за період з 21.01.2016р. по 26.04.2016р. на суму 289 410,67 грн.
Судовим експертом зазначено про те, що за період з 21.07.2015р. по 29.10.2015р. періодично як погашались, так і зменшувались штрафні санкції на підставі рішень ДПІ від 15.07.2015р. №0002810, 0002820, 0002830.
При цьому, суми пені та штрафу (які списувались податковою за рішеннями ДПІ від 15.07.2015р. №0002810, 0002820, 0002830, та починали списуватись з 04.08.2015р. – за даними картки по особовому рахунку підприємства, при цьому – зменшуючи вихідний залишок чи недоїмки чи переплати – саме на момент кожного такого списання) почали лише виключатись з обліку після 30.10.2015р.
Разом з цим, загальна сума штрафних санкцій за рішеннями ДПІ від 15.07.2015р. №0002810, 0002820, 0002830 – за період з 23.12.2014р. по 24.12.2014р. та з 21.01.2015р. по 25.06.2015р. становить 2165490,14 грн.
В період з 21.07.2017р. до 20.08.2017р. вказана сума штрафних санкцій у визначеному розмірі (за даними картки по особовому рахунку підприємства) врахована податковим органом і, відповідно, станом на 20.08.2017р. вказана сума штрафних санкцій збільшує розмір недоїмки, який за даними податківців становить 3 012 836,83 грн. (2 165 490,14 + 847 346,66; де: 847 346,66 грн. – сума недоїмки станом на 20.08.2017р. відповідно до додатку№1 до висновку).
Судовий експерт зазначив про те, що за картками щодо сплати єдиного внеску ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» за період з 31.12.2013р. по 31.12.2015р., по єдиному соціальному внеску позивач мав заборгованість: станом на 20.07.2015р. у розмірі 833196,99 грн.; станом на 20.08.2015р. у розмірі 3012836,83 грн.; станом на 20.09.2015р. у розмірі 3170766,33 грн.; станом на 20.10.2015р. у розмірі 4113096,89 грн.
Відповідно до акта звірки розрахунків з бюджетом по єдиному соціальному внеску між ДСП «ЧСК» та Вишгородською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області за період з 30.11.2014р. по 30.11.2015р., який значиться укладеним уповноваженими особами та містить при цьому підписи від імені представників вказаних сторін і відтиски печаток (сторін), за даними Вишгородської ОДПІ станом на:
- 30.11.2014р. – переплата в розмірі 2703116,58 грн.;
- 31.12.2014р. та 01.01.2015р. – переплата в розмірі 1221368,93 грн.;
- 31.01.2015р. – недоїмка в розмірі 4025625,50 грн.;
- 28.02.2015р. – недоїмка в розмірі 1062255,35 грн.;
- 31.03.2015р. – переплата в розмірі 3391789,05 грн.;
- 30.04.2015р. – переплата в розмірі 1424847,71 грн.;
- 31.05.2015р. – переплата в розмірі 1362810,31 грн.;
- 30.06.2015р. – переплата в розмірі 1573286,65 грн.;
- 31.07.2015р. – переплата в розмірі 2896173,38 грн.;
- 31.08.2015р. – переплата в розмірі 450234,62 грн.;
- 30.09.2015р. – переплата в розмірі 636514,25 грн.;
- 31.10.2015р. – переплата в розмірі 5290318,82 грн.;
- 30.11.2015р. – переплата в розмірі 4981936,53 грн.
За зведеними документальними даними (банківські виписки, платіжні доручення за 2014-2015р.р.; звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовґязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» за період з листопада 2014 року по листопад 2015 року) протягом періоду з 21.07.2015р. по 29.10.2015р. мала місце щомісячно недоїмка, та, з врахуванням безумовного застосування алгоритму розподілу грошових коштів в порядку їх надходження, у відповідності до вищевикладених нормативно-правових актів:
- станом на 20.07.2015р. – 833196,99 грн.;
- станом на 20.08.2015р. – 847346,66 грн.;
- станом на 20.09.2015р. – 1005276,16 грн.;
- станом на 20.10.2015р. – 1947606,72 грн.
Загальна сума штрафу в розмірі 20% за вказаними сумами недоїмки буде становити 926685,29 грн. (166639,39 + 169469,33 + 201055,23 + 389521,34), а саме:
- станом на 20.07.2015р. – 166639,39 грн. (833196,99 грн. х 20%);
- станом на 20.08.2015р. – 169469,33 грн. (847346,66 грн. х 20%);
- станом на 20.09.2015р. – 201055,23 грн. (1005276,16 грн. х 20%);
- станом на 20.10.2015р. – 389521,34 грн. (1947606,72 грн. х 20%).
Загальна сума пені за вказаними сумами недоїмки та внаслідок їх погашення буде становити 24223,45 грн. (6665,56 + 5931,41 + 7558,94 + 4067,54), а саме:
- станом на 20.07.2015р. – за сумою недоїмки 833196,99 грн.:
- 19542,51 грн. х 8 днів х 0,1% = 156,34 грн.;
- 195200,00 грн. х 8 днів х 0,1% = 1561,60 грн.;
- 230563,61 грн. х 8 днів х 0,1% = 1844,50 грн.;
- 387890,87 грн. х 8 днів х 0,1% = 3103,12 грн.
Сума пені – 6665,56 грн.
- станом на 20.08.2015р. – за сумою недоїмки 847346,66 грн.:
– 16751,61 грн. х 7 днів х 0,1% = 117,26 грн.;
– 170842,92 грн. х 7 днів х 0,1% = 1195,90 грн.;
– 181312,54 грн. х 7 днів х 0,1% = 1269,18 грн.;
– 478439,55 грн. х 7 днів х 0,1% = 3349,07 грн.
Сума пені – 5931,41 грн.
- станом на 20.09.2015р. – за сумою недоїмки 1005276,16 грн.:
– 14731,27 грн. х 5 днів х 0,1% = 73,65 грн.;
– 146349,87 грн. х 5 днів х 0,1% = 731,74 грн.;
– 209668,74 грн. х 8 днів х 0,1% = 1677,34 грн.;
– 634526,28 грн. х 8 днів х 0,1% = 5076,21 грн.
Сума пені – 7558,94 грн.
- станом на 20.10.2015р. – за сумою недоїмки 1947606,72 грн.
– 250705,04 грн. х 2 дні х 0,1% = 501,41 грн.;
– 1668178,40 грн. х 2 дні х 0,1% = 3336,35 грн.;
– 28723,28 грн. х 8 днів х 0,1% = 229,78 грн. –
Сума пені – 4067,54 грн.
Судовий експерт зауважив про те, що матеріали справи не містять детальний та обґрунтований розрахунок штрафних санкцій із зазначенням періоду нарахування пені та штрафу, сум несвоєчасного сплаченого ЄСВ за рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 15.01.2016р. №0000010, складеного Вишгородською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, визначених (за період з 21.07.2015р. до 29.10.2015р.) щодо: штрафу в розмірі 2225979,42 грн. (за ставкою 20% з 01.01.2015р.) та пені в розмірі 91264,64 грн. (0,1% від суми недоїмки).
Виходячи з наявних матеріалів справи, експерт зауважив, що документально наявність відображених в рішенні Вишгородської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області №0000010 від 15.01.2016р. підстав для застосування штрафу та пені у зв’язку з несплатою (неперерахуванням) або несвоєчасною сплатою (несвоєчасним перерахуванням) єдиного внеску за період з 21.07.2015р. по 29.10.2015р. – підтверджується на: суму штрафу в розмірі – 926685,29 грн., суму пені – 24223,45 грн., які підлягають застосуванню до Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильський спецкомбінат».
При цьому, між вищевказаними даними, внаслідок проведення розрахунку судовим експертом (за період з 21.07.2015р. по 29.10.2015р.), виходячи з наявних в матеріалах справи документів, а також, виходячи з вказаного рішення Вишгородської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області №0000010 від 15.01.2016р., то наявна розбіжність за: сумою штрафу – 1299294,13 грн. (2225979,42 - 926685,29), пенею – 67041,19 грн. (91264,64 - 24223,45).
Судовий експерт зазначив про те, що вказана розбіжність пояснюється тим, що відповідачем не враховано – на момент винесення рішення Вишгородської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області №0000010 від 15.01.2016р., що:
на підставі наявних в матеріалах справи рішення ГУ ДФС від 02.09.2015р. скарги ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» задоволені частково та скасовані рішення ДПІ від 15.07.2015р. №0002810, 0002820, 0002830 – за період з 23.12.2014р. по 24.12.2014р. та з 21.01.2015р. по 25.06.2015р. на загальну суму 2165490,14 грн. (8 655,17 + 137 680,85 + 2 019 154,12).
При цьому, судовий експерт зауважив про те, що податковим органом за період з 21.07.2015р. по 20.08.2015 збільшено суму недоїмки на загальну суму штрафних санкцій 2 165 490,14 грн. (згідно вищевказаних вже скасованих рішень ДПІ від 15.07.2015р. №0002810, 0002820, 0002830 – за період з 23.12.2014р. по 24.12.2014р. та з 21.01.2015р. по 25.06.2015р.), що в подальшому вплинуло на загальні розміри вихідних даних щодо сум недоїмки станом на 20 число кожного місяця протягом періоду з 20.08.2017р. по 20.10.2017р.
На підставі вищевказаного судовий експерт дійшов висновку про те, що документально наявність відображених в рішенні Вишгородської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області №0000010 від 15.01.2016р. підстав для застосування штрафу та пені у зв’язку з несплатою (неперерахуванням) або несвоєчасною сплатою (несвоєчасним перерахуванням) єдиного внеску за період з 21.07.2015р. по 29.10.2015р. – підтверджується на: суму штрафу в розмірі – 926685,29 грн., суму пені – 24223,45 грн., які підлягають застосуванню до Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильський спецкомбінат».
В тому числі, згідно з:
- актом звірки розрахунків з бюджетом по єдиному соціальному внеску між ДСП «ЧСК» та Вишгородською ОДПІ за період з 30.11.2014р. по 30.11.2015р., який значиться укладеним уповноваженими особами та містить при цьому підписи від імені представників вказаних сторін і відтиски печаток (сторін), за даними Вишгородської ОДПІ станом на:
- 30.11.2014р. – переплата в розмірі 2703116,58 грн.;
- 31.12.2014р. та 01.01.2015р. – переплата в розмірі 1221368,93 грн.;
- 31.01.2015р. – недоїмка в розмірі 4025625,50 грн.;
- 28.02.2015р. – недоїмка в розмірі 1062255,35 грн.;
- 31.03.2015р. – переплата в розмірі 3391789,05 грн.;
- 30.04.2015р. – переплата в розмірі 1424847,71 грн.;
- 31.05.2015р. – переплата в розмірі 1362810,31 грн.;
- 30.06.2015р. – переплата в розмірі 1573286,65 грн.;
- 31.07.2015р. – переплата в розмірі 2896173,38 грн.;
- 31.08.2015р. – переплата в розмірі 450234,62 грн.;
- 30.09.2015р. – переплата в розмірі 636514,25 грн.;
- 31.10.2015р. – переплата в розмірі 5290318,82 грн.;
- 30.11.2015р. – переплата в розмірі 4981936,53 грн.
Тобто, в період з 21.07.2015р. до 29.10.2015р., за який згідно рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 15.01.2016р. №0000010, складеного Вишгородською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, визначені (за період з 21.07.2015р. до 29.10.2015р.): штраф в розмірі 2225979,42 грн. (за ставкою 20% з 01.01.2015р.) та пеня в розмірі 91264,64 грн. (0,1% від суми недоїмки); то за вказаним актом звірки взагалі мала місце переплата, а не недоїмка (протягом зазначеного періоду);
- довідкою про відсутність заборгованості з податків, зборів, що контролюються органами державної податкової служби від 13.05.2016р. №269/10/19-017/21 Вишгородської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області, станом на 13.05.2016р. Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильський спецкомбінат» не має заборгованості із сплати податків, зборів.
У суду відсутні підстави не довіряти зазначеному експертному висновку, оскільки вказане дослідження було проведено кваліфікованим фахівцем, попередженим про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивого висновку.
При цьому, суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що несвоєчасність сплати Державним спеціалізованим підприємством “Чорнобильський спецкомбінат” суми ЄСВ за відповідний період зумовлена несвоєчасним надходженням до нього бюджетних коштів, та, як наслідок, відсутність його вини у відповідному порушенні.
Так, в силу положень ч.12 ст.9 Закону №2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Отже, з огляду на вищезазначене,суд звертає увагу позивача на те, що незадовільний фінансовий стан платника ЄСВ не є підставою для звільнення платника внеску від відповідальності за несвоєчасну сплату ЄСВ.
За таких обставин, оскільки матеріалами справи підтверджується правомірність застосування до позивача штрафу в розмірі 926685,29 грн. та нарахування пені на суму 24223,45 грн., спірне податкове повідомлення-рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню в частині:
- застосування штрафу у розмірі 1299294,13 грн.;
- нарахування пені у розмірі 67041,19 грн.
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 3 цієї статті закріплено, що якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Судом встановлено, що при зверненні до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 34758,67 грн.
Приймаючи до уваги задоволення судом позовної заяви майнового характеру на загальну суму 1366335,32 грн. при загальній ціні позову 2317244,06 грн., сума судового збору, яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача становить 20495,04 грн. (1366335,32 грн. х 34758,67 грн. / 2317244,06 грн.)
З аналогічних підстав, вартість сплаченої позивачем судової експертизи в розмірі 44944,40 грн. підлягає компенсації за рахунок відповідача на суму 26500,93 грн. (1366335,32 грн. х 44944,40 грн. / 2317244,06 грн.).
Отже, загальна сума судових витрат, яка підлягає компенсації позивачеві, становить 46 995,97 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення Вишгородської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області від 15.01.2016 №0000010 в частині застосування до Державного спеціалізованого підприємства “Чорнобильський спецкомбінат” штрафу в розмірі 1299294 (один мільйон двісті дев’яносто дев’ять тисяч двісті дев’яносто чотири) грн. 13 коп. та нарахування пені в сумі 67041 (шістдесят сім тисяч сорок одна) грн. 19 коп.
3.В іншій частині в позові відмовити.
4.Стягнути на користь Державного спеціалізованого підприємства “Чорнобильський спецкомбінат” судовий збір в сумі 20 495 (двадцять тисяч чотириста дев’яносто п’ять) грн. 04 коп. та витрати на проведення судової експертизи в сумі 26 500 (двадцять тисяч п’ятсот) грн. 93 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень – Вишгородської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Дудін С.О.