
Справа № 234/8115/17
Провадження № 1-кс/234/2736/17
У Х В А Л А
про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки
02 червня 2017 року м. Краматорськ
Слідчий суддя Краматорського міського суду Ткачова С.М., за участю секретаря Кравченко Я.Ю., слідчого СВ Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_1,
Розглянув клопотання слідчого СВ Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_1, погодженого з прокурором Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_2, про надання дозволу на проведення співробітниками Державної екологічної інспекції у Донецької області позапланової виїзної перевірки субєкта господарської діяльності ТОВ «ЛЕКР» (ЄДРПОУ 13497663) на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
Клопотання надійшло до суду 02.06.2017.
Суд перевірив надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження за №42017051390000063 від 12.05.2017, за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 241 КК України, у рамках якого було подано клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши слідчого СВ Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_1,
ВСТАНОВИВ:
11.05.2017 на адресу Краматорської місцевої прокуратури надійшло повідомлення про скоєння кримінального правопорушення. Встановлено, що приблизно з 2015 року невстановлені особи на території м. Краматорськ, по вул.Депутатській порушуючи порядок охорони атмосферного повітря здійснюють викиди забруднюючих речовин без дозволу спеціально уповноважених державних органів, що створило небезпеку для життя, здоров'я людей або довкілля.
За вказаним фактом СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецької області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню, внесеному до ЄРДР №42017051390000063, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 241 КК України,
Під час розслідування було встановлено, що ОСОБА_3, який мешкає за адресою Депутатська, 14 показав, що він мешкає поблизу з колишнім Краматорським цегловим заводом. Та на протязі двох років з будівлі чутно запах хімічних речовин, який схожий на запах паленої пластмаси.
Виїздом на місце, вказане заявником, а саме за адресою: м. Краматорськ, вул.. Депутатська, 13, (територію колишнього Краматорського цеглового заводу), де встановлено, що на вказаної території знаходиться Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЕКР», основний вид діяльності, якого є лиття чавуну.
Таким чином, в діях посадових осіб підприємств, які здійснюють господарську діяльність на території міста Краматорська вбачається склад кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 241 КК України.
Крім того, згідно ст. 3 Закону України від 02.09.2014 року №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» органам і посадовим особам уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок у суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції. Однією з підстав для здійснення позапланових перевірок є рішення суду про проведення перевірки в межах кримінального провадження. Під час досудового слідчий має право звернутися з клопотанням до суду про проведення позапланової перевірки. У разі задоволення клопотання та ухвалення рішення про проведення позапланової перевірки, зазначене рішення надсилається до Державної екологічної інспекції у Донецькій області і є обов'язковим для виконання.
Таким чином, під час досудового розслідування, з метою повного, всебічного та обєктивного дослідження всіх обставин справи, виникла необхідність проведення співробітниками Державної екологічної інспекції у Донецькій області позапланової виїзної перевірки питань екології ТОВ «ЛЕКР» (ЄДРПОУ 13497663) з питань дотримання законодавства про екологію України. Встановлення вказаних обставин є необхідним для прийняття законного рішення та встановлення істини у провадженні (що є єдиною та достатньою підставою для призначення перевірки у кримінальному провадженні) та можливо тільки із залученням відповідних спеціалістів Державної екологічної інспекції у Донецькій області у межах проведення позапланової виїзної перевірки питань екології. Інформація, яка може бути здобута внаслідок проведення перевірки у сукупності з іншими документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та може бути використана у якості доказів. Іншими способами встановити наявність чи відсутність порушень екологічного законодавства, не можливо.
У судовому засіданні слідчий СВ Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_1 просив клопотання задовольнити.
Заслухавши слідчого СВ Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_4, дослідивши матеріали клопотання, якими обґрунтовується необхідність проведення позапланової виїзної перевірки, суд дійшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню за таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що за результатами опрацювання інформації, наданої Державною екологічною інспекцією, лабораторією спостереження за забрудненням атмосферного повітря та повідомлень ЗМІ встановлено, що субєкти господарювання, розташовані на території міста Краматорська систематично здійснюють наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. За вказаним фактом СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецької області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню, внесеному до ЄРДР №42017051390000063, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 241 КК України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для провадження слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення мети.
У ч.2 ст. 93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок.
Згідно ч. 1 ст. 94 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Також, у п. 4 ч.2 ст. 99 КПК України вказано, що до документів, які є доказами, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Приписами ст.40 КПК України регламентовано, що слідчий уповноважений проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі дії (розшукові) дії у випадках, встановлених цим Кодексом.
Отже, перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК, а є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Так, відповідно до пп. б, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Встановлено, що згідно п. 1, 2 Постанови КМУ «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 № 408: встановлено, що надання дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців державними інспекціями, в тому числі й та іншими контролюючими органами шляхом прийняття відповідного розпорядження. Та надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Зазначеною постановою Кабінет Міністрів України надав дозвіл лише на проведення перевірок за рішенням суду та на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, однак положеннями чинного КПК України не передбачене поняття вимоги, а регламентовані поняття процесуального рішення, які передбачені ст. 110 КПК України.
Таким чином, слідчий СВ Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_1 на цей час позбавлений можливості призначити перевірку у кримінальному провадженні шляхом винесення відповідної постанови.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.159-166, 309 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого СВ Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_1, погодженого з прокурором Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_2, про надання дозволу на проведення співробітниками Державної екологічної інспекції у Донецької області позапланової виїзної перевірки субєкта господарської діяльності ТОВ «ЛЕКР» (ЄДРПОУ 13497663) на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами задовольнити.
Надати дозвіл Державній екологічній інспекції у Донецькій області на проведення позапланової виїзної перевірки на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, субєкта господарської діяльності ТОВ «ЛЕКР» (ЄДРПОУ 13497663), зареєстрованого за адресом: Донецька область, м. Краматорськ, вул. О. Тихого (Орджонікідзе), буд.10. ), виробнича будівля фактично розташована за адресою: м. Краматорськ, вул. Депутатська, 13 з питань дотримання законодавства про екологію України.
Заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Виготовити ухвалу у двох примірниках, один з яких залишити у матеріалах справи № 1-кс/234/2736/17, а другий надати ініціатору розглянутого клопотання.
Слідчий суддяОСОБА_5