Постанова № 67117191, 08.06.2017, Холодногірський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
08.06.2017
Номер справи
642/1698/17
Номер документу
67117191
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

08.06.2017

Справа № 642/1698/17;

Провадження № 2а/642/209/16

Ленінський районний суд м. Харкова

П О С Т А Н О В А

І м е н е м У к р а ї н и

08 червня 2017 року Ленінський районний суд міста Харкова у складі:

Судді Ленінського районного суду м. Харкова Євтіфієв В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 1314, ОСОБА_2 обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними діянь та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач в адміністративному позові просив суд:

Визнати протиправними дії (бездіяльність) військової частини А1314 щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення від 29.12.2016р. за № 1314/855/рпв, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби.

Визнати протиправними дії (бездіяльність) ОСОБА_2 обласного військового комісаріату щодо оформлення та подання до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів з неправильним визначенням розміру грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1, які не передбачали в складі грошового забезпечення ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби.

Визнати протиправною бездіяльність (дії) головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обчислення розміру та виплати ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби.

Зобов'язати військову частину А1314 (код ЄДРГІОУ 08314614) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить,грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, та подати зазначену довідку до ОСОБА_2 обласного військового комісаріату (код ЄДР1ЮУ08166355), подати протягом місячного строку, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.

3обов'язати ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ08166355) після отримання від військової частини А 1314 (код ЄДРГІОУ 08314614) довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ14099344), включити у розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань які ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення військової служби.

Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від ОСОБА_2 обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355) довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби призначити та виплачувати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включені грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань ,здійсни ти виплат) ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) недоплаченої частини основного розміру пенсії з 07.10.2016 року, подати протягом півтора місяця строку, з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.

В позові позивач зазначив, що він з 01.08.1988р.по 23.10.2015 р проходив військову службу в Збройних силах України (далі -ЗСУ) та є учасником бойових дій і ветераном військової служби і пенсіонером Міністерства оборони України ( далі - Міноборони). 15.09.2015р. наказом Міністра оборони України № 696 його звільнено у запас за підпунктом «г» (через сімейні обставини або інші поважні причини) відповідно пункту 1 частини 8 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», як зазначено у даному наказі, станом на 15.09.2015 р. вислуга років позивача у ЗСУ становить 27 років 01 місяць, а пільгова вислуга років 28 років 04 місяці. Із списків частини виключений наказом командира військової частини А 1314 (далі в/ч) № 162 від 23.10.2015.

ОСОБА_2 ОВК не включив до розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років позивача, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.

Для обчислення пенсії позивач вважає потрібно враховувати всі види грошового забезпечення, які він отримував під час служби, в тому числі, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, з яких нараховувалися і сплачувалися страхові внески і які є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення.

При підготовці ОСОБА_2 ОВК відповідних документів та поданні їх до ГУ ПФУ ОСОБА_2 ОВК неправильно визначив розмір грошового забезпечення позивача і не включив до розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років від 28.10.2015р., вищевказані одноразові додаткові види грошового забезпечення, з яких мала обчислюватися пенсія, та щомісячну додаткову грошову винагороду яка в наступному за рішенням Ленінського районного суду м. Харкова від 12.09.2016р. у справі № 642/2474/16-а увійшла для обчислення пенсії позивача.

В подальшому, документи з неправильними відомостями щодо грошового забезпечення позивача були використані ГУ ПФУ при обчисленні розміру призначеної пенсії і призвели до призначення позивачу пенсії у меншому розмірі, ніж йому належить згідно з діючим законодавством.

Також позивач, звернувся із заявою до військової частини, в якій просив включити в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 29.12.2016р. за № 1314/855/рпв, ОСОБА_1, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які він отримував під час служби у в/ч А 1314, і з яких сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Однак ніяких відомостей щодо виправлення помилок в обчисленні розрахунку грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань позивач не отримував, у звязку з чим звернувся до суду та просив задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 обласного військового комісаріату позовні вимоги не визнав і просив суд у задоволенні позову відмовити, та надав до суду письмові заперечення, в яких зазначив, що позивач посилається на структуру грошового забезпечення, передбаченого ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яка визначає всі складові грошового забезпечення, і не зважає на приписи спеціальної дії - статті 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, яка чітко зазначає додаткові види грошового забезпечення з яких сплачено внески та які враховуються при призначенні пенсії.

Виходячи з вищевикладеного та керуючись ст. 49,51 КАС України, облвійськкомат заперечує проти позову і вважає, що позовні вимоги позивача є незаконними та безпідставними, та просить суд відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі.

Представники відповідачів Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області та Військової частини А1314 до суду заперечень не надали, копію адміністративного позову отримували поштою, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення, які містяться в матеріалах справи.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представників відповідачів та дослідивши матеріали справи і надані докази, приходить до висновку, що позовні вимоги позивача до військової частини А1314, ОСОБА_2 обласного військового комісаріату, головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дії підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1проходив військову службу в Збройних Силах України. Позивач отримує пенсію за вислугою років відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як особа звільнена з військової служби та перебуває на пенсійному обліку у головному Управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

З 24.10.2015 р. позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно доЗакону № 2262-ХІІ. При обчисленні пенсії ГУПФУ врахувало грошове забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці. Таким чином, для обчислення пенсії позивачу за основу розрахунку бралася сума грошового забезпечення - 4866 грн. 08 коп.

Відповідно до довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії позивача, виданої в/ч А 1314 від 23.10.2015 за № 1314/21/1338, до щомісячних додаткових видів грошовою убезпечення для обчислення пенсії не було включено щомісячної додаткової грошової винагороди.

20.02.2017р. позивач, звернувся із заявою до військової частини А 1314, в якій просив включити в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 29.12.2016р. за № 1314/855/рпв, ОСОБА_1, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які він отримував під час служби у в/ч А 1314, і з яких сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Також просив подати до ОСОБА_2 обласного військового комісаріату довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії з 24.10.2015р., ОСОБА_1, яка повинна містити дані про розмір суми грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

07.03.2017р. позивач отримав відповідь з в/ч А 1314 датовану від 03.03.2017р. за №1314/10/138, в якій зазначено, що до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не входять одноразові види грошового забезпечення, тому військова частина А 1314 не має права, у відповідності до діючого законодавства, вносити одноразові додаткові види грошового забезпечення довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, враховуються для обчислення пенсії.

20.02.2017р. позивач, звернувся із заявою до ОСОБА_2 ОВК в якій просив: вжити заходи на усунення порушень, щодо оформлення та подання документів для призначення пенсії до ГУ ПФУ, які не передбачали в складі грошового забезпечення ОСОБА_1 грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби в військовій частині А 1314, і з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування; включити в розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 від 28.10.2015 р., грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби в військовій частині А 1314, і з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

ОСОБА_2 ОВК після отримання від військової частини А1314 нової довідки про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, подати зазначену довідку до ГУ ПФУ.

01.04.2017р. позивач отримав відповідь з ОСОБА_2 ОВК датовану від 20.03.2017р. за № ФХ -122900/652/ВСЗ, в якій зазначено, що стосовно інших додаткових видів грошового забезпечення, які на думку позивача не включені до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії, запропоновано звернутися до військової частини А 1314.

20.02.2017р. позивач, звернувся із заявою до ГУ ПФУ, в якій просив здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, починаючи з 24 червня 2016 р., з урахуванням при обчисленні розміру пенсії грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби в військовій частині А 1314, і з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування із врахуванням раніше виплачених сум.

02.03.2017р. позивач отримав відповідь з ГУ ПФУ датовану від 27.02.2017р. за № 310/К-14, в якій зазначено, що зазначені одноразові виплати встановлюються і виплачуються військовослужбовцям, які перебувають на військовій службі і не включається до грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) пенсій колишніх військовослужбовців, звільнених з військової служби. На підставі викладеного для проведення перерахунку пенсії немає законних підстав та перевіркою пенсійної справи позивача встановлено, що пенсію йому обчислено згідно з вимогами чинного законодавства.

Відповідно до пунктів 1, 2статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»(далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Частиною 4 статті 9 даного закону №2011-ХІІ визначено, що розмір грошового забезпечення встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої повязана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011 -X11), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом №2011-Х11 також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги, визначені постановою № 1294 та інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу XXX Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням міністра оборони України, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294. підпункти 33.1,33.3 пункту 33 розділу XXXIII Інструкції).

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 закону №2011-ХІ1 відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до частини першої ст.43 закону № 2262-ХІ1 пенсії, які призначаються відповідно до цього закону№2262-ХІ1 особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-1V «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі закон № 1058-1V).

Відповідно до частини першої ст. 43 закону № 2262-Х1І та згідно з п. 7 ПКМ України від 17.07.1992р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» ( далі - постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне.

Виходячи з правової позиції Вищого адміністративного суду України від 16.09.2014р. викладеному в ухвалі № К/9991/40476/12, обов'язок сплати страхових внесків до Управлінь Пенсійного фонду України покладений на роботодавця, а тому позивач не повинен нести відповідальність за їх несплату.

Згідно зі ст. 41 Закону № 1058-1V до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим самим законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до п. 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України. Такий перелік затверджений ПКМ України від 22.12.2010 р. № 1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Зазначений перелік не містить посилання на такі види виплат, як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Таким чином грошове забезпечення військовослужбовців (в тому числі грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань ) є обєктом сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, суд дійшов до висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, які виплачуються відповідно до ст. 15 закону №201 1 -XII та постанови № 1294, за своєю правовою природою та юридичними ознаками в розумінні статті 43 закону №2262-ХІІ є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, а тому підлягає обов'язковому включенню до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії за вислугою років.

Це повністю узгоджується з правовим висновком Верховного Суду України (далі - ВСУ), висловленим в постановах від 20.02.2012 р. № 21-430а 11від 28.05.2013 р. № 2І-97а13, а саме те, що за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, при визначенні розміру пенсії за вислугу років позивачу відповідачами у справі неправомірно не включено до складу грошового забезпечення позивача грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, які він отримував у період служби з яких нараховані і сплачені страхові внески, що в свою чергу, призвело до неправильного розрахунку розміру пенсії, яка підлягає до виплати.

Це також узгоджується з правовим висновком викладеному в аналогічній справі ВСУ від 10.03.2015р. №21-70а 15, яким визначено, що аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Відповідно до ч. І ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Згідно із ч. І ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 ч. 1 ст. 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

За правовим висновком Верховного Суду України, викладеним у його постанові від 10.03.20і5 справі №21-70а15, - аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загал загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців з розміру якого обчислюється пенсія.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 закону №2011-ХП та п. 1.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗСУ та деяким іншим особам яка затверджена наказом Міноборони від 11.06.2008р. № 260 та зареєстрована в Мін'юсті 14.07.2008 р. за № 638/15329 до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням: щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Позивач, щорічно отримував грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, з яких утримувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціально - матеріальне страхування в розмірі 2.6%.

Відповідно до ст. 5 закону №2262-Х1І, для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим законом, перед звільнена, зі служби.

Міноборони наказом від 14.08.2014 р. № 530 затверджене положення про організацію Міноборони роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціальні забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей (далі - положення №55 (зареєстровано в Мін'юсті 20.10.2014 р. за N 1294/26071).

Порядок оформлення та подання до органів ПФУ документів для призначення та перерахунку пенсій регламентований розділом 111 цього положення №530, яким, зокрема, встановлено, що оформлення та подання до органів ПФУ документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до закону № 2262-ХІІ , а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міноборони - обласними військовими комісаріатами (в нашому випадку це ОСОБА_2 ОВК) згідно з постановою правління ПФУ від 30.01.2007 р. N 3-І «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону №2262-Х11 , зареєстрованою в Мін'юсті 15.02.2007 р. за N 135/13402 (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій) (п. 3.1.).

ОСОБА_2 ОВК у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії: приймає від виявника необхідні документи, донараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за формою, встановленою до порядку №530 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій; ознайомлює з поданням особу, якій оформлюється пенсія; передає перший примірник подання та документи, зазначені в пунктах 3.3 цього розділу, до ГУ ГІФУ за місцем реєстрації особи; другий примірник подання долучає до особової справи колишнього військовослужбовця, яка зберігається в обласному військовому комісаріаті.

Пунктом 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міноборони, затвердженої наказом Міноборони від 31.12.2014 р. № 937, зареєстрованого в Мін'юсті 22.01.2015 р. за N 73/26518, визначено, що на обласні військові комісаріати покладаються, зокрема, оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за законом №2262-ХІІ пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру ситового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до закону № 2262-Х1І. постановою №393 (зі змінами) та від 13.02.2008 р. N 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, та внесення змін до ПКМ України від 17.12.1992 р. N 393 (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону №2262-Х1І (зі змінами), затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 р. N 3-1, зареєстрованого в Мін'юсті 15.07.2007 р. за N 135/13402 (зі змінами).

У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто до повноважень ОСОБА_2 ОВК входить визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунку пенсії позивачу.

Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону №2262-ХІІ, затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 р. № 3- I, зареєстрованого в Мін'юсті 15.02.2007 р. за N 135/13402, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи, зокрема, заява про призначення пенсії ; грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

Аналіз положень зазначених нормативних актів дає підстави дійти висновку, що відповідач ОСОБА_2 ОВК був зобовязаний, зокрема, скласти розрахунок грошового забезпечення позивача для призначення пенсії за вислугу років та надіслати цей розрахунок до відповідача ГУ ПФУ разом з поданням, оскільки не направлення цього розрахунку до пенсійного органу фактично нівелює необхідність складення ОСОБА_2 ОВК такого розрахунку лише для його зберігання в особовій справі колишнього військовослужбовця.

Розрахунок грошового забезпечення позивача для призначення пенсії за вислугу років було складено ОСОБА_2 ОВК 28.10.2015р. і який зберігається в особовій справі позивача разом з поданням він не надсилався до ГУ ГІФУ до якого не були включені суми вищевказаних допомог та індексації позивача, які він отримував під час проходження служби, з яких нараховані і сплачені страхові внески складений відповідачем протиправно.

В силу положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі яке затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 на ГУ ПФУ покладена функція: забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення; здійснення контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду, інших джерел, визначених законодавством; забезпечити своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначає законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами).

Міноборони наказом від 14.08.2014 р. № 530 «Про затвердження Положення про організацій Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, розділі 111. Порядок оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення та перерахунку пенсій , в пункті 3.23 вказало що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

До складу ГУ ПФУ входить управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян, яке в силу Положення про управлення пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ, яке затверджено наказом ГУ ПФУ Я 14.08.2016 р. № 105 безпосередньо приймає та готує документи для призначення (перерахунку) та виплати пенсій, забезпечує виготовлення документів для виплати пенсій.

В свою чергу ГУ ПФУ не включило до грошового забезпечення, з якого обчислений розмір пенсії позивача, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.

ГУ ПФУ, при розрахунку розміру призначеної пенсії за вислугу років не було враховано грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, і які позивач отримував.

Таким чином, був неправильно визначений розмір грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років відповідачами у справі, протиправно не включено до складу грошового забезпечення, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які позивач отримував у період служби, що в свою чергу призвело до неправильного обчислення розміру пенсії при призначенні її, і яка підлягає до виплати.

Отже, суд зазначає, що має місце протиправна бездіяльність військової частини А1314, ОСОБА_2 обласного військового комісаріату, головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Відповідно до ч.1, 2ст. 71 КАС України,кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд зауважує, що відповідачами, як суб`єктами владних повноважень, не надано до суду належних та допустимих доказів наявності підстав для не врахування при обчисленні розміру пенсії позивачу щомісячної додаткової грошової винагороди.

Згідно ч. 2ст. 99 КАС Українидля звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

При цьому, відповідно до ч. 4ст. 11 КАС України, суд вживає передбаченізакономзаходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивач звертаючись з даним позовом не пропустив строк, визначений ч. 2ст. 99 КАС України.

Згідно зіст. 9 КАС Українисуд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України. Суд вирішує справи на підставіКонституціїта законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобовязати субєкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, вказаною статтею КАС України встановлено право, а не обовязок суду про зобовязання подати субєкта владних повноважень звіт про виконання судового рішення, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині суд відмовляє.

Відповідно до ч. 1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі витупала його посадова чи службова особа.

Відповідно до п. 18. ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», Пенсійний Фонд України та його органи від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15,17-18,33-35,41-42,47-51,56-59,69-71,79,86,87,94,99,104-107,110-112,121,122-143,151-154,158,162,163,167,185-186,254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини А1314, ОСОБА_2 обласного військового комісаріату,Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинення певних дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії (бездіяльність) військової частини А1314 щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення від 29.12.2016р. за № 1314/855/рпв, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби.

Визнати протиправними дії (бездіяльність) ОСОБА_2 обласного військового комісаріату щодо оформлення та подання до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів з неправильним визначенням розміру грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1, які не передбачали в складі грошового забезпечення ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби.

Визнати протиправною бездіяльність (дії) головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обчислення розміру та виплати ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби.

Зобов'язати військову частину А1314 (код ЄДРГІОУ 083 14614) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить,грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, та подати зазначену довідку до ОСОБА_2 обласного військового комісаріату (код ЄДР1ЮУ08166355), подати протягом місячного строку, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.

3обов'язати ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ08166355) після отримання від військової частини А 1314 (код ЄДРГІОУ 08314614) довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ14099344), включити у розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань які ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення військової служби.

Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від ОСОБА_2 обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355) довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби призначити та виплачувати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включені грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, здійсни ти виплати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) недоплаченої частини основного розміру пенсії з 07.10.2016 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань: ОСОБА_2 обласного військового комісаріату (61052, вул. Коцарська, 56, м. Харків, код ЄДРПОУ 08166355); військової частини А1314 (вул. Чечеріна, 42, м. Дніпропетровськ, 49006, код ЄДРПОУ 08314614) та за рахунок держави на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. в рівних частках.

Постановаможе бути оскаржена в апеляційному порядку до ОСОБА_2 апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя В.М. Євтіфієв