Постанова № 67110159, 12.06.2017, Тетіївський районний суд Київської області

Дата ухвалення
12.06.2017
Номер справи
380/745/17
Номер документу
67110159
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

12.06.2017 Провадження по справі № 2-а/380/161/17

Справа № 380/745/17

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

12 червня 2017 року Тетіївський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді: Лісовенка П.І.

при секретарі: Романовській Л.І.

з участю представників: адвоката ОСОБА_1, ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тетієві адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Київській області, третя особа: Горошківська сільська рада Тетіївського району Київської області, про зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії та скасувати відмову від 04.04.2017 року за №М-5827/0-4537/6-17 ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Київській області на її клопотання про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2.0000га, яка розташована на території Горошківської сільської ради Тетіївського району Київської області, за межами населених пунктів с.Горошків та с.Ріденька та зобовязати відповідача повторно розглянути дане клопотання, посилаючись на те, що Головне управління Держгеокадастру у Київській області незаконно, необґрунтовано відмовило їй у клопотанні про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2.0000га, яка розташована на території Горошківської сільської ради Тетіївського району Київської області, тим самим порушивши її права та інтереси, зокрема право на безоплатну приватизацію земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України.

В судовому засіданні представник позивача адвокат ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просить задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Київській області в судове засідання не прибув, надіслали до суду клопотання про розгляд справи за відсутності відповідача.

Представник третьої особи Горошківської сільської ради Тетіївського району Київської області ОСОБА_2 не заперечує проти позову.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника третьої особи, дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 03.03.2017 року ОСОБА_3 звернулася до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Київській області з клопотанням про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2.0000га, яка розташована на території Горошківської сільської ради Тетіївського району Київської області, за межами населених пунктів с.Горошків та с.Ріденька.(а.с.7).

Головне управління Держгеокадастру у Київській області листом від 04.04.2017 року №М-5827/0-4537/6-17 повідомило ОСОБА_3 про те, що відсутні підстави для надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2.0000га, яка розташована на території Горошківської сільської ради Тетіївського району Київської області, посилаючись на те, що після проведеної масової реорганізації колективних сільськогосподарських підприємств держава передала вищезазначені землі у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам.(а.с.8).

Із листа ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Київській області №10-10-0.331-4567/2-17 від 09.03.2017 року на запит Білоцерківської місцевої прокуратури Київської області щодо звернення голови Горошківської сільської ради Тетіївського району Київської області вбачається, що відповідно до даних Державної статистичної звітності кількісного обліку земель станом на 01.01.2016 року на території Горошківської сільської ради Тетіївського району Київської області рахується 35,01га землі під багаторічними насадженнями державної форми власності. (а.с.11).

Із пояснень в судовому засіданні представника третьої особи Горошківської сільської ради Тетіївського району Київської області ОСОБА_2 вбачається, що на вказаних земельних ділянках сільськогосподарського призначення, орієнтованою площею 15 та 25га, наявні залишки застарілих багаторічних насаджень, що є фактично безгосподарними та які ніким не використовуються. Крім того, на території села пройшло розпаювання майна та земель КСП «Горошків», правонаступником якого було СТОВ «Горошків», яке вже ліквідовано без правонаступництва. Тобто, з моменту ліквідації СТОВ «Горошків» автоматично припинено право колективної власності на зазначені вище землі, а тому, вони фактично перебувають в державній власності, як землі запасу сільськогосподарського призначення.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ч.2ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Спірні правовідносини між сторонами щодо порядку розгляду клопотань про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок регулюються правовими нормамиЗемельного кодексу України.

Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_5 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як встановлено судом, Головне управління Держгеокадастру у Київській області, відмовляючи позивачу в наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2.0000га, яка розташована на території Горошківської сільської ради Тетіївського району Київської області, зазначило, що зазначені землі держава передала у колективну власність.

Всупереч даному листу, Головне управління Держгеокадастру у Київській області на запит Білоцерківської місцевої прокуратури Київської області зазначило, що дані землі рахуються під багаторічними насадженнями державної форми власності.

При дослідженні в судовому засіданні оскаржуваного листа відповідача №М-5827/0-4537/6-17 від 04.04.2017 року встановлено, що в ньому відсутні підстави, визначені у частині сьомійстатті 118 Земельного кодексу України.

Крім того, посилання відповідача у вказаному листі щодо передачі зазначеної землі у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам не підтверджується належними доказами.

Таким чином, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови в наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2.0000га, що розташована на території Горошківської сільської ради Тетіївського району Київської області, яка викладена в листі відповідача №М-5827/0-4537/6-17 від 04.04.2017року, є протиправними, оскільки, дана відмова є немотивованою, не ґрунтується на вимогах земельного законодавства та не підтверджується належними доказами.

Крім того, суд вважає, що належним захистом порушеного права позивача є зобовязання відповідача повторно розглянути клопотання позивача, оскільки саме по собі судове рішення про визнання протиправними дій щодо відмови у наданні дозволу не відновлює порушеного права позивача на прийняття останнім вмотивованого рішення щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.4 ст.71 КАС України, субєкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази в справі.

Таким чином, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Понесені позивачем і документально підтверджені судові витрати у виді сплаченого судового збору в сумі 1280грн. 00коп. також підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, відповідно до ч. 1ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.19 Конституції України, ст.118 Земельного кодексу України, ст.ст.2,6,9,17,71,94,158-163 КАС України, суд-

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Київській області, третя особа: Горошківська сільська рада Тетіївського району Київської області, про зобовязання вчинити певні дії, задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії та скасувати відмову за №М-5827/0-4537/6-17 від 04.04.2017 року ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Київській області на клопотання ОСОБА_3 про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2.0000га, яка розташована на території Горошківської сільської ради Тетіївського району Київської області, за межами населених пунктів с.Горошків та с.Ріденька.

Зобовязати Головне управління Держгеокадастру у Київській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2.0000га, яка розташована на території Горошківської сільської ради Тетіївського району Київської області, за межами населених пунктів с.Горошків та с.Ріденька.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Київській області, адреса: 03115, м.Київ, вул.Серпова,3/14, код ЄДРПОУ 39817550, на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстроване місце проживання: 09850, Київська область, Тетіївський район, с.Тайниця, вул.Радянська,16, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судові витрати у виді судового збору в розмірі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) гривень 00 копійок.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Тетіївський районний суд Київської області.

Суддя: П.І.Лісовенко