
Справа № 640/7089/17
н/п 2-а/640/266/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.06.2017 року Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Попрас В.О.,
при секретарі - Томіної І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 оборони України, третя особа: Харківський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_2 оборони України щодо відмови позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги у звязку з зі встановленням 2 групи інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з проходженням військової служби, оформлене протоколом засідання Комісії ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 17.03.2017 р. №24. Зобовязати ОСОБА_2 оборони України нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у звязку з зі встановленням йому інвалідності 2 групи внаслідок захворювання, повязаного з проходженням військової служби відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та пп.5 п.2 ст.16 -ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у розмірі 90-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що він перебував на військовій служби та її проходив у Збройних Силах колишнього Союзу РСР, а з отриманням України незалежності - у Збройних Силах України до 20.03.2001р. Має повних 17 років вислуги військової служби у календарному обчисленні. 27.11.2000 р. згідно довідки військово-лікарської комісії в/ч А-3306 № 6836 у позивача встановлене захворювання, що повязане з проходженням військової служби. З 23.12.2008 р. в результаті загострень хвороби після проведення відповідного обстеження МСЕК позивачу встановлено 3 групу інвалідності до 01.01.2010 р., причина захворювання захворювання, повязане з проходженням військової служби. З 24.12.2008 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу призначена військова пенсія по інвалідності. За результатами останнього обстеження МСЕК 26.01.2017 р. позивачеві встановлено 2 групу інвалідності з причин наявності захворювання, повязаного з проходженням військової служби. З моменту первісного встановлення інвалідності з причин захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби в 2008 році по 18.04.2016 р. жодних заяв стосовно отримання страхової виплати або одноразової допомоги в звязку з встановленням інвалідності позивач не подавав. 01.08.2016 р. позивач отримав лист-повідомлення від Харківського обласного військового комісаріату від 29.07.2016 р., де зазначалось, що рішенням Комісії ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 08.07.2016 року №53, п.3 йому відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги особам, які звільнені з військової служби та інвалідність яким встановлена, оскільки дана інвалідність встановлена до 01.01.2014 р., а закон не має зворотної сили. Позивач оскаржив дане рішення Комісії ОСОБА_2 оборони України та подав відповідний позов до суду. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2017 р. зобов'язано ОСОБА_2 оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі (у зв'язку з встановленням групи інвалідності) у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві». Таким чином, право позивача на отримання одноразової грошової допомоги в звязку з встановленням 2-ої групи інвалідності з причин захворювання, повязаного з проходженням військової служби, встановлено рішенням суду, що набуло чинності. Всупереч даним положенням діючого законодавства України відповідач по справі при повторному розгляді питання щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2017 р. повністю проігнорував висновки суду та прийняв незаконне рішення про відмову в виплаті позивачеві одноразової грошової допомоги, що оформлене рішенням Комісії ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 17.03.2017 р. №24, яке позивач просить визнати протиправним та скасувати.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 позов підтримала та просила його задовольнити. Відповідач ОСОБА_2 оборони України та третя особа Харківський обласний військовий комісаріат в судове засідання не зявилися, про час і місце слухання справи повідомлені належним чином, про причини неявки суду не повідомили. Оскільки позиція відповідача по суті спірних правовідносин викладена в рішенні Комісії ОСОБА_2 оборони України, яке оскаржує позивач, суд вважає за можливе слухати справу у відсутності відповідача та третьої особи.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, враховуючи наступне.
Позивач ОСОБА_1 - капітан у відставці, пенсіонер ОСОБА_2 оборони України інвалід 2-ої групи, перебував на військовій служби та її проходив у Збройних Силах колишнього Союзу РСР, а з отриманням України незалежності у Збройних Силах України до 20.03.2001 р.
Наказом ТВО начальника Інституту танкових військ ім. Верховної Ради України при Харківському державному політехнічному університеті від 13.03.2001р. № 72 (по особовому складу) з 20.03.2001 р. позивач виключений зі списків особового складу інституту, всіх видів забезпечення та направлений на військовий облік до Київського районного військового комісаріату міста Харкова.
На момент виключення із списків особового складу позивач мав повних 17 років вислуги військової служби у календарному обчисленні.
27.11.2000 р. згідно довідки військово-лікарської комісії в/ч А-3306 № 6836 у позивача встановлене захворювання, що повязане з проходженням військової служби.
З 23.12.2008 р. в результаті загострень хвороби після проведення відповідного обстеження МСЕК позивачу встановлено третю групу інвалідності до 01.01.2010 р., причина захворювання захворювання, повязане з проходженням військової служби (виписка з акту огляду МСЕК № 030418).
З 24.12.2008 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу була призначена військова пенсія по інвалідності.
З 01.01.2010 р. після проведення повторного обстеження МСЕК позивачу встановлено третю групу інвалідності до 01.01.2011 р., причина захворювання захворювання, повязане з проходженням військової служби (виписка з акту огляду МСЕК № 028828).
З 01.01.2011 р. після проведення відповідного повторного обстеження МСЕК позивачу встановлено другу групу інвалідності до 01.01.2012 р., причина захворювання захворювання, повязане з проходженням військової служби (виписка з акту огляду МСЕК № 610075).
З 15.12.2011 р. після проведення повторного обстеження МСЕК позивачу встановлено третю групу інвалідності до 01.01.2014 р., причина захворювання захворювання, повязане з проходженням військової служби (виписка з акту огляду МСЕК № 631546).
З 01.01.2014 р. після проведення повторного обстеження МСЕК позивачу встановлено третю групу інвалідності до 01.01.2016 р., причина захворювання захворювання, повязане з проходженням військової служби (виписка з акту огляду МСЕК № 687288).
З 14.01.2016 р. після проведення повторного обстеження МСЕК позивачу встановлено другу групу інвалідності до 01.02.2017 р., причина захворювання захворювання, повязане з проходженням військової служби (виписка з акту огляду МСЕК № 110834).
З 26.01.2017 р. після проведення повторного обстеження МСЕК позивачу встановлено другу групу інвалідності до 24.12.2018 р., причина захворювання захворювання, повязане з проходженням військової служби (виписка з акту огляду МСЕК № 030418).
Відповідно до підпункту 5 пункту 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.
На період призначення позивачеві пенсії по інвалідності в грудні 2008 року порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори,та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджений визначалися постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. №499.
З грудня 2008 р. по 18.04.2016 р. жодних заяв про отримання одноразової грошової допомоги в звязку з отриманням інвалідності або страхової виплати з цього приводу позивач не подавав, відповідно ніяких виплат не отримував.
Згідно підпункту 2 пункту 6 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2013р. № 975, одноразова грошова допомога призначається і виплачується, військовослужбовцю, інвалідність якого настала в період проходження військової служби або внаслідок захворювання, повязаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби, у розмірі 90-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності 2 групи.
За результатами розгляду заяви позивача про призначення та виплату даної одноразової допомоги від 18.04.2016 р. рішенням Комісії ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 08.07.2016 р. №53, п.3 йому було відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги особам, які звільнені з військової служби та інвалідність яким встановлена, оскільки дана інвалідність встановлена до 01.01.2014 р., а закон не має зворотної сили.
Позивач оскаржив дане рішення Комісії ОСОБА_2 оборони України та подав відповідний позов до суду.
05.10.2016 р. постановою Київського районного суду м. Харкова від 05.10.2016 р. по справі №640/12429/16-а було повністю задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії ОСОБА_2 оборони України щодо відмови позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги у звязку з зі встановленням йому інвалідності 2 групи внаслідок захворювання, повязаного з проходженням військової служби з 14.01.2016 р., оформлене протоколом засідання Комісії ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 08.07.2016 р. №53, пункт 3. Зобовязано ОСОБА_2 оборони України вирішити питання щодо призначення та виплату позивачу одноразової грошової допомоги у звязку з зі встановленням йому інвалідності 2 групи внаслідок захворювання, повязаного з проходженням військової служби з 14.01.2016 р., відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 25.12.2013 року № 975 та пп.5 п.2 ст.16 -ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у розмірі 90-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2017 р. постанову Київського районного суду м. Харкова від 05.10.2016 р. скасовано в частині зобов'язання ОСОБА_2 оборони України вирішити питання щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з зі встановленням йому інвалідності 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби з 14.01.2016 р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. № 975 Прийнято в цій частині нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково. Зобов'язано ОСОБА_2 оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі (у зв'язку з встановленням групи інвалідності) у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. № 975
В зазначеному рішенні суду встановлено, що позивач має право на отримання даної одноразової грошової допомоги згідно «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. № 975, оскільки відповідно до п.8 Положення про порядок, умови, критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою КМУ № 1317 від 03.12.2009 р. визначено, що датою встановлення інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності потерпілому від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання у відсотках вважається день надходження до комісії документів, зазначених в п.3 цього Положення. Інвалідність та ступень втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.
Наведене свідчить про те, що первинна довідка МСЕК при повторному огляді комісії та встановлення тієї групи інвалідності втрачає свою чинність з дати, до якої встановлено група інвалідності.
З довідки МСЕК вбачається, що з 26.01.2017 р. позивачу встановлена 2 група інвалідності з причин захворювання, повязаного з проходженням військової служби.
Чинним законодавством України не повязано наявність довідки МСЕК про первинне встановлення інвалідності з настанням права на отримання грошової допомоги.
27.02.1017 р. позивачем подана заява до Харківського ОВК про добровільне виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2017 р. по справі № 640/12429/16-а.
04.03.2017 р. було отримано відповідь Харківського ОВК за вих. № 38/1 від 02.03.2017 р. про те, що на виконання вищезазначеної постанови суду відповідний висновок та пакет документів надісланий на адресу Департаменту фінансів ОСОБА_2 оборони України для вирішення питання про призначення або відмови в призначенні відповідної допомоги.
15.04.2017 р. позивачем отримано лист Харківського ОВК за вих. № 880/ВСЗ від 10.04.2017 р., де зазначено, що рішенням Комісії ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 17.03.2017 р. №24, п.9, прийнятого на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2017 року по справі № 640/12429/16-а, позивачу відмовлено в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з зі встановленням йому інвалідності 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, оскільки на день звільнення позивача діяла стаття 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яка передбачала державне обовязкове особисте страхування та не передбачала виплату одноразової грошової допомоги. Законом України від 04.04.2006 р. № 3597-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про загальний обовязковий військовий обовязок і військову службу», який набув чинності 10.05.2006 р., введено виплату одноразової грошової допомоги. Закон не має зворотної сили в часі, тому ОСОБА_1 не має права на одержання одноразової грошової допомоги.
Згідно пункту 8 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
З огляду на вищезазначені норми діючого законодавства України суд не погоджується з пунктом 9 рішенням Комісії ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 17.03.2017 р. №24 в частині відмови позивачу в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги в звязку з встановленням інвалідності з причин захворювання, повязаного з проходженням військової служби, виходячи з наступного.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2017 р. по справі №640/12429/16-а зобов'язано ОСОБА_2 оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі (у зв'язку з встановленням групи інвалідності) у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».
Таким чином, право позивача на отримання одноразової грошової допомоги в звязку з встановленням 2 групи інвалідності з причин захворювання, повязаного з проходженням військової служби саме у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. № 975 встановлено рішенням суду, що набуло чинності. Відповідач, повторно розглядаючи заяву позивача про призначення та виплату одноразової грошової допомоги з даних підстав, повністю проігнорував висновки суду.
Відповідно до абзацу 4 пункту 1.1 Положення про організацію в ОСОБА_2 оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом ОСОБА_2 оборони України від 14.08.2014 № 530, зареєстрованого в ОСОБА_2 юстиції України 20.10.2014 р. за №1294/26071 цим положенням визначається порядок виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».
Відповідно до пункту 4.7 Положення, документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів ОСОБА_2 оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб. У разі настання інвалідності подаються такі документи: висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю, який визнаний інвалідом; заява про виплату одноразової грошової допомоги; копія довідки МСЕК про встановлення групи та причинного звязку інвалідності; копії свідоцтва про хворобу, постанови чи довідки відповідної ВЛК щодо встановлення причинного звязку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва); витяг з наказу про виключення зі списків особового складу частини; копії сторінок паспорта з даними про прізвище, імя, по батькові та місце реєстрації; копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів.
Згідно пункту 3 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобовязаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно пунктів 12, 13, 14 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобовязаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобовязаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови. Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.
Крім того, в постановах Верховного Суду України від 21.04.2015 року по справі №21-135а15, від 18.11.2014 р. по справі №21-446а14, від 10.03.2015 р. по справі №21-563а14 Верховний Суд України також дійшов висновку, що право на отримання одноразової грошової допомоги у звязку з інвалідністю, що настала після звільнення з військової служби внаслідок захворювання, пов'язаного з її проходженням, починається саме з моменту настання підстав для отримання цієї допомоги, тобто з дати встановлення відповідної групи інвалідності МСЕК, а не з моменту звільнення з військової служби.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
У відповідності до ч.5 ст.17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232).
Відповідно до ст.41 Закону № 2232 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011).
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців визначені Законом №2011. Зокрема, розділом 2 цього Закону, встановлені права військовослужбовців щодо грошового забезпечення.
Частиною 2 ст.16 Закону №2011 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Верховний Суд України у постанові від 10.03.2015 № 21-563а14 звернув увагу, що «обов'язкове особисте страхування» та «одноразова грошова допомога» є двома рівнозначними компенсаційними механізмами соціального захисту військовослужбовців, які спрямовані на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. № 975 було затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Згідно підпункту 2 п.6 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою КМ України від 25.12.2013 р. №975, одноразова грошова допомога призначається і виплачується, військовослужбовцю, інвалідність якого настала в період проходження військової служби або внаслідок захворювання, повязаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби, у розмірі 90-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності 2 групи.
Згідно ст.1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно статті 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно статті 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Частиною другою статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку,що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
З аналізу наведених норм Закону вбачається, що право на отримання вказаної допомоги після звільнення з військової служби мають особи, які отримали інвалідність внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби незалежно від часу настання інвалідності.
Зазначена позиція суду узгоджується з висновками, викладеними у рішенні Верховного Суду України від 18.11.2014 р. справа № 21-466а14.
При цьому, застосування статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» пов'язується не з фактом звільнення позивача зі служби, а з часом встановлення йому інвалідності внаслідок ушкодження здоров'я, що мало місце в період проходження військової служби, незалежно від строку, що минув після звільнення з військової служби.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини (рішення від 14.10.2010 р. у справі «Щокін проти України») не відповідність національного законодавства вимозі «якості» закону, тобто вразі як що відповідне національне законодавство не було чітким та узгодженим та не забезпечувало адекватність захисту від свавільного втручання у майнові права заявника держава несе за це відповідальність.
Конституційний Суд України (рішення від 22.09.2005 р. №5-рп/2005) наголосив, що невизначеність, нечіткість правової норми призводить до її неоднакового розуміння та тлумачення, що в практичній площині призводить до різного застосування. Така неврегульованість чи відсутність визначеності в діяльності органів державної влади щодо особи, зокрема забезпечення, додержання чи реалізації прав і свобод людини і громадянина, може мати негативні наслідки і призвести до сваволі. Визначеність правового регулювання має на меті запобігти будь-якому її прояву щодо особи.
Частиною першою статті 55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. В силу частини четвертої статті 55 Конституції України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Частиною другою статті 162 КАС України встановлено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; 2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача коштів; 5) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 6) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 7) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; 8) визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 2, 8-14, 17, 19, 70-72, 94, 160-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. № 975, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_2 оборони України щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому інвалідності 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, оформлене протоколом засідання Комісії ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 17.03.2017 року № 24 пункт 9.
Зобов'язати ОСОБА_2 оборони України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням йому інвалідності 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та ст.16 - ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у розмірі 90-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.
СУДДЯ