
Справа № 522/5397/17
Провадження№ 2а/522/1314/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна та резолютивна частини)
08 червня 2017 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Бойчука А. Ю.
при секретарі Фуцур Н. В..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу, -
ВСТАНОВИВ:
На підставі викладеного, керуючись ч.3 ст.160, ст.158 - 163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати наказ Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради №01-13/39ДАБК «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт №ОД082142440266 від 29.08.2014 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: А. Ю. Бойчук
Справа № 522/5397/17
Провадження№ 2а/522/1314/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2017 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Бойчука А. Ю.
при секретарі Фуцур Н. В..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 21.03.2017 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, по якому просив визнати неправомірним дії Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, по якому просив визнати незаконним та скасувати наказ Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради № 01-13/39ДАБК «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт № ОД 082142440266 від 29.08.2014р.».
В обґрунтування позову зазначив, що він є власником земельної ділянки площею 0, 0729 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, на підставі Договору купівлі - продажу від 11 травня 2013 року.
Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку ЯБ № 297017 від 27.03.2006 року, цільове призначення даної земельної ділянки від 27.03.2006 року будівництво і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)).
Маючи на меті здійснення належного йому права забудови земельної ділянки ОСОБА_1 було подано до Інспекції ДАБК в Одеській області Декларацію про початок виконання будівельних робіт, яка була зареєстрована Інспекцією ДАБК в Одеській області 29.08.2014р. за № ОД 082142440266 .
13.02.2017 р. Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради було видано наказ №01-13/39 ДАБК «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт №ОД 082142440266 від 29.08.2014 року».
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог надавши письмові заперечення, які долучені до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши всі наявні докази у їх сукупності, вислухавши думку осіб, які брали участь у справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування. їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 3 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових чи службових осіб.
Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0, 0729 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, на підставі Договору купівлі - продажу від 11 травня 2013 року.
ОСОБА_1 було подано до Інспекції ДАБК в Одеській області Декларацію про початок виконання будівельних робіт, яка була зареєстрована Інспекцією ДАБК в Одеській області 29.08.2014р. за № ОД 082142440266 .
13.02.2017 р. Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради було видано наказ №01-13/39 ДАБК «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт №ОД 082142440266 від 29.08.2014 року».
Відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», державний архітектурно-будівельний контроль сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553 (далі за текстом - Порядок).
Відповідно до пункту 1 зазначеного Порядку, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад; структурними підрозділами з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських держадміністрацій; Держархбудінспекцією.
Відповідно до пункту 1 Положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 27.04.2016 року №579-VII (далі - Положення), Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради та створено відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «;Про регулювання містобудівної діяльності», «;Про архітектурну діяльність» та інших нормативно-правових актів з метою здійснення архітектурно-будівельного контролю на території м. Одеси.
Згідно до пункту 9 даного Положення, основними завданнями Управління є здійснення на території м. Одеси відповідно до закону державного архітектурно-будівельного контролю, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності.
Відповідно до пункту 5 Положення, Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та ДАБІ України, іншими законодавчими та підзаконними актами, Статутом територіальної громади міста ОСОБА_6, рішеннями Одеської міської ради, її виконавчого комітету, розпорядженнями Одеського міського голови, іншими нормативно - правовими актами, а також цим Положення.
Пунктом 2 Порядку № 553 визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт, виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.
Пунктом 12 зазначеного Порядку передбачено, що посадові особи інспекції під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язані, зокрема, у повному обсязі, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль у межах повноважень, передбачених законодавством.
Відповідно до пункту 9 Порядку, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.
Відповідно до пункту 13 Порядку, суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, має право: вимагати від посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю дотримання вимог законодавства, перевіряти наявність у посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю службових посвідчень; бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно ч. 7 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності декларацію про початок виконання будівельних робіт може бути скасовано орган» державного архітектурно-будівельного контролю у разі:
- подання замовником заяви про скасування декларації про початок виконай будівельних робіт;
- отримання відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником), смерті фізичної особи - замовні або визнання її безвісно відсутньою;
- встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документа: містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і прав порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових о органів державного архітектурно-будівельного контролю.
Частиною 2 ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності передбачено, що у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництв зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація так повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляє протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Відповідно до ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності органи державного архітектурно - будівельного контролю мають використовувати надане і цією нормою право на скасування реєстрації декларацій виключно у спосіб, встановлений відповідним порядком Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 22 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466, у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не віднови дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведені зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї м або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного розпорядчого акта. Запис про реєстрацію декларації з реєстру виключається Держархбудінспекцією не пізніше наступного робочого дня з дня повідомлення органом державного архітектурно-будівельного контролю про таке скасування, скасування реєстрації декларації замовнику (його уповноваженій особі) письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня її скасування. Після скасування реєстрації декларації замовник має право повторно подати її згідно з вимогами, встановленими цим Порядком».
Слід зазначити, що будівництво на земельній ділянці Позивача за адресою: АДРЕСА_1, не розпочато.
Враховуючи приписи вищевказаних норм, підставою для скасування декларації могла бути лише проведена Відповідачем перевірка.
Пунктом 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. № 553 (далі за текстом - Порядок № 553), передбачено, що позапланові перевірки достовірності даних, наведених у деклараціях про початок виконання будівельних робіт, можуть бути проведені у строк, що не перевищує 3 місяці з дня подання зазначених документів.
Отже, законодавством обмежено термін можливості перевірки достовірності даних, наведених у декларації, строком в три місяці.
Даного висновку дійшов і Вищий адміністративний суд України в постанові від 1-.06.2014 р. по справі № К/800/18943/14, де суд вказує:
«...Тобто, вказаний Порядок обмежує термін можливості перевірки достовірності даних, наведених у декларації, строком в три місяці. Інших, крім наведених, правових підстав здійснення позапланової перевірки, строків її проведення, реалізації її результатів, : законодавством не встановлено...»
Як зазначалося вище, декларація про початок виконання будівельних робіт була зареєстрована Інспекцією ДАБК в Одеській області 29.08.2014р. за № ОД 082142440266.
Разом з тим, оскаржуваний наказ був протиправно прийнятий Відповідачем майже через два з половиною роки з моменту її реєстрації.
Враховуючи вищевикладене, дії Відповідача щодо прийняття наказу № 01- 13/39ДАБК від 13.02.2017 року суперечать ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 22 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, та як наслідок, є протиправними, а наказ таким, що підлягає скасуванню.
Згідно до ст. 19 Конституції України «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
Відповідно до статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою ст.71 КАС України, встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представником відповідача суду не було надано жодного доказу, який би спростовував твердження позивача та підтверджуючого законність та обґрунтованість наказу, що оскаржується.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене вище суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи оскаржуваний наказ, діяв не на підставі, та не в межах повноважень, що передбачені законодавством, й тому оскаржуване рішення підлягає скасуванню.
За змістом статті 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені під час судового розгляду справи (у судовому засіданні, у порядку скороченого чи письмового провадження) з урахуванням вимог статті 70 КАС України щодо належності та допустимості доказів або обставин, які не підлягають доказуванню, та висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд вважає вимоги ОСОБА_1 є законними та обґрунтованими, таким, що знайшли своє належне підтвердження у матеріалах та при розгляді справи, тому приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись ч.3 ст.160, ст.158 - 163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати наказ Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради №01-13/39ДАБК «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт №ОД082142440266 від 29.08.2014 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: А. Ю. Бойчук