
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ РІШЕННЯ
08 червня 2017 року Справа № 913/394/17
Провадження № 24/913/394/17
За позовом Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Київ в особі Регіональної філії "Донецька залізниця", м. Лиман Донецької області
до Приватного акціонерного товариства "Краснодонвугілля", м. Сєвєродонецьк Луганської області
про стягнення 32 645 грн. 00 коп.
Суддя господарського суду Луганської області Рябцева О.В.
Секретар судового засідання Панфілова А.О.
у засіданні брали участь:
від позивача - Чаруковський Р.В. - начальник відділу судових спорів та виконання судових рішень структурного підрозділу "Юридична служба" регіональної філії "Донецька залізниця" ПАТ "Українська залізниця", довіреність від 08.11.2016 № 5155;
від відповідача - представник не прибув.
Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Донецька залізниця" 04.05.2017 (згідно поштового штемпеля) звернулось до господарського суду Луганської області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Краснодонвугілля" про стягнення штрафу за неправильно зазначену масу вантажу в розмірі 32 645 грн. 00 коп.
На обґрунтування заявленої вимоги позивач вказує, що згідно накладної № 53447207 відповідач 30.12.2016 зі станції Краснодон Донецької залізниці здійснив відправлення вагону № 56300940 на станцію Авдіївка Донецької залізниці. При проходженні вагону через станцію Красноармійськ Донецької залізниці залізницею проведено перевірку маси вантажу, під час якої виявлено, що в накладній № 53447207 маса вантажу у вагоні № 56300940 складає 69 000 кг, фактично встановлено, що маса вантажу складає 73 950 кг, що на 4 950 кг більше, ніж вказано у накладній. Статтею 122 Статуту залізниць України встановлено, що за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту. За вказане порушення позивачем нараховано штраф у розмірі п'ятикратної вартості провізної плати за всю відстань перевезення в сумі 32 645 грн. 00 коп.
Відповідач відзивом від 06.06.2017 № б/н не заперечує проти факту невідповідності маси вантажу. Крім того, у відзиві відповідачем заявлено клопотання про зменшення розміру штрафних санкцій у п'ять разів з посиланням на скрутне матеріальне і організаційне становище підприємства, пов'язане з проведенням антитерористичної операції, неодноразовим зупиненням виробничої діяльності, збитковості господарської діяльності, невиконання контрагентами грошових зобов'язань, наявність в провадженні господарського суду Луганської справи про банкрутство відповідача та сертифікат Торгово-промислової палати України від 01.09.2014 № 2758/05-4 про настання обставин непереборної сили при здійсненні ПАТ "Краснодонвугілля" господарської діяльності на території Луганської області. Крім того, 15.03.2017 адміністративна будівля товариства захоплена невідомими людьми, у зв'язку з недопущенням ризику загрози життю співробітників і порушень законодавства України товариство не могло надалі продовжувати нормальну господарську діяльність, а тому керівництво було змушено залишити майно підприємства. На даний час майно ПАТ "Краснодонвугілля" перебуває у незаконному володінні, що вже завдало істотної матеріальної шкоди. Відповідач фактично не здійснює господарську діяльність, припинено відвантаження споживачам продукції, а також отримання обладнання та інших засобів і матеріалів для здійснення господарської діяльності, тому не отримує фінансові результати. Також відповідач вказує, що своїми діями збитків і втрат позивачу не завдав. На підтвердження заявленого відповідачем надано копії балансу підприємства на 31.12.2016 та на 30.04.2017, звіту про фінансові результати Приватного акціонерного товариства "Краснодонвугілля" за 2016 рік, сертифікат ТПП України від 01.09.2014 № 2758/05-4, а також копію ухвали суду від 27.03.2017 у справі про банкрутство підприємства.
Представник позивача проти заявленого відповідачем клопотання у судовому засіданні усно заперечив.
Оцінивши надані докази і доводи сторін, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що 30.12.2016 зі станції відправлення Краснодон Донецької залізниці на станцію Авдіїївка Донецької залізниці за накладною № 53447207 Приватне акціонерне товариство "Краснодонвугілля" відправило вантаж (концентрат вугільний) у вагоні № 56300940, одержувачем за накладною відповідачем зазначено Приватне акціонерне товариство "Авдіївський коксохімічний завод".
08.01.2017 на попутній станції Красноармійськ Донецької залізниці здійснена контрольна перевірка маси вантажу у вагоні № 56300940 на вагонних 150-тонних електронно-тензометричних вагах. За результатами такого переваження встановлено, що за накладною № 53447207 у вагоні № 56300940 вказана маса вантажу 69 000 кг, фактично ж встановлено, що маса вантажу складає - 73 950 кг, що на 4 950 кг більше, ніж вказано у накладній.
Викладене підтверджується випискою з книги обліку контрольних зважувань та перевірки кількості вантажу у вагонах по станції Красноармійськ Донецької залізниці.
По даному факту складено акт загальної форми від 08.01.2017 № 19 в/ст та комерційний акт від 11.01.2017 серії БН № 729328/11.
В комерційному акті містяться відомості про те, що поверхня вантажу на рівні бортів, не розрівняна, двері, люка закриті. Течі вантажу немає. Вагон в технічному відношенні справний.
Надлишок вантажу у кількості 4 950 кг був перевантажений у вагон № 67873364 та відправлений вантажоодержувачу.
08.01.2017 станцією Красноармійськ Донецької залізниці вагон № 56300940 після переваження та відбору надлишку вантажу надіслано вантажоодержувачу за залізничною накладною № 53626776.
Вищезазначена невідповідність маси вантажу також була підтверджена при повторному переваженні спірного вагону, про що був складений комерційний акт від 11.01.2017 серії БН № 729328/11/16 з відповідною відміткою у розділі "Ж", що маса після відвантаження надмірної кількості вугільного концентрату є відповідною до зазначеної у залізничній накладній № 53447207.
За невірно зазначену в накладній масу вантажу позивач на підставі ст.ст. 118, 122 Статуту залізниць України нарахував штраф в сумі 32 645 грн. 00 коп., який просить стягнути з відповідача.
Статтею 908 ЦК України передбачено, що перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Відповідно до ч. 5 ст. 307 ГК України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями встановлюються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ч. 3 ст. 909 ЦК України укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної.
Відповідно до ст. 6 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 06.04.1998 № 457, (далі за текстом - Статут) накладна - це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил перевезення вантажів і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої особи - одержувача і супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.
Статут залізниць України визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (ст. 2 Статуту). На підставі цього Статуту затверджені Міністерством транспорту Правила перевезень вантажів, які є обов'язковими для всіх юридичних осіб (ст. 5 Статуту).
Правилами перевезень вантажів, а саме п. 1.1 розділу 4 "Правила оформлення перевізних документів", затверджених наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 № 644 (у редакції наказу Міністерства інфраструктури України від 08.06.2011 № 138), та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.06.2011 за № 765/19503 (далі за текстом - Правила № 765/19503), а також ст. 23 Статуту передбачено, що відправник повинен надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). Накладна згідно з Правилами № 765/19503 може оформлятися і надаватися в електронному вигляді (із накладенням електронного цифрового підпису). Порядок здійснення електронного документообігу під час перевезення вантажів залізничним транспортом у внутрішньому сполученні регламентується додатком до договору про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги.
Відповідно п. 2.1 та п. 2.2 Правил № 765/19503 відправник заповнює відповідні графи накладної згідно з додатком 3 до цих Правил. Маса вантажу згідно ст. 37 Статуту та п. 5 Правил приймання вантажів до перевезення, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 861/5082 (далі за текстом - Правила № 861/5082), визначається відправником.
У накладній № 53447207 вказано спосіб визначення маси у вагоні № 56300940 - на 150-тонних вагонних вагах; у графі "Відправник" вказано найменування відправника - ПАТ "Краснодонвугілля", тобто відповідача у справі.
Згідно п. 28 Правил № 861/5082 вантажі, завантажені відправником у вагони відкритого типу (платформи, напіввагони тощо), приймаються залізницею до перевезення шляхом візуального огляду вагона, вантажу, його маркування (у т.ч. захисного) та кріплення у вагоні без перевірки маси та кількості вантажу.
Відповідно до ст. 24 Статуту залізниця має право перевірити правильність відомостей про вантаж, зазначений відправником у накладній на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення.
Наведена норма свідчить про те, що залізниця не зобов'язана перевіряти дані, зазначені у накладних, фактичним даним при прийнятті вантажу до перевезення.
Пунктом 22 Правил видачі вантажів, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 862/5083, передбачено, що перевірка маси вантажу на станції призначення провадиться, як правило, таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення.
Як свідчать матеріали справи, контрольне переваження маси вантажу проводилось на вагонних 150-тонних електронно-тензометричних вагах (державна повірка яких проведена 28.07.2016 згідно технічного паспорту ваг, де зазначено про їх придатність до застосування), тобто таким же самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення.
Згідно ст. 122 Статуту підставою для покладання на відправника відповідальності за неправильне зазначення ним відомостей про масу вантажу є комерційний акт, складений у випадках передбачених ст. 129 Статуту.
Статтею 129 Статуту передбачено, що акти загальної форми та комерційні акти складаються для засвідчення обставин, які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності сторін.
Матеріалами справи підтверджено невідповідність маси вантажу у вагоні № 56300940, що була зазначена відповідачем у перевізних документах - 69 000 кг, фактичній масі вантажу - 73 950 кг, що більше даних, вказаних у накладній на 4 950 кг.
Факт неправильного зазначення відправником вищевказаних відомостей засвідчено актом загальної форми від 08.01.2017 № 19 в/ст та комерційними актами від 11.01.2017 серії БН № 729328/11 та серії БН № 729328/11/16, які складені з дотриманням вимог чинного законодавства та підписані уповноваженими на це посадовими особами.
Відповідно до ст. 24 Статуту вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ними у накладній.
Якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача з відправника стягується штраф у розмірі згідно зі статтею 118 Статуту (п. 5.5 розділу 5 Правил № 765/19503).
У п. 3.15 Роз'яснень Президії Вищого господарського суду України від 29.05.2002 № 04-5/601 (із змінами і доповненнями) зазначено, що при застосуванні статті 118 Статуту штраф підлягає стягненню за самий факт допущення вантажовідправником порушень, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитки.
Згідно ст.ст. 118, 122 Статуту за неправильно зазначену в накладній масу вантажу з відправника стягується штраф в розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.
Провізна плата за вагон № 56300940 становить 6 529 грн. 00 коп. З її розміру позивачем у справі визначений розмір штрафу за неправильне зазначення у залізничних накладних маси вантажу, що складає 32 645 грн. 00 коп.
Відповідно до ст. 921 ЦК України у разі порушення зобов'язань, що виникають з договору перевезення, сторони несуть відповідальність, встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами).
У відповідності зі ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, зокрема, відповідно до договору.
Відповідно до 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Факт невірного зазначення відправником у залізничній накладній маси вантажу підтверджений матеріалами справи.
За таких обставин, позовні вимоги визнаються обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі, з відповідача підлягає стягненню штраф в сумі 32 645 грн. 00 коп.
Що стосується клопотання відповідача про зменшення розміру штрафу, суд відхиляє вказане клопотання з огляду на наступне.
За приписами ст. 230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), які учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Статтею 233 ГК України передбачено, що в разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.
В ч. 3 ст. 551 ЦК України вказано, що розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Відповідно до п. 3 ст. 83 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
В п. 3.17.4 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначається, що вирішуючи, в тому числі й з власної ініціативи, питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання (пункт 3 статті 83 ГПК), господарський суд повинен об'єктивно оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеню виконання зобов'язання, причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов'язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної сторони (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідків) тощо.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач у клопотанні про зменшення штрафу посилався на те, що: будь-яких збитків внаслідок невірно зазначеної в накладній маси вантажу учасники господарських відносин не понесли; проведення антитерористичної операції призвело до скрутного фінансового становища відповідача.
Відповідно до роз'яснень Президії Вищого господарського суду України від 29.05.2002 при застосуванні ст. 118 Статуту залізниць України слід мати на увазі, що штраф підлягає стягненню за самий факт допущення вантажовідправником зазначених у цій статті порушень, встановлених залізницею як на станції призначення або під час перевезення, так і на станції відправлення після пред'явлення вантажу до перевезення, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитки.
Необхідність з'ясовування наявності чи відсутності складу цивільного правопорушення у даному випадку відсутня, оскільки позивач звернувся з позовом про стягнення штрафу за невірно зазначену масу вантажу, а не про стягнення збитків.
Крім того, як свідчать матеріали справи, різниця між загальною вагою вагону та виявленою під час контрольної перевірки складає 4 950 кг, тобто є досить значною та такою, що загрожувала безпеці руху та створювала аварійну небезпеку на коліях залізниць України.
Наданий Сертифікат про форс-мажорні обставини не стосується спірних правовідносин.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір, сплачений позивачем при подачі позову, в сумі 1 600 грн. 00 коп. покладається на відповідача.
У судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1.Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" до Приватного акціонерного товариства "Краснодонвугілля" про стягнення 32 645 грн. 00 коп. задоволити у повному обсязі.
2.Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Краснодонвугілля", Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 54, ідентифікаційний код 32363486 на користь Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Київ, вул. Тверська, 5, ідентифікаційний код 40075815 в особі Регіональної філії "Донецька залізниця", Донецька область, м. Лиман, вул. Привокзальна, 22, ідентифікаційний код 40150216 штраф в сумі 32 645 грн. 00 коп., судовий збір в сумі 1 600 грн. 00 коп., видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
3.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
4.Повне рішення складено і підписано - 13.06.2017.
Суддя О.В.Рябцева