Рішення № 67097288, 08.06.2017, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
08.06.2017
Номер справи
912/1116/17
Номер документу
67097288
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2017 рокуСправа № 912/1116/17 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Шевчук О.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу №912/1116/17

за позовом Олександрійської міської ради Кіровоградської області,

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1,

про стягнення 72446,68 грн,

за участю представника позивача - Шихахмедова З.Ш., довіреність № 5/12/23/1 від 04.01.2017.

Олександрійська міська рада Кіровоградської області звернулася до господарського суду з позовною заявою про стягнення з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1.) заборгованості з орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 11.10.2007 в розмірі 72446,68 грн.

Позов обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем зобов'язань зі сплати орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 11.10.2007.

Ухвалою від 14.04.2017 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду, порушив провадження у справі, справу призначив до розгляду у судовому засіданні 25.05.2017 та витребував від сторін необхідні для розгляду справи по суті докази.

Ухвалою від 25.05.2017 розгляд справи відкладено до 08.06.2017 в порядку, визначеному статтею 77 Господарського процесуального кодексу України.

Присутній у судовому засіданні 08.06.2017 представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та наполіг на задоволенні позову.

Представник відповідача в судове засідання 08.06.2017 не з'явився, про поважні причини неявки суд не повідомив, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується відміткою про відправлення примірника ухвали на адресу відповідача, проставлену на ухвалі від 25.05.2017 у справі № 912/1116/17.

За змістом пункту 32 інформаційного листа №01-08/530 від 29.09.2009 Вищого господарського суду України "Про деякі питання, порушені у доповідних записках господарських судів України у першому півріччі 2009 року щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України" якщо відмітка про відправку, зроблена у встановленому порядку на першому примірникові процесуального документа, оформлена відповідним чином, вона, як правило, є підтвердженням розсилання процесуального документа сторонам та іншим особам, які брали участь у справі, а коли йдеться про ухвалу, де зазначається про час і місце судового засідання, - підтвердженням повідомлення про час і місце такого засідання.

Відповідно до інформації що міститься в витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.31-32), вбачається, що місцезнаходженням Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 є: 28000, Кіровоградська область, АДРЕСА_1.

Господарський суд зазначає, що ухвали Господарського суду Кіровоградської області у справі № 912/1116/17 направлялись на адресу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Згідно з абзацом 3 пункту 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду.

З долучених до матеріалів справи: витягу з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта", реєстру № 25022 0316552 0 рекомендованих відправлень від 30.05.2017 та списку поштових відправлень №144 29.05 (а.с. 63-64), вбачається, що поштове відправлення (ухвала від 25.05.2017 про відкладення розгляду даної справи до 08.06.2017), яке було направлено на адресу відповідача, не вручено під час доставки.

З огляду на вищевикладене господарський суд вважає, що відповідач про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши наявні у справі матеріали, оцінивши подані докази, що наведені в обґрунтування підстав позову, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно рішення Олександрійської міської ради від 18.08.2006 № 122 ОСОБА_1 було погоджено в оренду строком на 25 років земельну ділянку площею 3285,05 кв.м. за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку та іншого призначення по вул. Першотравневій, 48 для розширення цеху з виробництва панчишно-шкарпеткових виробів.

Враховуючи проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, надано в оренду ОСОБА_1 строком на 25 років земельну ділянку площею 3285,05 кв.м. за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку та іншого призначення по вул. Першотравневій, 48 для розширення цеху з виробництва панчишно - шкарпеткових виробів.

11.10.2007 між Олександрійською міською радою, в особі міського голови Скічка Олексія Омеляновича, що діяв на підставі статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (надалі - орендодавець, позивач), з одного боку і ОСОБА_1 (надалі - орендар, відповідач), з другого боку укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований у Кіровоградській регіональній філії Центру державного земельного кадастру України, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11.10.2007 за № 116 (надалі - договір, а.с. 11-13).

Пунктом 2 договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка площею 3285,05 кв.м, на якій розташований цех з виробництва панчішно-шкарпеткових виробів (пункт 3 договору).

Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 922937,26 грн (пункт 5 договору).

Згідно пункту 8 договору, цей договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років.

Пунктом 9 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі щомісячно в розмірі 949,93 грн.

Згідно пункту 11 договору орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.

Відповідно до пункту 31 договору орендар зобов'язаний своєчасно вносити орендну плату згідно умов пунктів 9-14 договору, використовувати земельну ділянку за її цільовим призначення; після закінчення терміну дії договору привести земельну ділянку у стан придатний для подальшого використання.

В пункті 14 договору сторони погодили, що орендна плата справляється також у випадку, якщо орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору.

Цей договір набирає чинності після його підписання сторонами та його державної реєстрації - 11.10.2032 (прикінцеві положення договору).

Вищевказана земельна ділянка передана відповідачу згідно акта приймання - передачі земельної ділянки від 11.10.2007 (а.с. 14).

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суд від 08.11.2016 у справі № 912/2097/16 розірвано договір оренди земельної ділянки від 11.10.2007, укладений між Олександрійською міською радою та Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1, зареєстрований у Кіровоградській регіональній філії Центру державного земельного кадастру 11.10.2007, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за №116 від 11.10.2007. Зобов'язано Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 повернути Олександрійській міській раді земельну ділянку площею 3285,05 кв.м., що розташована за адресою: м. Олександрія, АДРЕСА_2. Підставою розірвання договору було невиконання відповідачем своїх обов'язків щодо сплати орендної плати.

В подальшому рішенням Олександрійської міської ради №205 від 16.12.2016 міська рада зобов'язала відповідача у місячний термін з дати прийняття даного рішення провести розрахунок з орендної плати з 01.01.2014 по 31.10.2016, виходячи з нормативно грошової оцінки на відповідний рік за ставкою 3% від нормативної грошової оцінки, а саме станом на 31.10.2016 загальна сума заборгованості становить 72446,68 грн (пункт 8.2.).

03.03.2017 на адресу відповідача було направлено претензію №52/10/23/1 з пропозицією провести розрахунок по орендній платі згідно умов договору оренди земельної ділянки по АДРЕСА_2 (а.с. 23).

Станом на дату звернення з даним позовом до суду відповіді на вищевказану претензію позивач не отримав.

Невиконання орендарем обов'язків в частині сплати орендних платежів, стало підставою для звернення позивача з позовом про стягнення заборгованості в сумі 72446,68 грн.

Вирішуючи спір у даній справі господарський суд враховує наступне.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотною умовою договору оренди землі за статтею 15 Закону України "Про оренду землі" є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальність за її несплату.

Згідно частини 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Частиною 1 статті 24 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.

Відповідно до пункту "в" частини 1 статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Окрім того, з 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, який встановлює, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (стаття 288 Податкового кодексу). Зарахування орендної плати, як плати за землю (обов'язковий платіж у складі податку на майно) здійснюється до відповідних місцевих бюджетів (стаття 10, підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14).

Як зазначено вище, згідно пунктів пункту 9 Договору, ФОП ОСОБА_1 (орендар) зобов'язаний здійснювати щомісячну сплату орендної плати в розмірі 949,93 грн.

25.05.2012 Олександрійською міською радою прийнято рішення №615 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Олександрія" з Додатками.

Так, відповідно до вищевказаного рішення змінився розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що в 2014 році становить 645610,88 грн; в 2015 році становить 806348,37 грн, а в 2016 році становила 1155516,34 грн (а.с. 47-54) за земельну ділянку 3285,05 кв.м., що розташована за адресою: м. Олександрія, АДРЕСА_2.

В порушення викладеного ФОП ОСОБА_1 не сплатив орендну плату, нараховану за Договором та відповідно до рішення Олександрійської міської ради № 205 від 16.12.2016, внаслідок чого за розрахунком ціни позову в останнього утворилась заборгованість зі сплати орендної плати за період з 01.01.2014 по 31.10.2016 в розмірі 72446,68 грн, а саме:

- за 2014 рік (нормативно грошова оцінка 645610,88*3%) в сумі 19368,33 грн;

- за 2015 рік (нормативно грошова оцінка 806348,37*3%) в сумі 24190,45 грн;

- за 2016 рік (нормативно грошова оцінка 1155516,34*3%) в сумі 134665,49 грн (за 10 місяців, до моменту розірвання договору).

Відповідно до частин першої, другої статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Як визначено частиною першою статті 15 Закону України "Про оренду землі", однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Орендна плата за землю відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК).

Згідно з положеннями статті 288 ПК (тут і далі - у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ цього Кодексу; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати, зокрема для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Також слід зазначити, що базою оподаткування відповідно до статті 271 ПК є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ ПК.

За змістом пункту 289.1 статті 289 ПК і частини першої статті 13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до положень статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (частина перша статті 23 цього Закону).

Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями статті 288 ПК.

Разом із тим згідно з пунктами 34, 35 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до ПК.

Відповідно до положень статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

З огляду на вищевикладені обставини, оскільки рішення Олександрійської місткої ради №615 від 25.05.2012, яким змінено нормативну грошову оцінку земель міста Олександрія та затверджено нормативно грошову оцінку, є чинним й у встановленому законом порядку незаконним не визнавалося, тому воно є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Рішенням Олександрійської міської ради від 25.05.2012 № 615 "Про затвердження технічної документації 3 нормативно грошової оцінки земель м. Олександрія" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Олександрія, яку введено і 01.06.2012, та припинено чинність з 01.06.2012 рішення Олександрійської міської ради від 29.12.2003 № 383 "Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель м. Олександрії".

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання суб'єктом владних повноважень плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися як зміна розміру орендної плати, а є лише її передумовою. Не внесення сторонами договору оренди землі змін до його умов в частині, що встановлюються законодавчому порядку, не звільняє сторони від обов'язку їх виконання, оскільки відповідно до положень статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановленої актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо і актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності (стаття 5 Цивільного кодексу України). Зміна нормативної грошової оцінки землі проведена у межах правових норм, що діяли на момент дії договору оренди, не може оцінюватися як зміна правових норм, що регулюють відносини з орендної плати, а тому така зміна нормативної грошової оцінки розповсюджуються як на відносини, що склалися, так і на відносини, що виникають у майбутньому.

Таким чином, з огляду на викладене можна зробити висновок, що зміна нормативної грошової оцінки не тягне за собою необхідності вносити зміни до договору оренди, за таких умов орендар зобов'язаний застосовувати нову оцінку з моменту набрання нею чинності для обрахування орендної плати.

Відповідачем наявність заборгованості з орендної плати не спростовано, доказів сплати такої заборгованості станом на дату розгляду справи до суду не надано.

Враховуючи вищевикладені обставини позовні вимоги Олександрійської міської ради підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі статті 49 Господарського процесуального України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (28000, Кіровоградська область, АДРЕСА_1, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь Олександрійської міської ради Кіровоградської області (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Соборний, 59, ідентифікаційний код 33423535) - 72446,68 грн орендної плати, а також 1600,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Копію рішення направити відповідачу (28000, Кіровоградська область, АДРЕСА_1,).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Повне рішення складено 13.06.2017.

Суддя О.Б. Шевчук