
Справа № 727/4703/17
Провадження № 2/727/1258/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
06 червня 2017 року Шевченківський районний суд м. Чернівці
в складі: головуючого судді Волошина С.О.
при секретарі Кушнірюк Ю.Г.
з участю представника позивача Заяць В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
В позові посилається на те, що 04.01.2016 року ОСОБА_2 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради (надалі Департамент), із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Згідно поданої заяви особи, які отримують вказану допомогу зобов'язувались повернути Департаменту надміру нараховані кошти у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про їх майновий стан.
Згідно з рішеннями Департаменту відповідачу призначено допомогу у розмірі 1125,93 грн. на період з 01.01.2016 року по 30.04.2016 року, у розмірі 1198,08 грн. з 01.05.2016 року по 30.06.2016 року.
Під час вибіркової перевірки інформації, зазначеної відповідачем встановлено, що згідно даних податкової інспекції ОСОБА_2 отримала доходи з липня 2015 року по грудень 2015 року, а саме працюючи помічником вихователя ДНЗ № 48 та отримала заробітну плату в розмірі 2247,58 грн.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Згідно ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено випадки, коли у наданні державної соціальної допомоги може бути відмовлено, а виплата призначеної допомоги може бути припинена, а саме: п.2 ч.1 ст.7 Закону, якщо малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.
Пунктом 9 ч.1 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачено, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Розпорядженням Управління від 29.09.2016 року № о/с 669661 виявлено переплату призначеної допомоги за період з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року, яка становить 920,74 грн., в зв'язку з тим, що відповідач приховала доходи, а саме не задекларувала заробітну плату з ДНЗ № 48.
З метою врегулювання спору в досудовому вони направляли відповідачу письмові повідомлення, нагадування про повернення надміру виплачених бюджетних коштів в сумі 920,74 грн., однак відповідач жодних дій по їх поверненню в добровільному порядку не вчинила.
Просить стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради кошти в сумі 920,74 грн.
Представник позивача Заяць В.В. в судовому засіданні позов підтримала та просила задовольнити посилаючись на обставини зазначені в позові, проти винесення по справі заочного рішення не заперечує.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась повторно, про місце, день та час розгляду справи була повідомлена завчасно і належним чином повістками, про поважні причини неявки суд не повідомив, а тому суд вважає за можливе розглянути справу у її відсутність.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення та по справі можливо постановити заочне рішення.
Судом встановлено, що 04.01.2016 року відповідач відповідач ОСОБА_2 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради (надалі Департамент), яке згідно рішення Чернівецької міської ради від 30.06.2015 року № 1645 «Про структуру, загальну чисельність виконавчих органів Чернівецької міської ради, ліквідацію виконавчих органів районних в місті Чернівцях рад та підрозділів, створених при виконавчих органах районних в місті Чернівцях рад» з 23.10.2015 року реорганізовано шляхом приєднання до Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради, із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (на а.с.6).
Згідно поданої заяви особи, які отримують вказану допомогу зобов'язувались повернути Управлінню надміру нараховані кошти у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про їх майновий стан.
Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
Відповідно до ч. 1 ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Згідно п.2 Постанови КМУ від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, для призначення допомоги подається декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї.
На виконання вказаних вимог, відповідачем ОСОБА_2 подано до заяви про призначення допомоги декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.7-8).
В поданій декларації відповідач ОСОБА_2 не зазначила, що отримала дохід, а саме заробітну плату з ДНЗ № 48в розмірі 2247,58 грн.
Рішеннями Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради відповідачу призначено державну соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім'ї та здійснено розрахунок виплати (а.с.10-11).
Під час здійснення перевірки правильності та повноти інформації, зазначеної відповідачем ОСОБА_2 при призначенні державної соціальної допомоги, з довідки про доходи наданої управлінням освіти Чернівецької міської ради встановлено, що ОСОБА_2 працювала помічником вихователя в ДНЗ № 48 та отримала заробітну плату в розмірі 2247,58 грн. (а.с. 12-14).
Статтею 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено випадки, коли у наданні державної соціальної допомоги може бути відмовлено, а виплата призначеної допомоги може бути припинена, а саме: п.2 ч.1 ст.7 Закону, якщо малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.
Пунктом 9 ч.1 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачено, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п.28 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Розпорядженням Управління від 29.09.2016 року № о/с 669661 виведено розрахунок переплати призначеної допомоги за період з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року на суму 920,74 грн. (а.с.15) в зв'язку з тим, що відповідач не вказала про отриманні доходи.
На адресу відповідача неодноразово направлялись письмові попередження про повернення надміру виплачених бюджетних коштів в сумі 920,74 грн., однак відповідач жодних дій по їх поверненню в добровільному порядку не вчинила (а.с. 16-19).
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За таких обставин, з урахуванням вищевказаного, оцінюючи всі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 920, 74 грн.
Окрім того, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.19 ст.5 Закону України «Про судовий збір» при подачі позовної заяви до суду в сумі 1600 грн., а позовні вимоги задоволено повністю, то згідно вимог ст.88 ч.3 ЦПК України ці витрати належить стягнути з відповідача на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1, 3, 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 61, 88, 212-215, 217 ЦПК України суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради кошти в сумі 920 (дев'ятсот двадцять) гривень 74 копійок на рахунок: 35414022042365 Департамент праці та соціального захисту населення міської ради в ГУДКСУ у м. Чернівцях Чернівецької області, МФО 856135, КОД 26075395.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь держави судовий збір в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте Шевченківським районним судом м. Чернівці за письмовою заявою відповідача протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Чернівецької області через Шевченківський районний суд м. Чернівці.
СУДДЯ: С.О. Волошин