Ухвала суду № 67091898, 12.06.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2017
Номер справи
806/60/17
Номер документу
67091898
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Липа В.А.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

УХВАЛА

іменем України

"12" червня 2017 р. Справа № 806/60/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Майора Г.І.

Шевчук С.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" березня 2017 р. у справі за позовом Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві до Державного реєстратора Романівської районної державної адміністрації Житомирської області Карпова Олега Володимировича, третя особа: Ліквідатор ТОВ"ТД"АЛЬТА ГРУПП" Федорченко Ірина Вікторівна про визнання протиправним та скасування реєстраційного запису ,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві звернулася до суду з адміністративним позовом, я кому просила визнати протиправним та скасувати реєстраційний запис від 01.08.2016 №10701110010053966 про державну реєстрацію припинення юридичної особи ТОВ "ТД "Альта Групп" в результаті ліквідації.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 15.03.2017 відмовлено у задоволенні позовних вимог.

В апеляційній скарзі Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві просить постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нову, якою позов задовольнити в повній мірі. Зазначає, що податковим органом заперечення проти проведення державної реєстрації припинення були надіслані вчасно та у строки передбачені ст. 13 Закону України № 755, а також враховуючи, що у ТОВ "ТД "Альфа Груп" обліковується заборгованість перед Державним бюджетом та у відповідача були всі підстави для відмови у проведенні оскаржуваної реєстраційної дії.

Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Встановлено, що 18 квітня 2016 року Загальними зборами учасників ТОВ "ТД "Альта Групп" прийнято рішення про припинення Товариства шляхом його ліквідації.

На наступний день вказане рішення оприлюднено на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з визначенням строку пред'явлення кредиторами своїх вимог до 21.06.2016.

01 серпня 2016 року голова ліквідаційної комісії Федорченко І.В. звернулась до державного реєстратора із заявою про проведення державної реєстрації припинення ТОВ "ТД "Альта Групп" в результаті її ліквідації.

Державним реєстратором Романівської районної державної адміністрації Житомирської області Карповим О.В. 01.08.2016 внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис № 10701110010053966 про державну реєстрацію припинення ТОВ "ТД "Альта Групп" в результаті ліквідації.

Не погоджуючись з наведеними діями відповідача, Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві звернулась до суду з вказаним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції покликався на те, що на час вчинення спірної реєстраційної дії щодо юридичної особи, що ліквідується, до державного реєстратора не надходили відомості щодо наявності заборгованості із сплати податків і зборів та/або із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Колегія суддів погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.

Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15 травня 2003 р. № 755-IV (надалі за текстом - Закон №755-IV) (в редакції на час здійснення реєстраційної дії щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації) регулюються відносини щодо державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Так, відповідно до п.9 ст.17 Закону №755-IV для державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, прийнятого її учасниками або відповідним органом юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - відповідним державним органом, подаються такі документи:

1) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення учасників юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідного державного органу, про припинення юридичної особи;

2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, яким затверджено персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків (або відомості про серію та номер паспорта - для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), строк заявлення кредиторами своїх вимог, - у разі відсутності зазначених відомостей у рішенні учасників юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - у рішенні відповідного державного органу, про припинення юридичної особи.

Встановлено, що державна реєстрація рішення про припинення юридичної особи - ПП "ТД"Альта Групп" відбулась 18.04.2016, строк заявлення кредиторами своїх вимог встановлено до 21.06.2016 р.

Згідно п.12 ст.17 Закону №755-IV для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов'язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи: заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

Відповідно до ч.1 ст.25 Закону №755-IV державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.

Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів юридичної особи.

Процедуру проведення відповідно до Закону №755-IV державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи (далі - державна реєстрація), права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації, визначено Порядком державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 09 лютого 2016 року № 359/5.

Відповідно до п.14 Порядку за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та/або відмови в державній реєстрації державний реєстратор проводить реєстраційну дію, у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.

Статтею 28 Закону №755-IV визначено виключний перелік підстав за яких державний реєстратор має право відмовити у державній реєстрації: 1) документи подано особою, яка не має на це повноважень; 2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії; 3) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення про арешт корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи; 4) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку; 5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України; 6) документи суперечать статуту громадського формування; 7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи; 8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону; 9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 11) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані: раніше строку, встановленого цим Законом; щодо юридичної особи, що припиняється в результаті її ліквідації та є засновником (учасником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи; в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення; щодо акціонерного товариства, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованої реєстрації випуску акцій; щодо юридичної особи - емітента цінних паперів, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованих випусків цінних паперів; щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; щодо юридичної особи, що реорганізується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та відсутній узгоджений план реорганізації юридичної особи; щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування; щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про відкрите виконавче провадження; щодо юридичної особи, стосовно якої відкрито провадження у справі про банкрутство.

Повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації повинно містити посилання на конкретну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також повинно бути зазначено, який саме пункт чи стаття поданого заявником документа (статуту, протоколу тощо) не відповідає нормам законодавства.

Відмова у державній реєстрації з підстав, не передбачених цією статтею, а також відмова у державній реєстрації (легалізації) професійної спілки, її організації або об'єднання не допускається.

Судом першої інстанції вірно зазначено, що головою ліквідаційної комісії Федорченко І.В. при зверненні до державного реєстратора щодо проведення державної реєстрації припинення ПП "ТД "Альта Групп" шляхом ліквідації надано заяву про проведення державної реєстрації юридичної особи в результаті її ліквідації та довідку з архівної установи. Отже, для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи, головою ліквідаційної комісії надані усі документи, перелік яких визначено частиною 12 статті 17 Закону.

Вказані документи подано ліквідатором після закінчення строку, передбаченого для заявлення вимог кредиторів.

У разі наявності у підприємства заборгованості зі сплати податків відповідач не позбавлений можливості надати до державного реєстратора відповідні відомості.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що на час вчинення спірної реєстраційної дії щодо юридичної особи, що ліквідується, до державного реєстратора не надходили відомості щодо наявності заборгованості із сплати податків і зборів та/або із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Так само, були відсутні відомості щодо ПП "ТД "Альта Групп" про відкриті виконавчі провадження. Позивачем 31.05.2016 надано лише заперечення щодо проведення державної реєстрації припинення юридичної особи ПП "ТД "Альта Групп", де не зазначено про наявність у підприємства податкового боргу. Отже, державний реєстратор не мав підстав для відмови у здійсненні оскаржуваної реєстраційної дії.

Щодо покликання позивача про неврахування державним реєстратором повідомлення Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи ПП "ТД "Альфа Груп", слід зазначити наступне.

Пунктом 2 Наказу Міністерства юстиції України № 759/5/371 від 18.03.2016 року (далі - Наказ) "Про затвердження Порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Реєстр) й інформаційними системами Державної фіскальної служби України" передбачено, що до запровадження обміну документами в електронній формі між Реєстром та інформаційними системами ДФС України щодо подання запитів державними реєстраторами юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і передачі до Реєстру відомостей про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів, про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, такі відомості передаються Державною фіскальною службою України до Реєстру з урахуванням технічних можливостей Реєстру та інформаційних систем Державної фіскальної служби України, а саме: про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів - шляхом надсилання повідомлень про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за формою № 27-ОПП.

Таким чином, Наказом визначено, що надсилання повідомлень про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за формою № 27-ОПП здійснюється тільки в разі наявності податкового боргу.

Повідомлення за формою № 27-ОПП надсилається із обов'язковим зазначенням причин заперечень контролюючого органу щодо здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи.

З наведеного слідує висновок, що єдиною підставою для відмови у державній реєстрації припинення юридичної особи є повідомленням за формою № 27-ОПП із зазначенням наступної причини:

- наявність податкового боргу, грошових зобов'язань, щодо яких проводиться адміністративне або судове оскарження, грошових зобов'язань та податкового боргу та несплати податку з доходів фізичних осіб із сум доходів, нарахованих (виплачених) найманим працівникам.

Встановлено, що 31 травня 2016 року Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві було надіслано до державного реєстратора повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи ПП "ТД "Альта Групп" № 1626552703715 форми №27-ОПП. У зазначених запереченнях були вказані такі причини: неподання юридичною особою копії ліквідаційного балансу, передавального акту або розподільчого балансу, складеного комісією з припинення (ліквідаційною комісією. ліквідатором); відсутність повідомлень від фінансових установ про закриття всіх рахунків такого платника податків, у тому числі відкритих через відокремлені підрозділи.

Як вбачається з повідомлення, яке було надіслане позивачем за формою № 27-ОПП, воно не містить причин, які визначені Закон №755-IV та Наказом як підстави для відмови у державній реєстрації припинення юридичної особи.

Колегія суддів вважає безпідставним покликанням позивача на довідку № 569/9/26-55-17-01 про те, що по ТОВ "ТД "Альта Груп" становм на 31.12.2016 обліковується заборгованість по податкам, зборам та обов'язковим платежам в сумі 1020,00 грн., оскільки вона датована лише 10.02.2017, тоді як внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису № 10701110010053966 про державну реєстрацію припинення ТОВ "ТД "Альта Групп" в результаті ліквідації було здійснено 01.08.2016.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що державний реєстратор під час здійснення державної реєстрації припинення ПП "ТД "Альта Групп" та внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", а тому відсутні підстави для визнання його дій протиправними.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням судом норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" березня 2017 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.Ю.Бучик

судді: Г.І. Майор

С.М. Шевчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві вул. Лєскова, 2,м.Київ,Центральна Частина Києва, Київ,01011

3- відповідачу: Державний реєстратор Романівської районної державної адміністрації Житомирської області Карпов Олег Володимирович АДРЕСА_2

4-третій особі: Ліквідатор ТОВ"ТД"АЛЬТА ГРУПП" Федорченко Ірина Вікторівна - АДРЕСА_1,08150,