КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/2918/16 Головуючий у 1-й інстанції: Брагіна О. Є. Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 червня 2017 року м. Київ
Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Кузьменка В. В.,
суддів Василенка Я.М., Степанюка А. Г.,
за участю секретаря Видмеденко О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом Гостомельського споживчого товариства до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про скасування податкового повідомлення-рішення, за апеляційною скаргою Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 14.12.2016 року, -
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся до суду з позовом про скасування скасування податкового повідомлення-рішення від 21.03.2016 № 0000812203.
Позов обґрунтовує тим, що у нього наявні всі дані в КОРО та фіскальних чеків, відтак, безпідставні претензії перевіряючих з приводу не оприбуткування готівкових коштів в касі підприємства за перевіряємий період і вважає неправомірним накладення на нього штрафу.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 14.12.2016 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права та винести нове рішення, яким позовні вимоги залишити без задоволення в повному обсязі.
В засідання з'явився представник апелянта, підтримав апеляційну скаргу та просив її задовольнити.
Представник позивача не з'явився, будучи належним чином повідомленим, до суду надіслав клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 195-1 КАС України апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції має бути розглянута протягом одного місяця з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представника позивача.
Перевіривши матеріали справи, доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з того, що Гостомельське споживче товариство здійснювало оприбуткування готівкових коштів у відповідності абз. 3 п. 2.6 Положення № 637 із застосуванням РРО, а тому доводи відповідача спростовуються документально підтвердженими доказами по справі, що дає підстави для скасування прийнятого відповідачем податкового повідомлення-рішення.
Колегія суддів погоджується з таким висновком виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що Головне управління ДФС у Київській області згідно направлень від 29.09.2016 № 908 та № 909 провело фактичну перевірку позивача на предмет дотримання вимог податкового законодавства, за результатами якої був складений акт від 29.02.2016.
Позивачем до перевірки був наданий належним чином зареєстрований і опломбований РРО модель Міні-Т400МЄ, фіскальний номер 1031004095, реєстраційне посвідчення №1031004095 від 21.05.2013, за допомогою якого позивач здійснював оприбуткування готівкових коштів на підставі фіскальних чеків, які відображав у книзі обліку розрахункових операцій (далі - КОРО), про що свідчать записи у пункти 2.1.1 - 2.1.3 акта перевірки від 29.02.2016 та копія книги обліку розрахункових операцій № 1031004095р/5 від 13.11.2015, що міститься в матеріалах справи.
На підставі висновків акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.03.2016 № 0000812203 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 100250 грн. за порушенням п. 2.6 Положення про введення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, а саме встановлено факт самостійного здавання готівкової виручки від продажу товарів продавцями до банківської установи без їх оприбуткування в касі підприємства в сумі 20050 грн., а саме відповідно до виписок ПАТ СБ «Приватбанк» № 24022016091716 від 24.02.2016 на суму 200, 00 грн., № 25022016093814 від 25.02.2016 на суму 5250, 00 грн., № 27022016091021 від 27.06.2016 на суму 4900, 00 грн., № 29022016090741 від 29.02.2016 на суму 9700, 00 грн.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду.
Так, відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно з п. 2.6 Положення про введення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
24.02.2015, Гостомельським споживчим товариством отримано готівкових коштів на суму 200, 00 грн. згідно Z-звіту № 0987 фіскальний номер 1031004095, 25.02.2016 Z-звіт № 0988 на суму 5250, 00 гривень, 27.02.2016 на суму 4900, 00 грн. згідно Z-звіту № 0990 фіскальний номер 1031004095, 29.02.2016 на суму 9700, 00 грн. згідно Z-звіту № 0992 фіскальний номер 1031004095, які були проведені через РРО і відображені КОРО № 1031004095р/5 відповідно до абз. 3 п. 2.6 Положення № 637, копії яких наявні в матеріалах справи.
Відтак, висновок ГУ ДФС у Київській області щодо неоприбуткування в касі позивача готівкових коштів в сумі 20050 грн. за 24.02.2016, 25.02.2016, 27.02.2016 і за 29.02.2016 на підставі фіскальних звітних чеків РРО Z-звіт № 0987 від 24.02.2016 на суму 200, 00 грн., Z-звіт № 0988 від 25.02.2016 на суму 5250, 00 грн., Z-звіт № 0990 від 27.02.2016 на суму 4900, 00 грн. та Z-звіт № 0992 від 29.02.2016 на суму 9700, 00 грн., не відповідає фактичним обставинам справи і спростовується належно оформленою КОРО № 1031004095р/5.
Тобто, готівкові розрахунки проводилися із застосуванням РРО, тому оприбуткування готівки зафіксовано у КОРО, яка досліджена судом і будь-яких розбіжностей чи то недоліків не містить.
Не сформована на момент перевірки касова книга не є підставою для висновків податкового органу про порушення п. 2.6 Положення № 637, з огляду на використання позивачем РРО, що підтверджується КОРО.
Готівка за 24.02.2016, 25.02.2016, 27.02.2016 та 29.02.2016 була проведена через РРО, що підтверджується Z-звітами за відповідні дати; така готівка відображена в Книзі ОРО
Згідно практики Верховного Суду України (постанова від 11.12.2012) у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням розрахункової книги оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій як фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних розрахункової книги) та відображення на їх підставі готівки у книзі обліку розрахункових операцій.
Враховуючи вищевикладене та перевіривши мотивування судового рішення, доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо задоволення позову, через що постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 8, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, п. 2, 3, 4, 5, 6, 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 року № 7 колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 14.12.2016 року у справі за адміністративним позовом Гостомельського споживчого товариства до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 14.12.2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В. В. Кузьменко
Судді: Я. М. Василенко
А. Г. Степанюк
Повний текст ухвали виготовлено 13.06.2017
Головуючий суддя Кузьменко В. В.
Судді: Василенко Я.М.
Степанюк А.Г.