Постанова № 67089777, 08.06.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2017
Номер справи
822/1313/17
Номер документу
67089777
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/1313/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівМайстер П.М. Лабань Г.В. Шевчука О.П. при секретарі за участі:Нетичай Ю.В. представника позивача: ОСОБА_5., представника відповідача: Бучковського І.С.,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Проскурівський забудовник" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, в якому просить скасувати постанову управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області №22/1022-3/1285-17 від 03.05.2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржувана постанова є протиправною, оскільки будь-яких правих підстав для її прийняття відповідачем не було.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 26.12.2016 року №1012 "Про затвердження плану перевірок об'єктів будівництва на І квартал 2017 року та на 2017 рік", затвердженого плану проведення перевірок, та направлення на здійснення перевірки від 03.04.2017 року №80, відповідачем проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Релігійною Громадою "Парафія Святого Великомученика Юрія Переможця" (вул. Проскурівського підпілля, 165 А, м. Хмельницький). Назва та місцезнаходження об'єкта будівництва: будівництво багатоповерхового 116-ти квартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями для духовенства по вул. Проскурівського підпілля, 165 А у м. Хмельницькому.

За наслідками проведеної перевірки були складені:

- акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 24.04.2017 року.

Як зазначено в акті, що за результатами перевірки встановлено: згідно частини 2 та 3, наданого під час перевірки Технічного звіту інженерно-геологічних вишукувань на ділянці будівництва 116-ти квартирного житлового будинку по вул. Проскурівського підпілля, 165 «А» у м. Хмельницькому наявні грунтові води на глибині 1,95-2,1 м, а середня амплітуда сезонних коливань рівня грунтових вод +/- 1,0 м. Категорія складності інженерно-геологічних умов ділянки друга.

Відповідно до листа Мінрегіонбуду України від 19.06.2013 року № 7/16-9551, до III категорії складності інженерно-геологічних умов відносяться території з поширенням (понад 20% площі) специфічних грантів, з розвитком (понад 5% площі) потенційно небезбечних природних і техногенних процесів, сейсмічністю 7 і більше балів, рівнем грунтових вод менше 5 метрів, нахили вільної поверхні грунту 15 і більше градусів.

Проектна документація на будівництво вищезазначеного об'єкта будівництва, який будується на земельній ділянці з складними інженерно- геологічними умовами (II та III категорія складності), відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 р. № 560 «Про затвердження Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» підлягає обов'язковій експертизі щодо його міцності, надійності та довговічності.

Підрядною організацією ТОВ «Проскурівський забудовник» (виконроб ОСОБА_8 не належним чином ведеться виконавча документація, а саме:

- у загальних журналах робіт, № 1, № 2, № 3 (таб. 4) відсутні записи та підписи посадових осіб щодо дати приймання - здачі спеціальних журналів робіт, у журналах № 2 та № 3 відсутні відмітки виконроба про прийняття зауважень технічного нагляду до виконання та їх виконання;

- у журналах вхідного контролю якості надходження матеріалів відсутні (частково) записи номерів товаротранспортних накладних та сертифікатів (паспортів) будівельних матеріалів, відсутні (частково) записи щодо висновків візуального огляду будівельних матеріалів, прізвище посадової особи, що робила огляд та її підпис;

- на будівельному майданчику відсутній журнал зварювальних робіт.

Порушено вимоги: п.2 ч.4 ст.31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», та п.1.17, п.1.18, п.9.4, п.9.6, п.9.8.1 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва»;

- приписи про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 24.04.2017 року, якими встановлено, що згідно частини 2 та 3, наданого під час перевірки Технічного звіту інженерно-геологічних вишукувань на ділянці будівництва 116-ти квартирного житлового будинку по вул. Проскурівського підпілля, 165 «А» у м. Хмельницькому наявні грунтові води на глибині 1,95-2,1 м, а середня амплітуда сезонних коливань рівня грунтових вод +/- 1,0 м. Категорія складності інженерно-геологічних умов ділянки друга.

Відповідно до листа Мінрегіонбуду України від 19.06.2013 року № 7/16-9551, до III категорії складності інженерно-геологічних умов відносяться території з поширенням (понад 20% площі) специфічних грантів, з розвитком (понад 5% площі) потенційно небезбечних природних і техногенних процесів, сейсмічністю 7 і більше балів, рівнем грунтових вод менше 5 метрів, нахили вільної поверхні грунту 15 і більше градусів.

Проектна документація на будівництво вищезазначеного об'єкта будівництва, який будується на земельній ділянці з складними інженерно- геологічними умовами (II та III категорія складності), відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 р. № 560 «Про затвердження Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» підлягає обов'язковій експертизі щодо його міцності, надійності та довговічності.

Підрядною організацією ТОВ «Проскурівський забудовник» (виконроб ОСОБА_8 не належним чином ведеться виконавча документація, а саме:

- у загальних журналах робіт, № 1, № 2, № 3 (таб. 4) відсутні записи та підписи посадових осіб щодо дати приймання - здачі спеціальних журналів робіт, у журналах № 2 та № 3 відсутні відмітки виконроба про прийняття зауважень технічного нагляду до виконання та їх виконання;

- у журналах вхідного контролю якості надходження матеріалів відсутні (частково) записи номерів товаротранспортних накладних та сертифікатів (паспортів) будівельних матеріалів, відсутні (частково) записи щодо висновків візуального огляду будівельних матеріалів, прізвище посадової особи, що робила огляд та її підпис;

- на будівельному майданчику відсутній журнал зварювальних робіт.

Згідно вказаних приписів позивача зобов'язано: до 11.05.2017 року усунути виявлені порушення, письмово проінформувати управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про дату та час проведення перевірки виконання вимог припису до 11.05.2017 року; до 24.05.2017 року провести експертизу проекту "Будівництво багатоповерхового 116-ти квартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями для духовенства по вул. Проскурівського підпілля, 165 А у м. Хмельницькому", письмово проінформувати управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про дату та час проведення перевірки виконання вимог припису до 24.05.2017 року;

- протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, та протокол про адміністративне правопорушення від 26.04.2017 року, якими виявлено порушення: згідно частини 2 та 3, наданого під час перевірки Технічного звіту інженерно-геологічних вишукувань на ділянці будівництва 116-ти квартирного житлового будинку по вул. Проскурівського підпілля, 165 «А» у м. Хмельницькому наявні грунтові води на глибині 1,95-2,1 м, а середня амплітуда сезонних коливань рівня грунтових вод +/- 1,0 м. Категорія складності інженерно-геологічних умов ділянки друга.

Відповідно до листа Мінрегіонбуду України від 19.06.2013 року № 7/16-9551, до III категорії складності інженерно-геологічних умов відносяться території з поширенням (понад 20% площі) специфічних грантів, з розвитком (понад 5% площі) потенційно небезбечних природних і техногенних процесів, сейсмічністю 7 і більше балів, рівнем грунтових вод менше 5 метрів, нахили вільної поверхні грунту 15 і більше градусів.

Проектна документація на будівництво вищезазначеного об'єкта будівництва, який будується на земельній ділянці з складними інженерно- геологічними умовами (II та III категорія складності), відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 р. № 560 «Про затвердження Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» підлягає обов'язковій експертизі щодо його міцності, надійності та довговічності.

Підрядною організацією ТОВ «Проскурівський забудовник» (виконроб ОСОБА_8 не належним чином ведеться виконавча документація, а саме:

- у загальних журналах робіт, № 1, № 2, № 3 (таб. 4) відсутні записи та підписи посадових осіб щодо дати приймання - здачі спеціальних журналів робіт, у журналах № 2 та № 3 відсутні відмітки виконроба про прийняття зауважень технічного нагляду до виконання та їх виконання;

- у журналах вхідного контролю якості надходження матеріалів відсутні (частково) записи номерів товаротранспортних накладних та сертифікатів (паспортів) будівельних матеріалів, відсутні (частково) записи щодо висновків візуального огляду будівельних матеріалів, прізвище посадової особи, що робила огляд та її підпис;

- на будівельному майданчику відсутній журнал зварювальних робіт.

Порушено вимоги: п.2 ч.4 ст.31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», та п.1.17, п.1.18, п.9.4, п.9.6, п.9.8.1 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва».

Відповідальність за встановлені правопорушення передбачена п.6 ч.3 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", та ч.1 ст.96 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В подальшому 03.05.2017 року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Тимчуком А.П. була прийнята постанова №22/1022-3/1285-17 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою на Товариство з обмеженою відповідальністю "Проскурівський забудовник" накладено штраф в розмірі 28800,00 грн.

Вирішуючи даний спір суд виходив з таких мотивів та норм права.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності врегульовано Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється шляхом державного архітектурно-будівельного контролю щодо об'єктів, розташованих в межах та за межами населених пунктів, на території кількох адміністративно-територіальних одиниць, зазначених у пункті 7 частини першої цієї статті.

За змістом частини 1 статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У частині 4 цієї статті Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" закріплено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, серед іншого: безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; видавати обов'язкові для виконання приписи; проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації.

Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначає Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (зі змінами та доповненнями, далі - Порядок).

Пунктом 5 Порядку визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Згідно із п. 6 Порядку, плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджується керівником відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю. Органи державного архітектурно-будівельного контролю проводять планові перевірки об'єктів містобудування не частіше ніж один раз на півроку. Строк проведення планової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на п'ять робочих днів.

Абзацом першим пункту 9 Порядку визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

В силу приписів п. 13 Порядку, суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, має право:

- вимагати від посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю дотримання вимог законодавства;

- перевіряти наявність у посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю службових посвідчень;

- бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю;

- за результатами перевірки отримувати та ознайомлюватись з актом перевірки, складеним органом державного архітектурно-будівельного контролю;

- подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта перевірки, складеного органом державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.

Як вбачається з матеріалів справи, посадова особа відповідача 24.04.2017 року здійснила виїзд на об'єкт перевірки, а саме на будівництво багатоповерхового 116-ти квартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями для духовенства по вул. Проскурівського підпілля, 165 А у м. Хмельницькому.

Планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил об'єкта будівництва: будівництво багатоповерхового 116-ти квартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями для духовенства по вул. Проскурівського підпілля, 165 А у м. Хмельницькому, проведено у присутності довірених осіб замовника будівництва - Релігійної Громади "Парафія Святого Великомученика Юрія Переможця" ОСОБА_5 та ОСОБА_10.

Разом з тим, судом враховано, як зазначає в судовому засіданні представник позивача, що під час проведення перевірки відповідачем не дотримано вимоги п.9 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, оскільки під час проведення вказаної планової перевірки об'єкта будівництва: будівництво багатоповерхового 116-ти квартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями для духовенства по вул. Проскурівського підпілля, 165 А у м. Хмельницькому, уповноважені представники генерального підрядника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Проскурівський забудовник" присутніми не були, що у свою чергу позбавило позивача можливості реалізувати надані права передбачені п.13 Порядку.

Окрім того, з матеріалів справи вбачається, на підставі планової перевірки, відповідачем складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким встановлено, серед іншого, порушення позивачем вимог п.1.17, п.1.18, п.9.4, п.9.6, п.9.8.1 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва».

В той же час, як встановлено у судовому засіданні у відповідності до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.05.2016 року №115, визнано таким, що втратив чинність ДБН А 3.1-5-2009 "Організація будівельного виробництва" в зв`язку з затвердженням та набранням чинності з 01.01.2017 року ДБН А 3.1-5-2016 "Організація будівельного виробництва".

Вказані обставини, на переконання суду, свідчать про те, що головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Тимчуком А.П. здійснено посилання на норму матеріального права, яка вже втратила чинність.

Тому, притягнення позивача до відповідальності за порушення п.1.17, п.1.18, п.9.4, п.9.6, п.9.8.1 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва», який втратив чинність на час проведення планової перевірки 24.04.2017 року об`єкту будівництва: будівництво багатоповерхового 116-ти квартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями для духовенства по вул. Проскурівського підпілля, 165 А у м. Хмельницькому є протиправним.

Підсумовуючи вищевказане, суд дійшов висновку про те, що постанова №22/1022-3/1285-17 від 03.05.2017 року винесена головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Тимчуком А.П. за відсутності передбаченої законом підстави, є необґрунтованою та протиправною.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на вказане, позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Проскурівський забудовник" належить задовольнити, шляхом скасування постанови управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області №22/1022-3/1285-17 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 03.05.2017 року.

Керуючись частиною 1 статті 94 КАС України, суд також дійшов висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Державна архітектурно-будівельна інспекція України 1600,00 грн. у відшкодування витрат по сплаті судового збору.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Скасувати постанову Державної архітектурно-будівельної інспекції України №22/1022-3/1285-17 від 03.05.2017 року.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Проскурівський забудовник" (29011, м. Хмельницький, вул. Вінницьке шосе,6/2, код ЄДРПОУ 37512885) судові витрати (судовий збір) в сумі 1600 грн. (одна тисяча шістсот грн.) за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 09 червня 2017 року о 09 год. 00 хв.

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/П.М. Майстер Г.В. Лабань О.П. Шевчук "Згідно з оригіналом" Суддя П.М. Майстер