
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 червня 2017 р. Справа № 818/269/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,
представника позивача - Цуканова В.В.,
представника відповідача - Луніки О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/269/17
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БРАЙТОН ЛТД"
до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "БРАЙТОН ЛТД" (далі - позивач, ТОВ "БРАЙТОН ЛТД") звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області (далі - відповідач, ДПІ у м. Сумах) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.09.2016 № 0000794000/43226 за платежем акцизний податок на суму за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 353 190, 07 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що 09 вересня 2016 року посадовою особою відповідача було перевірку термінів реєстрації акцизних накладних ТОВ "БРАЙТОН ЛТД" (дата реєстрації акцизних накладних з 01.07.2016 по 31.08.2016), за результатами якої складено відповідний акт № 2685/18-19-40-13/39641380 від 09.09.2016. 22.09.2016 прийнято податкове повідомлення рішення №0000794000/43226 за платежем: акцизний податок, код платежу 14021900 на суму за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 353 190,07 гри.
Згідно висновків акту перевірки встановлено несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних (дата реєстрації акцизних накладних з 01.07.2016 по 31.08.2016). У зв'язку з виявленим порушенням нараховано штрафні санкції.
Проти висновків вище вказаного Акту податкової перевірки та податкового повідомлення рішення позивач заперечує, вважає їх протиправними та необґрунтованими з огляду на наступні фактичні обставини.
Згідно інформації отриманої від контрагента постачальника (ТОВ "БУД-ЛАНД-СІТІ"): " 20.03.2016 року ТОВ "СТОУН ІНТЕРГРУП" було подано засобами електронного зв'язку акту інвентаризації обсягів залишку пального ТОВ "СТОУН ІНТЕРГРУП" станом на початок дня 01.03.2016року. Отримано квитанцію №2 про прийняття вказаного акту.
Після подання акту інвентаризації обсягів залишку пального ТОВ "СТОУН ІНТЕРГРУП" до липня 2016 року у системі СЕАРП не відображались дані акту інвентаризації обсягів залишку пального ТОВ "СТОУН ІНТЕРГРУП" станом на початок дня 01.03.2016 року.
З 26.05.2016 по 30.05.2016 службовими особами ДПІ у м. Сумах було проведено перевірку даних акту інвентаризації обсягів залишку пального ТОВ "СТОУН ІНТЕРГРУП" станом, на початок дня 01.03.2016 року (№ 1199/18-19-40-11/39736752 від 30 травня 2016року).
Результати перевірки даних акту інвентаризації обсягів залишку пального ТОВ "СТОУН ІНТЕРГРУП" станом на початок дня 01.03.2016 року було відображено у системі СКАРП лише у липні 2016 року.
Вище описана бездіяльність податкового органу істотно вплинула на господарську діяльність ТОВ "СТОУН ІНТЕРГРУП" та перешкоджала роботі товариства. Товариством було подано численні скарги до фіскального органу, в т.ч. ДФСУ, але швидкого результату вони не надали.
Згідно п. 109.1. ст. 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
У зв'язку з викладеним, можливість зареєструвати акцизні накладні, у ТОВ "СТОУН ІНТЕРГРУП" виникла лише після сплину строку їх реєстрації, встановленого Податковим кодексом України після відображення результатів Акту перевірки даних акту інвентаризації обсягів залишку пального ТОВ "СТОУН ІНТЕРГРУП" станом на початок дня 01.03.2016 року (№ 1199/18-19-40-11/39736752 від 30 травня 2016року)."
Позивач зауважує, що порушення вищевикладених норм права податковим органом відносно ТОВ "СТОУН ІНТЕРГРУП" унеможливило своєчасну реєстрацію акцизних накладних перелічених в акті податкової перевірки ТОВ "БРАЙТОН ЛТД" вчасно, а тому оскаржуване рішення відповідача є незаконним та підлягає скасуванню.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні, у письмовому запереченні зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення прийняте ДПІ у м. Сумах на підставі акта камеральної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "БРАЙТОН ЛТД" від 09.09.2016 №2685/18-19-40-13/39641380.
При перевірці було використано бази даних ДФС України та встановлено порушення пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України.
Так, ТОВ "БРАЙТОН ЛТД" були складені акцизні накладні (детальний перелік акцизних накладних та дати реєстрацій в Єдиному реєстрі акцизних накладних наведені в акті перевірки від 9 вересня 2016 року №2685/18-19-40-13/39641380), які зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних з порушенням граничних термінів реєстрації акцизних накладних.
Акцизні накладні №7, №14, №15, №17, №18, №l9, №20, №21, №22, №23, №24 від 31 травня 2016 року, складені при реалізації пального, були зареєстровані ТОП "БРАЙТОН ЛТД" в Єдиному реєстрі акцизних накладних лише 21 липня 2016 року, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації акцизних накладних на 36 календарних днів. Загальна сума акцизного податку за вказаними акцизними накладними складає 1 762 223,48 гривень.
Акцизні накладні №30, №44, №54, №55 від 30 червня 2016 року зареєстровані ТОВ "БРАЙТОН ЛТД" в Єдиному реєстрі акцизних накладних лише 20 липня 2016 року, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації акцизних накладних на 5 календарних днів. Загальна сума акцизного податку за вказаними акцизними накладними складає 37 268,92 гривень.
Таким чином, на переконання відповідача прийняте за результатами камеральної перевірки податкове повідомлення - рішення від 22 вересня 2016 року №0000794000/43226 про нарахування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних у розмірі 353190,07 грн. є законним та обґрунтованим.
Заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
09 вересня 2016 року посадовою особою відповідача було перевірку термінів реєстрації акцизних накладних ТОВ "БРАЙТОН ЛТД" (дата реєстрації акцизних накладних з 01.07.2016 по 31.08.2016), за результатами якої складено акт № 2685/18-19-40-13/39641380 від 09.09.2016 (а.с. 6).
Згідно висновків акту перевірки встановлено несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних (дата реєстрації акцизних накладних з 01.07.2016 по 31.08.2016).
22.09.2016 відповідачем прийнято податкове повідомлення рішення №0000794000/43226 за платежем: акцизний податок, код платежу 14021900 на суму за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 353 190,07 грн. (а.с. 5).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає (далі - ПК України).
Пунктом 58 розділу І Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» №909-VIII від 24.12.2015 Податковий кодекс України доповнено статтею 231 (Акцизна накладна) та статтею 232 (Електронне адміністрування реалізації пального).
Згідно з п.1 розділу II Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» № 909-VIII від 24.12.2015, вказані доповнення до Податкового кодексу України набрали чинності з 01.03.2016.
Згідно п. п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПК України, особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.
Відповідно до п. 231.1 ст. 231 ПК України, платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
При реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних (п. 231.5 ст. 231 ПК України).
У відповідності до положень п. 231.6 ст. 231 ПК України, реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.
Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов'язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Так, судом встановлено, що ТОВ «Брайтон ЛТД» укладено договір купівлі - продажу нафтопродуктів №15-05/16 (а.с. 153) та додаткова угоди №1 (а.с. 14).
27 травня 2016 ТОВ "СТОУН ІНТЕРГРУП" складено видаткову накладну №РН-0000011 (а.с. 154).
З матеріалів справи вбачається, та не заперечується сторонами, що акцизні накладні, наведені в акті камеральної перевірки, дійсно були зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних з порушеннями термінів, встановлених п. 231.6 ст. 231 ПК України.
Пунктами 231.3 та 231.5 статті 231 Податкового кодексу України визначено, що акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
При реалізації пального особа, яка реалізує дальнє, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального.
Відповідно п. 231.6 статті 231 Податкового кодексу України реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Згідно з пунктом 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу, зокрема, в таких розмірах: 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках. коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних; 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів.
Таким чином, відповідальність, передбачена пунктом 1202.1 статті 1202 Податкового кодексу України, настає внаслідок невиконання платником акцизного податку (особою, яка реалізує пальне) обов'язку в установлені терміни зареєструвати складену ним акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних, і не передбачає встановлення вини платника податку, оскільки такий обов'язок покладається на саме на нього.
Крім того, суд спростовує доводи позивача як на підставу несвоєчасної реєстрації акцизних накладних порушення податковим органом визначення залишків пального у контрагента - ТОВ "СТОУН ІНТЕРГРУП", виходячи з наступного.
Згідно п.п. 231.10 ст. 231 ПК України у разі порушення особою, яка реалізує пальне, порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувач пального має право протягом 60 календарних днів, що настають за днем реалізації пального, подати до контролюючого органу заяву із скаргою на таку особу, яка реалізує пальне. До заяви додаються копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання такого пального.
Проте, жодних скарг позивачем до податкового органу на контрагента не було надано, а тому у суду відсутні правові підстави розгляду питання щодо правомірності/протиправності дій податкового органу щодо визначення залишків пального у контрагента - ТОВ "СТОУН ІНТЕРГРУП" .
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що, приймаючи оскаржуване податкове повідомлення - рішення, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження йому надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо, а тому позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "БРАЙТОН ЛТД" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "БРАЙТОН ЛТД" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складений та підписаний 12.06.2017
Суддя О.А. Прилипчук