Справа № 815/2095/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2017 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Потурнак А.М.
за участю сторін:
- від позивача - Навроцька І.С. (довіреність від 15.01.2015),
- від відповідача - Горохівська С.І. (довіреність від 07.11.2016р. №1429100407),
- від відповідача - Крамар І.П.(довіреність від 23.05.2017р. №501/1429100507),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "ТАВРІЯ ПЛЮС" до Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «ТАВРІЯ ПЛЮС» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області від 07.03.2017р. №000040.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 13.02.2017р. працівниками ГУ ДФС в Миколаївській області, на підставі наказу про проведення перевірки №134 від 13.02.2017р. було проведено фактичну перевірку магазину позивача у м.Миколаєві на проспекті Богоявленський 234-В, за результатами якої складено акт перевірки №25/14-29-40-12/31929492 від 22.02.2017р., у ході перевірки було встановлено що з 03.02.2017р. по 12.02.2017р. позивач у порушення вимог ст.15,17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» здійснював реалізацію алкогольних напоїв без наявності діючої ліцензії, враховуючи те, що попередня ліцензія №145363 була анульована. На підставі зазначеного акту перевірки ГУ ДФС в Миколаївській області було прийнято оскаржене податкового повідомлення-рішення №000040 від 07.03.2017р. про застосування до ПП «ТАВРІЯ ПЛЮС» штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу тютюнових виробів у сумі 981 436грн. Позивач вважає, що зазначене податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню оскільки відповідно до ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання письмового розпорядження про її анулювання, однак ПП «ТАВРІЯ ПЛЮС» на момент проведення зазначеної перевірки такого письмового розпорядження про анулювання ліцензії на реалізацію алкогольних напоїв не отримувало, а тому, на думку представника позивача, з буку ПП «ТАВРІЯ ПЛЮС» було відсутнє порушення статей 15, 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Представники відповідача заперечували проти задоволення позовних вимог ПП«ТАВРІЯ ПЛЮС» з підстав викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов, зазначивши, що ГУ ДФС в Миколаївській області було здійснено фактичну перевірку діяльності позивача на предмет дотримання вимог законодавства, яке регламентує порядок обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, за результатами якої складено акт перевірки від 22.02.2017р. №25/14-29-40-12/31929492. Під час перевірки було зафіксовано факт реалізації алкогольних напоїв у період з 03.02.2017р. по 12.02.2017р. без наявності ліцензії на такий вид діяльності оскільки попередня ліцензія за №145363 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями анульовано, у зв'язку з порушенням ПП«Таврія Плюс» вимог ст.15 Закону України №481. Представники відповідача зазначали, що інформацію про анулювання ліцензії було направлено на податкову адресу позивача поштою рекомендованим листом про вручення від 30.01.2017р. №423/10/14-29-40-48, який відповідно до повідомлення про вручення отримано 02.02.2017р. На підставі викладеного та враховуючи те, що вартість отриманої та реалізованої партій алкогольних напоїв ПП«Таврія Плюс», відповідно до отриманих первинних документів склала 490718,грн., ГУ ДФС в Миколаївській області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.03.2017р. №000040.
Заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
У період з 13.02.2017р. по 22.02.2017р. ГУ ДФС у Миколаївській області була проведена фактична перевірка торгової одиниці ПП «ТАВРІЯ ПЛЮС», розташованої у м.Миколаєві, проспект Богоявленський 234-В, з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійснені оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, за результатами якої складено акт перевірки від 22.02.2017р. №№25/14-29-40-12/31929492 (а.с.56-57).
Згідно зазначеного акту перевірки у ході перевірки було встановлено: факт реалізації алкогольних напоїв у період з 03.02.2017р. по 12.02.2017р. без наявності ліцензії на такий вид діяльності, чим порушено вимоги ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». У вказаному акті перевірки перевіряючими було зазначено, що попередня ліцензія №145363 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями анульовано у зв'язку з порушенням ПП «ТАВРІЯ ПЛЮС» вимог ст.15 Закону України №481, інформацію про анулювання ліцензії №145363 направлено на податкову адресу ПП«ТАВРІЯ ПЛЮС» поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення (лист від 30.01.2017р. №423/10/14-29-40-48), який відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення, платником податків отримано 02.02.2017р. Нова ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями №140561 дійсна з 13.02.2017р. Вартість отриманих та реалізованих алкогольних напоїв, відповідно до отриманих первинних документів складає 490 718,00грн.
На підставі зазначених висновків акту перевірки ГУ ДФС у Миколаївській області було прийнято податкове повідомлення-рішення №000040 від 07.03.2017р., яким до ПП«ТАВРІЯ ПЛЮС» застосовано штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розмірі 981 436,00грн. (а.с.46)
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Відповідно до ч.13 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
Як свідчать матеріали справи, 09.11.2016р. Головним управлінням ДФС у Миколаївській було видано ПП «ТАВРІЯ ПЛЮС» (місце здійснення діяльності м.Миколаїв, пр.Жовтневий (нині - Богоявленський), 234-В торговий центр та кафе) ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями №145363 з терміном дії з 21.12.2016р. по 20.12.2017р. (а.с.8-11).
При цьому, відповідно до положень ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі: заяви суб'єкта господарювання; рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання; несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії; рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб'єктом господарювання марок акцизного податку (стосовно імпортерів); рішення суду про встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку; рішення суду про встановлення факту переміщення суб'єктом господарювання алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем; порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях. Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання письмового розпорядження про її анулювання.
Під час з'ясування офіційних обставин справи, судом встановлено, що ГУ ДФС у Миколаївській області було направлено на адресу ПП «ТАВРІЯ ПЛЮС» лист від 30.01.2017р. №423/10/14-29-40-48 з інформацією про прийняття рішення відповідно до протоколу №5 від 30.01.2017р. про анулювання ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями виданої ПП «ТАВРІЯ ПЛЮС» за №145363 у зв'язку з порушенням вимог ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» щодо заборони продажу алкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років (а.с.63).
Проте, направлений на адресу ПП «Таврія Плюс» лист від 30.01.2017р. №423/10/14-29-40-48, яким проінформовано про те, що ліцензія №145363 з терміном дії з 21.12.2016р. до 21.12.2017р., яка була видана суб'єкту підприємницької діяльності ПП «ТАВРІЯ ПЛЮС», місце торгівлі м.Миколаїв, пр.Жовтневий 234-В на право роздрібної торгівлі алкогольними - анулюється, не може вважатись письмовим розпорядженням податкового органу (органу, який видав ліцензію) відповідно до положень ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а є лише інформаційним листом.
Разом з тим, доказів того, що відповідачем було прийнято та надано ПП «Таврія Плюс» письмове розпорядження про анулювання ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями №145363 у періоді, що передував часу за який встановлено порушення позивачем щодо реалізації алкогольних напоїв без наявності ліцензії на такий вид діяльності, а саме з 03.02.2017р. по 12.02.2017р., до суду не надано.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Таврія-В» направлено на адресу ПП «ТАВРІЯ ПЛЮС» лист №92 від 14.02.2017р., у якому зазначено, що ТОВ «Таврія-В» помилково отримано від ГУ ДФС в Миколаївській області конверт (ідентифікатор внутрішнього поштового відправлення 5400129745130), який адресований ПП «ТАВРІЯ ПЛЮС».
Тобто, фактично ПП «ТАВРІЯ ПЛЮС» отримано лист від 30.01.2017р. №423/10/14-29-40-48, який був направлений ГУ ДФС в Миколаївській області (ідентифікатор внутрішнього поштового відправлення 5400129745130) -15.02.2017р., про що свідчить відмітка канцелярії позивача (а.с.20)
Таким чином, ліцензія вважається анульованою з моменту одержання суб'єктом підприємницької діяльності письмового розпорядження про її анулювання, а отже факту прийняття розпорядження про анулювання ліцензії чи інформування суб'єкта господарювання про прийняття такого рішення недостатньо для того, що вважати ліцензію анульованою.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, та оскільки ПП «ТАВРІЯ ПЛЮС» не отримувало письмового розпорядження ГУ ДФС у Миколаївській області про анулювання ліцензії №145363, суд вважає, що податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області від 07.03.2017р. №000040 є протиправним та підлягає скасуванню.
За таких обставин, суд приходить до висновку що адміністративний позов Приватного підприємства «Таврія Плюс» підлягає задоволенню.
Згідно п.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до п.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року N3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який поданий юридичною особою встановлена ставка судового збору у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як вбачається з платіжного доручення №2373 від 15.03.2017р. позивачем сплачено судовий збір за подання адміністративного позову майнового характеру у розмірі 14721,54грн.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Приватного підприємства «Таврія Плюс» у повному обсязі, суд приходить до висновку про необхідність стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області на користь Приватного підприємства «Таврія Плюс» сплачений судовий збір у сумі 14721,54грн.
Керуючись ст. ст. 158 - 163,167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Приватного підприємства «Таврія Плюс» - задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області від 07.03.2017р. №000040.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області на користь Приватного підприємства «Таврія Плюс» (код ЄДРПОУ 31929492) сплачений судовий збір у сумі 14 721,54 грн. (чотирнадцять тисяч сімсот двадцять одна гривня п'ятдесят чотири копійки).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 29.05.2017р.
Суддя К.О. Танцюра
.