
Справа № 372/1405/17
Провадження № 2-а-112/17
П О С Т А Н О В А
Іменем України
02 червня 2017 року Суддя Обухівського районного суду Київської області Потабенко Л.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Обухівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Київської області про визнання відмови незаконною та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом до Обухівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Київської області, в якому просить визнати відмову відповідача у перерахунку пенсії незаконною, та зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити їй пенсію по втраті годувальника після смерті чоловіка у розмірі 60% його пенсії, перерахованої відповідно до довідки Генеральної прокуратури України від 30.12.2016 № 18-1816 зп згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ у розмірі 90% від суми щомісячного заробітку з 17.01.2017 року. Обгрунтовуючи заявлені вимоги, позивач зазначила, що з 12.05.2006 по 14.03.2010 роки вона отримувала пенсію за віком, призначену згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У 2009 році помер її чоловік ОСОБА_2, який був пенсіонером органів прокуратури України і отримував пенсію за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ у розмірі 90% його заробітку. Після його смерті, позивач згідно положень ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV, перейшла на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, яка була нарахована їй у розмірі 60% пенсії її чоловіка. Зазначена пенсія була їй призначена з 15.03.2010 року згідно діючих на той час норм Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, яким визначено умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих. У зв'язку з підвищенням окладів згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013, позивач у січні 2017 року отримала довідку Генеральної прокуратури України, де працював її чоловік, про заробітку плату прокурора відповідної посади та 17.01.2017 року звернулася із заявою до відповідача про перерахунок пенсії, однак їй було відмовлено. Відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, відповідач посилався на п. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» в новій редакції, який набрав чинності 15.07.2015 року, а також на те, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам пенсій визначаються Кабінетом Міністрів України, і що станом на дату її звернення, будь-яких постанова, які б визначали механізм перерахунку пенсій, Кабінетом Міністрів України не приймалось. Вважаючи таку відмову відповідача незаконною, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Відповідно до ч.1 ст.183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження без судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач направив до суду свої заперечення, в яких просить відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених сторонами обставин, вбачається, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до довідки, виданої Генеральною прокуратурою України № 18-1618 зп від 30.12.2016 року, ОСОБА_2 працював в Генеральній прокуратурі України на посаді старшого прокурора відділу. Заробітна плата на 01.12.2015 року складається: основний оклад 2812,00 грн, кл. чин 135,00 грн., вислуга років 884,10 грн., щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески 12374,45 грн. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за виконання особливо важливого завдання 2681,77 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) 542,74 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб (1/12) 542,74 грн. Всього 19972,80 грн.
17.01.2017 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, на що 30.01.2017 року листом № 4/Ш-04 отримала відповідь, якою їй було відмовлено в перерахунку пенсії посилаючись на те, що станом на дату звернення будь-яких постанов, які б визначали механізм перерахунку пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України не приймались.
Відповідно до довідки, виданої Обухівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області № 337/02 від 04.04.2017 року, ОСОБА_1 дійсно перебуває на обліку в Обухівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та одержує пенсію по втраті годувальника.
Відповідно до ч. 16 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» передбачено, що Членам сімей прокурора або слідчого (батькам, дружині, чоловіку, дітям, які не досягли 18 років або старшим цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення ними 18 років, а тим, які навчаються, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку), які були на його утриманні на момент смерті, призначається пенсія на випадок втрати годувальника, за наявності у нього стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків від середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 80 відсотків - на двох і більше членів сім'ї.
Частиною 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховувалися у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадився з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадився з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Законом України від 28.12.2014 № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі Закон № 76-VІІІ) положення частини вісімнадцятої Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції:
"Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Згідно пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", «;Про прокуратуру», «;Про статус народного депутата України", «;Про Кабінет Міністрів України", «Про судову експертизу", «Про Національний банк України", «Про службу в органах місцевого самоврядування", «Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ Прикінцеві положення Закону України «Про прокуратуру» №1697- VII, набрав чинності з 15 липня 2015 року (далі - Закон № 1697-VII), визнано таким, що втратив чинність Закон № 1789-ХІІ, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що положення частини 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність з дня набрання чинності Законом № 1697-VII, а саме, з 15 липня 2015 року.
Чинним законодавством України не передбачено підстав, які б дозволяли застосовувати нормативно-правові акти, що втратили чинність. У ст.58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, а відтак неможливим є і застосування норми права, яка втратила чинність, зокрема й для цілей перерахунку пенсії.
На час звернення позивача до органу пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. При цьому, суд зауважує, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Керуючись ст. ст. 11, 12, 17, 71, 86, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Обухівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Київської області про визнання відмови незаконною та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Обухівський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя: