Постанова № 67073479, 06.06.2017, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
06.06.2017
Номер справи
461/1645/17
Номер документу
67073479
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 461/1645/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.06.2017

Галицький районний суд м. Львова

в складі:

головуючого судді Радченка В.Є.,

при секретарі Сидорак М., Пелех О.

з участю:

представника позивача Станько Т.Р.

представників відповідачів Кохан О.І., Марковського П.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові справу за адміністративним позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25» до Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради про визнання протиправною дії, а також до Департаменту містобудування Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певну дію, -

В С Т А Н О В И В:

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25» звернулось до суду з позовом до Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради про визнання протиправною дії, а також до Департаменту містобудування Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певну дію. В обгрунтування заявленого позову представник ОСББ посилається на наступні обставини. ОСББ звернулося до Департаменту містобудування Львівської міської ради із заявою про видачу містобудівних умов та обмежень щодо реконструкції горища під адміністративно-господарські приміщення ОСББ на вул. Дорошенка, 25 у м. Львові. Листом Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради від 30.01.2017 р. звернення повернуто разом з усіма доданими матеріалами без вирішення по суті. Зазначає, що повернення заяви без вирішення по суті за змістом є відмовою у видачі містобудівних умов та обмежень. Вважає таку відмову протиправною. Незгідний з вимогою щодо надання згоди власника приміщень першого поверху, над якими влаштовуються адміністративно-господарські приміщення з відкритою терасою. Крім цього, вказує, що відповідачі протиправно застосовують Закон України «Про звернення громадян», порушена адміністративна процедура розгляду даного звернення. Просить суд визнати протиправною дію Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради щодо повернення звернення ОСББ без вирішення по суті. Просить визнати протиправною бездіяльність Департаменту містобудування Львівської міської ради щодо не розгляду такого звернення. Просить суд зобов`язати Департамент містобудування Львівської міської ради розглянути звернення ОСББ та прийняти рішення про видачу позивачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки за адресою м. Львів, вул. Дорошенка, 25 на реконструкцію горища під адміністративно-господарські приміщення.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та надав аналогічні пояснення викладені у позові. Просить позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача Департаменту містобудування Львівської міської ради позовні вимоги не визнав. Зазначив, що позивач звертався до управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, а не до департаменту містобудування, тому вважає позовні вимоги до департаменту містобудування Львівської міської ради безпідставним. Стосовно позовних вимог доуправління охорони історичного середовища ЛМР також заперечив. Пояснив, що горище є допоміжним приміщенням, воно належить до приміщень загального користування, є спільним майном багатоквартирного будинку та спільною сумісною власністю усіх співвласників будинку. Зазначив, що до заяви від 22.12.2016 року позивач надав протокол засідання правління ОСББ "Дорошенка 25", а не протокол загальних зборів співвласників ОСББ "Дорошенка 25". Тобто, позивач не надав підтвердження згоди усіх співвласників будинку, а тому позовні вимоги до охорони історичного середовища Львівської міської ради також є неправомірними. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Представник відповідача Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради позов заперечив повністю. Підтримав пояснення представника Департаменту містобудування Львівської міської ради. Крім цього, зазначив, що будинок 25 по вул. Дорошенка у м. Львові розташований в межах історичного ареалу м.Львова. Для отримання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки на території історичного ареалу м. Львова заявник спочатку подає звернення до управління охорони історичного середовища для отримання відповідних висновків, а лише після їх отримання звертається до департаменту містобудування з заявою на отримання містобудівних умов і обмежень. Просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що голова правління ОСББ «Дорошенка 25» Ткачук З.Ф. 22.12.2016 р. подала начальнику Управління охорони історичного середовища заяву про надання висновку про можливість та умови здійснення містобудівних, архітектурних і ландшафтних перетворень на території історичного ареалу міста при реконструкції окремих частин житлових та нежитлових приміщень (будівель) та про умови пристосування та характер реставрації пам'яток культурної спадщини, окремих їх частин без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані при зміні функції житлового приміщення на нежитлову або зміни функції нежитлового приміщення на житлову, а також при зміни техніко-економічних показників житлових та нежитлових приміщень (будівель). До заяви долучила поверхневі плани будинку за адресою м. Львів, вул. Дорошенка, 25, статус ОСББ «Дорошенка 25», кваліфікаційний сертифікат відповідності виконавця окремих видів робіт, містобудівні розрахунки з техніко - економічних показників, протокол засідання правління ОСББ, виписку з єдиного державного реєстру.

Дані документи прийняті адміністративно-господарським управлінням відділу «Центру надання адміністративних послуг» за реєстраційним №1.9-41332/АП-04 від 22.12.2016 року.

Листом Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради №0004-162 від 30.01.2017 року Ткачук З.Р., голові правління ОСББ «Дорошенка 25», повернено без вирішення по суті звернення від 22.12.2016 р. з доданими матеріалами. В даному листі повідомлено, що подані позивачем документи не містять необхідних матеріалів ґрунтованого прийняття рішення щодо можливості реконструкції горища під адміністративно-господарські приміщення за адресою м. Львів, вул. Дорошенка, 25. Зокрема, відсутня інформація щодо згоди власника приміщень першого поверху над яким влаштовуються адміністративно-господарські приміщення з відкритою терасою (зі значною площею). Влаштування терас не властиве для забудови даної частини міста, не відповідає вимогам захисту традиційного середовища історичного ареалу міста та візуального сприйняття будинку. Зазначено, що ст. 10 Закону України « Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» закріплено повноваження зборів співвласників багатоквартирного будинку, з-поміж яких розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, встановлення, зміну та скасування обмежень щодо користування ним.

Закон України «Про охорону культурної спадщини» регулює правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою збереження та використання об'єктів культурної спадщини. Відповідно до ст. 1 Закону історичний ареал населеного місця - частина населеного місця, що зберегла об'єкти культурної спадщини і пов'язані з ними розпланування та форму забудови, які походять з попередніх періодів розвитку, типові для певних культур або періодів розвитку.

Згідно ч. 3 ст. 32 Закону у межах історичних ареалах населених місць, занесених до Списку історичних населених місць України, забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Постановою Кабінету Міністрів України N 878 від 26.07.2001 року «Про затвердження Списку історичних населених місць України» затверджено Список історичних населених місць України до якого внесено м. Львів. До спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини належать: органи охорони культурної спадщини місцевого самоврядування яким є Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради.

Судом встановлено, що будинок №25 по вул. Дорошенка у м. Львові розташований в межах історичного ареалу м.Львова, відповідно до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 1311 від 09.12.2005 «Про затвердження меж історичного ареалу та зони регулювання забудови міста Львова».

До повноважень органу охорони культурної спадщини згідно ч.2 ст. 6 Закону «Про охорону культурної спадщини» та п. 4.1.27. Положення про управління охорони історичного середовища Львівської міської ради та його структури, затверджене рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 1031 від 11.11.2016 р., відноситься надання висновків щодо відповідних програм та проектів містобудівних, архітектурних і ландшафтних перетворень, будівельних, меліоративних, шляхових, земляних робіт на пам'ятках та у зонах їх охорони, на археологічних територіях, які охороняються, в історичному ареалі м. Львова, а також програм та проектів, реалізація яких може позначитись на стані об'єктів культурної спадщини.

Отже, позивачу для проведення реконструкції горища в будинку за адресою вул. Дорошенка 25 у м. Львові, необхідно звернутись із заявою до Управління охорони історичного середовища ЛМР щодо надання висновку про можливість та умови здійснення містобудівних, архітектурних і ландшафтних перетворень на території історичного ареалу міста при реконструкції окремих частин житлових та нежитлових приміщень (будівель) та про умови пристосування та характер реставрації пам'яток культурної спадщини, окремих їх частин у межах існуючого об'єму об'єкта (у разі розширення за рахунок об'єму горища без зміни конфігурації даху), зміни функції житлового приміщення на нежитлову або зміни функції нежитлового приміщення на житлову, зміни техніко-економічних показників житлових та нежитлових приміщень (будівель).

Наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України №109 від 07.07.2011 «Про затвердження Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст» (далі - Порядок) затверджено Порядок надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст.

В п.1.2 зазначеного Порядку визначено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Відповідно до п.2.1 Порядку Містобудівні умови та обмеження є основною складовою вихідних даних. Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом семи робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви разом із документами.

Згідно ч.4 ст. 9 Закону України «Про адміністративні послуги» передбачає надання заяви на отримання адміністративної послуги, що подається в письмовій, усній чи електронній формі.

Для отримання адміністративної послуги щодо надання містобудівних умов та обмежень заявник звертається до департаменту містобудування із заявою на ім'я директора департаменту містобудування. Інформаційна картка зазначеної адміністративної послуги передбачає в переліку документів висновок управління охорони історичного середовища. Тому для отримання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки на території історичного ареалу м. Львова заявник спочатку подає звернення до управління охорони історичного середовища для отримання відповідних висновків, а лише після їх отримання звертається до департаменту містобудування з заявою на отримання містобудівних умов і обмежень.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до управління охорони історичного середовища із заявою про надання вищезгаданого висновку, а не до департаменту містобудування про видачу містобудівних умов та обмежень. Тому позовні вимоги до департаменту містобудування Львівської міської ради є необґрунтованими.

Позовні вимоги позивача щодо протиправної дії управління охорони історичного середовища ЛМР, яка полягає в поверненні без вирішення по суті звернення позивача від 22.12.2016 року про видачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки за адресою м. Львів, вул. Дорошенка, 25 на реконструкцію горища під адміністративно господарські приміщення не підлягають до задоволення. До повноважень управління охорони історичного середовищане належить надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.

Щодо тверджень представника позивача про неправомірності вимоги стосовно надання згоди власника приміщень першого поверху, над яким влаштовуються адміністративно-господарські приміщення з відкритою терасою суд приходить до наступного висновку.

Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначає особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.

Нормами Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» встановлено, що спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні).Допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення).

Спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія (п. 6 ст. 1).

Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону горище є допоміжним приміщенням, воно належить до приміщень загального користування, а отже є спільним майном багатоквартирного будинку.

Згідно ч.1, 2 ст. 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників. Спільне майно багатоквартирного будинку не може бути поділено між співвласниками, і такі співвласники не мають права на виділення в натурі частки із спільного майна багатоквартирного будинку.

Ст 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).

Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.

Згідно ст. 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Відповідно до абз. 4 ч.9 ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься питання про використання спільного майна.

Отже, єдиним органом, який приймає рішення про можливість використання спільного майна є загальні збори співвласників.

Закон України «Про адміністративні послуги» визначає правові засади реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері надання адміністративних послуг. Згідно ч.5 ст. 9 цього закону перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, визначаються законом.

Згідно ч.4 ст. 8 «Про інформаційні послуги» інформаційна картка адміністративної послуги містить інформацію про перелік документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, порядок та спосіб їх подання, а у разі потреби - інформацію про умови чи підстави отримання адміністративної послуги. Суб'єктом надання адміністративних послуг на кожну адміністративну послугу, яку він надає відповідно до закону, затверджуються інформаційна і технологічна картки.

Позивач для отримання висновку надав відповідачу протокол засідання правління ОСББ «Дорошенка 25», а не протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку. Тобто, не надав підтвердження згоди усіх співвласників багатоквартирного будинку на влаштування адміністративно-господарських приміщень з відкритою терасою. Тому у листі Управління охорони історичного середовища від 30.01.2017 року №0004-162 правомірно вказано на необхідність отримання відповідного рішення зборів співвласників ОСББ «Дорошенка 25».

Твердження представника позивача про те, що порушена адміністративна процедура суд вважає необґрунтованим з наступних підстав.

Згідно п. 11 розділу 6 Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №777 від 14.07.2016 року, до повноважень юридичного департаменту віднесено за дорученнями міської ради, виконавчого комітету, Львівського міського голови підготовка звернень до Верховної Ради України, Конституційного Суду України, Кабінету Міністрів України, Адміністрації Президента України, центральних та місцевих органів виконавчої влади щодо офіційного роз'яснення окремих положень нормативно-правових актів.

Управління охорони історичного середовища ЛМР взяло до уваги рекомендації надані юридичним департаментом Львівської міської ради викладені у листі від 16.01.2017 №4-1104-4. Тому на думку суду, такі дії не можуть вважатись протиправними.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Оскільки немає підстав для задоволення адміністративного позову, суд також відмовляє в клопотанні представника позивача про стягнення судових витрат.

Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 267 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25» до Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради про визнання протиправною дії, а також до Департаменту містобудування Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певну дію.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Галицький районний суд м. Львова. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення. В разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Радченко В.Є.