
Справа № 242/1083/17
Провадження № 2/242/637/17
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
7 червня 2017 року м. Селидове
Селидівський міський суд Донецької області
у складі: головуючого - судді Коліщук З.М.,
з участю секретаря Яцканич А.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом управління соціального захисту населення Селидівської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення занадто отриманих коштів щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,
встановив:
22.03.2017 року позивач - Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради (далі УСЗН ) предявив позов до ОСОБА_2 про стягнення занадто отриманих коштів щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
У обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УСЗН. На підставі її заяви управлінням було призначено грошову допомогу на періоди з 08.12.2015 по 06.06.2016 в розмірі 1074,00 грн. на місяць. Відповідач, при зверненні, надала заяву, в якій зазначила, що фактичним місцем перебування є м.Селидове, вул.Московська, 4/106. 05.04.2016 року до управління надійшла заява ОСОБА_3, яка є власником квартири за адресою: м.Селидове, вул.Московська, 4/106, в якій вона зазначила, що ОСОБА_2 у її квартирі не проживає. Отже, відповідач подала недостовірну інформацію щодо місця проживання, у зв`язку з чим рішенням начальника управління № 1030 від 05.05.2016 з 05.04.2016 року скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 та рішенням начальника управління від 23.05.2016 року було вирішено утримати з ОСОБА_2 занадто отримані кошти. Але добровільно відповідач повернути надміру перерахованих їй коштів не бажає, а тому просить стягнути з ОСОБА_2 на користь УСЗН Селидівської міської ради переплачену суму щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за періоди з 01.05.2016 по 31.05.2016 в розмірі 1074,00 грн.
Представник УСЗН Селидівської міської ради ОСОБА_4, яка діє на підставі відповідної довіреності, в судовому засіданні позов підтримала та просила задовольнити, не заперечувала проти ухвалення рішення в заочному порядку.
Відповідач в судове засідання не зявилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
За таких обставин в порядку, передбаченому ч.1 ст.224 ЦПК України, за згодою позивача, суд вважає за можливе вирішити справу у відсутності відповідача, на підставі наявних в ній даних і доказів, з постановленням заочного рішення.
Зясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно достатті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII(далі-Закон № 1706-VII) встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в УСЗН Селидівської міської ради як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою УСЗН Селидівської міської ради № 14582 від 15.09.2016 року(арк. справи 10).
З заяви про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, складеної ОСОБА_2 до УСЗН Селидівської міської ради за № 3422 від 08.12.2015 року, вбачається, що ОСОБА_2 просить призначити щомісячну адресну допомогу для покриття витрат, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, надавши інформацію, що вона проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1(арк. справи 8).
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 18.05.2015 року, УСЗН призначило ОСОБА_2 грошову допомогу на періоди з 08.12.2015 по 06.06.2016 в розмірі 1074,00 грн. на місяць (арк. справи 3).
Із довідки про отримання допомоги переміщеним особам на проживання, вбачається, що ОСОБА_2 проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, перебувала на обліку в УСЗН Селидівської міської ради, та Управлінням соціального захисту населення Селидівської міської ради проводилось нарахування ОСОБА_2 адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі у травні 2016 року у сумі 1074,00 грн.(арк. справи 10).
Згідно заяви ОСОБА_5, вона є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 та за її адресою проживають переміщені особи: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9М.(арк.. справи 6).
Отже, ОСОБА_2 не проживає за зазначеною адресою та подала недостовірну інформацію щодо місця свого проживання.
Рішенням УСЗН Селидівської міської ради від 18.05.2016 року з ОСОБА_2 вирішено утримати занадто отримані кошти допомоги за період з 01.05.2016 по 31.05.2016 у розмірі 100%(арк. справи 3).
01.09.2016 року УСЗН Селидівської міської ради направило ОСОБА_2 повідомлення про необхідність повернути занадто отримані кошти у розмірі 1074,00 грн. до 12.09.2016 року(арк. справи 4).
Відповідно до п. 10 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505(далі Порядок), уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Відповідно до п. 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Згідно Порядку, уповноважений представник сімї, якому призначено грошову допомогу, зобовязаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Враховуючи те, що ОСОБА_2 в добровільному порядку не повернула надмірно виплачені кошти, суд приходить до висновку, що у відповідності до норм чинного законодавства, ОСОБА_2 повинна повернути державі надмірно виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на загальну суму 1074,00 грн.
Згідно з ч.3 ст. 88 ЦПК України, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Так, як позивача звільнено від слати судового збору, стягнути з відповідача в дохід держави судовий збір в розмірі 1600,00 грн.
Керуючись ст. ст. 88, 208, 209, 212, 213, 214, 215, 224,226 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов управління соціального захисту населення Селидівської міської ради задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН НОМЕР_1 на користь Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради р/р 35217009034374 в УДКСУ у м.Селидовому Донецької області, за КЕКВ 2730 «Інші виплати населенню», МФО 820172, ОКПО 25953988 занадто отриманих коштів щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за періоди з 01.05.2016 по 31.05.2016 у розмірі 1074(одна тисяча сімдесят чотири)грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН НОМЕР_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 1600(одна тисяча шістсот) грн.. 00 коп.
Заява про перегляд заочного рішення може бути подана до місцевого суду протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, та може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Донецької області шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції, який ухвалив рішення, протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя