
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
УХВАЛА
[1] І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И [2]
08 червня 2017 року м. Київ
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду міста Києва в складі:
головуючого судді: Прокопчук Н.О.
суддів: Саліхова В.В.,Семенюк Т.А.
при секретарі: П'ятничук В.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_1
на ухвалу судді Шевченківського районного суду м. Києва від 27 лютого 2017 року
в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання дій незаконними,-
ВСТАНОВИЛА :
Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Києва від 27 лютого 2017 року відмовлено у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання дій незаконними.
Не погодившись з таким вирішенням питання ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу в якій ставить питання про скасування оскаржуваної ним ухвали судді та направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції. Посилається на порушення норм матеріального та процесуального права,що призвели до неправильного вирішення питання та позбавлення його доступу до правосуддя і на справедливий суд. Зазначає,що позовна заява подана ним до ОСОБА_2 як до фізичної особи, яка, на його думку, не може укладати від імені України та українського народу, будь які угоди й тим більше міжнародні.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, повідомлений належним чином про що свідчить зворотне поштове відправлення ( а.с.28). Виходячи з положень ч.2 ст.305 ЦПК України колегія суддів вважає за можливе провести апеляційний розгляд справи за його відсутності.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги,перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в цій частині, колегія суддів вважає,що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Відмовляючи у відкритті провадження у справі,судя виходив з того,що зі змісту позовної заяви убачається ,що відповідач є уповноваженою особою суб'єкта владних повноважень,а відтак справа не підсудна суду загальної юрисдикції ,а повинна розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Проте,погодитися з такими висновками судді у повній мірі не можна.
За змістом пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17 липня1997 року № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Висловлювання «судом, встановленим законом» зводиться не лише до правової основи самого існування суду, але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.
Судова юрисдикція - це компетенція спеціально уповноважених органів судової влади здійснювати правосуддя у формі визначеного законом виду судочинства щодо визначеного кола правовідносин.
Правила визначення компетенції судів щодо розгляду цивільних справ передбачені статтею 15 ЦПК України: суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
При цьому стаття 2 КАС України завданням адміністративного судочинства визначає захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (далі - суб'єкт владних повноважень), шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Стаття 3 КАС України в пункті 1 дає визначення терміну «справа адміністративної юрисдикції», якою визнається публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є суб'єкт владних повноважень.
Згідно з правилами визначення юрисдикції адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ за статтею 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за ознаками, наведеними в частині першій статті 17 КАС України, зокрема, на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України (пункт 5 частини другої статті 17 КАС України).
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Натомість однією з визначальних ознак приватноправових відносин є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Публічно-правовий спір має свою особливість суб'єктного складу - участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сам по собі цей факт не дає підстав ототожнювати із публічно-правовим та відносити до справи адміністративної юрисдикції будь-який спір за участю суб'єкта владних повноважень.
З огляду на це, неправильним є формальне застосування частини другої статті 17 КАС України та поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що позивач зазначив відповідачем уповноважену особу суб'єкта владних повноважень.
Аналіз статті 15 ЦПК України та статті 17 КАС України дає підстави для висновку, що при вирішенні питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних і цивільних справ у кожній конкретній справі не достатньо застосування виключно формального критерію - визначення суб'єктного складу спірних правовідносин (участь у них суб'єкта владних повноважень). Визначальною ознакою для правильного вирішення такого питання є характер спірних правовідносин, із яких виник спір.
Відповідно до принципу диспозитивності (стаття 11 ЦПК України) суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб із зазначених ними підстав та в межах заявлених ними вимог (стаття 31 цього Кодексу).
Разом із цим зі змісту позовної заяви неможливо зробити висновок за захистом саме яких порушених прав звернувся позивач,з яких правовідносин виник спір, у порядку якого провадження позивач просить його вирішити,а відтак висновок судді щодо відмови у відкритті провадження у справі є передчасним.
Суддя, отримавши позовну заяву повинен перевірити її відповідність вимогам ст.119 ЦПК України і в разі встановлення, що позовну заяву подано без додержання цих вимог,залишити її без руху та надати строк для усунення недоліків( ч.1 ст.121 ЦПК України),що не було зроблено у даному випадку .
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 312 ЦПК України за наслідками розгляду скарги на ухвалу суду першої інстанції апеляційний суд має право скасувати ухвалу і передати питання на новий розгляд суду першої інстанції, якщо останній порушив порядок, встановлений для його вирішення.
За викладених обставин,ухвала судді підлягає скасуванню з передачею питання на новий розгляд.
Керуючись ст. ст. 303, 304,307, 312--315,317 ЦПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Ухвалу судді Шевченківського районного суду м. Києва від 27 лютого 2017 року скасувати з передачею питання на новий розгляд.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий :
Судді :
Справа № 761/6483/17
№ апеляційного провадження: 22-ц/796/ 6088 /2017
Головуючий у суді першої інстанції: Притула Н.Г.
Доповідач у суді апеляційної інстанції: Прокопчук Н.О.