Рішення № 67059173, 07.06.2017, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
07.06.2017
Номер справи
914/2882/15
Номер документу
67059173
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.06.2017р. Справа № 914/2882/15

За позовом: Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів

До відповідача: Фізичної особи підприємця ОСОБА_1, м. Львів

Третя особа: Львівська міська рада, м. Львів

про демонтаж самочинно встановленого літнього майданчика за адресою: АДРЕСА_1

В судове засідання з'явились:

від позивача: Палайда-Тис О.М. - представник

від відповідача: не з'явився

від третьої особи: не з'явився

Суддя Березяк Н.Є.

Секретар судового засідання Кравець О.І.

Представникам сторін роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22 ГПК України.

Суть спору: На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 за участю третьої особи Львівської міської ради про демонтаж самочинно встановленого літнього майданчика за адресою: АДРЕСА_1.

Ухвалою суду від 25.08.2015 р. порушено провадження у справі та призначено розгляд справи на 14.09.2015 р.

Ухвалою суду від 19.10.2015 р. провадження у справі було зупинено до набрання законної сили рішенням Галицького районного суду м. Львова у справі №1304/5255/2012.

Ухвалою суду від 21.04.2017 р. провадження у справі поновлено та призначено розгляд справи на 04.05.2017 р.

Розгляд справи відкладався з підстав викладених в ухвалах суду.

В судовому засіданні 07.06.2017 р. представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задоволити позов з підстав і мотивів, викладених в позовній заяві, матеріалах справи та наданих в судових засіданнях поясненнях. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ті обставини, що відповідач самочинно встановив літній майданчик за адресою: АДРЕСА_1, без дозвільних документів.

Відповідач у судове засідання 07.06.2017 р. явки повноважного представника не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату час та місце розгляду справи.

У запереченні (вх. 43424/15) поданому на адресу суду 12.10.2015 р. відповідач проти позовних вимог заперечив повністю, а саме з тих підстав, що ним було оформлено звернення про видачу паспорта літнього майданчика за адресою - АДРЕСА_1, однак у встановлений строк не було видано дозвільних документів та не повідомлено про відмову у їх видачі, що в подальшому стало причиною звернення у судовому порядку за захистом своїх прав. Також зазначає той факт, що розпорядження яким було зобов'язано його демонтувати самочинно встановлений літній майданчик, скасовано в судовому порядку, з зазначених підстав просить у задоволенні позову відмовити.

Третя особа участь свого представника в судові засідання 07.06.2017 р. не забезпечила, подала письмове пояснення по суті спору (вх. № 38528/15), в якому позовні вимоги підтримала повністю.

В судовому засіданні 07.06.2017 року оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:

24 квітня 2012 року працівниками соціально-економічного розвитку Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради виявлено самочинно встановлений фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 літній майданчик біля об'єкту ресторанного господарства за адресою: АДРЕСА_1, на земельній ділянці, яка перебуває у власності територіальної громади міста Львова в особі Львівської міської ради.

26.04.2012 року головою Шевченківської районної адміністрації було видано розпорядження № 234 «Про демонтаж самочинно встановленого літнього майданчика на АДРЕСА_1», п. 1 якого, відповідача зобов'язано демонтувати самочинно встановлений літній майданчик за вказаною адресою в термін до 04.05.2012 року.

Дане розпорядження відповідачем отримано 28.04.2012 р., що підтверджується підписом відповідача на розпорядженні.

07.05.2012 р. комісією у складі працівників відділу соціально-економічного розвитку районної адміністрації виявлено, що відповідачем літній майданчик не демонтовано, що підтверджується складеним працівниками актом.

17.05.2012 р. господарським судом Львівської області порушено провадження у справі № 5015/1919/12 за позовом районної адміністрації до ФОП ОСОБА_1 про демонтаж самочинно встановленого літнього майданчика на АДРЕСА_1.

14.06.2012 р. Галицьким районним судом м. Львова відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ФОП ОСОБА_1 до Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності по видачі паспорта відкритого літнього майданчика біля об'єкту ресторанного господарства на АДРЕСА_1 та зобов'язання надати паспорт відкритого літнього майданчика.

28.06.2012 р. ФОП ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Львова з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування розпорядження № 234 від 26.04.2012 р. «Про демонтаж самочинно встановленого літнього майданчика на АДРЕСА_1».

10.07.2012 р. за клопотанням відповідача господарський суд Львівської області зупинив провадження у даній справі до вирішення Шевченківським районним судом справи № 1328/5423/12 за адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування розпорядження № 234 від 26.04.2012 р. «Про демонтаж самочинно встановленого літнього майданчика на АДРЕСА_1».

19.07.2012 року за клопотанням ОСОБА_1 Шевченківський районний суд м. Львова зупинив провадження у справі № 1328/5423/12 за адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування розпорядження № 234 від 26.04.2012 р. «Про демонтаж самочинно встановленого літнього майданчика на АДРЕСА_1» до набрання законної сили рішення Галицького районного суду м. Львова у справі № 1304/5255/12.

Постанову Галицького районного суду м. Львова від 30.08.2012 р. про задоволення частково позову ОСОБА_1 залишено без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2013 р.

Як зазначає позивач у своїй позовній заяві, судом встановлено факт, що з урахуванням обставин справи, 02.04.2012 р. слід вважати днем видачі ОСОБА_1 паспорта на розміщення відкритого літнього майданчика площею під альтанку 42,5 кв.м. і під замощенням 47,2 кв.м. біля об'єкта ресторанного господарства за адресою - АДРЕСА_1 строком на 5 років, а саме ОСОБА_1 вважати таким, що з 13.04.2012 р. має право на розміщення відкритого літнього майданчика площею під альтанками 42,5 кв.м. і під замощенням 47,2 кв.м. біля об'єкта ресторанного господарства за адресою - АДРЕСА_1. Вказаною постановою суд визнав протиправною бездіяльність Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради по видачі фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 паспорта на розміщення відкритого літнього майданчика біля об'єкта ресторанного господарства за адресою - АДРЕСА_1.

19.04.2013 р. відповідач звернувся до Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради з листом, у якому зазначив, що судовим рішенням, яке набрало законної сили, встановлено, що з 13.04.2012 року ФОП ОСОБА_1 має право на розміщення відкритого літнього майданчика біля об'єкта ресторанного господарство за адресою: АДРЕСА_1, у зв'язку із чим він має намір сплатити орендну плату за користування конструктивним елементом благоустрою, просив повідомити суму платежу, платіжні реквізити для проведення оплати та порядку укладення відповідного договору за користування конструктивним елементом благоустрою. Однак, у наданні даної інформації йому було відмовлено, що стало підставою його звернення в листопаді 2013 року до господарського суд Львівської області з позовною заявою до управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради, в якій просив суд визнати укладеним з 13.04.2012 р. між ним та Управлінням договір на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення на умовах, запропонованих ОСОБА_1 в проекті договору, надісланому Управлінню комунальної власності 20.09.2013 р.

Рішення Господарського суду Львівської області від 21.01.2014 р. позов ФОП ОСОБА_1 задоволено повністю, а постановою Львівського апеляційного господарського суду від 25.02.2014 р. залишено без змін. Однак, постановою Вищого господарського суду України від 16.07.2014 р. скасовано вище вказані рішення, а справу № 914/4134/13 направлено на новий розгляд за результатами якого у задоволенні позовних вимог відмовлено та в подальшому вищою інстанцією залишено без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29.10.2014 р. постанову Галицького районного суду м. Львова від 30.08.2012 р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2013 р. скасовано, а справу направлено на новий розгляд.

З огляду на зазначене, відкритий літній майданчик на АДРЕСА_1 у м. Львові станом на 29.10.2014 р. вважається самочинно встановленим, а тому підлягає демонтажу.

Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

При прийнятті рішення, суд виходив з наступного:

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, встановлених законом.

Згідно з п. 10 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить надання дозволу на розміщення на території об'єктів благоустрою будівель і споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення.

Відповідно до ст. 144 Конституції України та ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів місцевого самоврядування, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають (ч.4 ст.20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").

Згідно п. 10. "Правил благоустрою м. Львова" затверджених ухвалою Львівської міської ради № 376 від 21.04.2011р. відкритий літній майданчик - стаціонарний або тимчасовий (щоденного демонтажу) пункт ресторанного господарства, який розташовується виключно біля стаціонарного закладу (ресторану, кафе, бару, їдальні) у теплий період року з 1 квітня по 1 листопада і не має закритого приміщення для тимчасового перебування людей.

Правові підстави набуття дозволів (паспортів) на розміщення літніх майданчиків біля стаціонарних закладів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності визначені Порядком отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженим ухвалою міської ради № 2452 від 05.03.2009 року з наступними змінами та доповненнями (надалі - Порядок).

Відповідно до п.1.3 «Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності», затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 05.03.2009 р. №2452 (із змінами і доповненнями), дозволи (паспорти) на встановлення відкритих літніх майданчиків видає управлінню архітектури департаменту містобудування на підставі позитивних висновків комісії з видачі дозволів (паспортів) на встановлення відкритих літніх майданчиків.

Пункті 2.1 Порядку зазначено, що для отримання паспорту відкритого літнього майданчика суб'єкт господарювання подає до управління «Дозвільний офіс» письмову заяву встановленої форми, якій зазначає бажане місце та термін розміщення, функціональне призначення і характеристику об'єкта. До заяви додається відповідний, передбачений Порядок, пакет документів.

Як вбачається з матеріалів справи, паспорт відкритого літнього майданчика на АДРЕСА_1 управлінням архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради відповідачеві не видавався.

Відповідно до п. 4.1 порядку, контроль за дотриманням цього порядку здійснюють районні адміністрації за місцем знаходження літнього майданчика.

Згідно п. п. 6.4, 6.4.1 «Порядку отримання паспортів відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності», затверджених ухвалою Львівської міської ради від 05.03.2009 р. № 2452, самочинно встановленні літні майданчики підлягають демонтажу.

14.08.2015 р. комісією у складі працівників відділу соціально-економічного розвитку районної адміністрації виявлено, що відповідачем літній майданчик не демонтовано, що підтверджується складеними працівниками актами.

Згідно з п. п. 6.1 - 6.2 зазначеного вище Порядку, якщо суб'єкт підприємницької діяльності у зазначений у приписі адміністрації термін усунув виявлені порушення цього Порядку, останній повідомляє про це письмово районну адміністрацію. У разі невиконання у зазначений термін вимог припису про усунення виявлених порушень цього порядку районні адміністрації звертаються до суду з позовом про примусовий демонтаж літнього майданчика

Зокрема, суд вважає за доцільне зазначити, що протягом довгого часу, а саме з 2015 р. по теперішній час справа розглядається господарським судом та зупинялась до вирішення іншими судами пов'язаних з нею справ, в кінцевому результаті яких встановлено факт не законно встановленого відповідачем літнього майданчика за адресою: АДРЕСА_1 без отримання ним відповідного паспорта.

Як вбачається з акту від 12.05.2017 р., комісією повторно встановлено при обстеженні спірного відкритого літнього майданчика, не законно розміщеного фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 біля об'єкта ресторанного господарства «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою: АДРЕСА_1, факт не демонтажу самочинно встановленого літнього майданчика станом на 2017 р.

Вимоги розпоряджень районної адміністрації відповідач не виконав, дозвільних документів, які б підтверджували правомірність встановлення літнього майданчика відповідач суду не надав, як і не надав доказів добровільного демонтажу та виконання приписів і розпоряджень районної адміністрації.

Заперечення відповідача на позов, а саме факт скасування судами розпорядження адміністрації щодо демонтажу літнього майданчика не підтвердженні належними доказами і спростовуються матеріалами справи.

Не надано відповідачем жодних належних і допустимих доказів погодження проекту літнього майданчика та видачу паспорта на його розміщення, не подано доказів укладення договору оренди конструктивних елементів для розміщення літнього майданчика, станом на час розгляду справи. Натомість, не одноразово Актами комісій підтверджено, що самовільно встановлений літній майданчик відповідачем не демонтований і вимоги розпорядження Шевченківської районної адміністрації не виконані.

Згідно Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 19.10.2006 р. №219, районна адміністрація має право звертатись у встановленому порядку до судових органів з позовними заявами для реалізації завдань та виконання покладених на неї повноважень.

Відповідно до статті 4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Відповідно до ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно пункту 2.3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" від 26.12.2011 року № 18, у випадку, якщо стороною (або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом (частина перша статті 38 ГПК), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами, і в такому разі у суду вищої інстанції відсутні підстави для скасування судового рішення з мотивів неповного з'ясування місцевим господарським судом обставин справи.

Статтею 43 ГПК України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Враховуючи вищенаведене та беручи до уваги, що докази видачі відповідачу паспорта для розміщення відкритого літнього майданчика суду не надано, докази його демонтажу станом на день розгляду справи у матеріалах справи відсутні, сторонами не подані, суд приходить висновку, що позовні вимоги обґрунтовані наданими доказами і підлягають до задоволення.

Судові витрати слід віднести на відповідача в порядку ст. 49 ГПК України.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 4-3, 27, 33, 34, 43, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (79019, АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1) демонтувати самовільно встановлений літній майданчик, розташований за адресою: м. Львів, пр. Вч. Чорновола, 45/а за власний рахунок.

Стягувач: Шевченківська районна адміністрація Львівської міської ради (адреса: 79019, м. Львів, вул. Липинського, 11, код ЄДРПОУ 04056115).

3. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (79019, АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1) на користь Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради (79019, м. Львів, вул. Липинського, 11, код ЄДРПОУ 04056115) 1 218, 00 грн. - судового збору.

4. Накази видати відповідно до вимог ст. 116 ГПК України.

Рішення суду може бути оскаржено протягом 10 днів до Львівського апеляційного господарського суду.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 09.06.2017 року.

Суддя Березяк Н.Є.