Рішення № 67052984, 12.05.2017, Старобільський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
12.05.2017
Номер справи
431/1351/17
Номер документу
67052984
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

12.05.2017

Справа № 431/1351/17

Провадження № 2/431/583/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

12 травня 2017 року Старобільський районний суд Луганської області у складі:

головуючого - судді: Колядова В.Ю.,

за участю секретаря: Войтенко А.О.,

прокурора: Величко Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у відповідних правовідносинах Головного управління Держегеокадастру у Луганській області до Старобільської районної державної адміністрації Луганської області, ОСОБА_2 про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та її повернення, -

В С Т А Н О В И В :

Керівник Старобільської місцевої прокуратури Луганської області на підставі ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст. 170 ЦК України звернувся до суду в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у відповідних правовідносинах Головного управління Держегеокадастру у Луганській області з позовом до відповідачів Старобільської районної державної адміністрації Луганської області, ОСОБА_2 про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та її повернення, вказавши в позовній заяві, що розпорядженням голови Старобільської районної державної адміністрації від 05.06.2012 року № 378 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років громадянину ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства та надано в оренду земельну ділянку площею 46,63 га багаторічних насаджень, які знаходяться в стадії меліоративної підготовки для ведення фермерського господарства за рахунок земель державної власності, що розташовані за межами населених пунктів на території, яка за даними державного земельного кадастру знаходиться на території Титарівської сільської ради Старобільського району Луганської області. Пунктом 3 зазначеного розпорядження ОСОБА_2 зобов'язано замовити проведення нормативної грошової оцінки вказаної земельної ділянки та в місячний термін укласти договір оренди з райдержадміністрацією і зареєструвати його в установленому порядку. В подальшому, на підставі зазначеного розпорядження між головою Старобільської райдержадміністрації (орендодавець) з однієї сторони та ОСОБА_2 (орендар) - з іншої, укладено договір оренди землі без номеру від 02.07.2012, який зареєстровано у Відділі Держкомзему України у Старобільському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 02.07.2012 за № 442510004004551 (надалі - Договір). За умовами договору орендодавець надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку площею 46,4211 га (багаторічні насадження), яка знаходиться на території Титарівської сільської ради Старобільського району Луганської області. Термін дії договору складає 49 років ( п.8 Договору). Факт передачі земельної ділянки підтверджується актом приймання-передачі об'єкту оренди, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає земельну ділянку загальною площею 46,4211 га багаторічних насаджень для ведення фермерського господарства за рахунок земель державної власності. Cпірний Договір укладено з порушенням приписів ст. 13 Закону України «Про оцінку земель», ст. ст. 15, 21 Закону України «Про оренду землі», а саме без проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що є обов'язковим у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Оскільки, орендну плату встановлено без проведення нормативної грошової оцінки, то договір оренди земельної ділянки підлягає визнанню недійсним у зв'язку із недодержанням сторонами в момент вчинення цього правочину встановленого законом порядку.

В судовому засіданні представник позивача Старобільської місцевої прокуратури Величко Л.М. позов підтримала та просила суд його задовольнити, не заперечувала проти винесення заочного рішення.

В судове засідання представник Старобільської районної державної адміністрації Луганської області не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у відсутності представника та зазначив, що проти позовних вимог не заперечує.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання повторно не з'явився. Про час і місце слухання справи повідомлений належним чином. Своїх заперечень суду не надав. Про причини неявки до суду не повідомив. Від нього не надійшла заява про відкладення справи.

За згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 224 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши представника позивача, суд приходить до наступного.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Згідно копії розпорядження голови Старобільської районної державної адміністрації від 05.06.2012 року № 378 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років громадянину ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства та надано в оренду земельну ділянку площею 46,63 га багаторічних насаджень, які знаходяться в стадії меліоративної підготовки для ведення фермерського господарства за рахунок земель державної власності, що розташовані за межами населених пунктів на території, яка за даними державного земельного кадастру знаходиться на території Титарівської сільської ради Старобільського району Луганської області (а.с.13).

На підставі зазначеного розпорядження між головою Старобільської райдержадміністрації (орендодавець) з однієї сторони та ОСОБА_2 (орендар) - з іншої, укладено договір оренди землі без номеру від 02.07.2012, який зареєстровано у Відділі Держкомзему України у Старобільському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 02.07.2012 за № 442510004004551 (надалі - Договір). За умовами договору орендодавець надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку площею 46,4211 га (багаторічні насадження), яка знаходиться на території Титарівської сільської ради Старобільського району Луганської області. Термін дії договору складає 49 років ( п.8 Договору) (а.с.14-15).

Факт передачі земельної ділянки підтверджується копією акта приймання-передачі об'єкту оренди, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає земельну ділянку загальною площею 46,4211 га багаторічних насаджень для ведення фермерського господарства за рахунок земель державної власності (а.с.17).

Статтею13 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є обов'язковим.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно ст. 13 Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Орендна плата відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; розмір, форма і строки внесення орендної плати встановлюються за згодою сторін в договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Частиною 1 пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України (в редакції чинній станом на 05.06.2012 року) і частиною 1 статті 13 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності. Хоча при укладенні договору сторони домовились, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 156777,98 грн. (п.5 Договору), а орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 7525,34 грн. (1,5 % від нормативної грошової оцінки) (п.9 Договору), договір у цій частині суперечить приписам чинного законодавства.

Не зважаючи на вимогу Податкового кодексу України, Закону України «Про оцінку земель», а також розпорядження Старобільської районної державної адміністрації № 378 від 05.06.2012 щодо зобов'язання ОСОБА_2 замовити проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, останнім нормативна грошова оцінка землі не проведена та у встановленому порядку не затверджувалась.

Зазначене підтверджується інформацією Старобільської районної ради від 14.03.2017 № 105, відповідно до якої громадянин ОСОБА_2 з приводу затвердження проектів технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 46,4211 га., яка знаходяться на території Титарівської сільської ради, не звертався (а.с.20).

Також відсутність проведеної ОСОБА_2 нормативної грошової оцінки підтверджується офіційно витребуваним у Старобільському відділі Держгеокадастру в Луганській області проектом землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки та наданою відділом інформацією № 03-01-21/714 від 10.02.2017, в яких відсутні відомості щодо проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки (а.с.19).

За даними Старобільської районної державної адміністрації від 19.12.2016 № 2718, при укладанні договору для розрахунку орендної плати було прийнято середній розмір нормативно грошової оцінки ріллі по Луганській області. В той же час в оренду надавалася земельна ділянка під багаторічними насадженнями, середня вартість якої значно більша, ніж середня вартість ріллі (а.с.18).

За інформацією відділу Держгеокадастру в Старобільському районі № 03-01-21/714 від 10.02.2017, станом на 01.01.2017 вартість 1 га багаторічних насаджень по Луганській області складає 86063,74 грн., та вартість спірної земельної ділянки складає 3995173,48 грн. (а.с.19).

Згідно із розрахунком розміру орендної плати, який є невід'ємною частиною укладеного договору, при розрахунку орендної плати використана нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 1995 рік, та за розрахунком становить 156777,98 грн. (а.с.17).

У відповідності до п. 2 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів проводиться - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Таким чином, використання середнього розміру нормативно грошової оцінки ріллі по Луганській області станом на 1995 рік, при розрахунку орендної плати за договором оренди землі з ОСОБА_2 у 2012 році, з урахуванням вимог вищенаведеної норми Закону України «Про оцінку земель», є неправомірним.

Отже, суд вважає, що спірний Договір укладено з порушенням приписів ст. 13 Закону України «Про оцінку земель», ст. ст. 15, 21 Закону України «Про оренду землі», а саме без проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що є обов'язковим у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Оскільки, орендну плату встановлено без проведення нормативної грошової оцінки, то договір оренди земельної ділянки підлягає визнанню недійсним у зв'язку із недодержанням сторонами в момент вчинення цього правочину встановленого законом порядку.

Відповідно до ст. 211 Земельного кодексу України наслідком укладання угод з порушенням законодавства є визнання такої угоди судом недійсною. Статтями 203, 228 ЦК України передбачено, що правочини не можуть суперечити цивільно-правовому законодавству, не повинні бути спрямовані на порушення інтересів і пошкодження майна держави, територіальної громади, незаконним заволодінням ним, а тому, при таких обставинах, договір визнається недійсним.

Згідно з ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Згідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно до ч. 5 ст. 203 ЦК України, правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 215 ЦК України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним.

Відповідно до ч. 1. ст. 216 ЦК України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Згідно ч. 3 ст. 228 ЦК України, у разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним. Якщо визнаний судом недійсний правочин було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то при наявності умислу у обох сторін - в разі виконання правочину обома сторонами - в дохід держави за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою, а в разі виконання правочину однією стороною з іншої сторони за рішенням суду стягується в дохід держави все одержане нею і все належне - з неї першій стороні на відшкодування одержаного. При наявності умислу лише у однієї із сторін все одержане нею за правочином повинно бути повернуто іншій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного за рішенням суду стягується в дохід держави.

Таким чином, оскільки спірний договір оренди земельної ділянки укладений з порушенням приписів ст. 13 Закону України «Про оцінку земель», ст. ст. 15, 21 Закону України «Про оренду землі», а саме без проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що є обов'язковим у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, то договір оренди земельної ділянки відповідно до ст.ст. 203, 215, 216, 228 ЦК України підлягає визнанню недійсним у зв'язку із недодержанням сторонами в момент вчинення цього правочину встановленого законом порядку, як наслідок, земельна ділянка, що є об'єктом договору, підлягає поверненню у власність держави.

Таким чином, з матеріалів справи встановлено, що позовна заява є обґрунтованою та підлягає повному задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.88 ЦПК України з відповідачів Старобільської районної державної адміністрації Луганської області, ОСОБА_2 на користь прокуратури Луганської області слід стягнути понесені судові витрати у вигляді судового збору, сплаченого при поданні позову, у розмірі 3951,67 грн. по 1975 грн. 84 коп. з кожного.

На підставі ст. 15,21 Закону України «Про оренду землі», ст. 13 Закону України «Про оцінку землі», ст.ст. 203, 215, 632 ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 11, 57, 61, 88, 209, 212, 214-215, 224-226 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов Керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у відповідних правовідносинах Головного управління Держегеокадастру у Луганській області до Старобільської районної державної адміністрації Луганської області, ОСОБА_2 про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та її повернення - задовольнити в повному обсязі.

Визнати договір оренди земельної ділянки від 02.07.2012 року, укладений між Старобільською районною державною адміністрацією та громадянином ОСОБА_2, зареєстрований у Відділі Держкомзему України у Старобільському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 02.07.2012 за № 442510004004551, недійсним.

Зобов'язати ОСОБА_2, повернути Старобільській районній державній адміністрації Луганської області земельну ділянку загальною площею 46,4211 га, передану йому в оренду на підставі договору оренди від 02.07.2012 року, зареєстрованому у Відділі Держкомзему України у Старобільському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 02.07.2012 за № 442510004004551.

Стягнути з Старобільської районної державної адміністрації Луганської області судовий збір у сумі 1 975,84 грн., сплачений прокуратурою Луганської області, та перерахувати його на р/р: 35211068000839, банк: ДКСУ м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 02909921, код класифікації доходів бюджету - 2800.

Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір у сумі 1 975,84 грн., сплачений прокуратурою Луганської області, та перерахувати його на р/р: 35211068000839, банк: ДКСУ м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 02909921, код класифікації доходів бюджету - 2800.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, відповідач може оскаржити заочне рішення в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги на рішення в 10-денний строк з дня постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач може оскаржити заочне рішення в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення.

Суддя: В.Ю. Колядов