Постанова № 67052417, 09.06.2017, Долинський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
09.06.2017
Номер справи
388/104/17
Номер документу
67052417
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Долинський районний суд Кіровоградської області

110 м. м. Долинська Долинський район Кіровоградська область Україна 28500

Справа № 388/104/17

Категорія 90

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.06.2017 Суддя Долинського районного суду Кіровоградської області Баранський Д.М., розглянув у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, посилаючись на те, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

У 1984 році призваний на строкову військову службу та зарахований до складу військової частини 15307.

Згідно наказу командира військової частини 15307 від 13 травня 1986 року № 111, ОСОБА_1 направлений на ліквідацію аварії на Чорнобильській АЕС.

27 травня 1986 року ОСОБА_1 закінчив виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, повернувся до військової частини.

Після виконання робіт у зоні відчуження, у 1992 році ОСОБА_1 визнано учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) та на підтвердження цього статусу надано посвідчення серії НОМЕР_2, а пізніше видано посвідчення серії НОМЕР_3 від 29 грудня 2001 року.

У 2000 році було підтверджено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) та проведено перереєстрацію.

Позивач зазначає, що має право на вихід на пенсію зі зменшенням встановленого законодавством пенсійного віку на 10 років.

З метою реалізації права виходу на пенсію зі зменшенням пенсійного віку, ОСОБА_1 звернувся до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із відповідною заявою про призначення пенсії.

16 листопада 2016 року Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області відмовило позивачу у призначення пенсії з тих підстав, що згідно поданих документів відсутні підстави для призначення пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

ОСОБА_1 уважає вищезазначені дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України неправомірними.

Відповідач Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області надіслало до суду письмові заперечення проти позову, згідно яких зазначає, що відсутні підстави для призначення позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з таких підстав.

Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) (а. с. 6).

Згідно положень ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

За змістом ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів на 10 років.

З метою реалізувати право на пенсію як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2) позивач ОСОБА_1 звернувся до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області з відповідною заявою.

Рішенням Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області № 188/03-30 від 16 листопада 2016 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку (ст. 55 Закону) з тих підстав, що у довідці від 30 вересня 2016 року № 179/1/9918, виданій Галузевим державним архівом Міністерства оборони України зазначено, що вибув до м. Чорнобиля для участі у заходах. Згідно довідки № 1 до наказу Міністра оборони Російської федерації від 27 березня 2003 року № 88, є перелік військових частин, установ, підприємств та організацій сил СРСР, КДБ СРСР, особовий склад яких приймав участь у роботах по ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС у 1986-1990 роках. Військова частина 15307, особовий склад якої брав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не зазначена. Місце дислокації військової частини 15307 за період зазначений у довідці за межами небезпеки (а. с. 12).

Відповідно до пп. 5 п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року N 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846 (далі - Порядок) до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Згідно військового квитка серії НОМЕР_4 виданого на ім'я ОСОБА_1, у період з 11 по 27 травня 1986 року виконував обов'язки з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а. с. 7-10).

Відповідно до довідки військової частини А 0942 від 26 серпня 1994 року № 287, ОСОБА_1 проходив строкову службу у військовій частині 15307, був направлений у зону ЧАЕС 13 травня 1986 року на підставі розпорядження командира військової частини 16580 (а. с. 4).

Отже, вищезазначеними доказами підтверджено той факт, що ОСОБА_1 у травні 1986 року брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Те, що військова частина в якій ОСОБА_1 проходив строкову військову службу не брала участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, може свідчити про те, що ця військова частина не брала участі у відповідних заходах у цілому, однак це не спростовує участі у відповідних заходах конкретних військовослужбовців цієї частини.

Таким чином, вищезазначеними документами підтверджено той факт, що ОСОБА_1 виконував функціональні обов'язки з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 11 по 27 травня 1986 року.

Згідно ст. 9 Закону особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є, зокрема учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Положеннями ст. 10 Закону передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців *, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

За змістом ст. 14 Закону для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: - з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; - з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів; - у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи; - евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття); - особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2.

Статтею 15 Закону передбачено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Відповідно до п. п. 2, 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства. Інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації.

Будь-яких зауважень до посвідчення, що було пред'явлено позивачем для призначення пенсії, у відповідача не виникло. Доказів оскарження правомірності видачі вказаного посвідчення матеріали справи не містять.

Таким чином, наявність у ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) підтверджує визнаний державою його статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів.

Конституційний Суд України неодноразово (зокрема, рішення від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005, від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, від 27 листопада 2008 року № 26-рп/2008) розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.

Право на пенсійне забезпечення, передбачене ст. ст. 1, 3, ч. 2 ст. 6, ст. 8, ч. 2 ст. 19, ст. ст. 22, 23, ч. 1 ст. 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене.

Мотивація та докази наведені у запереченнях відповідача не дають підстав для постановлення висновку, що спростовував би вищезазначене.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій та інших джерел соціального забезпечення.

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 46, Конституції України, ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 9, 10, 14, 15, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статтями 9, 70, 71, 94, 158, 161-163, 183-2, 186 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій.

Визнати неправомірними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (ідентифікаційний код 40387281) призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пільгову пенсію згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 26 вересня 2016 року.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд Кіровоградської області.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Д. М. Баранський