Ухвала суду № 67049153, 12.06.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2017
Номер справи
805/3588/16-а
Номер документу
67049153
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кошкош О.О.

Суддя-доповідач - Василенко Л.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2017 року справа №805/3588/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів: Гайдара А.В., Ханової Р.Ф.,

при секретареві судового засідання Томах О.О.,

з участю представника відповідача Колеснікової О.М.

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2016 року у справі №805/3588/16-а за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в інтересах Виробничої одиниці Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Костянтинівкатепломережа» до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач - Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» в особі Виробничої одиниці Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Костянтинівкатепломережа» (далі - ВООКП «Донецьктеплокомуненерго» «Костянтинівкатепломережа») звернувся до суду з позовом до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - Костянтинівська ОДПІ), в якому просив скасувати рішення №0039951302-12 від 22.09.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в розмірі 1099748,91 грн., посилаючись на протиправність його прийняття податковим органом внаслідок порушення вимог законодавства, якими передбачено звільнення від сплати єдиного внеску, оскільки підприємство знаходиться на території проведення антитерористичної операції (а. с. 4-7).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2016 року позов Обласного комунального підприємства «Донецьктелокомуненерго» в інтересах ВОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Костянтинівкатепломережа» до Костянтинівської ОДПІ про скасування рішення задоволено, а саме: скасовано рішення Костянтинівської ОДПІ №0039951302-12 від 22.09.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (а.с. 54-55).

Відповідач не погодився з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій посилався на порушення норм матеріального та процесуального права, надання невірної правової оцінки обставинам справи, у зв'язку з чим просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі (а. с. 102-104).

Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, просив постанову суду скасувати, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Представник позивача в судове засідання не прибув, надав клопотання про зупинення провадження у справі, оскільки зайнятий в цей час в іншому судовому процесі, яке колегією суддів відхилене з огляду на строки апеляційного розгляду справи та відсутність вимоги суду апеляційної інстанції щодо обов'язкової участі представників сторін в судовому засіданні.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, вивчила доводи апеляційної скарги, перевірила їх за матеріалами справи і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Обласне комунальне підприємство «Донецьктелокомуненерго» зареєстрований в якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 03337119, знаходиться на обліку в Костянтинівській ОДПІ як платник єдиного внеску (а. с. 8).

Виробнича одиниця Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Костянтинівкатепломережа» є філією Обласного комунального підприємства "Донецьктелокомуненерго" без права юридичної особи (а.с. 9).

22 вересня 2016 року Костянтинівською ОДПІ прийнято рішення №0039951302-12 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано штраф у розмірі 1031129,48 грн. (20% з 01.01.2015 року) за період з 21.03.2015 року 24.12.2015 року, та пеню у розмірі 68619,43 грн. (0,1 % суми недоїмки) (а.с. 15,49).

10.11.2014 позивачем до Костянтинівської ОДПІ подано заяву про звільнення від виконання обов'язку зі сплати єдиного внеску відповідно до ст. 9-3 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ( а. с. 16-17).

Сертифікатом (висновком) №3068/05-4 про настання обставин непереборної сили від 12.09.2014 Торгово-промисловою палатою України засвідчено настання обставин непереборної сили з 02.06.2014 - ВОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Костянтинівкатепломережа» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів (а. с. 18).

Спірним у справі є правомірність прийняття відповідачем рішення №0039951302-12 від 22.09.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Факт несвоєчасної сплати сум єдиного внеску не є спірною обставиною між сторонами і не підлягає доказуванню.

Спірні правовідносини врегульовані нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VІ від 08.07.2010 року (далі Закон№2464) та Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі Закон №1669) в редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин.

Обов'язок та строки сплати єдиного внеску передбачені пунктами 4 і 5 частини першої статті 4, частиною восьмою статті 9 Закону №2464.

Статтею 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний: зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1 ч. 2); подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування (п. 4 ч. 2).

Вивченням матеріалів справи встановлено, що позивач - платник єдиного внеску, своєчасно не сплачував суми страхових внесків з 01.01.2015 року до 24.12.2015 року, внаслідок чого до нього були застосовані штрафні ( фінансові) санкції.

Водночас, Законом України №1669, який набрав чинності 15.10.2014 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Закон №2464 розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-4 такого змісту:

«9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються».

При цьому, єдиною умовою звільнення від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом №2464 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, є перебування платника єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону №1669, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053». Також, цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Костянтинівка Донецької області.

Тобто, у період невиконання обов'язків платника єдиного внеску позивач знаходився на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону №1669, де проводилася антитерористична операція.

Крім того, як вже було зазначено вище, сертифікатом Торгово-промислової палати України №3068/05-4 про настання обставин непереборної сили від 12.09.2014 засвідчено обставини форс-мажору (обставини непереборної сили) з 2 червня 2014 року ВОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Костянтинівкатепломережа» при здійснені господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справлення і сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі Торгово-промисловою палатою України сертифікату про настання обставин непереборної сили, форс-мажорні обставини тривають, дату закінчення їх терміну встановити неможливо (а.с. 18).

З огляду на встановлені обставини та аналіз наведених норм законів, нормативно-правові акти, якими регулюються спірні відносини, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що звільнення платників єдиного внеску від відповідальності за невиконання своїх обов'язків, передбачених ч.2 ст.6 Закону №2464, не передбачає подання відповідної заяви податковому органу, оскільки в спірний період діяла імперативна норма щодо незастосування штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом 2464 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції за умови його перебування на обліку в податковому органі, який розташований на територіях населених пунктів, де здійснювалася АТО.

Отже, спірне рішення відповідача №0039951302-12 від 22.09.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску було протиправним на дату його прийняття.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що спір за суттю вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

В повному обсязі ухвала складена 12 червня 2017 року.

Керуючись ст.72 ч.1, ст.195 ч.1, ст. 196, ст.198 ч.1 п.1, ст.200, ст.205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2016 року у справі № 805/3588/16-а за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в інтересах Виробничої одиниці Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Костянтинівкатепломережа» до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.

Головуючий Л.А. Василенко

Судді: А.В. Гайдар

Р.Ф.Ханова