
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2017 р. Справа № 804/1324/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Захарчук - Борисенко Н.В.
при секретарі - Музиці Я.І.
за участю:
представників позивача - Текутьєва Є.Ю., Гололобової В.П. представника відповідача - Москаленко О.В. третя особа - Капшук І.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВКФ Базис" до Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Дніпропетровська міська рада про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування витягу, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
21.02.2017 Товариство з обмеженою відповідальністю "ВКФ Базис" (далі - ТОВ «ВКФ Базис», позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Дніпропетровська міська рада (далі - третя особа, Дніпропетровська міська рада), в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог просить:
- визнати протиправними дії Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську щодо індексації нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, введеної в дію з 01.01.2016 року, із застосуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік (1,249) та 2015 рік (1,433) при формуванні Витягу № 14/080217/03-07 від 10.02.2017 року із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 1210100000:09:265:0016, розташованої за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Океанська, б. 3;
- визнати протиправними дії Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську щодо індексації нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, введеної в дію з 01.01.2016 року, із застосуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік (1,249) та 2015 рік (1,433) при формуванні Витягу №3/220317/03-07 від 22.03.2017 року із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 1210100000:09:265:0016, розташованої за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Океанська, б. 3;
- зобов'язати Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки, площею 5,0133 га, кадастровий номер 1210100000:09:265:0016, розташованої за адресою: м. Дніпро, вул. Океанська, б. З, без застосування коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік (1,249) та 2015 рік (1,433) та видати новий витяг землекористувачу - Товариству з обмеженою відповідальністю «ВКФ БАЗИС» (49022, м. Дніпропетровськ, вул. Океанська, б. З, Код ЄДРПОУ 34916892).
Ухвалою суду від 22.02.2017 відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду у судовому засіданні.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що 29.07.2008 між позивачем (Орендар) та третьою особою (Орендодавець) був укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до п. 1.1. якого Орендодавцем передана, а Орендарем прийнята в строкове платне користування земельна ділянка, яка знаходиться за адресою: м. Дніпро, вул. Океанська, б. 3, кадастровий номер 1210100000:09:265:0016. Рішенням Дніпропетровської міської ради від 15.07.2015р. №4/65 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська та введено в дію з 01.01.2016. 22.03.2017 відповідачем був сформований Витяг за № 3/220317/03-07 із технічної документації про нормативну грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки, розташованої за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Океанська, 3, кадастровий номер 1210100000:09:265:0016, з індексацією базової вартості із застосуванням коефіцієнтів індексації за 2013 рік (1), 2014 рік (1,249), 2015 рік (1,433) та 2016 рік (1,06). Рішенням Дніпропетровської міської ради від 26.06.2013р. №103/36 "Про проведення нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська" було погоджено проект "Нормативна грошова оцінка земель міста Дніпропетровська" з середньою (базовою) вартістю земель м. Дніпропетровська, розраховану в межах міста - 306,35 грн. за 1 кв.м. 15.07.2015 Дніпропетровською міською радою прийнято рішення №4/65 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська", якою введено в дію з 01.01.2016 нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська базовою вартістю 1кв.м. землі - 306,35 грн. Також вказано, що нормативна грошова оцінка земель м. Дніпропетровська підлягає щорічній індексації відповідно до вимог чинного законодавства. В наступному, до зазначеного рішення внесені зміни рішенням міської ради від 27.04.2016 року № 5/7, яким п.1.2 рішення Дніпропетровської міської ради №4/65 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська" викладено в новій редакції: «нормативно-грошову оцінку земель м. Дніпропетровська базовою вартістю 1кв. м. землі - 306,35 грн., визначену станом на 01.01.2013 року». Представник позивача вважає, що правомірність застосування коефіцієнту до введеної з 01.01.2016 нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська складає 306, 35 грн. за 1 кв. м., а базова вартість земельної ділянки, що вказана у Витязі, а саме 581, 21 грн. за 1 кв.м. розрахована із застосуванням коефіцієнтів за роки, які передували даті набрання чинності рішення органу місцевого самоврядування про затвердження нормативної грошової оцінки, що , на думку представника позивача, є неправомірним.
З огляду на викладене, позивач вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, надав письмові заперечення, в яких зазначив, що на його думку, застосування коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік та 2015 рік при формуванні Витягу №14/080217/03-07 від 10.02.2017 із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки має бути з 2013 року, тобто з моменту її розробки технічної документації, а не з моменту її затвердження третьою особою відповідним рішенням та введенням в дію з 01.01.2016. З огляду на викладене, представник відповідача у задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Представник третьої особи у судове засідання з розгляду справи з'явився, надав до суду письмові заперечення, в яких у задоволенні позову просив відмовити та зазначив, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська розроблена станом на 01.01.2013, що свідчить про необхідність врахування коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, які застосовуються кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, за 2013 рік-1,0, 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433, при проведенні грошової оцінки земельної ділянки у 2016 році. Таким чином, дії при проведенні індексації нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, введеної в дію з 01.01.2016. із застосуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2013 рік (1,0), 2014 рік (1,249) та 2015 (1,433) роки при формуванні оспорюваних витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, були правомірними, та в межах наданих повноважень, з урахуванням чого, вони були сформовані правомірно, а позовні вимоги у цій частині є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню судом. З огляду на викладене, представник третьої особи у задоволенні позовних вимог просив відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що пред'явлений адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 29.07.2008 між позивачем (Орендар) та третьою особою (Орендодавець) був укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до п. 1.1. якого Орендодавцем передана, а Орендарем прийнята в строкове платне користування земельна ділянка, яка знаходиться за адресою: м. Дніпро, вул. Океанська, б. З, кадастровий номер 1210100000:09:265:0016. Відповідно до п. 2.1. вищевказаного договору площа орендованої земельної ділянки складає 5,0133 га. Згідно п. 3.1. договору, договір укладено на 15 років.
Рішенням Дніпропетровської міської ради від 15.07.2015р. №4/65 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська та введено в дію з 01.01.2016 нормативну грошову оцінку земель на території м. Дніпропетровська базовою вартістю 1 кв.м. - 306,35 грн.
10.02.2017 відповідачем був сформований Витяг за № 14/080217/03-07 із технічної документації про нормативну грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки, розташованої за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Океанська, 3, кадастровий номер 1210100000:09:265:0016, з індексацією базової вартості із застосуванням коефіцієнтів індексації за 2013 рік (1), 2014 рік (1,249), 2015 рік (1,433)
та 2016 рік (1,06) де базова вартість земельної ділянки з урахуванням проведеної індексації склала 581, 21 грн.
22.03.2017 відповідачем був сформований Витяг за № 3/220317/03-07 із технічної
документації про нормативну грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки, розташованої за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Океанська, 3, кадастровий номер 1210100000:09:265:0016, з індексацією базової вартості із застосуванням коефіцієнтів індексації за 2013 рік (1), 2014 рік (1,249), 2015 рік (1,433) та 2016 рік (1,06).
Аналізуючи виниклі правовідносини суд зазначає наступне.
Під час розгляду справи судом оцінено правомірність застосування коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки К(і): за 2014 рік - 1,249; за 2015 рік - 1,433, за 2016 рік - 1,06 грн. на відповідність вимогам чинного законодавства та встановлено наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, які виникають у сфері оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель регулюються Законом України "Про оцінку земель" (далі - Закон №1378-15).
Відповідно до Закону №1378-15 нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно вимог статті 18 Закону №1378-15 нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій в межах населених пунктів не рідше ніж один раз на 5-7 років. Нормативно грошову оцінку земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою.
Відповідно до статті 20 Закону №1378-15 за результатами економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. (ст.23 Закону №1378-15).
Видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це адміністративна послуга, яку в даному випадку надає Управління Держгеокадастру у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області через центр надання адміністративних послуг, відповідно до вимог Закону України "Про адміністративні послуги", постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2011р. №835 "Деякі питання надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг" та розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.05.2014р. №523-р "Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг".
У відповідності до Земельного кодексу України, Закону України "Про оцінку земель", Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995р. №213 розроблено Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (далі - Порядок), затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України та Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. № 18/15/21/11.
Пунктом 3.1 та 3.2 Порядку передбачено, що в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель. Населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах. Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою 8.
Пунктом 289.2 ст.289 Податкового кодексу України визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за відповідною формулою Кі = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
У відповідності до пункту 289.3. ст. 289 Податкового кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Так, листом Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру № 6-28-0.22-201/2-16 від 11.01.2016 року повідомлено про те, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, що застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, станом на 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433.
Згідно Договору №573-07-2012 від 29.10.2012р. Державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" ім.. Ю.М.Білоконя на замовлення Департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради розроблено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпропетровська.
У розділі 3 Технічної документації зазначено, що з урахуванням індексації на 01.01.2013р. - 1,0 середня (базова) вартість одного квадратного метра земель на 01.01.2013р. становитиме 306,35 грн./м.
Як вже судом зазначалося, з урахуванням рішення Дніпропетровської міської ради від 26.06.2013р. №103/36 про погодження проекту "Нормативна грошова оцінка земель міста Дніпропетровська" середньою (базовою) вартістю земель м. Дніпропетровська розраховано в межах міста - 306,35 грн. за 1 кв.м. 15.07.2015р., Дніпропетровською міською радою прийнято рішення №4/65 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська", якою введено в дію з 01.01.2016р. нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська базовою вартістю 1кв.м. землі - 306,35 грн.
Враховуючи, що Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпропетровська визначено середню (базову) вартість одного квадратного метра земель на 01.01.2013р. на рівні 306,35 грн./м, а також оскільки рішення №4/65 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська", яким введено в дію з 01.01.2016р. нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська базовою вартістю 1кв.м. землі - 306,35 грн., затверджено проект "Нормативна грошова оцінка земель міста Дніпропетровська" станом на 26.06.2013р., суд приходить до висновку, що нормативна грошової оцінки земель м.Дніпропетровська на рівні 306,35 грн. встановлений саме станом на 01.01.2013 року.
Вказане свідчить про необхідність врахування коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, які застосовуються кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, за 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433, при проведенні грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2016.
На виконання вимог пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України та Листа Держгеокадастру Управління - відповідач застосовує коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, тому до затвердженої базової вартості 1 кв. м. землі - 306,35 грн станом на 01.01.2013 року застосовуються коефіцієнти індексації: за 2013 рік у розмірі 1,0; за 2014 рік у розмірі 1,249; за 2015 рік у розмірі 1,433, за 2016 рік у розмірі 1,06, що складає станом на 01.01.2017 рік - 581, 21 грн.
Норма закону «Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель» є імперативною та не підлягає тлумаченню та припущенням.
Тому до затвердженої базової вартості 1 кв. м. землі - 306,35 грн. застосовуються коефіцієнти індексації: за 2013 рік у розмірі 1,0; за 2014 рік у розмірі 1,249; за 2015 рік у розмірі 1,433, за 2016 рік у розмірі 1,06, що складає станом на 01.01.2017 рік -581, 21 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що вище наведені витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, якими враховано коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і): за 2014 рік - 1,249; 2015 рік - 1,433, за 2016 рік - 1, 06 при визначенні середньої (базової) вартості земельної ділянки на рівні 581,21 грн., надані Управлінням Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством та з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв'язку з чим в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Відповідно до ст.94 КАС України судові витрати у справі покладаються на сторону, проти якої ухвалена постанова.
Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ВКФ Базис" до Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Дніпропетровська міська рада про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування витягу, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Повний текст постанови складено 26 травня 2017 року.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко