Постанова № 67047636, 12.04.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2017
Номер справи
804/1070/17
Номер документу
67047636
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2017 р. Справа № 804/1070/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Захарчук - Борисенко Н.В.

при секретарі - Музиці Я.І.

за участю:

представника позивача - Тубольцева О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-торгстрой" до Бахмутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

09.02.2017 Товариство з обмеженою відповідальністю "АТБ-торгстрой" (далі - ТОВ «АТБ-торгстрой», позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Бахмутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення Дзержинського відділення Бахмутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 27.10.2016 № 000137100.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що зазначене податкове повідомлення-рішення, на думку позивача, є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки воно не ґрунтується на законі та прийняте податковим органом без достатніх на те правових підстав.

Ухвалою суду від 10.02.2017 відкрито провадження в адміністративній справі №804/1070/17 та справу призначено до розгляду у судовому засіданні.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що в порушення п.287.3 ст.287 ПК України ТОВ «АТБ-торгстрой» несвоєчасно сплачено узгоджено суму податкового зобовязання з орендної плати за земельну ділянку з юридичних осіб за вересень - грудень 2014 року та січень - жовтень 2015 року. ТОВ «АТБ-торгстрой» не скористалось наданою йому державою можливістю та не звернулось до податкового органу для вирішення питання розстрочення або відстрочення до настання граничного терміну сплати задекларованих сум податків, зборів, обов'язкових платежів, або вже існуючого податкового боргу. Представник відповідача вважає, що документальна невиїзна перевірка своєчасності сплати податків, зборів, обов'язкових платежів до бюджету до ТОВ «АТБ-торгстрой» проведено відповідно до діючого законодавства, а податкове повідомлення - рішення №000137100 від 27.10.2016 прийняте правомірно.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 22.09.2016 на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 розділу І, п.79 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-УІ (із змінами та доповненнями) та Наказу Артемівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області від 01.09.2016р. № 387 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки», п.287.3 ст.287 розділу XII Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-УІ (із змінами та доповненнями) головним державним ревізором - інспектором сектору податків і зборів з юридичних осіб Дзержинського відділення Артемівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області Самбул Оленою Михайлівною проведено невиїзну документальну перевірку в приміщенні Дзержинського відділення Артемівської ОДНІ ГУ ДФС у Донецькій області платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-торгстрой», код ЄДРПОУ 32010549, юридична адреса: Україна, 52005, Дніпропетровська область, Дніпропетровський р-н, смт. Слобожанське, вул. Теплична, буд. 27-С, з відома «керівника товариства Алексюк Тетяни Сергіївни та головного бухгалтера Прядко Галини Михайлівни, з питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку з юридичних осіб за вересень - грудень 2014 року та січень - жовтень 2015 року.

За результатами вказаної перевірки було складено Акт №176/12/32010549 від 22.09.2016 «Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податків, зборів, обов'язкових платежів до бюджету». На підставі вказаного акту 27.10.2016 Дзержинське відділення Артемівської ОДПІ сформовано податкове повідомлення - рішення №000137100, яким позивачу визначена штрафна санкція в сумі 138,58 грн. за порушення строків сплати грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки.

Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржувалося позивачем в адміністративному порядку, проте рішеннями Головного управління ДФС у Донецькій області від 13.12.2016 №7196/10/05-99-10-01-12-1 та рішенням Державної фіскальної служби України від 20.01.2017 №1216/6/99-99-11-03-01-25 скарги позивача було залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 27.10.2016 №000137100-без змін.

Зазначене податкове повідомлення - рішення позивач вважає неправомірним, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом, про його скасування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 39 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки. Підпункти 14.1.175 та 14.1.152 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначають, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання; погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

Статтею 36 Податкового кодексу України визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом. Згідно зі статтею 37 Податкового кодексу України підставами для припинення податкового обов'язку є його виконання, скасування податкового обов'язку у передбачений законодавством спосіб. Виконанням податкового обов'язку (пункт 38.1) визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися.

Зміна строку сплати податку та збору (стаття 32 Податкового кодексу України) здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. Зміна строку сплати податку здійснюється у формі: відстрочки, розстрочки. Зміна строку сплати податку не скасовує діючого і не створює нового податкового обов'язку.

Статтею 33 Податкового кодексу України обумовлено, що податковим періодом визнається встановлений цим Кодексом період часу, з урахуванням якого відбувається обчислення та сплата окремих видів податків та зборів. За видами податкові періоди (стаття 34 Податкового кодексу України) можуть бути: календарний рік, календарне півріччя, календарні три квартали, календарний квартал, календарний місяць, календарний день.

Стаття 46 Податкового кодексу України визначає, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання. Згідно з пунктом 49.18 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччю).

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 152.9 статті 152 Податкового кодексу України використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Базовим податковим (звітним) періодом для цілей цього розділу є календарний квартал або календарний рік у разі сплати щомісячних авансових внесків, у порядку, визначеному пунктом 57.1 статті 57 цього Кодексу. Звітний податковий період, згідно з підпунктом 152.9.1 пункту 152.9 статті 152 Податкового кодексу України починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду.

Відповідно до ст.ст. 6, 7 Закону «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року N 1669-VII в редакції станом на перевіряємий період (вересень - грудень 2014, січень - жовтень 2015) та дати здійснення сплати грошових зобов'язань за даними відповідача (далі - Закон №1669) під час проведення антитерористичної операції звільнити суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від стати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності; скасувати на період проведення антитерористичної операції орендну плату за користування державним та комунальним майном суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1669 період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня,2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014».

Виходячи з наведеного, датою початку проведення антитерористичної операції є 14 квітня 2014 року. На дату складення акту, на підставі якого сформовано оскаржуване податкове повідомлення-рішення, антитерористична операція триває.

В додатках до розпоряджень Кабінету Міністрів України №1053-р від 30.10.2014 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» (не скасоване на дату здійснення оплати) та від 2 грудня 2015 p. N 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» (чинне на сьогоднішній день) до населених пунктів, в яких здійснювалася АТО, віднесено м. Дзержинськ.

З наведеного вбачається, що як на момент виникнення спірних відносин, так і на момент перевірки позивач здійснював діяльність на території АТО, що підтверджується законодавчо встановленими положеннями.

Таким чином, позивач на підставі ст.6 Закону №1669 звільнено від внесення орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території проведення АТО, в тому числі за земельну ділянку в м. Дзержинськ.

Отже, відсутні підстави для притягнення платника до відповідальності за порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку через звільнення від обов'язку внесення такої плати до бюджету.

Крім того, з 01.01.2017 Законом №1797-VІІІ від 21.12.2016 було доповнено підрозділ 10 розділу XX Перехідні положення ПКУ пунктом 38, яким врегульовано питання сплати окремих податків на тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей та на лінії зіткнення. Відповідні положення набрали чинності з 01.01.2017.

Відповідно до ст.38.7 ПКУ не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, які розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення та перебувають у власності та/або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, у період з 14 квітня 2014 року до 31 грудня року, в якому завершено антитерористичну операцію.

Нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми плати за землю відповідно до статей 269 - 289 цього Кодексу вважаються надміру сплаченими грошовими зобов'язаннями та підлягають поверненню.

В Перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджений розпорядженням КМ України від 07.11.2014 року №1085-р, включено м. Дзержинськ Донецької області (після перейменування - м. Торецьк).

Період проведення АТО - це час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення АТО або військових дій на території України (абзац перший статті 1 Закону № 1669).

З аналізу зазначених норм Закону № 1669-VII та Податкового кодексу України (надалі - ПКУ) вбачається, що зазначеним Законом встановлено пільги щодо орендної плати за землю, що сплачується на відповідній території, а саме щодо податку який сплачується суб'єктами господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення АТО. Зазначені норми Закону № 1669-VII не суперечать вимогам ПКУ.

Перелік земельних ділянок державної та комунальної власності, на які розповсюджуються пільги, встановлені статтею 6 Закону № 1669-VII, визначається виходячи з переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, згідно переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до вимог пункту 5 статті 11 Закону № 1669-VII. Остаточний перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, буде затверджено у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції.

Таким чином, як на дату виникнення спору, так і в період адміністративного оскарження діяли законодавчі норми, що повністю звільняють позивача від внесення плати за земельну ділянку, яка розташована в м. Дзержинськ - територія, на якій здійснювалася АТО та яка на сьогоднішній день знаходиться на лінії зіткнення. Всі суми плати за землю, внесені позивачем незалежно від дати по спірній земельній ділянці за перевірені періоди, є надміру сплаченими та підлягають поверненню.

Отже, відсутній факт невиконання (неналежного виконання) позивачем вимог Податкового кодексу щодо правил сплати (перерахування) податків, тому відсутні підстави для притягнення платника до відповідальності за порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку через звільнення від обов'язку внесення такої плати до бюджету.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірність оскаржуваного податкового повідомлення - рішення в цілому у визначеній вимогою сумі податкового боргу в порядку частини 2 статті 71 КАС України, внаслідок чого позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-торгстрой" до Бахмутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення Дзержинського відділення Бахмутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 27.10.2016 № 000137100.

Присудити з Бахмутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-торгстрой" (код ЄДРПОУ код ЄДРПОУ 32010549) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1600, 00 грн.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.

Повний текст постанови складено 18 квітня 2017 року.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко