
Справа № 815/1348/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2017 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко О.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» до Головного територіального управління юстиції в Одеській області, Юридичного департаменту Одеської міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 та Громадської організації «Причал №193 «Ярмарочна», про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання внести запис про скасування рішення державного реєстратора,-
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Одеський морський торговельний порт» звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції в Одеській області, Юридичного департаменту Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_1 від 12 травня 2015 року з індексним номером 21220382 про державну реєстрацію за Громадською організацією «Причал №193 «Ярмарочна» (код ЄДРПОУ 34599770) права приватної власності на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193 та про зобовязання юридичного департаменту Одеської міської ради внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_1 від 12 травня 2015 року з індексним номером 21220382 про державну реєстрацію за Громадською організацією «Причал №193 «Ярмарочна» (код ЄДРПОУ 34599770) права приватної власності на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193.
Ухвалою суду від 12 квітня 2017 року до участі в справі залучено треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_1 та Громадську організацію «Причал №193 «Ярмарочна».
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що постановою Одеського апеляційного господарського суду від 21 квітня 2016 року по справі № 916/882/13, залишеною без змін постановою Вищого господарського суду України від 14 липня 2016 року, задоволено позовні вимоги ДП «Одеський порт» та визнано недійсним свідоцтво про право власності від 27 грудня 2012 року на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193. 10 лютого 2017 року представником ДП «Одеський порт» здійснено ознайомлення з матеріалами кримінального провадження 22016160000000322 та стало відомо, що державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_1 12 травня 2015 року прийнято рішення про державну реєстрацію за Громадською організацією права приватної власності на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193. Рішення державного реєстратора є протиправним та зумовлює необхідність його скасування. 10 лютого 2015 року, ОСОБА_2 звернувся до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції із заявою про державну реєстрацію за Громадською організацією права приватної власності на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100/2 та надав копії документів. Заявником у порушення пункту 3 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не надано разом із заявою про державну реєстрацію оригінал свідоцтва про право власності на обєкт нерухомого майна від 27 грудня 2012 року. Державний реєстратор рішенням від 18 лютого 2015 року зупинила розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень для подання заявником у встановленому законодавством порядку необхідних документів. Заявником подано державному реєстратору витребовуваний оригінал свідоцтва про право власності на виконання рішення державного реєстратора про зупинення розгляду заяви лише 12 травня 2015 року, тобто зі значним пропуском строку, передбаченого приписами пункту 16 Постанови. Неподання заявником державному реєстратору оригінала свідоцтва про право власності протягом визначеного строку, зумовлювало необхідність прийняття державним реєстратором рішення про відмову у в державній реєстрації за Громадською організацією права власності на нежитлові будівлі, що помилково не було зроблено державним реєстратором. З факту прийняття державним реєстратором рішення про зупинення розгляду заяви лише 18 лютого 2015 року вбачається порушення пятиденного терміну розгляду такої заяви, передбаченого абзацом 8 п. 16 Постанови. Для державної реєстрації права приватної власності Громадської організації на нежитлові будівлі заявнику необхідно було подати державному реєстратору разом із заявою про державну реєстрацію копію технічного паспорту на новоутворений за результатами поділу обєкт нерухомого майна, розташований за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100/2. Однак, заявником подано державному реєстратору технічний паспорт, виготовлений 19 жовтня 2012 року на обєкт нерухомості ще до його поділу. Відповідно до вироку Приморського районного суду м. Одеси від 26 травня 2014 року (справа № 522/8039/14-к) вищенаведений технічний паспорт містить недостовірні відомості, що полягають у фактичній відсутності у натурі обєктів нерухомого майна, зазначених у технічному паспорті під літ «О», «П», «Р», «У», «С» «Т», «Ф». Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 21 квітня 2016 року визнано недійсним свідоцтва про право власності від 27 грудня 2012 року, поданого Громадською організацією на підтвердження виникнення у Громадської організації первинного права власності на нежитлові будівлі. Допущені державним реєстратором під час прийняття оскаржуваного рішення чисельних грубих порушень процедури державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, регламентованої приписами Порядку є підставою для скасування рішення від 10 лютого 2015 року (індексний номер - 21220382) про державну реєстрацію за Громадською організацією «Причал № 193 «Ярмарочна» права приватної власності на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193.
27 квітня 2017 року від представника відповідача - Головного територіального управління юстиції в Одеській області до суду надійшли заперечення на адміністративний позов, де,з посиланням на приписи: Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав нерухоме майно та їх обтяжень», Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 року № 1707/5, зазначено, що Головне територіальне управління юстиції в Одеській області, вважає, що позов Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» в частині позовних вимог до Головного територіального управління юстиції в Одеській області є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 року № 304-р «Про припинення надання адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців деякими органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції» припинено надання адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції України. Згідно актів приймання-передачі реєстраційних (облікових) справ відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Одеського міського управління юстиції, реєстраційні справи передано до відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради. Відповідно до запису у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Одеське міське управління юстиції припинено 16.08.2016 року (номер запису: 15561110006032848), що свідчить про те, що Головне територіальне управління юстиції в Одеській області не є правонаступником Одеського міського управління юстиції. Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх обєднань у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом. Головне територіальне управління юстиції в Одеській області не є субєктом правовідносин, що виникають в процесі прийняття рішення про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав. Головне територіальне управління юстиції в Одеській області не порушувало права позивача, а тому вимоги до відповідача є безпідставними і задоволенню не підлягають.
06 червня 2017 року від представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Громадської організації «Причал № 193 «Ярмарочна», надійшли по справі заперечення на адміністративний позов, де зазначено, що ДП «Одеський порт», звертаючись до суду з позовом повинно було навести належні докази того, що рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_1 від 12 травня 2015 року з індексним номером 21220382 про державну реєстрацію за ГО «Причал 193 «Ярмарочна» права приватної власності на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал 193 порушує права позивача і яке саме право порушено оскарженим рішенням. Разом з тим, адміністративний позов не містить жодного обґрунтування стосовно того, яке право ДП «Одеський порт» намагається захистити та яким чином воно порушено оскаржуваним рішенням. В господарському суді Одеської області розглядалась справа №15/158-09-5429 за позовом Міністерства транспорту та звязку України до Одеської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача - Державне підприємство «Одеський морський торговельний порт», про визнання за державою в особі Міністерства транспорту та звязку України права власності на обєкти нерухомості, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100, а саме: майстерню бази відпочинку (інвентар. № 100170), вуличний туалет (інвентар. № 100174), дорогу асфальтовану шириною 7 м (інвентар. № 100175), дорогу бетонну шириною 7 м (інвентар. № 100176), будівлю двоповерхову (бокси) (інвентар. № 100179), загальною площею приміщень 2322,10 кв.м та 420 п.м, із закріпленням вказаних обєктів на праві господарського відання за ДП «Одеський морський торговельний порт». Рішення господарського суду Одеської області від 24 лютого 2010 року по справі №15/158-09-5429 було залишено без змін постановою Одеського апеляційною господарського суду від 27.04.2010 та постановою ВГСУ від 05 липня 2010 року у задоволенні позовної заяви Міністерства транспорту та звязку України, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача - Державне підприємство «Одеський морський торговельний порт» до Одеської міської ради про визнання права власності па майно відмовлено. Відсутність права власності на обєкти нерухомості, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100, а саме: майстерню бази відпочинку (інвентар. № 100170), вуличний туалет (інвентар. № 100174), дорогу асфальтовану шириною 7 м (інвентар. № 100175), дорогу бетонну шириною 7 м (інвентар. № 100176), будівлю двоповерхову (бокси) (інвентар. № 100179), загальною площею приміщень 2322,10 кв.м та 420 п.м, у ДП «ОМТП» не потребує доказування в даному судовому процесі. Позивачем не доведено право власності на нерухоме майно, відповідно до цього, не доведено і порушення права власності (оскільки у позивача воно не виникло), що унеможливлює задоволення заявленого адміністративного позову.
У судові засідання представник відповідача - Юридичного департаменту Одеської міської рад та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 не з'явились, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином та своєчасно, що підтверджується письмовими доказами, які містяться в матеріалах справи.
Відповідно до приписів ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, з урахуванням вимог ст. 128 КАС України, суд прийшов до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані до суду документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, врегульовані приписами Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-ІV (далі Закон України № 1952).
Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, визначено Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року №868 (далі Порядок № 868).
З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо субєкта № 80783649 від 20.02.2017 року (а.с. 19-22) вбачається, що нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193, загальною площею 3293,3 кв.м. за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва 100/2 власником яких є: Громадська організація «Причал 193 «Ярморочна» код ЄДРПОУ 34599770, в розмірі 7507/10000 зареєстровані державним реєстратором Одеського міського управління юстиції, Одеської області ОСОБА_1. Запис про право власності Громадської організації «Причал 193 «Ярморочна» на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193, внесено в Державний реєстр на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 21220382 від 12.05.2015 року.
Позивач вважає, що рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 21220382 від 12.05.2015 року є протиправним і прийняте державним реєстратором Одеського міського управління юстиції Одеської області ОСОБА_1, з порушенням процедури державної реєстрації.
Згідно ст. 15 Закону України № 1952 (в редакції чинній на час вчинення реєстраційних дій), державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться у такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до ч.1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
13 вересня 2016 року реєстраційну справу № 633643751101 на причал № 193, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва 100/2 в чотирьох томах вилучено Управлінням Служби Безпеки України в Одеській області в Управлінні державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради на підставі ухвали слідчого судді, що підтверджено протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 13.09.2016 року (а.с. 23-24) та описом речей і документів, які були вилучені (а.с. 25).
З досліджених письмових доказів, судом встановлено, що 10 лютого 2015 року ОСОБА_2 звернувся до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (реєстраційний номер 10132587) за Громадською організацією права приватної власності на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193, що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100/2 (а.с.26).
Як зазначено в адміністративному позові та не заперечувалось представником третьої особи ГО «Причал 193 «Ярмарочна», до заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 10.02.2015 року були додані уповноваженою особою Громадської організації «Причал 193 «Ярмарочна» документи: квитанцію від 09 лютого 2015 року № ПН3695 про сплату державного мита за проведення державної реєстрації прав; копію паспорта серії КЕ № 243870 та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера НОМЕР_1; копія витягу про державну реєстрацію прав; копію свідоцтва про право власності від 27 грудня 2012 року на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193, (а.с. 27); копія свідоцтва про реєстрацію громадського обєднання як громадської організації чи громадської спілки від 20 вересня 2006 року; копія витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 22 серпня 2014 року; копія довідки про взяття на облік платника податків від 14 березня 2012 року № 124; копія відомостей з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 15 жовтня 2014 року № 05.3-19/904; копія Статуту Громадської організації, зареєстрованого виконавчим комітетом Одеської міської ради 20 вересня 2006 року під № 1469; копія технічного паспорту на спортивно-човнову станцію Причал № 193 від 19 жовтня 2012 року (а.с. 28-68); копія розпорядження Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради від 23 січня 2015 року № 15р «Про впорядкування адреси та затвердження висновку щодо технічної можливості поділу обєкту нерухомого майна, розташованого за адресою: вул. Чорноморського козацтва, 100 у м. Одесі, з подальшим встановленням нумерації (Громадська організація «Причал № 193 «Ярмарочна»)» (а.с. 69-77).
В ч.2 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції чинній на дату прийняття заяви - 10 лютого 2015 року), визначено, що перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Пунктом 58 Порядку №868 передбачено перелік документів для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва на обєкт нерухомого майна, який поділяється (у тому числі у результаті виділення окремого обєкта нерухомого майна із складу обєкта нерухомого майна, що складається з двох або більше обєктів) або частка з якого виділяється, а саме, що заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на обєкт нерухомого майна, який поділяється або частка з якого виділяється, подає: технічний паспорт на новостворені обєкти нерухомого майна; документ, що підтверджує присвоєння новоствореному обєкту нерухомого майна окремої адреси.
В ч.2 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п.15 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», визначено, що під час розгляду заяви про державну реєстрацію і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями.
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції чинній на дату прийняття заяви - 10 лютого 2015 року), державна реєстрація прав (надання відмови в ній) проводиться у строк, що не перевищує пяти робочих днів (крім випадків, установлених частиною сьомою цієї статті) з дня надходження до органу державної реєстрації прав заяви про таку реєстрацію і передбачених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до нього, документів, необхідних для її проведення.
Державним реєстратором Одеського міського управління юстиції, Одеської області ОСОБА_1, розглянуто заяву від 10.02.2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень ГО «Причал № 193 «Ярмарочна» та встановлено відсутність у повному обсязі документі, необхідних для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, визначених Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року № 868, а саме відсутність оригіналу правовстановлюючого документу. За наслідком розгляду заяви за реєстраційним номером 10132587 та встановленням відсутності оригіналу правовстановлюючого документу, державним реєстратором Одеського міського управління юстиції, Одеської області ОСОБА_1, 18 лютого 2015 року прийнято рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 19449289 (а.с. 77).
З досліджених доказів судом встановлено, що державний реєстратор Одеського міського управління юстиції, Одеської області ОСОБА_1, розглянула заяву ГО «Причал № 193 «Ярмарочна» від 10.02.2015 року та прийняла рішення лише 18.02.2015 року про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, чим порушила строк визначений в ч. 5 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника. Якщо заявник протягом п'яти робочих днів після отримання письмового повідомлення виконав вимоги державного реєстратора, загальний строк розгляду заявленого права продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення. У разі невиконання зазначених вимог державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Приписами Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868 (далі Порядок № 868) визначено, що у разі подання документів, необхідних для проведення державної реєстрації речових прав, не в повному обсязі державний реєстратор приймає рішення про зупинення розгляду заяви, яке містить рекомендації щодо усунення обставин, що були підставою для його прийняття (ч.1 п.16). Заявник усуває обставини, що були підставою для прийняття державним реєстратором рішення про зупинення розгляду заяви, у строк, що не перевищує пяти робочих днів з моменту отримання відповідного рішення або відправлення його на електронну пошту заявника (абз 6 п.16). Державний реєстратор з моменту усунення обставин, що були підставою для прийняття ним рішення про зупинення розгляду заяви, приймає рішення про відновлення її розгляду. Перебіг строку державної реєстрації продовжується з урахуванням часу, що минув до прийняття рішення про зупинення розгляду заяви (абз 7 п.16).
До суду сторонами та третіми особами не надано належних доказів щодо дати отримання ГО «Причал № 193 «Ярмарочна» письмового повідомлення (рішення) про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 19449289 від 18.02.2015 року, що унеможливлює встановити, що ГО «Причал № 193 «Ярмарочна» подано державному реєстратору витребуване свідоцтво з пропуском строку передбаченого абз. 6 п.16 Порядок № 868.
Положеннями абз. 7 п.16 Порядок № 868 визначено, що державний реєстратор з моменту усунення обставин, що були підставою для прийняття ним рішення про зупинення розгляду заяви, приймає рішення про відновлення її розгляду. Перебіг строку державної реєстрації продовжується з урахуванням часу, що минув до прийняття рішення про зупинення розгляду заяви.
12 травня 2015 року державним реєстратором Одеського міського управління юстиції, Одеської області ОСОБА_1, отримавши оригінал свідоцтва серії САЕ № 797810, прийнято рішення: про відновлення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 21219585 (а.с. 80); та про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №21220382, згідно якого проведено державну реєстрацію права власності на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193, що розташований: Одеська область, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, будинок 100/2, (а.с. 81).
В адміністративному позові позивач, посилаючись на п. 1.2 п. 2.1 та п. 2.2 Інструкції щодо проведення поділу, виділу та розрахунку часток об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від18.06.2007 року N 55 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 липня 2007 року за N 774/14041) та п. 1.2 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої Наказом Держбуду України від 24.05.2001 року N 127 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 липня 2001 року за N 582/5773), зазначив про протиправність проведення реєстраційних дій з державної реєстрації за ГО «Причал № 193 «Ярмарочна» права приватної власності на нежитлові будівлі, оскільки не було подано державному реєстратору разом із заявою про державну реєстрацію копію Технічного паспорту на новоутворену за результатами поділу обєкт нерухомого майна за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, будинок 100/2.
Інструкція щодо проведення поділу, виділу та розрахунку часток об'єктів нерухомого майна визначає порядок проведення робіт з поділу, виділу та розрахунку часток житлових будинків, будівель, споруд, іншого нерухомого майна, крім земельних ділянок, та застосовується субєктами господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію обєктів нерухомого майна при підготовці проектних документів щодо можливості проведення робіт з поділу, виділу та розрахунку часток об'єктів нерухомого майна.
Приписами Інструкції щодо проведення поділу, виділу та розрахунку часток об'єктів нерухомого майна, визначено, що поділ та виділ частки в натурі здійснюється відповідно до законодавства з наданням Висновку щодо технічної можливості поділу об'єкта нерухомого майна (додаток 1) або Висновку щодо технічної можливості виділу в натурі частки з об'єкта нерухомого майна (п. 1.2). Об'єкти нерухомого майна, які підлягають технічній інвентаризації відповідно до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Держбуду України від 24.05.2001 року N 127, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.07.2001 за N 582/5773 (із змінами), а також єдині майнові комплекси, що належать на праві власності і розташовані на одній земельній ділянці, можуть бути поділені на самостійні об'єкти нерухомого майна (п.2.1). Поділ на самостійні об'єкти нерухомого майна провадиться відповідно до законодавства з наданням кожному об'єкту поштової адреси (п.2.2).
Положеннями п. 1.2 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, передбачено, що Інструкція визначає порядок та методику проведення технічної інвентаризації збудованих (реконструйованих) будинків, допоміжних будівель та споруд з метою: визначення їх фактичної площі та об'єму (щодо проектних); обстеження та оцінки технічного стану наявних об'єктів; установлення вартості об'єктів. Технічна інвентаризація проводиться у таких випадках: перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об'єктів, у тому числі після проведення реконструкції та капітального ремонту; перед проведенням державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва; перед проведенням державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, що утворився в результаті поділу, об'єднання об'єкта нерухомого майна або виділення частки з об'єкта нерухомого майна, крім випадків, коли в результаті такого поділу, об'єднання або виділення частки завершений будівництвом об'єкт приймався в експлуатацію. В інших випадках технічна інвентаризація проводиться за бажанням замовника.
Відповідно до Порядку № 868 (в редакції чинній під час прийняття рішення про державну реєстрацію прав) для проведення державної реєстрації речових прав на обєкт нерухомого майна в разі, коли в документах, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на такий обєкт, відсутні відомості про його технічні характеристики, заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає технічний паспорт на обєкт нерухомого майна (п. 42). Для проведення державної реєстрації речових прав з видачею свідоцтва на обєкт нерухомого майна, який поділяється (у тому числі у результаті виділення окремого обєкта нерухомого майна із складу обєкта нерухомого майна, що складається з двох або більше обєктів) або частка з якого виділяється, заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на обєкт нерухомого майна, який поділяється або частка з якого виділяється, подає: технічні паспорти на новостворені обєкти нерухомого майна; документ що підтверджує присвоєння новоствореному обєкту нерухомого майна окремі адреси (п.58).
З досліджених доказів судом встановлено, що ГО «Причал № 193 «Ярмарочна» подано 10.02.2015 року державному реєстратору разом з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, технічний паспорт від 19.10.2012 року на громадський будинок спортивно-човнова станція Причал № 193 за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва 100, виготовлений ОСОБА_3 (а.с. 28-68).
Вироком Приморського районного суду м. Одеси від 26.05.2014 року (а.с.103-105) у справі №522/8039/14-к (набрав законної сили 25.06.2014 року) за обвинувальним актом по кримінальному провадженні, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за №12014160030000180 від 15.04.2014 року по обвинуваченню ОСОБА_3 у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, (працівник МБТІ, який 19.10.2012 року виготовив технічний паспорт та схематичний план земельної ділянки до нього розташованої за адресою м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва 100, на території якої знаходяться будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193) встановлено, що технічний паспорт від 19.10.2012 року на спортивно-човнову станцію Причал № 193 за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва 100, містить недостовірну інформацію, оскільки фактично відсутні обєкти нерухомого майна, що зазначені в технічному паспорті під літ.: «О», «П», «Р», «У», «С», «Т», «Ф».
Частиною 4 ст. 72 КАС України встановлено, що вирок суду у кримінальному провадженні або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.
Проаналізувавши докази, що наявні в матеріалах справи, судом встановлено, що ГО «Причал № 193 «Ярмарочна» подано 10.02.2015 року державному реєстратору разом з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, технічний паспорт від 19.10.2012 року на громадський будинок спортивно-човнова станція Причал № 193 за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва 100, який містить неправдиву інформацію, що встановлено вироком суду. Технічні паспорти на новостворені обєкти нерухомого майна третьою особою державному реєстратору не було подано, а державним реєстратором ОСОБА_1, при прийнятті рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав від 18.02.2015 року не враховано приписи п. 42, п. 58 Порядку № 868 та 12 травня 2015 року прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №21220382.
Крім зазначеного з дослідженого судом письмового доказу: постанови Одеського апеляційного господарського суду від 21 квітня 2016 року по справі № 916/882/13 (а.с. 82-97), встановлено, що свідоцтво про право власності серії САЕ № 797810 від 27.12.2012 року, видане виконавчим комітетом Одеської міської ради, яким посвідчено право власності Громадської організації «Причал № 193 «Ярмарочна» на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100, які в цілому складаються з будівель: літ. «А», літ. «Б», літ. «В», літ. «Д», літ. «Е», літ. «Ж», літ. «З», літ. «К», літ. «Л», літ. «М», літ. «Н», літ. «О», літ. «П», літ. «Р», літ. «С», літ. «Т», літ. «У», літ. «Ф», літ. «Г», літ. «Х», загальною площею 3293,3 кв.м., основною площею 1824,3 кв.м., відображених у технічному паспорті від 19.10.2012 року визнано недійсним.
Враховуючи, що під час розгляду справи судом встановлено, що рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_1, від 12 травня 2015 року з індексним номером 21220382 прийнято з порушенням приписів Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року №868, а саме на підставі технічного паспорту від 19.10.2012 року в якому наявна недостовірна інформація, за відсутності технічного паспорту на новостворені (в результаті поділу) обєкти нерухомого майна та з порушенням строку проведення державної реєстрації (пяти робочих днів), суд приходить до висновку, що рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_1, від 12 травня 2015 року з індексним номером 21220382 про державну реєстрацію за Громадською організацією «Причал №193 «Ярмарочна» (код ЄДРПОУ 34599770) права приватної власності на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193, що розташований за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва 100/2, є протиправним та підлягає скасуванню.
Що стосується позовних вимог про зобовязання юридичного департаменту Одеської міської ради внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_1, від 12 травня 2015 року з індексним номером 21220382 про державну реєстрацію за Громадською організацією «Причал №193 «Ярмарочна» (код ЄДРПОУ 34599770) права приватної власності на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193, суд зазначає наступне.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №834-VIII від 26.11.2015, що набув чинності з 01.01.2016 року, до Закону №1952-IV внесено зміни шляхом викладення його в новій редакції.
Статтею 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції Закону України №834-VIII врегульовано питання внесення записів до Державного реєстру прав, змін до них та їх скасування.
Положеннями ч.2 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», передбачено, що у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав. У разі скасування судом документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 1 січня 2013 року, або скасування записів про державну реєстрацію прав, інформація про які відсутня в Державному реєстрі прав, запис про державну реєстрацію прав вноситься до Державного реєстру прав та скасовується.
Враховуючи зазначене та приймаючи до уваги встановлені судом обставини в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобовязання юридичного департаменту Одеської міської ради внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_1, від 12 травня 2015 року з індексним номером 21220382, є передчасними, оскільки вказаними приписами чинного законодавства визначені дії посадових осіб реєстраційної служби у випадку скасування судом рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Окрім того, суд не може перебирати на себе функцію органу, на якого законодавством покладено такі повноваження.
Статтею 69 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. При цьому належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вище зазначені норми чинного законодавства, з урахуванням наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» підлягають частковому задоволеню.
Керуючись ст.ст. 69-71, 128, 160-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_1, від 12 травня 2015 року з індексним номером 21220382 про державну реєстрацію за Громадською організацією «Причал №193 «Ярмарочна» (код ЄДРПОУ 34599770) права приватної власності на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал № 193, за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва 100/2.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Вовченко O.A.