
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2017 р. Справа № 804/5638/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді судді суддіОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3, при секретарі судового засідання за участю: ОСОБА_4, представників позивача представика відповідачаОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (далі ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз», позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі ДФС України, відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України по незабезпеченню автоматичного збільшення суми, на яку ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, включеної до податкового кредиту за касовим методом за період червень 2016 року в розмірі 1240557,10 грн.;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України збільшити в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, на яку ПАТ по газопостачання та газифікації «Дніпропетровськгаз» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину суми ПДВ, включеної до податкового кредиту за касовим методом за період червень 2016 року в розмірі 1240557,10 грн. та відобразити відповідне збільшення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ.
Вказаний адміністративний позов передано на розгляд судді Туровій О.М.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.10.2016 року відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду.
Розпорядженням в.о. керівника апарату Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.05.2017 року №1104д призначено повторний автоматизований розподіл справи №804/5638/16, у зв`язку із закінченням повноважень у судді Турової О.М.
ОСОБА_8 протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.05.2017 року, матеріали адміністративної справи №804/5638/16 передано на розгляд судді Бондар М.В.
Ухвалою суду від 10.05.2017 року адміністративну справу прийнято до провадження суддею Бондар М.В. та призначено до колегіального розгляду в судовому засіданні.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 20.07.2016 року ПАТ «Дніпропетровськгаз» було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний період червень 2016 року, в якій в графі сума ПДВ у рядку «усього за касовим методом відповідно до пункту 187.10 статті 187 Податкового кодексу України (далі ПК України), з них усього за податковими накладними, складеними до 01 липня 2015 року» -1240557,10 грн. ОСОБА_8 щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ №31050816 на запит від 19.08.2016 року сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних складає 5006236,09 грн. Якщо з загальної суми, на яку було збільшено реєстраційну суму, а саме 17 554 545,41 грн. вирахувати «-12 548 461,28 грн.», то залишається 5 006 236,09 грн., а тому позивач вважає, що сума в розмірі 5 006 236,09 грн. є складовою суми, на яку за результатами липня-грудня 2015 року було збільшено реєстраційну суму, але не містить в собі спірної суми в розмірі 1 240 557,10 грн. (червень 2016 року). Таким чином, відповідачем не враховано інформації щодо сум ПДВ, включених до податкового кредиту за червень 2016 року при обрахунку суми за касовим методом відповідно до п. 187.10 ст. 187 ПК України за податковими накладними, складеними до 01 липня 2015 року.
Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позову, надала суду письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначила, що позивач відповідно до п. 187.10 ст. 187 ПК України до 01.07.2015 року формував податкові зобовязання та податковий кредит за касовим методом. Такі суми податку беруть участь у обрахунку реєстраційної суми на підставі декларації з податку за звітний період, у якому платник податку, що застосовує касовий метод податкового обліку, включає такі суми податку до податкового кредиту, у звязку із застосуванням касового методу податкового обліку. Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка (в тому числі додаткових електронних рахунків), а також, суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН. ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Представником відповідача надавались додаткові заперечення проти адміністративного позову з викладенням обставин в обґрунтування своєї правової позиції, аналогічних обставинам, викладеним у вже поданих запереченнях.
Представники сторін в судовому засіданні підтримали обрані правові позиції.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ПАТ «Дніпропетровськгаз» 23.01.1998 року зареєстровано виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради та з 28.06.1997 року перебуває на обліку в Дніпропетровському управлінні Офісу великих платників ДФС (правонаступник Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську) як платник податку на додану вартість згідно свідоцтва №100295661 від 07.08.2010 року (а.с.19-22).
20.11.2015 року ПАТ «Дніпропетровськгаз» звернулося з листом №11/12-0332 до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську, в якому просило врахувати положення Податкового кодексу України щодо застосування касового метода і збільшити «реєстраційну суму» для ПАТ «Дніпропетровськгаз», розраховану згідно з пунктом 200-1.3 статті 200 ПК України на суму ПДВ, включеного з 01.07.2015 року до податкового кредиту відповідно до пункту 187.10 статті 187 ПК України на підставі податкових накладних, виписаних та зареєстрованих до 01.07.2015 року (а.с.13).
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 22.07.2016 року ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2016 року, що підтверджується квитанцією №2, з якої вбачається, що податкова декларація з ПДВ доставлена до районного рівня 2801 СДПІ з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську 20.02.2016 року о 14 год. 01 хв. (а.с.26-27, 196-201).
В таблиці 2 Додатку 5 до податкової декларації з ПДВ за червень 2016 року було відображено податкові накладні, отримані до 01.07.2015 року, у звязку із застосуванням касового методу податкового обліку відповідно до пункту 187.10 статті 187 ПК України в сумі 1 240 557,10 грн. (а.с.196-201).
19.08.2016 року відповідачем на запит позивача від 19.08.2016 року №19389213 надано ОСОБА_8 щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ №19389213, в якому зазначено, що сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних складає 5006236,09 грн., в тому числі (а.с.10):
- р. 1 - загальна сума податку за отриманими платниками податку податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими в Реєстрі 126417575,62 грн.;
- р. 3 - загальна сума поповнення електронного розрахунку з поточного рахунка платника податку 81885423 грн.;
- р. 4 - загальна сума податку за виданими платником податку податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими в Реєстрі 228550104,24 грн.;
- р. 8 - сума середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали 7687463 грн.;
- р. 9 - сума помилково та/або надміру сплачених грошових зобовязань з податку на додану вартість станом на 01.07.2015 року 11333,30 грн.
Вирішуючи спір по суті та надаючи правову оцінку твердженням позивача про те, що відповідачем не враховано інформації щодо сум ПДВ, включених до податкового кредиту при обрахунку суми за касовим методом в податковій декларації за червень 2016 року відповідно до п. 187.10 ст. 187 ПК України за податковими накладними, складеними до 01.07.2015 року у розмірі 1 240 557,10 грн., суд виходить із наступного.
З 01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Так, система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджена поетапно відповідно до пункту 35 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України: з 1 січня до 1 липня 2015 року - у тестовому режимі; - з 1 липня 2015 року - на постійній основі.
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 200-1 розділу V Податкового кодексу України, та Порядком електронного адміністрування ПДВ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі Порядок електронного адміністрування ПДВ).
ОСОБА_8 пункту 200-1.1 статті 200-1 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:
суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;
суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;
суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;
інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Пунктом 200-1.3 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою:
SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах + SОвердрафт - SНаклВид - SВідшкод - SПеревищ;
де:
SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;
SПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті.
На виконання пунктів 200-1.1 та 200-1.2 статті 200-1 ПК України Кабінетом Міністрів України було затверджено Порядок електронного адміністрування ПДВ.
Виходячи зі змісту статті 200-1 ПК України платник податку наділений правом зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, формування якої відбувається з урахуванням показників загальної суми податку за отриманими платником податків податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Законом України від 24.12.2015 року №909-VIIІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» були внесені зміни до розділу XX Перехідних положень шляхом доповнення пунктом 34-1, у відповідності до якого для платників податку, які застосовують касовий метод податкового обліку відповідно до пункту 187.10 статті 187 цього Кодексу, у обрахунку суми SНакл беруть участь суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 01.07.2015 року, за якими право на включення таких сум до податкового кредиту виникає після 01.07.2015 року.
Такі суми податку беруть участь у обрахунку суми SНакл на підставі податкової декларації з податку за звітний період, у якому платник податку, що застосує касовий метод податкового обліку, відповідно до пункту 187.10 статті 187 цього Кодексу, включає такі суми податку до податкового кредиту (з урахуванням вимог пункту 198.6 статті 198 цього Кодексу), у зв'язку із застосуванням касового методу податкового обліку.
Відповідно до пункту 201.15 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року №21 було затверджено форму та Порядок заповнення і надання податкової звітності з податку на додану вартість (далі Порядок заповнення і надання податкової звітності з ПДВ).
Пунктом 15 розділу III Порядку заповнення і надання податкової звітності з податку на додану вартість передбачено, що у графах 5-7 рядка «за податковими накладними, складеними до 01.07.2015» таблиці 2 (Д5) (додаток 5) платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку відповідно до пункту 187.10 статті 187 Кодексу, відображають обсяги та суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 01.07.2015 року, за якими право на включення таких сум до податкового кредиту виникає після 01.07.2015 року, у зв'язку із застосуванням такого методу податкового обліку.
Як встановлено судом в таблиці 2 Додатку №5 податкової декларації з ПДВ, поданої за червень 2016 року позивачем відображено суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 01.07.2015 року, за якими право на включення таких сум до податкового кредиту виникає після 01.07.2015 року, у звязку із застосуванням касового методу податкового обліку на загальну суму 1240557 грн.
В судовому засіданні встановлено, що підтверджується постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.05.2016 року по справі №804/1605/16, яка набрала законної сили (а.с.48), що 22.04.2016 року відповідно до Інформаційної системи «Перегляд податкових накладних. Архів податкової звітності» сума ПДВ по касовому методу обліку у розмірі 17554545, 41 грн., тобто за липень-грудень 2015 року зарахована до реєстраційної суми.
Здійснюючи розрахунок суми, яка не була врахована відповідачем за касовим методом, до суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд виходить із даних, наданих відповідачем у ОСОБА_8 від 19.08.2016 року (а.с.10), а саме:
р.1 витягу + р.3 витягу - р.4 витягу + р.8 витягу + р.9 витягу = -12 548 461,28 грн.
Якщо з загальної суми, на яку було збільшено реєстраційну суму, а саме 17554545,41 гри. вирахувати «-12548461,28 грн.», то залишається 5006236,09 грн., отже, сума в розмірі 5006236,09 грн. є складовою суми, на яку за результатами липня грудня 2015 року було збільшено реєстраційну суму, але не містить в собі спірної суми в розмірі 1240557,10 грн. по декларації за червень 2016 року.
З наведеного вбачається, що Державною фіскальною службою України не були виконані вимоги Порядку заповнення і надання податкової звітності з податку на додану вартість в частині врахування в сумі ПДВ, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, суми ПДВ, включеної до складу податкового кредиту за звітний (податковий) період червень 2016 року на підставі податкових накладних, складених до 01.07.2015 року у зв'язку з застосуванням касового методу податкового обліку.
Таким чином, відповідач не забезпечив автоматичне відображення показників податкової декларації з ПДВ у системі електронного адміністрування ПДВ на суму в розмірі 1240557,10 грн. за червень 2016 року.
Відповідачем зараховано дану суму до податкового кредиту, але не враховано в формулі, встановленої п. 200-1.3 ст. 200 ПК України, суми податку, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні, чим порушено п. 200-1.3 ст. 200 та пункту 34-1 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень ПК України.
Відповідно до п.п. 49.8, 49.9 ст.49 ПК України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу і за умови дотримання платником податку цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому на обліку перебуває платник податку, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання. За умови дотримання всіх вимог податкова декларація вважається прийнятою у разі, якщо контролюючий орган не надає платнику податку повідомлення про відмову у прийнятті декларації тощо.
Судом встановлено, що податкова декларація з ПДВ за червень 2016 року з задекларованої сумою податкового кредиту, у звязку із застосуванням касового методу податкового обліку на суму 1240557,10 грн. прийнята у встановленому законодавством порядку, а тому вказана декларація вважається поданою, а задекларовані у ній суми узгодженими з контролюючим органом.
Система електронного адміністрування ПДВ організована на центральному рівні Державної фіскальної служби України, на цьому ж рівні відбувається автоматичне обчислення реєстраційної суми при зміні значення будь-якого з показників формули.
У зв'язку з невключенням ДФС України в дані системи електронного адміністрування ПДВ дані податкової декларації за червень 2016 року у позивача відсутня можливість зареєструвати податкові накладні на суму 1240557,10 грн.
На момент розгляду справи Державна фіскальна служба України не збільшила в системі електронного адміністрування ПДВ суму на яку ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, включеної до податкового кредиту за касовим методом в сумі 1240557,10 грн.
За таких обстав суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно незабезпечено автоматичне збільшення суми, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, включеної до податкового кредиту за касовим методом за червень 2016 року у розмірі 1240557,10 грн. у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
З огляду на викладене, суд вважає правомірним задоволення позову у повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд присуджує понесені витрати на користь позивача, а саме документально підтверджені позивачем судові витрати судовий збір, сплачений згідно платіжних доручень від 23.08.2016 року №4966 в сумі 2756 грн.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України по незабезпеченню автоматичного збільшення суми, на яку Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, включеної до податкового кредиту за касовим методом за період червень 2016 року в розмірі 1240557,10 грн.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України збільшити в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, на яку Публічне акціонерне товариство по газопостачання та газифікації «Дніпропетровськгаз» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину суми ПДВ, включеної до податкового кредиту за касовим методом за період червень 2016 року в розмірі 1240557,10 грн. та відобразити відповідне збільшення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ.
Присудити на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України судовий збір у розмірі 2756 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 09 червня 2017 року.
Головуючий суддя Суддя Суддя ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3