Ухвала суду № 67032867, 09.06.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2017
Номер справи
820/2386/17
Номер документу
67032867
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження

09 червня 2017 р. № 820/2386/17

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" Харківської міської ради, третя особа - ОСОБА_2, про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов'язати Комунальне підприємство "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" Харківської міської ради (код 03355057) підготувати та видати технічний паспорт на квартиру №181-182 у житловому будинку №171-В по вул. Краснодарська м.Харків без штампу про самовільне переобладнання (де 29 переобладнання під кухню, а 26 - переобладнання під санвузол).

Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з частиною 1, частиною 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

З системного аналізу наведених норм слідує, що спір набуває ознак публічно-правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства за умови наявності серед суб'єктів такого спору суб'єкта владних повноважень, а також здійснення ним у цих відносинах владних управлінських функцій, покладених на нього Конституцією та/або законами України.

Предметом позову в даній справі є зобов'язання відповідача вчинити дії щодо виготовлення технічного паспорта на житлове приміщення.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 63 Господарського кодексу України, комунальне підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади.

Згідно з абзацом 1 та 2 пункту 1.4 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, що затверджена Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 року №127, зареєстрована у Міністерстві юстиції України 10.07.2001 року за №582/5773, технічний паспорт складається на підставі матеріалів технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, яка проводиться суб'єктами господарювання, що відповідають вимогам даної Інструкції.

Пунктом 1.7 зазначеної Інструкції передбачено, що для проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна замовниками укладаються договори.

Суд зазначає, що, здійснюючи роботи по проведенню технічної інвентаризації об'єктів нерухомості та виготовленню технічних паспортів, Комунальне підприємство "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" діяло та діє як суб'єкт господарювання, а не як суб'єкт владних повноважень. Отже, відносини щодо здійснення комунальними підприємствами технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна та видачі за її наслідками технічних паспортів є цивільно-правовими і не належать до сфери публічно-правових відносин.

Так, до 01.01.2013 відповідач здійснював делеговані владні управлінські функції у сфері реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а тому тільки в цій частині своїх повноважень він діяв як суб'єкт владних повноважень в розумінні статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд дійшов такого висновку, аналізуючи положення Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" № 1952-IV від 01.07.2004р. (із змінами та доповненнями), в статті 2 якого державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначена як офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України та його територіальні органи; суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти; державні реєстратори прав на нерухоме майно. (стаття 6 цього Закону).

При цьому слід зазначити, що відповідно до пункту 1 наказу Мін'юсту України N 7/5 від 07.02.2002 "Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно" (в редакції прийняття) було встановлено, що до прийняття Верховною Радою України та набрання чинності законом України про державну реєстрацію прав на об'єкти нерухомого майна бюро технічної інвентаризації здійснюють реєстрацію прав власності на нерухоме майно.

В пункті 5 Прикінцевих Положень прийнятого 01.07.2004 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" № 1952-IV (в редакції прийняття) зазначено, що до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та інших законодавчих актів України" № 1878-VI від 11.02.2010 передбачено, що до 01 січня 2013 року державна реєстрація права власності на об'єкти нерухомого майна проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Відповідно, з 01 січня 2013 року державна реєстрація прав на нерухоме майно здійснюється в порядку, визначеному цим Законом.

Відтак, суд дійшов висновку, що в контексті позовних вимог дії відповідача, що оскаржуються, не пов'язані із виконанням ним владних управлінських функцій, а тому дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 15 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.

З урахуванням суб'єктного складу сторін, вирішення таких спорів здійснюється місцевими судами в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до приписів частини 6 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" Харківської міської ради, третя особа - ОСОБА_2, про зобов'язання вчинити певні дії.

Керуючись ст. ст. 109, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

У Х В А Л И В :

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" Харківської міської ради, третя особа - ОСОБА_2, про зобов'язання вчинити певні дії.

Роз'яснити позивачу, що повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Роз'яснити позивачу, що для захисту своїх прав та законних інтересів він має право звернутись до відповідного місцевого суду в порядку, передбаченому чинним законодавством.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Д.А.Волошин