Ухвала суду № 67032518, 09.06.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2017
Номер справи
815/3068/17
Номер документу
67032518
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 815/3068/17

УХВАЛА

09 червня 2017 року місто Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стеценко О.О., вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Підприємство з іноземними інвестиціями «Біла-Україна» про зобов’язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

До ОСОБА_3 окружного адміністративного суду звернулись ОСОБА_1, ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Підприємство з іноземними інвестиціями «Біла-Україна», в якому просять:

- зобов’язати Виконавчий комітет ОСОБА_3 міської ради забезпечити виконання Рішення Виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради № 585 від 14.06.2007 року у повному обсязі;

- встановити порядок виконання Рішення Виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради № 585 від 14.06.2007 року.

Відповідно до ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.

Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачу, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Частиною 2 ст. 4 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 2 ст. 18 КАС України встановлено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 КАС України, адміністративні справи у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Відповідно до ст. 140 Конституції України та ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - до органів місцевого самоврядування віднесено: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх органи.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Як вбачається з адміністративного позову, позивачі звертаються з позовними вимогами до Виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради, який є виконавчим органом органу місцевого самоврядування, тому, розгляд та вирішення даної справи, де відповідачем є орган місцевого самоврядування, відноситься до компетенції місцевого загального суду як адміністративного, за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем знаходження відповідача.

На підставі вищевикладеного суддя дійшов висновку, що вирішення даного спору має здійснюватися за правилами п.4 ч.1 ст.18 КАС України, у зв'язку із чим даний адміністративний позов не підсудний ОСОБА_3 окружному адміністративному суду.

Згідно з п.6 ч.3 ст.108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

Слід також зазначити, що відповідно до п. 6 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 року «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ», порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.

Приймаючи до уваги вищевикладене, з урахуванням характеру спору і суб'єктного складу сторін у справі, а також враховуючи те, що предметом даного спору - є зобов’язання вчинити дії органом місцевого самоврядування, справа за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради, третя особа, що не заявляє самостійних вимог Підприємство з іноземними інвестиціями «Біла-Україна» про зобов’язання вчинити дії не підсудна ОСОБА_3 окружному адміністративному суду та підлягає вирішенню місцевим загальним судом, як адміністративним, у зв’язку з чим позовна заява підлягає поверненню позивачам.

Крім того, суддя вважає необхідним роз’яснити позивачам їх право звернення з зазначеними позовними вимогами до відповідного місцевого суду загальної юрисдикції, вибраному позивачем згідно зі ст. 19 КАС України, оформивши позовну заяву відповідно до ст. 106 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись п. 4 ч. 1 ст. 18, п. 6 ч. 3 ст.108, ст. 160, 165 КАС України,-

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Підприємство з іноземними інвестиціями «Біла-Україна» про зобов’язання вчинити дії – повернути позивачам, роз’яснивши, що для вирішення цього спору вони мають право звернутись до місцевого загального суду, як адміністративного.

Ухвала може бути оскаржена до ОСОБА_3 апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_3 окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Стеценко О.О.