Ухвала суду № 67032193, 08.06.2017, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2017
Номер справи
812/880/16
Номер документу
67032193
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

9.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

08 червня 2017 року СєвєродонецькСправа № 812/880/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Борзаниці С.В.,

при секретарі Лященку А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Управління Державної казначейської служби України у Старобільському районі Луганської області про відстрочення виконання судового рішення у справі № 812/880/16 за адміністративним позовом Луганської митниці ДФС до Управління Державної казначейської служби України у Старобільському районі Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання", про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява управління Державної казначейської служби України у Старобільському районі Луганської області про відстрочення виконання судового рішення у справі № 812/880/16 за адміністративним позовом Луганської митниці ДФС до Управління Державної казначейської служби України у Старобільському районі Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання", про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування заяви про відстрочення виконання судового рішення заявник зазначив, що згідно постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області Галушки М.В. від 22.11.2016 ВП №52942461 відкрито виконавче провадження щодо зобов'язання управління Державної казначейської служби України у Старобільському районі Луганської області (далі управління) провести оплату поданих Луганською митницею ДФС платіжних доручень на оплату рахунків за перетікання реактивної електроенергії №56-МР/5/3 від 16.05.2016 на суму 453,50 грн.; № 56-МР/6/3 від 15.06.2016 на суму 537,79 грн.; №56-МР/7/3 від 125.07.2016 на суму 664,56 грн.; № 56-МР/8/3 від 15.08.2016 на суму 679,60 грн.;№56-МР/9/3 від 16.09.2016 на суму 650,56 грн. та актів виконаних робіт (послуг) за оперативно-технічне обслуговування електрообладнання митниці № 223 від 21.07.20216 на суму 5403,51 грн.; № 224 від 21.07.2016 на суму 5178,19 грн.; № 156 від 01.08.2016 на суму 6560,93 грн.; №1 від 01.08.2016 на суму 8622,38 грн.; № 101 від 01.08.2016 на суму 4141,96т грн. на користь ТОВ «ЛЕО».

Згідно ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

06.07.2016 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 44, «Питання проведення розрахунків за спожиту електричну енергію з постачальником електричної енергії товариством з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання", відповідно до якої під час проведення розрахунків за спожиту електричну енергію з TOB «ЛEO» бюджетні кошти перераховуються через відкритий товариством в установленому порядку небюджетний рахунок в органі Державної казначейської служби на поточний рахунок із спеціальним режимом використання товариства, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого спрямування їх на поточний рахунок із спеціальним режимом використання державного підприємства «Енергоринок».

Отже, вищевказаною постановою передбачено проведення розрахунків саме за спожиту енергію, при цьому нормативний акт щодо проведення розрахунків за реактивну енергію та інші перерахування відсутній.

Разом з тим, з 21.04.2017 набрали чинності зміни, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 595 (постанова КМУ від 19.04.2017 № 270) згідно яких Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі - Тимчасовий порядок) доповнено пунктом 12 наступного змісту «платежі з рахунків, відкритих в органах Казначейства, установам, які провадять діяльність на тимчасово неконтрольованій території, крім випадків, установлених законодавством, здійснюються, зокрема з метою виконання рішення суду та відшкодування податку на додану вартість, у разі, коли: установа зареєстрована на контрольованій території; орган управління установи перебуває на контрольованій території; рахунки установи відкриті в банківських установах (органах Казначейства), розташованих на контрольованій території; установа сплачує податки та збори до державного бюджету та/або місцевих бюджетів».

Згідно ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Таким чином, внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 595 ще раз підтверджують факт не визначення законодавством порядку перерахування коштів на користь установ, які провадять діяльність на тимчасово неконтрольованій території, у тому числі на користь TOB «ЛЕО» (окрім спожитої електроенергії) та/або виконання рішень суду про здійснення перерахування коштів з рахунків, відкритих в органах Казначейства, стосовно таких установ.

Судами при винесенні рішень суду застосовано ч. 1 ст. 129-1 Конституції України згідно якої судове рішення є обов'язковим до виконання, при цьому, не надаючи належного застосування конституційній нормі, зазначеній у ч. 2 ст. 129-1 Конституції України, відповідно до якої держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Наразі законодавством установлено порядок проведення платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства, установам, які провадять діяльність на тимчасово неконтрольованій території, крім випадків, установлених законодавством, зокрема, з метою виконання рішення суду, за наявності підтвердження зазначених у п. 12 Тимчасового порядку вимог.

У зв'язку з врегулюванням порядку перерахування коштів з рахунків відкритих в органах Казначейства установам, які провадять діяльність на тимчасово неконтрольованій території, зокрема з метою виконання рішень суду, просив відстрочити виконання рішення суду, а саме постанови Луганського окружного адміністративного суду від 05.10.2016, яка набрала законної сили за наслідками апеляційного розгляду справи 14.03.2017, по справі № 812/880/16 до надання ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» відомостей, зазначених у п.12 Тимчасового порядку.

У судове засідання представник управління Державної казначейської служби України у Старобільському районі Луганської області не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с 118), на виконання ухвали суду від 31.05.2017 документи не надав.

У судове засідання представник Луганської митниці ДФС не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с 119), надіслав відзив на заяву, в якому зазначає, що у зв'язку з несплатою УДКС України у Старобільському районі Луганської області рахунків за перетікання реактивної енергії з травня по вересень 2016 року та актів виконаних робіт (послуг) за оперативно-технічне обслуговування електрообладнання митниці , структурними підрозділами ТОВ «ЛЕО», які є монополістами з розподілу та постачання електричної енергії, кожного місяця надаються рахунки для сплати нарахованої пені та відсотку інфляційних нарахувань.

Таким чином УДКС України у Старобільському районі Луганської області створюються перешкоди для належного виконання Луганської митницею своїх зобов'язань за господарськими договорами, що тягне за собою застосування з боку TOB «ЛЕО» господарських санкцій.

Крім того, Луганську митницю ДФС було попереджено про відключення від електропостачання. Тобто, дії УДКС України у Старобільському районі Луганської області можуть призвести до припинення функціонування державного органу, що може спричинити значні матеріальні збитки та зменшить надходження до державного бюджету.

Звертаємо Вашу увагу, що УДКС України у Старобільському районі Луганської області також не виконало рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 812/880/2016 в частині повернення судового збору Луганській митниці ДФС у сумі 2 756 грн. Хоча УДКС України у Старобільському районі Луганської області сплачувало судовий збір за подання касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України у справі №812/177/16 за позовом Луганської митниці ДФС до Управління Державної казначейської служби у Старобільському районі Луганської області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії. Ухвалою Вищого адміністративного суду України відкрито касаційне провадження у справі № 812/177/16.

Просив відмовити у задоволенні заяви Управлінням Державної казначейської служби України у Старобільському районі Луганської області про відстрочення виконання судового рішення у справі № 812/880/16 за адміністративним позовом Луганської митниці ДФС до Управління Державної казначейської служби у Старобільському районі Луганської області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії, судове засідання провести без участі представника позивача.

Представник ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання" у судове засідання не прибув, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду заяви.

Частиною другою статті 263 КАС України передбачено, що суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця, приватного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. У разі прийняття рішення про відстрочення чи розстрочення виконання постанови в адміністративній справі суд змінює строк подання суб'єктом владних повноважень звіту про виконання такої постанови.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про розгляд заяви у відсутності сторін.

Дослідивши заяву про відстрочення виконання судового рішення та матеріали справи, суд приходить до такого висновку.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 05.10.2016 адміністративний позов Луганської митниці ДФС до Управління Державної казначейської служби України у Старобільському районі Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання", про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Управління Державної казначейської служби України у Старобільському районі Луганської області щодо неперерахування грошових коштів за платіжними дорученнями: № 986 від 20.05.2016 на суму 4136,52 грн.; № 987 від 20.05.2016 на суму 15535,20 грн.; № 988 від 20.05.2016 на суму 453,50 грн.;№ 985 від 20.05.2016 на суму 2389,72 грн.;№ 1016 від 24.05.2016 на суму 8493,41 грн.; № 1230 від 21.06.2016 на суму 3069,04 грн.;№ 1231 від 21.06.2016 на суму 12112,37 грн.; № 1232 від 21.06.2016 на суму 537,79 грн.; № 1233 від 21.06.2016 на суму 1920,67 грн.;№ 1253 від 23.06.2016 на суму 9053,44 грн.;№ 1438 від 19.07.2016 на суму 3206,15 грн.; № 1439 від 19.07.2016 на суму 664,56 грн.;№ 1440 від 19.07.2016 на суму 16019,77 грн.; № 1441 від 19.07.2016 на суму 2396,95 грн.; № 1460 від 21.07.2016 на суму 10705,37 грн.;№ 1467 від 22.07.2016 на суму 5403,51 грн.;№ 1468 від 22.07.2016 на суму 5178,19 грн.;№ 1554 від 01.08.2016 на суму 6560,93 грн.; № 1555 від 01.08.2016 на суму 8622,38 грн.;№ 1557 від 02.08.2016 на суму 4141,96 грн.;№ 1748 від 22.08.2016 на суму 679,60 грн.;№ 1984 від 19.09.2016 на суму 650,56 грн. Зобов'язано управління Державної казначейської служби України у Старобільському районі Луганської області (код ЄДРПОУ 37858396) провести оплату поданих Луганською митницею ДФС платіжних доручень на оплату рахунків за перетікання реактивної енергії №56-МР/5/3 від 16.05.2016 суму 453,50 грн., №56-МР/6/3 від 15.06.2016 на суму 537,79 грн., №56-МР/7/3 від 15.07.2016 на суму 664,56 грн., №56-МР/8/3 від 15.08.2016 на суму 679,60 грн., №56-МР/9/3 від 15.09.16 р. на суму 650, 56 грн. та актів виконаних робіт (послуг) за оперативно-технічне обслуговування електрообладнання митниці №223 від 21.07.2016 на суму 5403,51 грн., №224 від 21.07.2016 на суму 5178,19 грн., №156 від 01.08.2016 на суму 6560,93 грн., №1 від 01.08.2016 на суму 8622,38 грн., №101 від 01.08.2016 - на суму 4141,96 грн. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної казначейської служби у Старобільському районі Луганській області (вул. Велика садова, 2, м. Старобільськ, Луганська область, 92703, код ЄДРПОУ 37858396) на користь Луганської митниці ДФС (вул. Лангемака,76, м. Старобільськ, Луганська обл., 92701, код ЄДРПОУ 39500819) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2756,00 грн. (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість гривень 00 коп.) (т.1 а.с.244-248).

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.03.2017 апеляційну скаргу Управління державної казначейської служби України у Старобільському районі Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2016 р. у справі № 812/880/16 - залишено без задоволення. Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2016 р. у справі № 812/880/16 - залишено без змін (т.2 а.с.70-72).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 18.04.2017 виправлено описку, допущену у виконавчому листі по справі № 812/880/16, виданому 28.12.2016 Луганським окружним адміністративним судом, зазначивши правильну дату набрання судовим рішенням законної сили «14 березня 2017 року» замість «02 листопада 2016 року».

Виправлено описку, допущену у виконавчому листі по справі № 812/880/16, виданому 28.12.2016 Луганським окружним адміністративним судом, зазначивши строк пред'явлення виконавчого листа до виконання «до 14 червня 2017 року» замість «до 02 лютого 2017 року» (т.2 а.с. 87-88).

21.11.2016 Луганським окружним адміністративним судом було видано виконавчі листи у справі №812/880/16 про зобов'язання управління Державної казначейської служби України у Старобільському районі Луганської області (код СДРПОУ 37858396) провести оплату поданих Луганською митницею ДФС платіжних доручень на оплату рахунків за перетікання реактивної енергії №56-МР/5/3 від 16.05.2016 суму 453,50 грн., №56-МР/6/3 від 15.06.2016 на суму 537,79 грн., №56-МР/7/3 від 15.07.2016 на суму 664,56 грн., №56-МР/8/3 від 15.08.2016 на суму 679,60 грн., №56-МР/9/3 від 15.09.16 р. на суму 650, 56 грн. та актів виконаних робіт (послуг) за оперативно-технічне обслуговування електрообладнання митниці №223 від 21.07.2016 на суму 5403,51 грн., №224 від 21.07.2016 на суму 5178,19 грн., №156 від 01.08.2016 на суму 6560,93 грн., №1 від 01.08.2016 на суму 8622,38 грн., №101 від 01.08.2016 - на суму 4141,96 грн та про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної казначейської служби у Старобільському районі Луганській області на користь Луганської митниці ДФС витрат по сплаті судового збору у розмірі 2756,00 грн (т.1 а.с. 255).

Відповідно до ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

З аналізу наведеної норми процесуального законодавства вбачається, що істотною умовою для надання відстрочення та розстрочення виконання рішення суду є наявність обставин, що ускладнюють його виконання.

Відстрочення виконання рішення - це перенесення його виконання на більш пізній час у зв'язку з існуванням обставин, за наявності яких вчасне виконання завдає шкоди правам або інтересам боржника або інших осіб.

Заявником не надано, а судом не виявлено доказів того, що управління Державної казначейської служби України у Старобільському районі Луганської області вживало певних заходів в цілях виконання чинної постанови ЛОАС та внаслідок певних заходів неможливо було б виконати зазначену постанову.

Враховуючи вказані обставини, що вказують на відсутність підстав, передбачених ч.2 ст.263 КАС України, заява про надання відстрочки, є такою, що не підлягає задоволенню, як не обґрунтована, а обставини на які посилається заявник, не підтверджені відповідними доказами.

На підставі вищевикладеного суд вважає, що підстави для задоволення заяви про відстрочення рішення суду відсутні.

Керуючись статтями 158, 160, 165, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Управління Державної казначейської служби України у Старобільському районі Луганської області про відстрочення виконання судового рішення у справі № 812/880/16 за адміністративним позовом Луганської митниці ДФС до Управління Державної казначейської служби України у Старобільському районі Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання", про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.

Суддя С.В. Борзаниця