
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 червня 2017 р. Справа №805/1426/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 10:15
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Надточей Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
23 березня 2017 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень винесених 31.12.2016, а саме №136307-1301 на суму 16378,79 грн., №136310-1301 на суму 26115,45 грн., №136511-1301 в частині донарахування грошового зобов'язання у сумі 18267,20 грн. В обґрунтування зазначив, що контролюючим органом невірно розрахована орендна плата за 2014 рік, 2015 рік та у період з 01.01.2016 по 08.06.2016, тобто без врахування статей 6, 7 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII та Закону України від 17.05.2016 №1365-VІІ.
Просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 31.12.2016 №136307-1301 на суму 16378,79 грн., №136310-1301 на суму 26115,45 грн., №136511-1301 в частині донарахування грошового зобов'язання у сумі 18267,20 грн.
02 червня 2016 року через відділ діловодства суду від представника позивача надійшла заява б/н від 02.06.2017 в якій змінені позовні вимоги у зв'язку із частковим погашенням заборгованості з орендної плати, а саме просив скасувати податкові повідомлення-рішення від 31.12.2016 №136307-1301, №136310-1301, №136511-1301 повністю.
06 червня 2017 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду заява представника позивача ОСОБА_1 про зміну позовних вимог повернута позивачеві.
Представник позивача до судового засідання не з'явився, через службу діловодства суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача до суду з'явився, через відділ діловодства суду надав заяву про розгляд справи без його участі, також надав заперечення в якому зазначив, що відповідно до вимог п. 286.5 ст. 286 ПК України позивачу нарахована орендна плата з фізичних осіб за 2014, 2015, 2016 роки, просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
12 грудня 2005 року між орендодавцем Слов'янською райдержадміністрацією та орендарем громадянином ОСОБА_1 укладено договір оренди землі №5 предметом якого є приймання в строкове платне користування земельної ділянки для ведення фермерського господарства. Загальна площа - 50,00 га ріллі земель запасу Долинської сільської ради. (п.2 Договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 339110,05 грн. (п.5 Договору) Договір укладено на 49 років.
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 0,4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка становить 339110,05 грн., що становить 30,00 грн. за 1 га за рік, орендну плату сплачувати щомісячно протягом 30 кал.днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. (п.9 Договору).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. (п.10)
12 грудня 2005 року між сторонами підписано акт про передачу та прийом земельної ділянки.
12 лютого 2009 року Розпорядженням Голови Районної державної адміністрації №106 «Про індексацію грошової оцінки земель» зобов'язано проіндексувати нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2009 на коефіцієнт індексації 1,152 за 2008 рік, який розрахований виходячи з середньорічного індексу інфляції за 2008 рік - 125,2% та внести відповідні зміни до діючих договорів оренди земельних ділянок, укладених Слов'янською райдержадміністрацією.
10 березня 2009 року між сторонами укладено додаткову угоду до договору від 12.12.2005 зареєстрованого за №040516700008, якою внесені зміни у п.5 та п.9 договору, а саме:
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 415648,87 грн. (п.5 нова редакція).
Встановити з 01.01.2009 орендну плату у грошовій формі у розмірі 0,4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка становить 1662,59 грн. за рік, 138,55 грн. щомісячно (п.9 нова редакція).
Також визначено, що перерахунок річного розміру орендної плати здійснювати з 01.01.2009.
26 серпня 2016 року між сторонами укладено додаткову угоду до договору від 12.12.2005 зареєстрованого за №040516700008, якою внесені зміни у п.5 та п.9 договору, а саме:
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1044618,11 грн. (п.5 нова редакція).
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 0,4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка становить 1044618,11 грн., що становить 41784,72 грн. за 1 га за рік, та 3482,06 грн. за місяць, орендну плату сплачувати щомісячно протягом 30 кал.днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. (п.9 нова редакція).
Також визначено, що додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання.
31 грудня 2016 року згідно із п.п.54.3.3 п.54.3 ст. 54, п.286.5 ст. 286 Податкового кодексу України контролюючим органом винесені податкові повідомлення-рішення, а саме:
№136307-1301, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2016 рік у розмірі 16378,79 грн.,
№136310-1301, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2016 рік у розмірі 26115,45 грн.,
№136511-1301, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2016 рік у розмірі 41784,72 грн.
Із заперечень відповідача вбачається, що зобов'язання:
у розмірі 16378,79 грн. (податкове повідомлення-рішення №136307-1301 від 31 грудня 2016 року) нараховане за 2014 рік, з яких 696,97 грн. за 1 квартал 2014 року виходячи з нормативно-грошової оцінки встановленої в 2016 року ([1044618,11 грн. : 1,2 (коеф.індекс.за 2016 рік) : 1,249 (коеф.індекс.за 2015 рік) ] х 0,4% : 4 ) та 15681,82 грн. за 2-4 квартали 2014 року виходячи з нормативно-грошової оцінки встановленої в 2016 року ([1044618,11 грн. : 1,2 (коеф.індекс.за 2016 рік) : 1,249 (коеф.індекс.за 2015 рік) ] х 3% : 4 х 3 );
у розмірі 26115,45 грн. (податкове повідомлення-рішення №136310-1301 від 31 грудня 2016 року) нараховане за 2015 рік, виходячи з нормативно-грошової оцінки встановленої в 2016 року ([1044618,11 грн. : 1,2 (коеф.індекс.за 2016 рік) ] х 4%);
у розмірі 41784,72 грн. (податкове повідомлення-рішення №136511-1301 від 31 грудня 2016 року) нараховане за 2016 рік, виходячи з нормативно-грошової оцінки встановленої в 2016 року (1044618,11 грн. х 4%).
Статтею 206 Земельного кодексу України визначено,що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня (п. 287.2 ст. 287 ПК України).
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 ПК України).
Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 ПКУ (п. 286.5 ст. 286 ПК України).
Згідно з п. 288.7 ст. 288 ПК України порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог ст.ст. 285 - 287 розд. XII ПКУ.
У відповідності до вимог ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Згідно п.п.288.5.1 п.п.288.5 ст.288 ПК України (в редакції, що діяла до 01.04.2014) розмір орендної плати встановлюється у договорі, у зв'язку із змінами, внесеними Законом України від 27.03.2014 №1166-VІІ з 01.04.2014 річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. (п.289.1. ст.289 ПК України)
Відповідно до п.289.2. ст.289 ПК України (в редакції, що діяла до 28.12.2014) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі = [І - 10] : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 110 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 110.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
У зв'язку із змінами, внесеними Законом України № 71-VIII від 28.12.2014 з 28.12.2014 визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що відповідальною особою за нарахування позивачеві сум земельного податку, є контролюючий орган. При визначенні розміру орендної плати у спірних правовідносинах, відповідач повинен був керуватися положеннями ст.ст. 285 - 287 розд. XII ПКУ.
Як вбачається з матеріалів справи, орендна плата з фізичних осіб за 2014 та 2015 року розрахована виходячи з нормативно грошової оцінки встановленої у 2016 році відповідно до додаткової угоди від 26.08.2016 до договору оренди землі та коефіцієнтів індексації, що є неприйнятним, оскільки коефіцієнт застосовується до нормативно грошової оцінки земель встановленої на 1 січня поточного року, а не наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, відповідачем не доведена правомірність прийнятих податкових повідомлень-рішень від 31 грудня 2016 року №136307-1301 та №136310-1301, при цьому, суд зазначає, що він не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень. Разом з тим, слід врахувати, що рішення, в якому недійсну частину не можна виокремити, ідентифікувати, є недійсним в цілому.
Суд критично ставиться до посилання позивача щодо звільнення його від орендної плати з фізичних осіб на підставі статей 6,7 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року № 1669-VII з огляду на те, що під дію цих норм підпадає суб'єкт господарювання, а податкове зобов'язання нараховане фізичній особі - громадянину ОСОБА_1
Також, суд не приймає посилання позивача на часткове погашення грошового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2016 рік, як підставу для скасування податкового повідомлення-рішення.
Отже, враховуючи те, що відповідачем доведена правомірність прийнятого податкового повідомлення рішення від 31 грудня 2016 року №136511-1301, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2016 рік у розмірі 41784,72 грн., суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог в цій частині.
Згідно з ч.3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
У зв'язку з цим, на користь позивача підлягають стягненню витрати у вигляді судового збору в розмірі 213,33 грн.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, 257, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 31 грудня 2016 року №136307-1301.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 31 грудня 2016 року №136310-1301.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 213 (двісті тринадцять) грн. 33 коп.
У судовому засіданні 06 червня 2017 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Повний текст постанови складено 08 червня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кошкош О.О.