
Справа № 645/2158/17
Провадження № 3/645/1077/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2017 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі: головуючого судді Шарко О.П. при секретарі судового засідання Ятлової Ю.В., за участю прокурора Доброскок О.М., притягуваної ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал, який надійшов з Департаменту захисту економіки Управління захисту економіки в Харківській області Національної поліції Українивідносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2 працююючої на посаді юрисконсульта в КЗОЗ «Обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДОМ», проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, раніше не судима, про притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені ч. 1, ст. 172-9 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 згідно з наказом головного лікаря КЗОЗ «Обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» № 41-К від 26.06.2000 року було призначено на посаду. Відповідно до ст. 1.2 Статуту КЗОЗ «Обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» (далі - Центр), Центр належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області; ст. 1.3 Статуту, органом, що здійснює управління майном Центру, є Харківська обласна рада. Галузеву політику та розвиток Центру забезпечує УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВЯ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ. Повноваження Управління охорони здоровя щодо управління діяльністю Центру визначаються відповідними рішеннями Харківської обласної ради, розпорядженнями голови Харківської обласної державної адміністрації та чинним законодавством України; ст. 1.8 Статуту, Центр є неприбутковим закладом у галузі охорони здоровя; ст. 1.9 Статуту, Центр у своїй діяльності керується Конституцією, законами України, постановами КМУ, наказами Міністерства охорони здоровя України, рішеннями Харківської обласної ради, розпорядженнями голови Харківської ОДА, наказами Управління охорони здоровя, іншими нормативно - правовими актами та цим Статутом. Також, згідно зі ст. 3.5 Статуту, джерелом формування майна та коштів Центру є:Кошти обласного бюджету;Кошти, отримані від надання платних послуг, відповідно до чинногозаконодавства України;Благодійні внески фізичних, юридичних осіб та громадських формуваньІнші джерела, що не заборонені чинним законодавством України Відповідно до ст. 4.1 Статуту, Керівництво Центром здійснює головний лікар, який призначається на посаду на умовах контракту і звільняється з посади рішенням Харківської обласної ради у встановленому порядку.
Ст. 7.2 Статуту, Центр надає Харківській обласній раді та Управлінню охорони здоровя звіти про результати своєї фінансово - господарської діяльності.
Згідно з ч.І ст.12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», субєкти декларування зобовязані щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до цього Закону.
Згідно пункту 2 розділу XIII «Прикінцеві положення» ЗУ «Про запобігання корупції» до початку роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а посадові особи юридичних осіб публічного права відповідно до п.2 ч.І ст.З Закону України «Про запобігання корупції» для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), субєкти декларування подають декларації про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру в порядку, встановленому Законом України № 3206-VI від 07.04.2011 «Про засади запобігання і протидії корупції». Зазначені декларації підлягають оприлюдненню в порядку, встановленому Законом № 3206-VI. Рішення про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається Національним агентством з питань запобігання корупції. Ст.8 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до ст.68 Конституції України, кожен зобовязаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України; незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Підпунктом «а» п.2 ч.І ст.З Закону «Про запобігання корупції» встановлено, що посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені в пункті 1 ч.І цієї статті, є субєктами відповідальності за корупційні правопорушення.
Так, відповідно до абзацу третього ч.2 ст.81 Цивільного кодексу України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади АРК або органу місцевого самоврядування.
Під час проведеної перевірки дотримання працівниками КЗОЗ «Обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» норм антикорупційного законодавства України встановлено, що деякі субєкти декларування не подали декларації про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за 2015 рік, а саме:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5 - старша медична сестра амбулаторно - поліклінічного відділення КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом»;
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_6 - завідувач амбулаторно - поліклінічного відділення КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом»;
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_7 - провізор в КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом»;
ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_8 - завідувач відділу профілактичної роботи та епідмоніторингу КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом»;
ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_9 - в.о. інспектора кадрів КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом».
Згідно з розясненнями Міністерства юстиції та постановою Пленуму Верховного суду України №5 від 26.04.2002 «Про судову практику у справах про хабарництво», характерними ознаками посадової особи юридичних осіб публічного права є те, що вони:
одержують заробітну плату за рахунок державного чи місцевого бюджету; займають в юридичних особах публічного права посади, повязані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно- господарських обовязків, або виконують такі обовязки за спеціальним повноваженням.
Перевіркою встановлено, що 09.03.2016 року наказом № 52-А головного лікаря КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» ОСОБА_7 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 04.09.2013 №706 «Питання здійснення заходів щодо запобігання і протидії корупції» в КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» було призначено уповноважену особу з питань протидії та виявлення корупції юрисконсульта ОСОБА_1 та покладено на неї обовязки щодо здійснення заходів по запобіганню корупції в закладі, а також здійснення обліку та забезпечення режиму зберігання, який унеможливлює вільний доступ до декларацій про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру субєктів декларування КЗОЗ «Харківський ''-Сласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» та зобовязано ,іКоч>вати на належному рівні завдання згідно до постанови КМУ від 04.09.2015 № 706.
Згідно з Наказом головного лікаря КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» ОСОБА_7 № 47-А від 01.03.2016 ро:^ уведено в дію Антикорупційну програму КЗОЗ «Харківський обласні центр профілактики і боротьби зі СНІДом» на 2016 - 2017 роки; покладено на юрисконсульта ОСОБА_1 обовязки Уповноваженого, відповідального за реалізацію Антикорупційної програми КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом»; у випадку внесення змін до законодавства України про боротьбу з корупцією, Уповноважений зобовязаний: Внести пропозиції щодо необхідності змін антикорупційної програми КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» та подати їх на затвердження головному лікарю; Організувати проведення розяснювальної роботи серед працівників закладу щодо правильного тлумачення та розуміння внесених до антикорупційного законодавства змін та доповнень, попередження їх правопорушення.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права, тобто суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, визначеним у підпункті "а" п.2 ч. 1 ст. З Закону України "Про запобігання корупції (раніше підпунктом «а» п.2 ч.І ст.4 ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції»).
Відповідно до ч.б і 7 ст.5 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції»( в редакції діючій до 26.04.2015), ч.7 ст.53 Закону України «Про запобігання корупції» субєктами, які беруть участь у запобіганні, виявленні, а в установлених законом випадках у здійсненні заходів щодо припинення корупційних правопорушень, відновленні порушених прав чи інтересів фізичних та юридичних осіб, інтересів держави, є підприємства, установи, організації незалежно від підпорядкованості та форми власності, їх посадові та службові особи. Посадові і службові особи юридичних осіб, їх структурних підрозділів у разі виявлення корупційного правопорушення чи одержання інформації про вчинення такого правопорушення працівниками відповідних юридичних осіб, їх структурних підрозділів зобовязані у межах своїх повноважень ужити заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно письмово повідомити про його вчинення спеціально уповноважений субєкт у сфері протидії корупції.
Також відповідно до пунктів 4,5 Типового положення про уповноважений підрозділ(особу) з питань запобігання та виявлення корупції, затвердженого постановою КМУ №706 від 04.09.2013, основними завданнями уповноваженої особи є підготовка, забезпечення та контроль за здійсненням заходів щодо запобігання корупції; проведення перевірки фактів своєчасності подання декларацій про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру. Уповноважена особа відповідно до покладених на неї завдань розробляє та проводить заходи щодо запобігання корупційним правопорушенням а також здійснює контроль за їх проведенням; у разі виявлення фактів, що можуть свідчити про вчинення корупційних правопорушень посадовими особами органу влади, а також ознак правопорушення за результатами перевірок декларацій про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру, інформує в установленому порядку про такі факти керівника органу влади(апарату), а також правоохоронні органи відповідно до їх компетенції.
Прокурор у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-9 КУпАП.
Суд, вислухавши пояснення притягуваної яка пояснила що визнає повністю свою вину та допусатьила вказне правопорушення та позицію прокурора, вивчивши матеріали справи вважає необхідним зазначити наступне.
Згідно наданих та досліджених у судовому засіданні доказів запит УЗЕ Харківській області ДЗЕ НП України від 30.03.2017 року №2171/20/119/02-2017 Статут КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» 2016 року, антикорупційна програма КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» на 2016-2017 рік, журнал обліку документів і використання відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру субєктів декларування КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» Лист з КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» до УЗЕ в Харківській області ДЗЕ НП України (вих. від04.05.2017№ 381-05/17 щодо відсутності наявності конфлікту інтересів в КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» Наказ щодо призначення головного лікаря КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» ОСОБА_8 №673 від 29 жовтня 2003 року Посадова інструкція головного лікаря КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» Контракт №233 від 30.03.2016 року з керівником КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» Наказ головного лікаря КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» №47-А від 01.03.2016 року щодо введення в дію антикорупційної програми КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом», покладення на юрисконсульта ОСОБА_9 обовязки уповноваженої особи у протидії корупції Наказ головного лікаря КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» №51-А від 09.03.2016 року щодо необхідності подання декларацій субєктам декларування до 30.03.2016 року Наказ головного лікаря КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» №52-А від 09.03.2016 року щодо призначення юрисконсульта ОСОБА_9 уповноваженою особою з питань протидії та виявлення корупції в КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» Наказ про призначення ОСОБА_5 на посаду завідуючої відділення КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі снідом» Посадоваінструкція ОСОБА_5 Наказ про призначення ОСОБА_2 на посаду старшої медичної сестри відділення КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДОМ» Посадоваінструкція ОСОБА_2 Наказ про призначення ОСОБА_3 на посаду завідуючої відділення КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі снідом» Посадова інструкція ОСОБА_3 Листз УЗЕ в Харківській області ДЗЕ НП України від 11.05.2017 року №3057/20/119/02-2017 щодо проведення службової перевірки Посадова інструкція ОСОБА_1 Наказ головного лікаря № 70-А від 13.05.2017 КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» ОСОБА_7 щодо притягнення посадових осіб КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» до дисциплінарної відповідальності та оголошення їм доган за результатами проведення перевірки дотримання вимог антикорупційного законодавства України УЗЕ в Харківській області ДЗЕНП України суд вбачає в діях ОСОБА_1 склад правопорушення передбаченого ст.172-9 ч.1 КупАП.
Відповідно до абз.9 ч.І ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, повязане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст.З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Таким чином, ОСОБА_1, яка працює юрисконсультом в КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом», а також займає посаду відповідальної особи з питань запобігання та виявлення корупції у вказаному закладі охорони здоровя, в порушення вимог частин 6,7 ст.5 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції»(в діючій до 26.04.2015 редакції), ч.7 ст.53 Закону України «Про запобігання корупції», пунктів 4 і 5 Типового положена про уповноважений підрозділ(особу) з питань запобігання та виявлення корупції, затвердженого постановою КМУ №706 від 04.09.2013, тобто допустила вчинення корупційних правопорушень 5 посадовими особами КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДОМі» (неподання декларацій про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за 2015 рік) та не вжила в установлений Законом строк у межах своїх повноважень заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно письмово не повідомила про його вчинення спеціально уповноважений субєкт у сфері протидії корупції.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що не заперечувалось у судовому засіданні ОСОБА_1, що діями останньої було вчинено правопорушення передбачене ст.172-9 ч.1 КупАП, отже, дії ОСОБА_1 кваліфіковані вірно.
При накладенні адміністративного стягнення, враховується характер скоєного правопорушення, особу правопорушниці, ступінь її вини, майновий стан, обставину що пом'якшує відповідальність, та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність.
Дані про особу притягуваної свідчать про те, що раніше вона не притягувалась до адміністративної відповідальності.
Згідно ст. 34 КУпАП обставини, що помякшують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, суд визнає щире розкаяння винної.
Згідно ст. 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, в розмірі, передбаченому п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», а саме, 0,2 розміру мінімальної заробітної плати.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 27, 34, 35, 36, 40-1, 172-9, 221, 283-285 КУпАП, п.5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», -
п о с т а н о в и в:
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-9 КупАП і накласти на неї адміністративне стягнення у виді шрафу у розмірі 125 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 2125 грн. ( дві тисячі сто двядцять пять гривень нуль копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір у розмірі 320 грн. 00 коп. (триста двадцять гривень).
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Харківської області протягом 10 днів з дня вручення постанови шляхом подання апеляційної скарги через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СУДДЯ
Фрунзенського районного суду
ОСОБА_10 ОСОБА_11