Постанова № 67016745, 06.06.2017, Приморський районний суд м. Маріуполя

Дата ухвалення
06.06.2017
Номер справи
266/1415/17
Номер документу
67016745
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа№ 266/1415/17

Провадження № 2-а/266/122/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2017 року м. Маріуполь

Приморський районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді Дзюба М.В.,

з участю секретарчя ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов’язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому зазначила, що вона перебуває на обліку у відповідача з 26.01.2011р., отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». З 21.05.1997 р. і по теперішній час вона працює в службі у справах дітей Приморської районної адміністрації Маріупольської міської ради, є ветераном праці. На підставі довідки Приморської районної адміністрації Маріупольської міської ради від 26.01.2011 р. № 34 її загальний стаж роботи на державній службі та в органах місцевого самоврядування складає 18 років 8 місяців 27 днів. Таким чином, пенсія їй була призначена із розрахунку 88% від її заробітної плати, що не оскаржується відповідачем. Для призначення пенсії державного службовця нею відповідачу було надано відповідні документи, зокрема довідку про складові заробітної плати та довідку від 21.01.2011 р. за №32 про надбавки та премії за 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією, а саме за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2010 р. До складу вищезазначеної довідки були включені: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливої роботи, у розмірі 19244,40 грн., премії за підсумком роботи у розмірі 6648,92 грн., премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, у розмірі 500 грн. Проте їй стало відомо, що довідкою, затвердженою постановою правління ПФУ від 30.10.2008 р. №19-11, до складової заробітної плати не включені інші нарахування заробітної плати, такі як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально- побутових питань, індексація заробітної плати та грошова винагорода державного службовця за сумлінну безперервну працю в органах державної влади. Тому при нарахуванні її пенсії вищезазначені складові її заробітної плати не були включені до розрахунку пенсії. На її звернення їй було надано довідку від 21.02.2017 р. №01-4 за період роботи з 01.01.2009 р. по 01.01.2011 р., в яку включено матеріальну допомогу на оздоровлення у розмірі 5739 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально- побутових питань у розмірі 2684 грн., індексацію заробітної плати у розмірі 4802 грн. та грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади у розмірі 6080 грн. Вказану довідку вона направила відповідачу для здійснення перерахунку її пенсії. Проте відповідачем на її адресу було направлено рішення від 03.03.2017 р. №3203/02 про відмову у перерахунку її пенсії по заробітку, хоча на всі ці суми нараховувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування і сплачувались страхові внески, що вказано у самій довідці, та не оскаржується відповідачем. З такою відмовою відповідача вона не згодна виходячи з того, що це суперечить чинному законодавству. Враховуючи викладене, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполя №3203/02 від 03 березня 2017 року про відмову ОСОБА_2 у перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача здійснити з 22 лютого 2017 року перерахунок та виплату її пенсії у розмірі 88%від суми заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірів 5 739 гривень, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 2684 гривень, індексації заробітної плати у розмірі 4802,97 гривень, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади у розмірі 6080 гривень, отримані за останні календарні 24 місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ (тобто з 01.01.2009 року по 31.12.2010 рік), та зобов’язати сплатити недоотримані суми пенсій з 22.02.2017 року. Судові витрати покласти на відповідача.

В судове засідання позивач надала письмову заяву в якій позовні вимоги підтримали просили суд їх задовольнити, справу розглянути без її участі.

Представник відповідача в судове засідання надав суду письмову заяву про розгляд справи без участі представника з урахуванням письмових заперечень проти позову, в яких просив в задоволенні позову відмовити.

Суд, оцінивши докази, які містяться в матеріалах адміністративної справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивач ОСОБА_2 є працюючим пенсіонером за віком, перебуває на обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області та з 26.01.2011 р. відповідно до статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» яка належить до виду спеціальних пенсій та призначається відповідно до Закону України «Про державну службу», виходячи з розміру 88% від заробітної плати, що не заперечується відповідачем.

Відповідач ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя є суб'єктом владних повноважень, який діє на підставі Положення про ОСОБА_3 Пенсійного фонду України та у спірних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Законом.

Згідно довідки Приморської районної адміністрації Маріупольської міської ради про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», від 22.01. 2017 року № 01-4 індексації та інші виплати за період з 01.01.2009 року по 01.01.2011 року ОСОБА_2 становили: матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі 5739 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань у розмірі 2684 грн., індексація заробітної плати у розмірі 4802 грн. та грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади у розмірі 6080 грн.. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, становить 19305,40 грн.. Довідка видана на підставі особових рахунків за 2009-2010 роки(а.с.19).

Позивач 22 лютого 2017 року звернулась до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області з заявою, в якій просила здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням інших виплат, які зазначені у довідці від 22.01. 2017 року № 01-4 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) відповідно до Закону України « Про державну службу» , що не заперечується відповідачем.

Рішенням від 03 березня 2017 року № 3203/02 ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області відмовило позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що з 26 січня 2011 року їй призначено пенсію відповідно до статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Пенсія службовців в органах місцевого самоврядування належить до виду спеціальних пенсій та призначається відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», а механізм визначення розміру заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів зарплати для обчислення пенсії». Крім того, довідка №10-4 від 22.01.2017 р., надана для перерахунку пенсії, не відповідає формі довідки, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 р. №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/09/2679» зареєстрованою в МЮУ 18.02.2011 р. за №210/18948. (а.с.20).

Пунктом шостим статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За приписами статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Пенсія в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Наявними матеріалами справи підтверджується, що загальний стаж роботи на державній службі в органах місцевого самоврядування позивача складає 18 років 08 місяців 27 днів( а.с. 18).

Пенсію заявнику розраховано за довідкою Приморської районної адміністрації Маріупольської міської ради від 21.01. 2011 року №32 про складові заробітної плати ( надбавки та премії за 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно якої надбавки та премії за період з 01.01.2009 р. до 01.01.2011 р. становили: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливої роботи - у розмірі 19244,40 грн., премії за підсумком роботи - 6648,92 грн., премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 500 грн. ( а.с. 17).

З матеріалів справи вбачається, що після призначення пенсії позивач продовжує працювати в органах місцевого самоврядування до теперішнього часу.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

За вимогами статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Частиною 2 статті 2 Закону № 108/95-ВР визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться і в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї Інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Відповідно до статті 2 Закону № 108/95-ВР структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Зі змісту статті 40 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1994 року № 1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Довідкою від 21.02 2017 року № 01-4 підтверджено, що на всі виплати (тобто, в тому числі і на інші виплати) ОСОБА_2 нараховані страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011року - єдиний внесок на загальнообов’язкове соціальне пенсійне страхування.

Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України від 09.07.2003р "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість відповідачем застосовані положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», норми яких є загальними.

Такі висновки викладені в постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року в справі № 21-430а11, від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, від 28.05.2013 року в справі № 21-97а13, в яких визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладених у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Крім того, суд звертає увагу, що в 2017 році позивач звернулась до відповідача не за новим перерахунком розміру пенсії в розумінні ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, а за відновленням своїх прав, порушених при призначенні пенсії, під час якого при обчисленні розміру заробітної плати для призначення пенсії були враховані не всі її складові.

При цьому суд зазначає, що пенсія позивачу повинна бути перерахована відповідачем згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх виплат, у тому числі інших виплат, які зазначені у довідці від 21.02.2017р.

Таким чином, доводи відповідача щодо відсутності правових підстав для перерахунку пенсії спростовуються приведеними вище обставинами.

Позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 22.02.2017 року.

Згідно ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 22.02.2017 року, то пенсія підлягає перерахунку з 01.03.2017 року.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк,який,якщо не встановлено інше,обчислюється з дня,коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав,свобод чи інтересів.

Згідно ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала,не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Застосовуючи до спірних правовідносин частину 2 ст.99 КАС України, суд вважає, що позивачем не пропущений строк звернення до суду з даним позовом, оскільки позивач дізналась про порушене право коли отримала письмову відповідь про відмову в перерахунку пенсії, тобто не раніше 03.03.2017 року.

На підставі ст.94 КАС України на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя судовий збір у розмірі 640 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст..ст.10,11,71,94,99,199,128,159-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполя №3203/02 від 03 березня 2017 року про відмову ОСОБА_2 у перерахунку пенсії.

Зобов’язати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполя здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 березня 2017 року у розмірі 88 відсотків від суми заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірів 5 739 гривень, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 2684 гривень, індексації заробітної плати у розмірі 4802,97 гривень, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади у розмірі 6080 гривень, отримані за останні календарні 24 місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ (тобто з 01.01.2009 року по 31.12.2010 рік), та зобов’язати сплатити недоотримані суми пенсій з 01.03.2017 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Приморському району м. Маріуполя (ідентифікаційний код 23336760) за рахунок бюджетних асингувань на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 640,00 грн.

На постанову може бути подано апеляцію до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення постанови в повному обсязі та отримання її копії.

Суддя Дзюба М. В.