Рішення № 67004985, 08.06.2017, Лисичанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
08.06.2017
Номер справи
415/1867/17
Номер документу
67004985
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 415/1867/17

Провадження № 2/415/921/17

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.06.17 року м. Лисичанськ

Лисичанський міський суд Луганської області у складі:

головуючого судді Калмикової Ю.О.,

за участю секретаря Кравченко О.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лисичанську цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям,

ВСТАНОВИВ:

Начальник Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради звернувся до Лисичанського міського суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради згідно з наданою ОСОБА_2 заявою була призначена та виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 01.03.2016 р. по 31.08.2016 р. відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», та відповідно до п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. № 250.

Під час звернення до УПСЗН в липні 2016 року за призначенням іншого виду допомоги ОСОБА_2 надала довідку Лисичанського міського центру зайнятості від 04.07.2016р. № 1086 про зменшення розміру допомоги по безробіттю за лютий 2016 р.

У звязку з тим, що доходи за лютий 2016 року приймалися до уваги при призначенні державної соціальної допомоги за період з 01.03.2016 по 31.08.2016 УПСЗН зробило запит до Лисичанського міського центру зайнятості від 28.07.2016 №7203 щодо наявності порушень законодавства про зайнятість ОСОБА_2 Листом від 01.08.2016 Лисичанський міський центр зайнятості підтвердив факт порушення законодавства про занятість відповідачки, зокрема п.п. 5 п. 5 ст. 31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Таким чином, на час звернення 09.03.2016 р. ОСОБА_2 не мала права на призначення ДСД на період з 01.03.2016 р. по 31.08.2016 р. і отримувала зазначену допомогу без достатніх правових підстав. У звязку з цим виплата ДСД ОСОБА_2 була припинена з 01.08.2016р. Розмір надміру перерахованої ОСОБА_2 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям за період з 01.03.2016р. по 31.07.2016р. складає 4363,12 грн. Відповідач була інформована про суму надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, однак кошти добровільно не повертає.

На підставі вищезазначеного просили суд стягнути з ОСОБА_2 на користь УПСЗН для зарахування в дохід держбюджету надміру перераховану суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 4363,12 грн.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги у повному обсязі, підтвердила, факти, викладені в позовній заяві та просила суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Проти заочного розгляду справи не заперечують.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не зявилась, про день, час та місце слухання справи повідомлялась належним чином, про причини неявки суд не повідомила.

Відповідно до ч. 1 ст. 224 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Представник позивача не заперечувала проти розгляду справи за відсутності відповідача.

У звязку з наведеним, суд вважає за можливе слухати справу за відсутністю відповідача, а матеріали, що є у справі, достатніми для цього.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сімям не призначається у випадках, коли, зокрема, працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітній, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому поярку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії. Але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами ІІ групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку, фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

Відповідно до п. 6 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям», затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. №250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.

ОСОБА_2 звернулась з заявою про взяття на облік та призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Згідно з заявою № 323 від 09.03.2016р. ОСОБА_2 просила призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.

Згідно з довідкою № 1086 від 04.07.2016р., наданою Лисичанським міським центром зайнятості, ОСОБА_2, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована як безробітна в Лисичанському міському центрі зайнятості з 28.09.2015р., дохід за період з 01.01.2016р. по 30.06.2016р. становить 2982,63 грн.

Згідно з довідкою № 2242 Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради ОСОБА_3 виплачувалась державна соціальної допомоги малозабезпеченим сімям з березня 2016 р. по липень 2016 р. в 4363,12 грн.

Відповідно до п. 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям», затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. №250 якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:

- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;

- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;

- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;

- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідач не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, що мала порушення законодавства про зайнятість відповідно до листа від 01.08.2016р.. Наявність вищезазначеного факту вплинула на призначення державної соціальної допомоги. Розмір надміру перерахованої соціальної допомоги за період з 01.03.2016р. по 31.07.2016р. складає 4363,12 грн. ОСОБА_2 була інформована про суму надміру виплаченої соціальної допомоги та про обов'язок повернути кошти.

Згідно з довідкою № 8/02-1196 від 01.08.2016р., наданою Лисичанським міським центром зайнятості, ОСОБА_2, за період з 01.09.2015р. по 01.03.2016р. мала порушення законодавства про зайнятість 01.02.2016 р. пп. 5п. 5 ст. 31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (недотримання безробітним рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню).

Згідно з рішенням про призначення/відмову призначення державної соціальної допомоги № 61073 від 17.08.2016р., ОСОБА_2 припинено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.03.2016р. згідно листа Лисичанського міського центру зайнятості від 01.08.2016 № 8/02-1196, відшкодувати надміру виплаченої ДСД малозабезпеченим сім'ям з 01.03.2016р. по 31.07.2016р. згідно з п. 25 ПКМУ № 250 в сумі 4363,12 грн..

Відповідно до п. 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005р. повернення бюджетних коштів,надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органамипраціта соціальногозахистунаселенняувипадку: - виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу івизначенняїїрозміру; - виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; - виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичнимиособами субєктами підприємницької діяльності.

Відповідно до п. 2.цього наказу у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органипрацітасоціальногозахистунаселення вживаютьтакізаходи: - припиняють надання соціальної допомогиз місяцявиявлення порушенняі позбавляютьправа напризначення державної соціальної допомоги на наступний термін; - визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального станусімї, - повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів та строки їх повернення, але не менше місяця з дня отримання повідомлення. Прицьомуодержувачісубсидійповертаютькоштив подвійномурозмірі(додаток1); - уразіприйняття рішенняпро врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги (крімсубсидій) унаступніперіоди, проводять щомісячні відрахування у розмірі не більше як 20 відсотківпризначеної допомоги, - при не поверненні надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання проїхстягненняу судовому порядку (додаток2); - повідомляють організації,що надають житлово-комунальніпослуги, про припинення надання субсидії особі, зменшують асигнування на суму переплаченихкоштів.

На підставі викладеного, дослідивши у сукупності докази по справі, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, які знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, є достовірними та обґрунтованими, підтверджені письмовими доказами, сумніву у суду не викликають та за таких обставин суд вважає, що позов слід задовольнити та стягнути з відповідача на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради вищевказану суму грошової допомоги у сумі 11624,44 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 88 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно задоволеної чи відхиленої частини вимог.

Приймаючи до уваги вимоги ст. 88 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь держави судовий збір у сумі 1600,00 грн.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 208, 209, 212-215, 224-226 ЦПК України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям», п. 1, 2 Порядку поверненнякоштів,надміру виплачених за призначеною державною соціальноюдопомогою, затвердженого Наказом Міністерствопраціта соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиціїУкраїни від 14.12.2005р., п. 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям» затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. № 250, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради для зарахування в дохід держбюджету надміру перераховану суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям у розмірі 4363 (чотири тисячі триста шістдесят три) гривні 12 копійок за наступними реквізитами: Банк ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013 код 24205528.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави витрати по сплаті судового збору у сумі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному суді Луганської області через Лисичанський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.

СУДДЯ Ю.О. КАЛМИКОВА