
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2017 р.Справа № 820/6625/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Спаскіна О.А.
Суддів: Любчич Л.В. , Сіренко О.І.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Колдашова О.В.
представника третьої особи Фівкіна П.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.03.2017р. по справі № 820/6625/16
за позовом ОСОБА_1
до Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого
третя особа Міністерство оборони України
про визнання неправомірними дій та скасування результатів конкурсу,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23.03.2017р. в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство оборони України, про визнання неправомірними дій та скасування результатів конкурсу - відмовлено.
Позивач, не погодившись з даною постановою суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою задовольнити позов в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на припущеннях, недопустимих доказах та неперевірених фактах. Вважає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права. Вказує, що функція організації та проведення конкурсу для заміщення вакантних посад на військово-юридичному факультеті Університету є виключною компетенцією військового факультету, оскільки віднесена до компетенції військових і має проходити на підставі висновків, викладених у протоколах конкурсної комісії, створеної у військово-навчальному підрозділі ВНЗ, на засіданнях вченої ради військового факультету Університету, де таємним голосуванням приймаються рішення по претендентам і надаються пропозиції на призначення переможців начальником військового факультету Університету. Вважає, що в ході проведення засідання вченої ради Університету від 03.11.2016, де затверджені результати голосування за проведеним конкурсом на заміщення вакантних посад командування, наукових, науково-педагогічних (педагогічних) працівників військово-юридичного факультету Університету було порушено порядок і процедура проведення конкурсу. Зауважує, що висновок суду першої інстанції про неможливість проведення конкурсу вченою радою військового навчального підрозділу ВНЗ є помилковим, внаслідок чого порушене право позивача не було відновлено судом. До встановлених правовідносин судом не застосовано норму, яку він мав застосувати, а саме ч.4ст.13 Закону України «Про вищу освіту» щодо особливих вимог до управління військовим навчальними підрозділами вищих навчальних закладів.
Позивач та його представник в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримали в повному обсязі, посилаючись на мотиви та доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Представник відповідача та представник третьої особи в судовому засіданні заперечували проти апеляційної скарги та зазначили, що рішення суду першої інстанції є правомірним та обґрунтованим і підстав для його скасування не вбачають.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України та керуючись ч.1 ст.41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що спільною директивою Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 11.08.2016 № Д-322/1/15дск передбачено внесення змін до штату військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого № 17/229-51 (01), яким передбачалося збільшення чисельності постійного особового складу на 10 осіб, в тому числі: на 9 осіб офіцерського складу та 1 особу рядового складу.
Зазначена спільна директива надіслана до військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого листом Департаменту військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України від 17.08.2016 № 404/1/552, який отримано за вх. № 498 від 31.08.2016.
На виконання вимог вказаної спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 11.08.2016 № Д-322/1/15дск затверджено Перелік змін до штату військово-юридичного факультету Університету №17/229-51 (01) з урахуванням збільшення чисельності постійного особового складу.
Зазначений перелік надіслано до військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого листом Департаменту військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України від 30.08.2016 № 404/1/704.
На виконання вимог вказаних службових документів органів військового управління наказом начальника військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого від 31.08.2016 № 46 "Про оголошення конкурсу на заміщення посад командування, науково-педагогічних працівників у військово-юридичному факультеті Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого" оголошено відповідний конкурс з терміном подачі документів для військовослужбовців, які виявили бажання взяти участь у конкурсі - до 20 жовтня 2016 року.
Оголошення про конкурс опубліковано в центральному друкованому засобі масової інформації Міністерства оборони України - газеті "Народна армія" (№ 37 (5466) за 22.09.2016), а також на офіційному веб-сайті Міністерства оборони України, в тому числі на заміщення посад начальника кафедри військового управління та права та начальника кафедри загальновійськових дисциплін, які у відповідності до спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 11.08.2016 № Д-322/1/15дск вводилися до штату військово-юридичного факультету.
Згідно з наказом начальника військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого від 31.08.2016 № 46 "Про оголошення конкурсу на заміщення посад командування, науково-педагогічних працівників у військово-юридичному факультеті Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого" та оголошенням в ЗМІ, конкурс оголошено на посади офіцерського складу, як введені спільною директивою Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 11.08.2016 № Д-322/1/15дск та Переліком змін до штату військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого № 17/229-51 (01), та ті, які протягом тривалого часу були вакантними.
Документи, подані на конкурс відповідними кандидатами, попередньо розглядала конкурсна комісії військово-юридичного факультету, призначена наказом начальника військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого від 15.06.2016 № 30 "Про призначення конкурсної комісії у військово-юридичному факультеті Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого на 2016 - 2017 навчальний рік".
19 жовтня 2016 року ОСОБА_1 подав документи на конкурс на заміщення вакантних посад науково-педагогічних працівників - начальника кафедри військового управління та права та начальника кафедри загальновійськових дисциплін, які у встановленому порядку були розглянуті конкурсною комісією.
31 жовтня 2016 року конкурсна комісія військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого на засіданні ухвалила за результатами голосування, які відображені в протоколі № 1 лічильної комісії, допустити полковника юстиції ОСОБА_1 до участі в конкурсі на заміщення посад начальника кафедри військового управління та права та начальника кафедри загальновійськових дисциплін військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, як такого, що відповідає кваліфікаційним вимогам для заміщення посади.
Конкурсна комісія всі матеріали стосовно претендентів на заміщення на конкурсній основі посад науково-педагогічних працівників військово-юридичного факультету, в тому числі і стосовно позивача, направила до вченої ради Університету.
03 листопада 2016 року відбулося засідання вченої ради Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого з приводу обрання на вакантні посади начальника кафедри загальновійськових дисциплін та начальника кафедри військового управління та права.
Згідно наявних в матеріалах справи витягів із протоколу № 3 засідання вченої ради Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого у голосуванні взяли участь 62 особи із 78 осіб, склад яких затверджено наказом № 146 віл 01 липня 2016 року.
Конкурсною комісією військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого до участі у конкурсі на заміщення вакантної посади начальника кафедри загальновійськових дисциплін допущені ОСОБА_1 та ОСОБА_8.
Так, за результатами таємного голосування вчена рада проголосувала: за ОСОБА_8 - 58 осіб, за ОСОБА_1 - 1 особа, недійсних бюлетенів - 3.
На підставі результатів таємного голосування вченою радою ухвалено обрати на вакантну посаду начальника кафедри загальновійськових дисциплін ОСОБА_8.
Конкурсною комісією військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого до участі у конкурсі на заміщення вакантної посади начальника кафедри військового управління та права допущені ОСОБА_1 та ОСОБА_9.
Так, за результатами таємного голосування вчена рада проголосувала: за ОСОБА_9 - 61 особа, за ОСОБА_1 - 0 осіб, недійсних бюлетенів - 1.
На підставі результатів таємного голосування вченою радою ухвалено обрати на вакантну посаду начальника кафедри військового управління та права ОСОБА_9.
Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 01 грудня 2016 року № 1149 ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за пунктом "г" (у зв'язку із проведенням організаційних заходів).
Не погодившись із діями відповідача Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого під час проведення конкурсу на заміщення усіх оголошених вакантних посад командування та науково-педагогічних працівників військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, який відбувся 03.11.2016 на засіданні вченої ради Національного юридичного університету Імені Ярослава Мудрого під головуванням першого проректора Університету Битяк Юрія Прокоповича, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з законності дій Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого під час проведення конкурсу на заміщення вакантних посад науково-педагогічних працівників військово-юридичного факультету, який відбувся 03 листопада 2016 року на засіданні вченої ради Університету, через відсутність на час проведення конкурсу вченої ради військово-юридичного факультету та неможливість її утворення, у зв'язку з участю майже всіх осіб офіцерського складу військово-юридичного факультету у конкурсі на заміщення вакантних посад командування та науково-педагогічних працівників, обов'язковість своєчасного виконання спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 11.08.2016 № Д-322/1/15дск.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до Указу Президента України від 20 листопада 1996 року № 1105 «Про заходи щодо підготовки кадрів військової юстиції та організації науково-дослідних робіт у галузі військового законодавства» постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1998 року № 70 «Про утворення військово-юридичного факультету Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого» було утворено військово-юридичний факультет Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого, яка відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 8 грудня 2010 року № 2213-р «Про реорганізацію Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого» спочатку була реорганізована шляхом перетворення її в Національний університет "Юридична академія України імені Ярослава Мудрого", який на даний час згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 04 грудня 2013 року № 1697 перейменовано в Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого.
Згідно пункту 2 «Вищі навчальні заклади Міносвіти (військові навчальні підрозділи Міноборони)» факультет військової юстиції Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого був включений до Переліку вищих навчальних закладів, що входять до єдиної системи військової освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 1997 року № 1410 «Про створення єдиної системи військової освіти» (далі - Постанова № 1410).
Відповідно до частини четвертої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Пунктами 85, 98 Положення № 1153/2008 визначено, що:
- просування по службі військовослужбовців здійснюється на альтернативній основі за умови перебування військовослужбовців у резерві або на конкурсній основі на посади науково-педагогічних (наукових) працівників, а порядок формування та використання резерву, а також порядок призначення осіб офіцерського складу на посади науково-педагогічних (наукових) працівників визначаються Міністерством оборони України;
- призначення осіб офіцерського складу на посади командування (керівного складу), наукових та науково-педагогічних (педагогічних) працівників у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, наукових (науково-дослідних) установах здійснюється відповідно до номенклатури посад з урахуванням вимог Законів України "Про вищу освіту" та "Про наукову і науково-технічну діяльність". Порядок призначення офіцерів на зазначені посади встановлюється Міністерством оборони України.
Абзацом першим частини десятої статті 33 Закону України «Про вищу освіту» передбачено, що університет, академія, інститут можуть мати у своєму складі військовий навчальний підрозділ (навчальний підрозділ із специфічними умовами навчання - військовий інститут, коледж, факультет, кафедра військової підготовки або відділення військової підготовки), який проводить за певними ступенями вищої освіти підготовку курсантів (слухачів, студентів) для подальшої служби на посадах сержантського, старшинського, офіцерського або начальницького складу з метою задоволення потреб відповідно Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, центральних органів виконавчої влади із спеціальним статусом, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
У відповідності до цієї норми абзацом другим пункту 1.9. Статуту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 02 липня 2015 року № 701 та зареєстрованого 17 липня 2015 року (далі - Статут), визначено, що у його складі діють військові навчальні підрозділи (інститути, факультети, кафедри), статус яких визначається законодавством та відповідними положеннями про них, а наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства оборони України від 15 серпня 2013 № 1190/560 затверджене вищезгадане Положення № 1190/560.
Повноваження органів управління військовими навчальними підрозділами (військові інститути, військові коледжі, факультети, кафедри військової підготовки і кафедри медицини катастроф та військової медицини) вищих навчальних закладів (далі - військові навчальні підрозділи), порядок проходження особовим складом військової служби, використання військового майна, озброєння та військової техніки визначає Положення про військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів (затверджено наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства оборони України 15.08.2013 № 1190/560) (далі - Положення № 1190/560).
Положення поширює свою дію на вищі навчальні заклади незалежно від їх підпорядкування, в структурі яких функціонують військові навчальні підрозділи.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Положення № 1190/560, з метою забезпечення функціонування військових навчальних підрозділів Міноборони та інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані військові навчальні підрозділи, зокрема:
- забезпечують науково-педагогічними (педагогічними) працівниками військові навчальні підрозділи для викладання навчальних дисциплін варіативної частини освітньо-професійних програм підготовки військових фахівців за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями та окремих навчальних дисциплін нормативної частини (за погодженням з ректором ВНЗ);
- здійснюють добір та призначення на конкурсній основі керівників військових навчальних підрозділів відповідно до Інструкції про порядок заміщення вакантних посад командування, наукових, науково-педагогічних (педагогічних) працівників у вищих військових навчальних закладах (військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів) на конкурсній основі, затвердженої наказом Міністерства оборони України та Міністерства освіти і науки України від 20 серпня 2001 року № 285/602 (зі змінами), зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 10 вересня 2001 року за № 792/5983 (із змінами);
- здійснюють добір та призначення (прийняття) на конкурсній (конкурсно-контрактній) основі офіцерів (працівників) на посади науково-педагогічних, педагогічних та наукових працівників у військових навчальних підрозділах.
Порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі визначає Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджене Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008.
Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв'язку з проходженням у Збройних Силах України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.
Згідно з п. 85 Положення № 1153/2008 просування по службі військовослужбовців здійснюється на альтернативній основі за умови перебування військовослужбовців у резерві або на конкурсній основі на посади науково-педагогічних (наукових) працівників.
Порядок формування та використання резерву, а також порядок призначення осіб офіцерського складу на посади науково-педагогічних (наукових) працівників визначаються Міністерством оборони України.
Порядок заміщення на конкурсній основі особами офіцерського складу та цивільними особами вакантних посад командування (керівного складу), наукових, науково-педагогічних (педагогічних) працівників і поширюється на вищі військові навчальні заклади (далі - ВВНЗ), військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів (військові інститути, факультети, кафедри, відділення військової підготовки вищих навчальних закладів) (далі - ВНП ВНЗ) та науково-дослідні установи (далі - НДУ) визначає Інструкція про порядок заміщення вакантних посад командування (керівного складу), наукових, науково-педагогічних (педагогічних) працівників у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів та науково-дослідних установах Збройних Сил України на конкурсній основі (затверджена наказом Міністерства оборони України та Міністерства освіти і науки України 27 січня 2015 року № 37/51), чинна на час проведення конкурсу на заміщення посад командування, науково-педагогічних працівників у військово-юридичному факультеті Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (далі - Інструкція № 37/51).
Згідно пунктів 2, 4 розділу І Інструкції № 37/51, науково-педагогічну (педагогічну) та наукову (науково-технічну, науково-організаційну) діяльність у ВВНЗ, ВНП ВНЗ, НДУ та філіях НДУ здійснюють особи офіцерського складу та працівники Збройних Сил України, які мають високі ділові та моральні якості, відповідну освіту, професійно-практичну підготовку, досвід військової служби та науково-педагогічної (педагогічної, наукової) роботи.
Призначення осіб офіцерського складу та цивільних осіб на посади командування (керівного складу), науково-педагогічних (педагогічних), наукових працівників у ВВНЗ, ВНП ВНЗ, НДУ та філіях НДУ здійснюється на основі конкурсного відбору відповідно до цієї Інструкції.
Посади командування (керівного складу), науково-педагогічних (педагогічних), наукових працівників у ВВНЗ, ВНП ВНЗ, НДУ та філіях НДУ заміщуються особами офіцерського складу та цивільними особами, які призначаються на ці посади за підсумками конкурсу.
Організація проведення конкурсу кандидатів на посади наукових, науково-педагогічних (педагогічних) працівників ВВНЗ (ВНП ВНЗ) врегульована розділом V Інструкції № 37/51.
Відповідно до пункту 1 розділу V Інструкції № 37/51, конкурс на заміщення посад наукових, науково-педагогічних (педагогічних) працівників ВВНЗ (ВНП ВНЗ) (далі - вакантні посади) проводиться за наявності вакантної посади та на посаду, яка вивільняється в поточному навчальному році.
Конкурс оголошується в такі строки:
- не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку контракту особи (працівника Збройних Сил України), яка займає цю посаду;
- не пізніше ніж за два місяці до призначення, якщо посада вакантна;
- не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку перебування особи офіцерського складу на посаді, якщо посада зайнята.
Згідно пункту 2 розділу V Інструкції № 37/51, рішення про проведення конкурсу у ВВНЗ (ВНП ВНЗ) приймає начальник ВВНЗ (ВНП ВНЗ), про що видається відповідний наказ.
Пунктом 3 розділу V Інструкції № 37/51 встановлено, що для проведення конкурсу на заміщення вакантних посад наказом начальника ВВНЗ (ВНП ВНЗ) строком на один навчальний рік призначається конкурсна комісія (за посадами): голова конкурсної комісії - перший заступник (заступник) начальника ВВНЗ (ВНП ВНЗ), заступник начальника ВВНЗ (ВНП ВНЗ) з навчальної і наукової роботи та члени комісії.
У разі проведення конкурсу кандидатів на вакантні посади у ВВНЗ (ВНП ВНЗ), що створюється, конкурсна комісія призначається з числа осіб, які призначені тимчасово виконуючими обов'язки командування (керівного складу) відповідними наказами посадових осіб, яким підпорядковується ВВНЗ (ВНП ВНЗ).
Положеннями пункту 4 розділу V Інструкції № 37/51 визначено, що оголошення про проведення конкурсу на вакантні посади публікуються в друкованих засобах масової інформації Міністерства оборони України, на офіційному веб-сайті Міністерства оборони України. Після оголошення в засобах масової інформації відомостей про проведення конкурсу на адреси керівників структурних підрозділів Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, яким він підпорядковується, замовникам, в інтересах яких здійснюється підготовка військових фахівців, начальників ВВНЗ (ВНП ВНЗ), НДУ Збройних Сил України та командирів військових частин (до з'єднання включно) надсилаються інформаційні листки про оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади.
В інформаційному листку надається перелік усіх вакантних посад, на які планується проводити конкурс щодо їх заміщення, з визначенням кваліфікаційних вимог до кандидатів на посади та конкретного строку проведення конкурсу.
Приписами пункту 6 розділу V Інструкції № 37/51 встановлено, що брати участь в конкурсі на посаду має право будь-яка особа, яка відповідає кваліфікаційним вимогам до кандидатів на посади наукових, науково-педагогічних (педагогічних) працівників ВВНЗ (ВНП ВНЗ).
Згідно пунктів 7, 8 розділу V Інструкції № 37/51, строк подання документів кандидатами на заміщення посади начальника ВНП ВНЗ для участі у конкурсі - тридцять днів з дня опублікування оголошення про проведення конкурсу.
Після закінчення строку подання документів конкурсна комісія протягом десяти днів вивчає документи, подані претендентами на участь у конкурсі, і визначає відповідність кандидатів кваліфікаційним вимогам для заміщення посади, на яку оголошено конкурс.
Рішення конкурсна комісія приймає таємним голосуванням простою більшістю голосів. Результати роботи комісії оформлюються протоколом, який має містити вмотивовані висновки про допуск або відмову в участі в конкурсі щодо кожного з претендентів. Протокол засідання конкурсної комісії підписується всіма присутніми членами конкурсної комісії.
Відповідно до пункту 9 розділу V Інструкції № 37/51, для проведення таємного голосування конкурсна комісія обирає лічильну комісію в складі не менше трьох осіб. Результати роботи лічильної комісії оформлюються протоколом, який підписується всіма членами лічильної комісії.
За бажанням кандидатів їм може надаватися можливість ознайомлення із структурним підрозділом, де вони бажають працювати, зустрічі з колективом підрозділу.
Пунктом 10 розділу V Інструкції № 37/51 визначено, що за наявності двох і більше претендентів на заміщення посади наукових та науково-педагогічних (педагогічних) працівників конкурсна комісія шляхом таємного голосування визначає рейтинг претендентів на підставі кількості набраних голосів.
Конкурсна комісія передає всі матеріали для розгляду вченій (педагогічній) раді ВВНЗ (ВНП ВНЗ). Голова конкурсної комісії або його заступник подає вченій (педагогічній) раді ВВНЗ (ВНП ВНЗ) документи та протокол конкурсної комісії щодо кожного кандидата.
Пункт 11 розділу V Інструкції № 37/51 передбачає, що вчена (педагогічна) рада ВВНЗ (ВНП ВНЗ) (у складі не менше 2/3 її членів) таємним голосуванням приймає рішення щодо кандидатур претендентів на заміщення вакантної посади відповідно до умов оголошеного конкурсу.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували більше половини присутніх членів вченої (педагогічної) ради. Рішення вченої (педагогічної) ради затверджується головою вченої (педагогічної) ради ВВНЗ (ВНП ВНЗ).
Конкурс вважається таким, що не відбувся, у тому разі, коли за підсумками голосування жоден з учасників конкурсу не набрав необхідної більшості голосів.
Відповідно до пункту 12 розділу V Інструкції № 37/51, особи, які беруть участь у конкурсі, можуть бути присутні на засіданнях кафедри (циклу), конкурсної комісії, вченої (педагогічної) ради ВВНЗ (ВНП ВНЗ) та повинні бути ознайомлені з відповідними рішеннями.
Кафедра (цикл), конкурсна комісія та вчена (педагогічна) рада мають право на своїх засіданнях заслуховувати учасників конкурсу з питань їх службової, навчальної, методичної, наукової та громадської діяльності.
Пунктом 13 розділу V Інструкції № 37/51 встановлено, що у разі проведення конкурсу на заміщення вакантної посади на факультеті, відділенні військової підготовки конкурсна комісія створюється наказом начальника факультету (відділення).
Згідно пункту 14 розділу V Інструкції № 37/51, на підставі прийнятого рішення вчена (педагогічна) рада ВВНЗ (ВНП ВНЗ) надає пропозиції начальнику ВВНЗ (ВНП ВНЗ) щодо призначення на посади наукових, науково-педагогічних (педагогічних) працівників ВВНЗ (ВНП ВНЗ) осіб, які стали переможцями конкурсу.
Як свідчать матеріали справи, спільною директивою Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 11.08.2016 № Д-322/1/15дск (далі - Директива № 15) було передбачено внесення змін до штату військово-юридичного факультету Університету № 17/229-51 (01), якими передбачалося збільшення чисельності постійного особового складу на 10 осіб, в тому числі: на 9 осіб офіцерського складу та 1 особу рядового складу.
В подальшому на виконання вимог вказаної спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 11.08.2016 № Д-322/1/15дск було затверджено Перелік змін до штату військово-юридичного факультету Університету № 17/229-51 (01) (далі - Перелік) з урахуванням збільшення чисельності постійного особового складу.
На виконання вимог вказаних службових документів (Директиви № 15 та Переліку) органів військового управління щодо проведення організаційних заходів пунктом 1, підпунктами 1.1., 1.2., 1.З., 1.4. пункту 1, підпунктами 4.1., 4.2., пункту 4 розпорядчої частини наказу начальника Факультету від 31.08.2016 № 44 «Про внесення змін до штату Військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого» було визначено строк проведення організаційних заходів -31 жовтня 2016 року, у зв'язку з чим та у відповідності до частини четвертої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», пунктів 85, 98 Положення № 1153/2008, абзацу п'ятнадцятого пункту 1 Розділу III Положення № 1190/560, абзаців другого, третього пункту 2, пункту 4 Розділу І, Розділу V Інструкції № 37/51, абзацу шостого підпункту 2.1. пункту 2 «Організація навчальної, методичної та наукової діяльності» Розділу III «Організація забезпечення функціонування факультету» Положення № 749/417, наказом начальника Факультету від 31.08.2016 № 46 «Про оголошення конкурсу на заміщення посад командування, науково- педагогічних працівників у військово-юридичному факультеті Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого» (далі - Наказ № 46) було оголошено відповідний конкурс з терміном подачі документів для військовослужбовців, які виявили бажання взяти участь у конкурсі - до 20 жовтня 2016 року.
Оголошення про конкурс було опубліковано в центральному друкованому засобі масової інформації Міністерства оборони України - газеті «Народна армія» (№ 37 (5466) за 22.09.2016 року).
Згідно з вищевказаним Наказом № 46 та оголошенням в ЗМІ конкурс оголошено на посади офіцерського складу, які введені Переліком, виданим на виконання вищезгаданої Директиви № 15, а саме: заступника начальника факультету з матеріально-технічного забезпечення - начальника відділення; начальника кафедри військового управління та права; доцента кафедри військового управління та права; старшого викладача кафедри військового управління та права; старшого викладача кафедри військового управління та права; викладача кафедри військового управління та права; викладача кафедри військового управління та права; начальника кафедри загальновійськових дисциплін; заступника начальника кафедри загальновійськових дисциплін; старшого викладача кафедри загальновійськових дисциплін; старшого викладача кафедри загальновійськових дисциплін; викладача кафедри загальновійськових дисциплін; викладача кафедри загальновійськових дисциплін; викладача кафедри загальновійськових дисциплін; викладача кафедри загальновійськових дисциплін.
Листом Департаменту військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України від 07.10.2016 № 404/1/1435 до Факультету було надіслано витяг із спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 19.09.2016 № Д-322/1/17 дек (далі - Директива № 17), згідно з якою строки проведення організаційних заходів на Факультеті продовжувалися до 30листопада 2016 року, у зв'язку з чим наказом начальника Факультету (по стройовій частині) від 30.11.2016 № 243 (далі - Наказ № 243) вищезгаданий Перелік у відповідності до Директив № 15 та № 17 був введений в дію з 30 листопада 2016 року.
Таким чином, строки проведення конкурсу на засіданні вченої ради Університету 03 листопада 2016 року відповідали вимогам та строкам проведення організаційних заходів на Факультеті, які були визначені директивами № 15 та № 17 (до 30 листопада 2016 року).
Матеріалами справи встановлено, що документи, подані на конкурс відповідними кандидатами, попередньо розглядала конкурсна комісії військово-юридичного факультету, призначена наказом начальника Факультету від 15.06.2016 № 30 «Про призначення конкурсної комісії у військово-юридичному факультеті Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого на 2016 - 2017 навчальний рік».
19 жовтня 2016 року позивач подав документи на конкурс на заміщення вищезгаданих вакантних посад науково-педагогічних працівників - начальника кафедри військового управління та права і начальника кафедри загальновійськових дисциплін, які у встановленому порядку були розглянуті конкурсною комісією.
Відповідно до абзацу другого пункту 10 Розділу V Інструкції № 37/51 конкурсна комісія передає всі матеріали для розгляду вченій (педагогічній) раді ВВНЗ (ВНП ВНЗ).
Як свідчать матеріали справи, конкурсна комісія всі матеріали стосовно претендентів, в тому числі і стосовно ОСОБА_1, на заміщення на конкурсній основі посад науково-педагогічних працівників військово-юридичного факультету направила до вченої ради Університету, яка розглянула їх на своєму засіданні 03 листопада 2016 року.
В своїй апеляційній скарзі позивач вказує, що функція організації та проведення конкурсу для заміщення вакантних посад на військово-юридичному факультеті Університету є виключною компетенцією військового факультету та має проходити на засіданнях вченої ради військового факультету Університету, де таємним голосуванням приймаються рішення по претендентам і надаються пропозиції на призначення переможців начальником військового факультету Університету, а тому вважає, що в ході проведення засідання вченої ради Університету від 03.11.2016, де затверджені результати голосування за проведеним конкурсом на заміщення вакантних посад командування, наукових, науково-педагогічних (педагогічних) працівників військово-юридичного факультету Університету було порушено порядок і процедура проведення конкурсу.
З приводу наведеного колегія суддів апеляційної інстанції зважає на наступне.
Відповідно до частини сьомої статті 36 Закону України «Про вищу освіту» у вищому навчальному закладі можуть бути утворені вчені ради структурних підрозділів, повноваження яких визначаються вченою радою вищого навчального закладу відповідно до статуту вищого навчального закладу і вчена рада вищого навчального закладу може делегувати частину своїх повноважень вченим радам структурних підрозділів.
Аналогічно і пунктом 4.18. Статуту передбачено, що за рішенням вченої ради в Університеті можуть бути утворені вчені ради інститутів (факультетів), повноваження яких визначаються вченою радою Університету відповідно до цього Статуту. Вчена рада Університету може делегувати частину своїх повноважень вченим радам інститутів (факультетів).
Отже, створення вчених рад структурних підрозділів, в тому числі військово-юридичного факультету, як структурного підрозділу Університету, в контексті застосованого в частині сьомій стані 36 Закону України «Про вищу освіту» та в пункті 4.18 Статуту словосполучення «можуть бути утворені», є необов'язковим.
Разом з тим, абзацом другим пункту 7 Розділу І «Загальні положення» Положення № 749/417 передбачено, що з питань організаційної роботи, адміністративно-господарської і освітньої діяльності та організації навчально-виховного процесу факультет підпорядковується ректору Університету.
В свою чергу, як слідує з матеріалів справи, вчена рада Університету не приймала рішення про створення вченої ради Факультету, вчена рада Факультету з 01 вересня 2016 року фактично не утворювалася, а відтак тільки вчена рада Університету була уповноважена розглядати кандидатури претендентів, в тому числі і кандидатуру позивача, на заміщення на конкурсній основі посад науково-педагогічних працівників Факультету.
Крім того, зазначені повноваження вченої ради Університету визначені абзацом другим частини шостої статті 35, пунктом 7 частини другої статті 36 Закону України «Про вищу освіту», підпунктом 7 пункту 4.9. Розділу 4 Статуту Університету, пунктом 2.7. Розділу 2 Положення про вчену раду Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (далі - Положення про вчену раду), затвердженого рішенням вченої ради Університету (протокол № 5 від 25 грудня 2015 року) та введеного в дію наказом ректора Університету від 28 грудня 2015 року № 236, згідно яких вчена рада Університету обирає за конкурсом таємним голосуванням на посади, зокрема, завідувачів (начальників) кафедр, інших науково-педагогічних працівників.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судова колегія дійшла висновку, що в даному випадку тільки вчена рада Університету була уповноважена розглядати подані документи та кандидатури претендентів, в тому числі і позивача, на заміщення на конкурсній основі посад начальника кафедри військового управління та права і начальника кафедри загальновійськових дисциплін Факультету, чим спростовуються висновки позивача, зроблені в апеляційній скарзі з посиланнями на пункти 2, 4 Положення про конкурсний відбір та призначення на посади науково-педагогічних працівників Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, затвердженого вченою радою Університету (протокол № 4 від 27.11.2015 року) та введеного в дію наказом ректора Університету від 01.12.2015 № 225, оскільки у відповідності до констатуючої частини Наказу № 46 конкурс на Факультеті оголошувався та проводився у відповідності до Інструкції № 37/51, за винятком того, що кандидатури претендентів розглядалися вченою радою Університету по причині відсутності вченої ради Факультету.
Також матеріалами справи встановлено, що у засіданні вченої ради Університету 03 листопада 2016 року, яка у складі 78 осіб затверджена наказом ректора Університету від 01 липня 2016 року № 176, взяло участь 62 особи, тобто не менше 2/3 від загальної кількості членів вченої ради, а відтак згідно з вимогами Статуту та Положення про вчену раду вищезгадане засідання було правомочним.
Крім того, за всі рішення вченої ради з питання обрання за конкурсом на вакантні посади начальника кафедри військового управління та права і начальника кафедри загальновійськових дисциплін Факультету проголосували шляхом таємного голосування більше половини присутніх членів вченої ради Університету, що також відповідає вимогам Статуту та Положення про вчену раду та додатково свідчить про те, що конкурс відбувся, а також про правомірність, законність та обґрунтованість дій та рішень вченої ради Університету.
Також, судовим розглядом встановлено, що у конкурсі на заміщення вакантних посад командування та науково-педагогічних працівників брали участь майже всі особи офіцерського складу Факультету, за винятком декількох осіб (начальника факультету, старшого офіцера відділення особового складу та стройового, офіцера групи та 4 офіцерів курсової ланки), з яких неможливо утворити вчену раду, а відтак за таких умов забезпечити об'єктивність рішень вченої ради Факультету (у випадку її створення зі складу тих осіб офіцерського складу, які брали участь у конкурсі) було неможливим.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність будь-яких підстав як для визнання неправомірними дій Університету під час проведення конкурсу на заміщення оголошених вакантних посад науково-педагогічних працівників Факультету, який відбувся 03 листопада 2016 року на засіданні вченої ради Університету під головуванням першого проректора, так і для скасування його результатів.
Таким чином, законними та обґрунтованими є висновки суду першої інстанції про законність дій Університету під час проведення конкурсу на заміщення вакантних посад науково-педагогічних працівників Факультету, який відбувся 03 листопада 2016 року на засіданні вченої ради Університету, враховуючи відсутність на час проведення конкурсу вченої ради Факультету та неможливість її утворення, у зв'язку з участю майже всіх осіб офіцерського складу Факультету у конкурсі на заміщення вакантних посад командування та науково-педагогічних працівників, обов'язковість своєчасного виконання Директиви № 15 з урахуванням викладених у рішенню суду відповідних норм законодавства, що є підставою для відмови в задоволенні апеляційної скарги позивача.
Доводи апеляційної скарги позивача щодо порушення порядку і процедури проведення конкурсу 03.11.2016 ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів, а також на невірному тлумаченні норм матеріального права. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Таким чином, постанова суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.03.2017р. по справі № 820/6625/16 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Сіренко О.І. Повний текст ухвали виготовлений 06.06.2017 р.