
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 червня 2017 р.м.ОдесаСправа № 821/2217/16
Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Яковлєва О.В.,
суддів - Бойка А.В., Танасогло Т.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року, у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Механічний завод" до Міжрегіонального управління Держгеокадастру у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому заявлено вимоги Міжрегіональному управлінню Держгеокадастру у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим та Головному управлінню Держгеокадастру у Херсонській області про визнання протиправною бездіяльність щодо невидачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки; зобов'язання видати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 0,3732 га., розташованої за адресою: АДРЕСА_1., яка затверджена рішенням Херсонської міської ради від 27 квітня 2000 року № 186 «Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель м. Херсона».
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року задоволено позовні вимоги.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції неповно встановлено обставини справи та зроблено необґрунтований висновок щодо задоволення позовних вимог, так як відповідно до ЗУ «Про оцінку земель» нормативно грошова оцінка земель у населених пунктах проводиться не рідше одного разу у 5 - 7 років, а тому оцінка земель м. Херсону за 2000 рік втратила чинність на момент звернення позивача за отриманням спірного витягу.
Крім того, апелянтом зазначено, що оцінка земель м. Херсону за 2000 рік є неактуальною та складеною на підставі застарілих нормативно-правових актів.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволенню, а судове рішення - без змін, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до договору оренди земельної ділянки від 16 квітня 2009 року у користуванні ТОВ "Механічний завод" перебуває земельна ділянка, площею 0,3732 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.
При цьому, позивач 24 січня 2017 року звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області із заявою про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки.
Проте, листом від 06 лютого 2017 року № 204/0/86-17 позивача повідомлено про те, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2016 року, у справі № 821/299/16 визнано протиправним та скасовано рішення Херсонської міської ради від 22 листопада 2013 року № 1238 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона», у зв'язку з чим управління не може надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції, з яким погоджується судова колегія, зроблено висновок щодо протиправності допущеної відповідачем бездіяльності у зв'язку з ненаданням позивачу витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку належної йому земельної ділянки, з огляду на наступне
Так, Закон України «Про оцінку земель» визначає правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно ч. 5 ст. 5 ЗУ «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно ч. 2 ст. 20 ЗУ «Про оцінку земель», дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 ЗУ «Про оцінку земель», витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно до п. 2 додатку № 3 до постанови КМУ від 1 серпня 2011 року № 835 « Про деякі питання надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг», державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами на безоплатній основі, зокрема, надаються витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Відповідно до п. 2-1 «Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», затвердженої постановою КМУ № 213 від 23 березня 1995 року, дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
Судовою колегією встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності допущеної Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області бездіяльності щодо невидачі позивачу витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку належної йому земельної ділянки у м. Херсоні.
При цьому, з вищевикладених норм вбачається, що відповідач на підставі заяви особи зобов'язаний видати витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки у строк, що не перевищує 3 днів.
В даному випадку, позивачу відмовлено у наданні витягу у зв'язку з відсутністю чинної нормативної грошової оцінки земель, так як рішення Херсонської міської ради № 1238 від 22 листопада 2013 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона» скасовано постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 серпня 2016 року, у справі № 821/299/16.
В свою чергу, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції зроблено вірний висновок про необхідність застосування у спірних правовідносинах технічної документації, яка затверджена рішенням Херсонської міської ради № 186 від 27 квітня 2000 року, тобто попередньої чинної документації, яка не скасовувалась у судовому порядку.
При цьому, посилання апелянта на втрату чинності оцінки земель м. Херсону за 2000 рік відповідно до ЗУ «Про оцінку земель», згідно якого нормативно грошова оцінка земель у населених пунктах проводиться не рідше одного разу на 5 - 7 років також є безпідставними, так як у даному випадку встановлюються лише мінімальний термін через який проводиться така оцінка, проте жодним чином не передбачається втрата її чинності.
Таким чином, відповідачем, всупереч покладеним на нього обов'язкам безпідставно не надано товариству витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, чим допущено протиправну бездіяльність.
Враховуючи вищевикладене судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скаргах доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року - без змін.
Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий: О.В. Яковлєв
Судді: А.В. Бойко
Т.М. Танасогло