Постанова № 66996975, 31.05.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2017
Номер справи
815/3251/16
Номер документу
66996975
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 травня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/3251/16

Категорія: 8.3 Головуючий в 1 інстанції: Тарасишина О.М.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,

за участю секретаря Сємак О.В.,

представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, представника відповідача Тарановського Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В:

07.07.2016р. фізична особа - підприємець ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 08.06.2016 року №№0008601301 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності на суму 13865,34грн.; 0008641301 про застосування штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки, про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 5711грн.; 0008651301 про визначення грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені в розмірі 950,28грн.; 0008621301 про визначення суми грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з військового збору, пені в розмірі 954,39грн.; 0008631301 про збільшення акцизного податку на суму 2173,75грн.; 0008661301 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в сумі 2408,52грн.; від 06.06.2016 року №0008521301 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 8074,43грн.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 21.09.2016р. позов задоволений.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального, процесуального права, просить постанову суду скасувати і ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_4 зареєстрований у Одеському міському управлінні юстиції 22.07.2014р., код основного виду економічної діяльності 55.10 - діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування; 68.20 - надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 47.11 - роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 55.20 - діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання; 56.10 - діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчуванні; 46.39 - неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

ОСОБА_4 є фізичною особою-підприємцем, згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців та свідоцтва про включення до ЄДРПОУ, платником акцизного податку за ліцензією на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 03.04.2015р. АЕ №603508. /а.с.65-67/

В період з 25.04.2016 року по 10.05.2016 року ДПІ у Київському районі м.Одеси проведена документальна планова виїзна перевірка ФОП ОСОБА_4 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 22.07.2014 року по 31.12.2015 року, дотримання законодавства щодо укладення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 22.07.2014 року по 31.12.2015 року.

Перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_4 здійснює діяльність з надання послуг харчування у барі, який розташований за адресою: м.Одеса, вул.Фонтанська дорога, 143.

Приміщення бару ОСОБА_4 орендує на підставі договору оренди від 05.12.2014р. з ТОВ «Променада». В своїй діяльності використовує РРО, яке орендує відповідно до договору оренди від 01.03.2015р., перебуває на загальній системі оподаткування, використовує найману працю.

За результатами перевірки 25 травня 2016 року складений акт перевірки №1638/13-01/НОМЕР_6, яким встановлені порушення позивачем: п.46.5 ст. 46, п. 179.9 ст.179 Податкового кодексу України та порядку заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, який визначений наказом Міністерств фінансів України від 02.10.2015 №859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2015р. №1298/27743( далі - Порядок №859 від 02.10.2015);

п.177.10 ст.177 Податкового Кодексу України та «Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи-підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність», затвердженого наказом ДПА України від 16.09.2013 №481, зареєстрованого в Мінюсті України 04.10.2013р. №1686/24218 щодо неналежного обліку доходів і витрат;

п.177.1, п.177.2, п.177.4 ст.177 Податкового кодексу України, в зв'язку з чим занижено суму податку на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності, що підлягає сплаті в бюджет у розмірі 11092,27грн.;

ст.51, п.176.2 ст.176 Податкового Кодексу України, наказу МДЗ України від 21.01.2014р. №49 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку» (зареєстрованого в Мінюсті України 05 лютого 2014 р. за № 228/25005), а саме підприємцем у податкових розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) не відображені суми доходів у графі «Сума нарахованого доходу» та сума доходу у графі «Сума виплаченого доходу», сума податку у графі «Сума нарахованого податку» із зазначенням у графі «Податковий номер або серія та номер паспорта» фізичної особи платника податків, про яку надається інформація в податковому розрахунку, а саме: ФОП ОСОБА_4 не відображено суми нарахованих та виплачених доходів по фізичним особам, у яких були придбані ТМЦ;

п.п.163.1.1 п.163.1 ст.163, п.п.168.1.1 п.168.1 ст.168, п.167.1 ст. 167, п.177.8 ст.177 Податкового кодексу України доход, отриманий вищезазначеними фізичними особами не оподатковано податком на доходи фізичних осіб у наслідок чого донараховано податок з доходів фізичних осіб у розмірі 233,10грн.;

п.п.2,7 ст.7 та п.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне старування» із змінами та доповненням підприємцем занижена сума єдиного внеску, нарахованого з чистого оподатковуваного доходу у розмірі - 24085,23грн.;

п.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» несвоєчасна сплата єдиного внеску у розмірі 40372,14грн., нарахованого по строку сплати 09.02.2016р. по звіту №1604630386 від 09.02.2016, термін затримки 1 день;

п.2.6. ст.2, враховуючи вимоги п. 1.2., ст.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005р. за №40/10320, із змінами та доповненнями ФОП ОСОБА_4 не оприбуткував готівкові кошти в книги обліку доходів та витрат, як виручку від роздрібної торгівельної діяльності у сумі - 1142,0 грн.;

п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», із змінами та доповненнями не проведено розрахункові операції на суму 241грн. через зареєстровані реєстратори розрахункових операцій;

п.п.215.3.10 п.215.3 ст.213, п.216.9 ст.216 Податкового кодексу України занижено суму акцизного податку у розмірі 401,45грн., у т.ч. за грудень 2015 року на суму 1739грн.;

п.п.1.2, п.п.1.3, п.п.1.4, п.п.1.5 п.16-1 підрозділу 10 розд. XX, п. 163.1 ст. 163, п.п.164.2.2 п.164.2 ст.164, п.п.168.1.5 п.168.1, п.162.1 ст.162, п.п.168.4.2 п.168.4 ст.168, ст.176 Податкового кодексу України платником не нараховано військовий збір у розмірі 23,31грн.;

п.п.162.1 ст.162.1.5, п.п.164.1.3 п.164.1 ст.164, п.п.177.2 ст.177, п.16-1 підрозділу 10 розд. XX Податкового кодексу України платником не нараховано військовий збір від підприємницької діяльності у розмірі 728,54грн. за 2015рік.

На підставі акту перевірки відповідачем були прийняті податкові повідомлення - рішення від 08.06.2016р. №№0008601301 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності на суму 13865,34грн.; 0008641301 про застосування штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки, про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 5711грн.; 0008651301 про визначення грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені в розмірі 950,28грн.; 0008621301 про визначення суми грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з військового збору, пені в розмірі 954,39грн.; 0008631301 про збільшення акцизного податку на суму 2173,75грн.; 0008661301 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в сумі 2408,52грн.; від 06.06.2016 року №0008521301 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 8074,43грн.

Не погоджуючись з зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, судова колегія дійшла до висновку, що задовольняючи позовні вимоги у повному обсязі, суд першої інстанції допустив помилку.

Так, ФОП ОСОБА_4 на протязі 22.07.2014р. по 31.12.2015р. здійснював діяльність на загальній системі оподаткування та був платником податків: податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності; податку на доходи на доходи з фізичних осіб з найманих працівників; єдиного соціального внеску; акцизного податку; військового збору.

Законодавче визначення терміну роздрібної торгівлі знаходить своє відображення, зокрема, у ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»: роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.

Аналогічне визначення роздрібної торгівлі наведено і в ст.698 Цивільного кодексу України, а саме: за договором роздрібної купівлі-продажу продавець, який здійснює підприємницьку діяльність з продажу товару, зобов'язується передати покупцеві товар, що звичайно призначається для особистого, домашнього або іншого використання, не пов'язаного з підприємницькою діяльністю, а покупець зобов'язується прийняти товар і оплатити його.

Отже, при роздрібній торгівлі здійснюється реалізація товарів безпосередньо населенню або підприємствам. В результаті роздрібної торгівлі товар вибуває з сфери обертання і споживається в домашньому господарстві або виробництві.

Відповідно до п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005р. за № 40/10320 (далі - Положення), уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Положенням передбачено два механізми оприбуткування готівки залежно від способу фіксації її надходження в касу: прибуткові касові ордери або фіскальні звітні чеки (РК).

Згідно з пунктом 7.15 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 (далі - Положення) уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (розрахункової книги (далі - РК)), визначено в пункті 2.6 цього Положення.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК) (абзаци другий, третій пункту 2.6 Положення).

Отже, у разі проведення готівкових розрахунків з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 Положення оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у касових ордерах та відображення на їх підставі готівки у касовій книзі. У випадку проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є відображення повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних РК) та здійснення обліку зазначених готівкових коштів у КОРО.

Невиконання будь-якої з цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке встановлена відповідальність.

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Відповідно до вимог п. 12 ст. 3 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового Кодексу України» від 02.12.2010 №2756-VІ суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображено в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Форма Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності протягом календарного року, наведена у додатку №10 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.1993 №12 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.06.1993 за №64.

Порядок ведення книги обліку доходів і витрат, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1269 «Про затвердження Порядку ведення книги обліку доходів і витрат» та наказом Державної податкової адміністрації України від 16.10.2003 №490, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.10.2003 №988/8309 «Про затвердження форми обліку доходів і витрат платника податку з доходів фізичних осіб та Порядку ведення обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу».

Перевіркою встановлено, що позивачем не відображені в Книзі обліку доходів і витрат суми отриманого доходу. Так, підприємцем проведено виручку від реалізації на суми 180грн. та 241грн. відповідно з позначкою «готівкою», але покупці при цьому розрахувались карткою. Дані кошти надійшли на розрахунковий рахунок позивача, та повернення коштів з розрахункового рахунку не відбулось. Позивач посилається на те, що в липні 2015р. та в серпні 2015р. позивачем було повернуто покупцю товар на суму 180 грн. та 241 грн., про що свідчать касові чеки, надані до матеріалів справи. /т.1 а.с.129-130/. На підставі чого суд першої інстанції дійшов висновку, що перевіркою завищені розбіжності на 421грн. по валовому доходу.

Разом з тим, судом першої інстанції, на думку судової колегії, безпідставно не прийнято до уваги, що позивачем порушений порядок обліку доходів і витрат, оскільки кошти від виручки за реалізований товар (180грн., 241грн.) надійшли на розрахунковий рахунок підприємства (покупець розрахувався карткою), а повернення коштів відбулось з каси кафе, що призвело до непроведення даних сум через РРО та Книгу обліку.

Перевіркою також, встановлено, що за період з 01.01.2015р. по 31.12.2015р. валовий дохід, відображений позивачем в декларації від 09.02.2016р. складає 438663,71грн., за даними перевірки 422605,51грн. Отже, розбіжність у сумі 16058,20грн., склалася через: заниження одержаного доходу - 241грн. (невключення суми, яка проведена через термінал); заниження суми одержаного доходу - 901грн. (розбіжність між сумами проведеними через РРО та вписаними до книги обліку доходів та витрат); завищення суми одержаного доходу - 17200,20грн. (арифметична помилка) 16058,20=17200,20- 241-901.

Відповідно до Податкового кодексу України в редакцій чинній на момент виникнення спірних правовідносин ст. 177.1. доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 167.1 ПК України ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.6 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (далі у цьому пункті мінімальна заробітна плата). Об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця. ( ст. 177.2 ПК України)

Приймаючи до уваги, що позивачем не надані суду докази на спростування виявлених під час перевірки зазначених розбіжностей, судова колегія приходить до висновку про правомірність податкових повідомлень-рішень від 08.06.2016 року №№0008601301 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності на суму 13865,34грн.; 0008641301 про застосування штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки, про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 5711грн.; 0008651301 про визначення грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені в розмірі 950,28грн.

В іншій частині позовних вимог, судова колегія повністю погоджується з висновками суду першої інстанції щодо визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №№0008621301 про визначення суми грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з військового збору, пені в розмірі 954,39грн.; 0008631301 про збільшення акцизного податку на суму 2173,75грн.; 0008661301 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в сумі 2408,52грн.; від 06.06.2016 року №0008521301 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 8074,43грн.

Так, зазначені податкові повідомлення-рішення винесені на підставі того, що відповідач дійшов до висновку про завищення позивачем валових витрат на суму 64627,71грн., яка складається з вартості придбаних товарно-матеріальних цінностей для використання при провадженні незалежної професійної діяльності, оскільки підприємцем придбано товарно-матеріальні цінності у фізичної особи, яка незареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності та не знаходиться з підприємцем у трудових відносинах.

Разом з тим, на спростування доводів податкової, позивачем до суду надані накладні про передачу товару від ФОП ОСОБА_5 до ФОП ОСОБА_4, та свідоцтво платника єдиного податку ОСОБА_5, яка належним чином зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності. /а.с.123-128/

За таких обставин, колегія суддів вважає, що при вирішенні справи суд першої інстанції порушив норми матеріального права, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.202 КАС України підлягає частковому скасуванню.

Керуючись, ст.ст. 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області задовольнити частково, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2016 року скасувати в частині скасування податкових повідомлень-рішень від 08.06.2016р. №№0008601301; 0008641301; 0008651301.

Прийняти у цій частині нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 08.06.2016р. №№0008601301; 0008641301; 0008651301.

В іншій частині постанову залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: Н.В. Вербицька

Суддя: О.В. Джабурія