
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа 826/27807/15
Суддя-доповідач Вівдиченко Т.Р.
У Х В А Л А
08 червня 2017 року м. Київ
Суддя Київського апеляційного адміністративного суду Вівдиченко Т.Р., перевіривши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 липня 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Клуб сиру» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Клуб сиру» звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 27.07.2015р. № 0005742206, № 00057552206, № 0005762206.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 липня 2016 року позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач - Державна податкова інспекція у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Як вбачається із матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві до апеляційної скарги не долучено документ про сплату судового збору.
У зв'язку з цим, ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві було залишено без руху та надано десятиденний строк для усунення, зазначених в ухвалі, недоліків.
На виконання вимог ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року, від апелянта - Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на адресу суду 15 травня 2017 року надійшло клопотання про продовження процесуального строку для усунення недоліків, у зв'язку з відсутністю коштів призначених на сплату судового збору.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2017 року клопотання Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про продовження процесуального строку для усунення недоліків - задоволено та продовжено Державній податковій інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві строк виконання ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року терміном на десять днів з моменту отримання копії даної ухвали.
На виконання вимог ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2017 року, від апелянта - Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на адресу суду 01 червня 2017 року надійшло повторне клопотання про продовження процесуального строку для усунення недоліків, у зв'язку з відсутністю коштів призначених на сплату судового збору.
Надаючи оцінку вказаному повторному клопотанню, судом враховується, що, відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Аналогічне положення закріплено у ст. 8 Закону України «Про судовий збір».
З наведеного випливає, що звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є дискреційним правом, а не обов'язком суду, можливість реалізації якого пов'язується з майновим станом особи.
Тобто, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Зазначена позиція підтримується Вищим адміністративним судом України у постанові Пленуму від 23 січня 2015 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір».
Разом з тим, п. 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 року № 484-VIII, який набрав чинності 01.09.2015 року, зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Більш того, вказане повторне клопотання про продовження процесуального строку для усунення недоліків та відстрочення сплати судового збору обґрунтоване фактично аналогічними доводами, що й при поданні попереднього клопотання про продовження процесуального строку для усунення недоліків, що розцінюється судом як зловживання своїми правами. Рішення суду в цій частині апелянтом оскаржено не було, що фактично свідчить про його згоду з такими висновками.
Отже, повторно надіслане апелянтом клопотання про продовження процесуального строку для усунення недоліків є безпідставним, а відтак, у суду апеляційної інстанції відсутні належні правові підстави для продовження процесуального строку для усунення недоліків та відстрочення сплати судового збору.
Таким чином, ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року про залишення апеляційної скарги без руху, відповідачем не виконана.
На підставі ч. 3 ст. 189 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст. 187 зазначеного Кодексу, застосовуються правила ст. 108 КАС України, у відповідності до яких апеляційна скарга підлягає поверненню скаржнику.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 108, 189 КАС України, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні повторного клопотання Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про продовження процесуального строку для усунення недоліків - відмовити.
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 липня 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Клуб сиру» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - повернути апелянту.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Суддя Вівдиченко Т.Р.