
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
07 червня 2017 рокуСправа № 803/594/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,
за участю представника позивача Хомича О.С.,
представника відповідача Шкльоди М.О.,
представника третьої особи 1 Боярчука В.А., Мельника В.А.,
представника третьої особи 2 Ткачика О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом відділу освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької районної державної адміністрації Волинської області до Луцької районної ради Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Луцька районна державна адміністрація Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комунальне підприємство "Луцьке" про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Відділ освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької районної державної адміністрації Волинської області (далі - Відділ освіти Луцької РДА, позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Луцької районної ради Волинської області (далі - Луцька районна рада, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Луцька районна державна адміністрація Волинської області (далі - Луцька РДА, третя особа 1), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комунальне підприємство "Луцьке" (далі - КП "Луцьке", третя особа 2) про визнання протиправним та скасування рішення Луцької районної ради Волинської області від 11 квітня 2017 року №19/5 "Про безоплатну передачу нерухомого майна".
07 червня 2017 року відповідач подав суду клопотання про закриття провадження у справі, яке обґрунтував тим, що дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки даний спір не є спором щодо здійснення відповідачем владних управлінських функцій.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав клопотання про закриття провадження у справі.
Представник третьої особи 2 - КП "Луцьке" не заперечує проти задоволення цього клопотання.
Представник позивача та представники третьої особи 1 - Луцької РДА в судому засіданні заперечили щодо задоволення клопотання про закриття провадження у справі, оскільки відповідач здійснював під час прийняття оскаржуваного рішення владні управлінські повноваження.
Заслухавши пояснення осіб, які прибули в судове засідання, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що провадження у справі необхідно закрити з наступних підстав.
Пунктом 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Судом встановлено, що предметом розгляду даної справи є законність прийняття Луцькою районною радою Волинської області рішення від 11 квітня 2017 року №19/5 "Про безоплатну передачу нерухомого майна", яким передано в межах спільної власності територіальних громад сіл, селищ району з балансу Відділу освіти Луцької РДА на баланс КП "Луцьке нерухоме майно, а саме будівлі 18 загальноосвітніх шкіл.
Із оскаржуваного рішення слідує, що під час його прийняття відповідач керувався пунктом 20 частини 1 статті 43, статтею 60 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також Положенням про порядок відчуження майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ району, затвердженого рішенням районної ради від 28.12.2012 року №21/17 «Про управлінням майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ району».
Відповідно до ч.1 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Згідно ч.5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування й оренду.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом (ч.8 ст.60 Закону).
Пунктом 20 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання, зокрема щодо вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.
З оскаржуваного рішення слідує, що здійснюючи передачу будівель 18 загальноосвітніх шкіл району з балансу Відділу освіти Луцької РДА на баланс КП "Луцьке", Луцька районна рада здійснювала організаційно-господарській повноваження щодо управління нерухомим майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ району.
За змістом пункту 3 постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" від 24 жовтня 2011 року №10, у вирішенні питання про те, чи є правовідносини господарськими, а спір - господарським, слід виходити з визначень, наведених у статті 3 Господарського кодексу України. При цьому, учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності (ст.2 Господарського кодексу України).
З урахуванням вищевикладеного, в даній справі відповідач, приймаючи оскаржуване рішення про передачу з балансу на баланс будівель 18 загальноосвітніх шкіл району, діяв як власник від імені територіальних громад району зазначеного майна з усіма наданими йому повноваженнями щодо володіння, користування та розпорядження такими об'єктами права комунальної власності, а не на виконання владних управлінських функцій як суб'єкт публічно-правових відносин.
Таким чином, з урахуванням суб'єктного складу учасників спірних правовідносин, предмету спору та змісту спірних правовідносин, зазначена справа підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 157 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Оскільки даний спір не є публічно-правовим, на який поширюється компетенція адміністративних судів, суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження у даній справі.
Керуючись статтями 157, 160 ч.3, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Провадження у справі за позовом відділу освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької районної державної адміністрації Волинської області до Луцької районної ради Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Луцька районна державна адміністрація Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комунальне підприємство "Луцьке" про визнання протиправним та скасування рішення Луцької районної ради Волинської області від 11 квітня 2017 року №19/5 "Про безоплатну передачу нерухомого майна" закрити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали, яка буде складена в повному обсязі 09 червня 2017 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Д. Ковальчук