Рішення № 66992439, 31.05.2017, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
31.05.2017
Номер справи
917/201/17
Номер документу
66992439
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" травня 2017 р.Справа № 917/201/17

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Прохорова С.А.

при секретарі судового засідання Яковенко Ю.В.

розглянувши справу

за позовом Комунального підприємства "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради, м. Лубни до Приватне акціонерне товариство "Харківпродмаш", м. Лубни про стягнення коштів за участю представників:

позивача - ОСОБА_2 за довіреністю №2 від 11.01.2016

відповідача - ОСОБА_3 керівник (після перерви не з"явився)

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради звернулося до господарського суду Полтавської області з позовною заявою в якій, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить суд стягнути з Приватного акціонерного товариства Харківпродмаш на його користь збитки заподіяні внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів в сумі 4685,88 грн. (чотири тисячі шістсот вісімдесят пять грн. 88 коп.) на розрахунковий рахунок 26003281979600 в ПАТ "УкрСиббанк", м. Харків, МФО 351005.

Розгляд справи було відкладено на 29 травня 2017 року.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримує в повному обсязі та наполягає на їх задоволенні. Звернувся до суду з клопотанням (вх. № 17542 від 29.05.2017) про долучення до матеріалів справи доказів, поданих до суду, які досліджені судом та долучені до матеріалів справи.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, надав суду відзив на позовну заяву (вх. №17564 від 29.05.2017), в якому проти позову заперечує.

В судовому засіданні, яке розпочалося 29 травня 2017 року було оголошено перерву до 31 травня 2017 року.

Представник відповідача в судове засідання після перерви не з"явився.

Норми ст. 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.

В силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

За висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, в судові засідання з'являлися повноважні представники сторін які надавали письмові пояснення та заперечення, докази на підтвердження власних правових позицій, внаслідок чого справа може бути розглянута за результатами повного та всебічного розгляду спору.

Стаття 129 Конституції України встановлює, що судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону. Змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості - є однією із основних засад судочинства.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд встановив наступне.

Відповідно до Рішення 52 сесії V скликання від 16.04.2010 року Лубенської міської ради, з метою задоволення міських та суспільних потреб шляхом систематичного здійснення діяльності з надання послуг з водопостачання та водовідведення було створено комунальне підприємство «Лубни-водоканал» Лубенської міської ради (далі по тексту Позивач або КП «Лубни-водоканал»), Позивач є субєктом природної монополії в межах міста Лубни на ринку послуг водовідведення та водопостачання.

З 01.05.2010 року Позивач є єдиним виробником послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території міста Лубни для усіх категорій споживачів приєднаних до комунальних систем централізованого водопостачання та водовідведення.

Між приватним акціонернимс товариством «Харківпродмаш» (далі по тексту Відповідач, Споживач або «Харківпродмаш») та КП «Лубни-водоканал» Лубенської міської ради було укладено договір № 20 від 01.01.20114 року про надання послуг з водопостачання та водовідведення (далі по тексту Договір) до приміщень Відповідача.

Згідно умов зазначеного договору КП «Лубни-водоканал» (Виконавець) зобов'язувався надавати Відповідачу (Споживач) послуги з централізованого водовідведення. Відповідач підписавши договір взяв на себе зобов'язання оплатити спожиті послуги (п. 4 Договору), а також дотримуватись вимог нормативно- правових актів у сфері житлово-комунальних послуг (п. 15 Договору).

П. 5 договору сторони погодили, що «Скидання споживачем стоків з перевищенням допустимих концентрацій оплачується за підвищеним тарифом відповідно до «Правил приймання стічних вод підприємств». Допустимі концентрації забруднюючих речовин у скидах Споживачів у комунальні системи водовідведення та зливні станції Виконавця вказані в додатку № 3 до цього договору».

Пунктом 18 Договору передбачено, що «Споживач несе відповідальність згідно із законодавством, Правил користування системами комунального водопостачання і водовідведення в містах і селищах України, Правил приймання стічних вод підприємств у системи каналізації м. Лубни...».

Пп. 18.1 Договору передбачено: «Споживач, на балансі якого знаходяться мережі водовідведення, несе відповідальність за порушення норм щодо кількості та концентрації шкідливих речовин в Стічних водах, які скидають до вказаних мереж Субабоненти, орендарі, суборендарі. Плата за скид понаднормативних забруднень стягується за весь обєм Стічних вод. Період, за який стягується плата за скид стічних вод Споживача з перевищенням допустимих концентрацій, установленим разовим аналізом, визначається згідно з місцевими Правилами приймання, але не більше трьох календарних місяців (місяця, у якому відібрана проба, та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Споживачем за цей період з даного об'єкта.»

Сторонами договору в розділі Інші умови також передбачено, що «При наявності будь-якої колізії права, в тому числі відсутності врегулювання окремих умов, положень, вимог законодавства, різночитання нормативно-правових актів Сторони домовились застосовувати при виконанні цього Договору в повному обсязі вимоги діючого законодавства - шляхом застосування актів, прийнятих вищестоящим органом, як таким, що має більшу юридичну силу».

Акти виконавчого органу міської ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території підприємствами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

За положеннями п. 2.3.1. місцевих Правил Підприємства мають право користуватися послугами комунальної системи каналізації з приймання, відведення і очищення стічних вод після виконання ними вимог щодо приєднання абонентів до комунальної або відомчої каналізації відповідно до Правил користування та укладеного договору на послуги водовідведення.

Пункт 2.4.1. місцевих Правил зазначає, що Підприємства зобовязані виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, Правил приймання та договору на водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки КП Лубни-водоканал за надані послуги.

Як вбачається з матеріалів справи, під час виконання договірних умов між сторонами договору № 20 було встановлено, що 27.10.2015 р., 26.11.2015 р., 23.02.2016 р., 26.04.2016 р., 26.07.2016 р., 19.01.2017 р. та 21.02.2017 при відборах проб на аналіз якості стічних вод Позивачем у Відповідача, були виявлені перевищення гранично допустимих концентрацій, а саме - Аміак (Азот амонійний), чим порушив діюче законодавство України вимогами місцевих та галузевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту передбачено право водоканалів здійснювати відбір проб у будь-який час доби, зокрема за вимогами абз. З п. 2.1. Наказу Держбуду України 19 лютого 2002 року № 37 водоканали мають право: здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, аналогічні умови передбачені і договором на водовідведення, що укладений між нашими підприємствами.

Акти виконавчого органу міської ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території підприємствами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

За положеннями п 2.3.1. місцевих Правил Підприємства мають право користуватися послугами комунальної системи каналізації з приймання, відведення і очищення стічних вод після виконання ними вимог щодо приєднання абонентів до комунальної або відомчої каналізації відповідно до Правил користування та укладеного договору на послуги водовідведення.

Пункт 2.4.1. місцевих Правил зазначає, що Підприємства зобовязані виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, Правил приймання та договору на водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки КП ЛУБНИ-ВОДОКАНАЛ за надані послуги.

Пункт 2.4.3. місцевих Правил покладає на споживачів обовязок оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.

Пункт 2.4.18. місцевих Правил покладає на споживачів обовязок відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Таким чином санкція за перевищення ГДК становлять: в розрахунковому жовтні місяці 2015 року на суму 544,66 грн.; в розрахунковому листопаді місяці 2015 р. на суму 632,05 грн.; в розрахунковому лютому місяці 2016 р. на суму 460 грн.; в розрахунковому квітні місяці 2016 р. в сумі 339,75 грн.; в розрахунковому липні місяці 2016 р. в сумі 179,81 грн.; в розрахунковому січні місяці 2017 р. в сумі 1609,25 грн.в розрахунковому лютому місяці 2017 р. в сумі 919,73 грн.;

Рішенням виконкому Лубенської міської ради № 293 від 20.11.2013 року затверджено положення «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні системи каналізації м. Лубни Полтавської області».

Правила запроваджують порядок приймання стічних вод до комунальної каналізації м. Лубни та встановлюють відповідальність, міри впливу за порушення цих Правил.

Акти міської ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території підприємствами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Пункт 2.4.18. місцевих Правил покладає на споживачів обовязок відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.

Відповідно до ст. 39 Водного кодексу України водокористувачі зобовязані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Згідно зі статтями 5, 7 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування. Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме, ч. 1 ст. 60 визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, не житлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Статтею 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально- економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Ст. 193 ч. 7 Господарського кодексу України чітко визначено, що одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається, ст. 162 Цивільного кодексу України передбачено аналогічні вимоги.

Недотримання Відповідачем умов договору про надання комунальних послуг, Інструкції про встановлення й стягнення плати за скидання промислових й інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України 19.02.2002 року № 37 та Правил приймання стічних вод у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, рішення виконкому Лубенської міської ради № 293 від 20.11.2013 року затверджено положення «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні системи каналізації м. Лубни Полтавської області», ставить під загрозу функціонування систем життєзабезпечення міста, порушує принцип підпорядкованості та обовязковості нормативно-правових актів України, суперечить Конституції України.

Згідно з частиною першої статті 96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями, а статтями 525, 526 названого Кодексу і статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Стосовно заперечень відповідача, суд зазначає, що акти відбору проб стічних вод містять інформацію про кількість проби, номер проби, назву та вид проби, мету відбору, час та місце відбору, присутніх осіб, об'єкт обстеження, підписи сторін, тощо, тобто, складені з дотриманням вимог Правил приймання стічних вод підприємств у комінальні системи каналізації м. Лубни Полтавської області", а отже є дійсними.

Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України порядку обставини, які повідомлені позивачем не спростував, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору у розмірі 1600 грн., покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 1, 4, 12, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Харківпродмаш" (61001, м. Харків, Фрунзенський район, вул. Лодзька, 7, код ЄДРПОУ 30034636) на користь Комунального підприємства "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради Полтавської області (37500, Полтавська область, м. Лубни, вул. Авіаторська, 52, код ЄДРПОУ 36770447) збитки заподіяні внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів в сумі 4685,88 грн. на рахунок 26003281979600 в ПАТ "УкрСиббанк", м. Харків, МФО 351005.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Харківпродмаш" (61001, м. Харків, Фрунзенський район, вул. Лодзька, 7, код ЄДРПОУ 30034636) на користь Комунального підприємства "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради Полтавської області (37500, Полтавська область, м. Лубни, вул. Авіаторська, 52, код ЄДРПОУ 36770447) - 1600 грн. судового збору.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Повне рішення складено 06.06.2017 р.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення через місцевий господарський суд.

Суддя ОСОБА_1