Рішення № 66990105, 08.06.2017, Хортицький районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
08.06.2017
Номер справи
337/1197/17
Номер документу
66990105
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

ЄУН 337/1197/17

2/337/795/2017

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

08 червня 2017 рокуХортицький районний суд м.Запоріжжя у складі:

головуючого судді Мурашової Н.А.

за участю секретаря Чалій Т.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Запоріжжя цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про стягнення коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, який мотивує тим, що відповідач ОСОБА_1 з 10.02.2015р. перебував на обліку в УПСЗН Запорізької міської ради по Хортицькому району як внутрішньо переміщена особа за фактичним місцем проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, та у період з 10.02.2015р. по 09.08.2015р., як пенсіонер, отримував щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у розмірі 884,00 грн. щомісячно. За результатами проведеної перевірки встановлено, що відповідач в період отримання грошової допомоги був відсутній за фактичним місцем проживання понад 60 днів, а саме 11.05.2015р. повернувся до місця своєї реєстрації за адресою: Донецька область, м.Дебальцево, вул.Ленінградська, буд.67, де фактично і проживав. Про вказану обставину відповідач протягом трьох днів Управління не повідомив. Встановлена обставина позбавляє відповідача права на отримання грошової допомоги. В результаті цього відповідачу була надміру виплачена грошова допомога за період з 11.05.2015р. по 09.08.2015р. в сумі 2623,49 грн., яка підлягає поверненню. 18.01.2017р. відповідачу направлено повідомлення про повернення надмірно виплачених коштів у сумі 2623,49 грн. до 20.02.2017р., однак до теперішнього часу вказана сума ним добровільно не повернута, у звязку з чим позивач вимушений звернутися до суду.

Просить стягнути з відповідача надміру виплачені кошти щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам в сумі 2623,49 грн.

Представник позивача в судове засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи у її відсутність, позов підтримує повністю, просить його задовольнити, проти винесення заочного рішення не заперечує.

Відповідач в судове засідання не прибув, про час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, заяву про розгляд справи у його відсутність не надав, причини неявки не повідомив.

Суд, враховуючи згоду представника позивача і наявність достатніх даних для вирішення спору, вважає можливим відповідно до ст.224 ЦПК України провести заочний розгляд справи у відсутність відповідача.

Відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, знаходить позов обґрунтованим та таким, що підлягає повному задоволенню, виходячи з такого.

Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює Закон України від 20.10.2014р. №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон №1706).

Так, зокрема, ч.1 ст.1 цього Закону закріплено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Порядок здійснення обліку внутрішньо переміщених осіб врегульовано нормою ст.4 Закону №1706. Згідно до цієї норми факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Відповідно до ч.2 ст.9 Закону №1706, внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від'їзду. У разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом. Внутрішньо переміщена особа зобов'язана виконувати інші обов'язки, визначені Конституцією та законами України.

Ст.12 Закону №1706 передбачено, що у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. У такому разі строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.

Внутрішньо переміщені особи отримують щомісячну адресну допомогу за правилами встановленими Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014р. №505 (далі Порядок).

Згідно з п.2 Порядку, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Згідно з п.5 Порядку, для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сімї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сімї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, предявляє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку).

Згідно з п.10 Порядку, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Відповідно до п.11 Порядку, уповноважений представник сімї, якому призначено грошову допомогу, зобовязаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сімї на вимогу уповноваженого органу.

У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Відповідно до п. 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється, зокрема, у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 з 10.02.2015р. перебуває на обліку в УПСЗН Запорізької міської ради по Хортицькому району як внутрішньо переміщена особа за фактичним місцем проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2 (арк.4).

10.02.2015р. ОСОБА_1 звернувся до УПСЗН ЗМР по Хортицькому району із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання (арк.4).

Рішенням позивача від 11.02.2015р. відповідачу призначена щомісячна адресна грошова допомога на строк з 10.02.2015р. по 09.08.2015р. в розмірі 884,00 грн. щомісячно (арк.5).

Згідно акту перевірки від 01.11.2016р., в період отримання вказаної допомоги ОСОБА_1 був відсутній за фактичним місцем проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, понад 60 днів, а саме з 11.05.2015р. по 09.08.2015р. (арк.7,9).

Згідно розрахунку суми боргу, відповідачу за період з 11.05.2015р. по 09.08.2015р. надмірно перераховано щомісячну адресну грошову допомогу в сумі 2623,49грн. (арк.9 звор.)

22.12.2016р. відповідачу направлено письмове повідомлення про необхідність повернення суми надмірно перерахованої щомісячної адресної допомоги в розмірі 2623,49 грн. (арк.10).

До цього часу сума належна до повернення на рахунок управління не надходила.

Проаналізувавши вищевикладені вимоги діючого законодавства, повно, всебічно та об'єктивно оцінивши обставини справи та надані на їх підтвердження докази в їх сукупності, взаємозв'язку, достатності, належності та допустимості, суд вважає встановленим та доведеним, що за період з 11.05.2015р. по 09.08.2015р. відповідач ОСОБА_1 безпідставно отримував адресну грошову допомогу як внутрішньо переміщена особа для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки в порушення ч.2 ст.9 Закону №1706, п.11 відповідного Порядку, не повідомив Управління про від'їзд до постійного місця проживання та відсутність за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи понад 60 днів, тобто про настання змін обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. У зв'язку з цим відповідачу за рахунок державних коштів була надмірно перерахована сума грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання за період з 11.05.2015р. по 09.08.2015р. в загальному розмірі 2623,49 грн., яка добровільно відповідачем не повернута, тому вона підлягає стягненню з нього на користь позивача в судовому порядку.

Вказані обставини підтверджені належними та допустимими доказами, які надані суду позивачем, тому суд приймає їх за основу при постановленні даного рішення. Ніяких належних та допустимих доказів на спростування цих обставин відповідач не надав, заперечень проти позову не подав, до суду не зявився.

На підставі вищевикладеного, позов слід задовольнити повністю.

Відповідно до ст.88 ЦПК України, беручи до уваги, що при подачі даного позову позивач був звільнений від сплати судового збору на підставі п.19 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 1600,00 грн.

Керуючись ст.15,16 ЦПК України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505, ст.3,4,10,11,57-61,88,212-215,224 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про стягнення коштів щомісячної адресної допомоги - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, РНОКПП НОМЕР_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (р/р 35213081078415 в ДКСУ м.Києва, МФО 820172, код ЄДРПОУ 37573817) надміру виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в сумі 2 623 (дві тисячі шістсот двадцять три) гривні 49 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, РНОКПП НОМЕР_1, на користь держави судовий збір в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Запорізької області через Хортицький районний суд м.Запоріжжя протягом десяти днів з дня проголошення, особами, які брали участь у справі, але не були присутні під час його проголошення, - в той же строк з моменту отримання його копії.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання копії судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Н.А.Мурашова

08.06.2017