
Справа №592/5600/17
Провадження №2-а/592/347/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2017 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі головуючого судді Хитрова Б.В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, свої вимоги обґрунтовує тим, що отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку нараховує і виплачує Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Відповідач не провів перерахунок пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року за № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України». Позивач просить суд зобовязати Сумський ОВК надати ГУПФУ у Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року за № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України»; Зобовязати ГУПФУ у Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року за № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових, визначених у ній, та виплатити різницю між розміром пенсії, що виплачувалася до перерахунку та пенсією за результатом перерахунку, починаючи з 23.02.2016 р.
Представник Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області надав суду письмові заперечення проти позову, в яких позовні вимоги не визнав, заперечив проти них, мотивує свої заперечення тим, що по-перше, з 01.01.2007 позивач перебуває на обліку в головному управлінні як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачено чіткий механізм перерахунку пенсій (далі - Порядок).
Так, відповідно до Порядку у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України відповідні державні органи (органи Міністерства оборони України) повідомляють у пятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у пятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Відповідно до положень Порядку головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно Порядку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Таким чином, головне управління, як орган державної влади, не наділене повноваженнями самостійно, без належного повідомлення (відповідним міністерством та Пенсійним фондом України), готувати та направляти списки осіб до СОВК.
Пенсійний Фонд України не повідомляв головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у звязку зі зміною розміру складових грошового забезпечення.
По-друге, в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 відсутня довідка Сумського обласного військового комісаріату, видана на підставі наказу МОУ №814.
З часу видання наказу МОУ № 814 до головного управління не надходила довідка від Сумського обласного військового комісаріату, видана на підставі наказу МОУ №814.
Крім того, відповідно до п. 2.8. Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом МОУ № 61 від 15.02.2010, зареєстрованого в Мінюсті 12.03.2010 за № 212/17507 на обласні військові комісаріати покладаються:
п. 2.8.3. визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1993 р. N 393" і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року N з-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за N 135/13402 (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій).
п. 2.8.4. Складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час масових перерахунків пенсій.
Тобто, Сумський обласний військовий комісаріат наділений законодавцем функцією видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій лише у чітко визначених випадках, а саме: відповідно до Закону № 2262. Постанови КМУ № 393. постанови КМУ № 45. Порядку № 3-1 та під час масових перерахунків пенсій. Видання довідки про розмір грошового забезпечення на підставі наказу МОУ №814 не передбачено відповідно до наказу Міністра оборони України № 61.
По-третє, законодавством визначено вичерпний перелік підстав для проведення перерахунку пенсії. Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262 (в редакції зі змінами внесеними Законом України від 15.07.2015 № 614) перерахунок пенсій у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Зміни, внесені Законом України від 15.07.2015 № 614 Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань пенсійного забезпечення до статті 51 Закону № 2262 врегулювали порядок та строки виплати пенсій особам з числа колишніх військовослужбовців, яким з вини органів Пенсійного фонду чи державних органів, що видають відповідні довідки, не проведено належні перерахунки пенсій.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У розумінні вказаних вище норм частина третя статті 51 Закону (в редакції Закону України від 15.07.2015 № 614. який набрав чинності 01.01.2016) не має зворотної дії в часі і не поширюються на правовідносини, що мали місце в той період, коли відповідний закон ще не був прийнятий.
Крім того в письмовому клопотанні Сумське обєднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області просить призначити справу до розгляду за загальними правилами КАС України за участю представника Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Суд вважає вказане клопотання не обґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до вимог ч.4 ст. 183-2 КАС України лише в разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу. Відомості, які б свідчили про наявність вказаних обставин суд вважає відсутніми та визнав наявні матеріали достатніми для прийняття судового рішення в порядку скороченого провадження згідно абзацу 2 ч.1 ст. 183-2 КАС України.
Представник Сумського обласного військового комісаріату надав суду письмові заперечення проти позову, в яких позовні вимоги не визнав, заперечив проти них, мотивує свої заперечення тим, що відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон) встановлено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячний додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строк, передбачений ч.2 ст.51 цього Закону.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» 27 листопада 2013 року був виданий наказ Міністра оборони України № 814 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.12.2013 року № 2100/24632).
Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, якою затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уповноважені органи надають довідки про грошове забезпечення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до вищевказаного Закону, на підставі наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України списків пенсіонерів, а також на підставі запитів органів державної влади і управління, які здійснюють .контроль та перевірку діяльності уповноваженого органу (військового комісаріату).
Після видання вищевказаного Наказу до Сумського обласного військового комісаріату жодних списків від Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області не надходило.
Суд, дослідивши матеріали справи, заперечення відповідачів, копії документів по справі приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що позивач з 01.01.2007 перебуває на обліку в головному управлінні як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач звернувся до Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області з заявою для перерахунку пенсії згідно наказу Міністерства оборони України № 814 від 27.11.2013 р. «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
Головне Управління пенсійного фонду України в Сумській області відмовило в перерахунку пенсії, посилаючись нате, що рішення про перерахунок раніше призначених пенсій може бути прийнято лише на підставі відповідної постанови Кабінету Міністрів України.
Крім того, хоча законодавством України пенсійне забезпечення військових пенсіонерів поставлено в залежність від зміни грошового забезпечення військовослужбовців, що служать на відповідній посаді. Відповідно до вимог частини третьої статті 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, дане підвищення пенсій відбувається лише на підставі відповідної постанови Кабінету Міністрів України.
Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 26.02.2013 р. (№ 21-5а13), від 15.10.2013 р. (№21-615а13) та від 22.10.2013 р. (№21-346а13).
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_2 до Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 69-71, 94, 99, 159, 160-163, 167, 183-3 КАС України, суд -
постановив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії відмовити.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Б.В. Хитров