
Справа № 161/5723/17
Провадження № 2-а/161/628/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 червня 2017 року м.Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі головуючого судді Подзірова А.О., при секретарі судових засідань ОСОБА_1, за участю позивача та його представника ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання неправомірним рішення та зобовязання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
10 квітня 2017 року ОСОБА_4 (далі позивач, ОСОБА_4Ф.) звернувся в суд з адміністративним позовом до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі відповідач, управління) про визнання неправомірним рішення від 03 березня 2017 року про відмову позивачу у призначенні пенсії та визначенні розміру пенсії зарахування у страховий стаж період роботи на посаді головного спеціаліста відділу з питань охорони праці період роботи у виконавчому комітеті Волинської області ради з 14 лютого 1995 року по 02 січня 1996 року включено; про зобовязання відповідача зарахувати ОСОБА_4 у страховий стаж період вищенаведеної роботи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_4 перебуває на обліку у відповідача як одержувач пенсії за віком. Під час призначення йому пенсії йому не було зараховано період роботи у виконавчому комітеті Волинської обласної ради з 14 лютого 1995 року по 02 січня 1996 року у звязку з відсутністю печатки в трудовій книжці при звільненні.
У лютому 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою в якій вимагав зарахувати відповідний стаж, однак листом від 03 березня 2017 року №114/к-01 управління відмовило у її задоволенні.
ОСОБА_4 вважає таку відмову протиправною з тих підстав, що факт наявності в нього спірного трудового стажу підтверджується відповідними документами довідкою Волинської обласної державної адміністрації та архівною довідкою Державного архіву Волинської області.
З наведених мотивів та підстав просить суд визнати неправомірним рішення відповідача від 03 березня 2017 року про відмову позивачу у призначенні пенсії та визначенні розміру пенсії зарахування у страховий стаж період роботи на посаді головного спеціаліста відділу з питань охорони праці період роботи у виконавчому комітеті Волинської області ради з 14 лютого 1995 року по 02 січня 1996 року включено; зобовязати відповідача зарахувати ОСОБА_4 у страховий стаж період вищенаведеної роботи (а.с.2 зворот).
Ухвалою судді від 12 квітня 2017 року відкрито скорочене провадження у справі (а.с.7). Ухвалою суду від 28 квітня 2017 року справу вирішено розглядати за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) (а.с.11).
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити.
Відповідач, субєкт владних повноважень, у письмових запереченнях від 03 травня 2017 року №6388/0713 (а.с.15-17) та його представник у судовому засіданні заперечили проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що при звернення до органу Пенсійного фонду України позивач не дотримався встановленої форми заяви про перерахунок пенсії, яка затверджена у додатку №2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, тому його заява була розглянута в межах компетенції та в порядку Закону України «Про звернення громадян». Позивачу було розяснено, що він має подати відповідні підтверджуючі документи. Крім того представник відповідача посилається на пропуску ОСОБА_4 шестимісячного строку звернення до суду, оскільки пенсія йому була призначена ще в 2011 році. З наведених мотивів та підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку у Луцькому обєднаному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області як одержувач пенсії за віком. Під час призначення йому пенсії у 2011 році йому не було зараховано період роботи у виконавчому комітеті Волинської обласної ради з 14 лютого 1995 року по 02 січня 1996 року у звязку з відсутністю печатки в трудовій книжці при звільненні.
В подальшому, а саме 20 лютого 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою в якій вимагав зараховувати вказаний трудовий стаж до пенсії. Як зясовано під час судового засідання, вказана заява написала позивачем від руки та не за формою, яка встановлена у додатку №2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1.
Листом від 03 березня 2017 року №114/к-01 управління повідомило позивачу, що він може надати підтверджуючі документи з зазначенням номерів та дати наказів про прийняття, звільнення, перейменування підприємства за вищевказаний період роботи (а.с.3).
Надаючи правову оцінку обставинам дотримання строку звернення до суду в даній справі, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В даному випадку, на думку суду, позивач не оскаржує рішення органів Пенсійного фонду України про неврахування йому трудового стажу під час призначенні пенсії у 2011 році. Натомість, ОСОБА_4 у лютому 2017 року звернувся до відповідача з заявою за змістом якої просив фактично перерахувати пенсію та в подальшому нараховувати йому пенсію з врахуванням раніше неврахованим стажем.
З наведених мотивів та підстав суд дійшов висновку, що позивачем у даній справі дотримані строки звернення до суду, а доводи представника відповідача в цій частині є помилковими.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам по суті позовних вимог, суд зазначає наступне.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органуПФУ або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням ПФУ за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною п'ятою статті 45 цього Закону визначено, що документипропризначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846; далі - Порядок).
Відповідно до пункту 1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.
У пункті 7 Порядку міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії.
Згідно з пунктом 30 Порядку документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів;
в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження (пункт 38 Порядку).
Непізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до ПФУ (пункт 39 Порядку).
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (пункт 43).
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
Статтею 5 Закону № 1058-IV визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Разом із тим, статтею 7 Закону України «Про звернення громадян» (далі - Закон № 393/96-ВР) встановлено, що якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Преамбулою цього Закону визначено, що він регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно доїх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади імісцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Таким чином, законами № 1058-IV і № 393/96-ВР врегульовані різні суспільні відносини.
Системний аналіз норм вказаних законів з урахуванням відмінності відносин, які ці норми регулюють, дає колегії суддів підстави для висновку, що Законом № 1058-IV визначено принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсій, а відтак при вирішенні питань щодо правомірності дій органу ПФУ, пов'язаних з призначенням і виплатою пенсії, підлягають застосуванню положення саме цього Закону.
Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного суду України від 06 грудня 2016 року №2-а-4639/11/2414, яка в силу вимог статті 244-2 КАС України має обовязково враховуватися судами під час прийняття рішення.
У розглядуваній справі позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за перерахунком пенсії, оскільки він не звертався до управління ПФУ із заявою встановленого зразкапро перерахунок пенсії за віком відповідно до вимог статті 44 Закону № 1058-IV та необхідним пакетом документів, що підтверджує наявність додаткового трудового стажу, а відтак територіальний орган ПФУ не приймав рішення про відмову в перерахунку позивачу пенсії.
З наведених мотивів та підстав суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити у повному обсязі.
Одночасно суд зазначає, що позивач не позбавлений права звернутися до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою, форма якої встановлена у додатку №2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, з додачею всіх необхідних документів, які підтверджують факт наявності у нього додаткового трудового стажу.
На підставі наведеного та керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про звернення громадян», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання неправомірним рішення від 03 березня 2017 року про відмову позивачу у призначенні пенсії та визначенні розміру пенсії зарахування у страховий стаж період роботи на посаді головного спеціаліста відділу з питань охорони праці період роботи у виконавчому комітеті Волинської області ради з 14 лютого 1995 року по 02 січня 1996 року включено; про зобовязання відповідача зарахувати ОСОБА_4 у страховий стаж період вищенаведеної роботи відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області ОСОБА_5