
Справа № 161/4390/17
Провадження № 2-а/161/562/17
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 червня 2017 р. Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі: головуючого судді Пушкарчук В.П.,
при секретарі Сіньчук Л.О.,
з участю: позивача ОСОБА_1,
представниківв позивача ОСОБА_2,ОСОБА_3,
представника відповідача ОСОБА_4,
представника третьої особи ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцької міської ради, ОСОБА_6, третя особа без самостійних вимог ОСОБА_7, про визнання нечинним та скасування рішення Луцького міської ради від 15.03.2017 року № 19/1, поновлення на посаді секретаря Луцької міської ради та визнання нечинним та скасування рішення Луцького міської ради від 21.03.2017 року № 20/1, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до Луцької міської ради, ОСОБА_6, третя особа без самостійних вимог ОСОБА_7, про визнання нечинним та скасування рішення Луцького міської ради від 15.03.2017 року № 19/1, поновлення на посаді секретаря Луцької міської ради та визнання нечинним та скасування рішення Луцького міської ради від 21.03.2017 року № 20/1, вказавши на ті обставини, що 15.03.2017 року її повноваження як секретаря Луцької міської ради було достроково припинено незаконно, а саме, з численними порушеннями вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», діючого ОСОБА_8 Луцької міської ради.
Передумовою даного рішення передувала смерть 03.02.2017 року Луцького міського голови ОСОБА_9
За вказаних обставин відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» 19-а позачергова сесія скликалася секретарем ЛМР ОСОБА_1, пленарні засідання також велися останньою і, відповідно, рішення ЛМР повинні бути підписані також секретарем ЛМР.
Проект оспорюваного рішення був включений до порядку денного пленарного засідання 19-ї позачергової сесії ЛМР без дотримання встановленого порядку та процедури, передбаченими ч.15 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», діючого ОСОБА_8 Луцької міської ради.
Підставою для розгляду питання в ОСОБА_8 можуть бути: розпорядження міського голови, звернення постійної комісії до міського голови з наданням витягу з протоколу її засідання, письмове звернення депутата, депутатської групи, фракції, підписане її керівниками, рішення виконкому ОСОБА_8 про внесення питання на розгляд ради, протокол проведених відповідно до вимог Статуту територіальної громади загальних зборів громадян, на яких прийнято рішення про місцеву ініціативу, рішення громадських слухань.
Пропозиція щодо кожного питання, яке пропонується включити до порядку денного сесії, подається з проектом рішення, підготовленим згідно з вимогами регламенту (ст. 27 ч. 5 ОСОБА_8). Проекти рішень проходять попереднє обговорення депутатами, постійними комісіями.
Винесенню питань на розгляд пленарного засідання ОСОБА_8 передує їх розгляд у постійних комісіях ОСОБА_8, до сфери повноважень яких належать ці питання.
Частиною 3 ст. 17 ОСОБА_8 Луцької міської ради та ст. 4 Положення про постійні комісії ЛМР, затвердженим рішенням ЛМР № 2/6 23.12.2015 року повноваженням щодо розгляду питань порядку денного щодо призначення та/або звільнення секретаря міської ради володіє лише комісія з питань дотримання прав людини, законності, боротьби зі злочинністю та корупцією, депутатської діяльності, етики та регламенту.
Всупереч даним вимогам питання дострокового припинення повноважень секретаря Луцької міської ради ОСОБА_1 було включено депутатами до порядку денного сесії ЛМР в день проведення сесії 15.03.2017 року, без попереднього розгляду профільною комісією.
Підчас перерви в сесійній роботі 15.03.2017 року постійна комісія з земельних питань та земельного кадастру ЛМР прийняла проект рішення про дострокове припинення повноважень секретаря ЛМР з порушенням ч.3 ст. 30 ОСОБА_8.
Протокол № 31 засідання постійної комісія з земельних питань та земельного кадастру ЛМР від 15.03. 2017 року не офіційний документ, оскільки не підписаний секретарем комісії, що суперечить вимогам ст. 47 ч.10 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні», ст.10 Положення про постійні комісії ЛМР.
Позивач також зазначала, що в силу дострокового припинення повноважень міського голови у звязку із його смертю його функції виконує секретар ЛМР відповідно до вимог ч. 2 ст. 42, п. 3 ч. 3 ст. 50, п. 6 ч. 1 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Ініціювати на пленарному засіданні внесення до порядку денного сесії питання, що не було попередньо включено до порядку денного сесії мала право виключно Секретар ЛМР.
ОСОБА_1 також вказала, що в резолютивній частині оскаржуваного рішення, зокрема в п. 2, зазначено про дострокове припинення повноважень секретаря Луцької міської ОСОБА_8, однак покликалися крім ч. 5 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» також і на п. 4 ч. 1 ст. 26 даного Закону, яким передбачено звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому Законом.
Луцькою міською радою порушено також порядок голосування, а саме: ч. 3 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та ч. 1 ст. 41 ОСОБА_8, які передбачають відкрите поіменне голосування, окрім випадків, передбачених п.п. 4, 16 ст. 26, п.п. 1, 29, 31 ст. 43 та ст.ст. 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Цей перелік є вичерпним.
З умови дотримання порядку підготовки проекту рішення про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради голосування мало відбуватися відкритим поіменним голосуванням..
ОСОБА_1 у позовній заяві зазначила, що право на підпис рішень міської ради мала лише вона, оскільки на той час не було випадків, передбачених ч.ч. 7 і 8 ст. 46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» які передбачають право депутата міської ради на ведення пленарних засідань міської ради та підписання рішень.
При звільненні позивача з посади секретаря ЛМР порушено як спеціальний закон «Про службу в органах місцевого самоврядування» так і загальний КЗпП України, де зазначено, що достроковому припиненню повноважень секретаря міської ради повинно передувати настання обставин, передбачених даними Законами.
Як вбачається із змісту рішення сесії № 19/1 від 15.03.2017 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ОСОБА_8 ОСОБА_1В.» не наведено ані підстав дострокового припинення повноважень, ані підстав звільнення, що суперечить ч. 3 ст. 147-1 КЗпП України. Крім того, не зазначено дати звільнення.
Покликаючись на вищенаведені обставини позивач просила визнати нечинним та скасувати рішення Луцького міської ради від 15.03.2017 року № 19/1 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ОСОБА_8 ОСОБА_1В.», поновити її на посаді секретаря Луцької міської ради з 16 березня 2017 року та визнати нечинним та скасувати рішення Луцького міської ради від 21.03.2017 року № 20/1, згідно якого 21.03.2017 року обрано секретарем Луцької міської ради ОСОБА_7 Дане рішення було прийнято з порушенням вимог ст. 79 п.п. 1,11 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», де зазначено, що повноваження міського голови вважаються достроково припиненими у разі його смерті, а відповідна особа звільняється з посади з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт.
На момент прийняття рішення 21.03.2017 року про обрання секретарем Луцької міської ради ОСОБА_7 повноваження міського голови достроково припинені не були, оскільки факт його смерті прийнято до уваги 29.03.2017 року. Дане рішення є похідним від рішення сесії № 19/1 від 15.03.2017 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ОСОБА_8 ОСОБА_1В.». Тому позивач просила визнати і його незаконним, оскільки в даному випадку її поновлення на посаді буде проблемним.
В судовому засіданні позивач і її представники підтримали позовні вимоги з підстав, зазначених в позові.
Відповідач ОСОБА_6, його представник ОСОБА_4, представник третьої особи ОСОБА_7 ОСОБА_5, не визнавши позову, пояснили, що при підготовці сесії Луцької міської ради, де було прийнято оскаржувані рішення, а також при юридичному оформленні процедури звільнення ОСОБА_1 з органу місцевого самоврядування кожним з відповідачів було дотримано усіх вимог чинного законодавства. Відповідно до ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» представницький орган місцевого самоврядування виборний орган …відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Після смерті міського голови гостро постало питання про дострокове припинення повноважень секретаря Луцької міської ради і вирішення даного питання - пряма безпосередня компетенція депутатів міської ради.
Представники відповідачів зазначили, що постійна комісія з питань дотримання прав людини, законності, боротьби зі злочинністю та корупцією, депутатської діяльності, етики та регламенту підтримала проект рішення щодо дострокового припинення повноважень секретаря Луцької міської ради ОСОБА_1 і рекомендувала винести дане питання на найближчу сесію.
Оскільки рішення комісій носять рекомендаційний характер, ключовою вимогою є те, щоб таке було попередньо розглянуто на постійній комісії взагалі, то спірне питання дострокового припинення повноважень секретаря ЛМР ОСОБА_1 було винесено на засідання постійної комісії з питань земельних відносин та земельного кадастру.
Відповідно до вимог ст. 50 ч. 5 ЗУ « Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження секретаря … міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
Оскільки оскаржуване рішення стосується виключно повноважень секретаря міської ради ОСОБА_1, то даному випадку слід застосовувати ЗУ «Про протидію корупції», оскільки має місце потенційний конфлікт інтересів, який полягає не лише в утриманні від голосування, а й у вчиненні дій. В даному конкретному випадку дії ОСОБА_1 могли б полягати у підписанні рішення. Тому спірне рішення було підписано за доручення ОСОБА_8 ОСОБА_6
ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснив, що питання дострокового припинення повноважень позивача на посаді секретаря Луцької міської ради активно обговорювалося в депутатських колах протягом минулого року, оскільки позивач нехтувала законом, дії керівництва ОСОБА_8 критикувало обласне керівництво. Після дострокового припинення повноважень секретаря Луцької міської ради ОСОБА_1 ОСОБА_8 стала працювати продуктивно і злагоджено.
ОСОБА_6 в судовому засіданні ствердив, що оскільки повноваження секретаря Ради Вусенко Ю.В. були достроково припинені, то відповідно до вимог ст. 46 ч. 9 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» якщо посади міського голови та секретаря є вакантними, то сесію веде за рішенням ради один з депутатів ради.
ОСОБА_8 дозволяє вносити питання до порядку денного сесії і в терміни менші ніж 21 день. І це є нормальною практикою в роботі ради.
Просили у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, їх представників, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що рішенням Луцької міської ОСОБА_8 № 1/1 від 26.11.2015 року ОСОБА_1 була обрана на посаду секретаря Луцької міської ради.
Відповідно до ч.1 ст. 50 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» та ОСОБА_8 Луцької міської ради, секретар міської ради здійснює свої повноваження протягом строку повноважень відповідної ради.
Закон України « Про місцеве самоврядування в Україні », зокрема ст. 42 визначає коло повноважень міського голови, серед яких забезпечення здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організація в межах, визначених цим Законом, роботи відповідної ради та її виконавчого комітету , підписання рішення ради та її виконавчого комітету тощо.
Отже голова, вибраний волею територіальної громади міста уповноважений дбати про благо й добробут мешканців обстоювати права та свободи і законні інтереси територіальної громади міста.
03.02.2017 року помер голова Луцької міської ради, що стверджується копією свідоцтва про смерть серії І-ЕГ № 198193.
Частиною 2 статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що у разі смерті міського голови повноваження міського голови здійснює секретар відповідної міської ради. Секретар міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень міського голови і до моменту початку повноважень міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.
Відповідно до приписів зазначеної статті Закону, з моменту смерті голови Луцької міської ради виконання його повноважень покладається на секретаря цієї ради ОСОБА_1
Згідно ч. 3 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. Не пізніш як на пятнадцятий день після звільнення з посади або смерті міського голови особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження міського голови, звертається до Верховної ОСОБА_8 України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів сільського, селищного, міського голови.
Таке клопотання розглядається Верховною ОСОБА_8 України не пізніше ніж у девяностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень відповідного міського голови.
Частиною 11 ст. 79 цього ж Закону передбачено, що повноваження міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади у разі його смерті з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт.
З метою забезпечення виконання покладених на секретаря Луцької міської ради у зазначених законом випадках обовязків, 15 березня 2017 року, секретар цієї ради ОСОБА_1 скликала позачергову сесію депутатів.
Відповідно до вимог ст. 50 ч. 5 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження секретаря … міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
Крім вирішення питання про дострокове припинення повноважень міського голови ЛМР та звільнення останнього з посади у звязку з його смертю, на вирішення на позачерговій сесії депутатами цієї ради перед вказаним вище питанням було включено питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради.
Проект оспорюваного рішення був включений до порядку денного пленарного засідання 19-ї позачергової сесії ЛМР без дотримання встановленого порядку та процедури, передбаченими ч.15 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», діючого ОСОБА_8 Луцької міської ради.
Пропозиція щодо кожного питання, яке пропонується включити до порядку денного сесії, подається з проектом рішення, підготовленим згідно з вимогами регламенту (ст. 27 ч. 5 ОСОБА_8). Проекти рішень проходять попереднє обговорення депутатами, постійними комісіями.
Винесенню питань на розгляд пленарного засідання ОСОБА_8 передує їх розгляд у постійних комісіях ОСОБА_8, до сфери повноважень яких належать ці питання.
Частиною 3 ст. 17 ОСОБА_8 Луцької міської ради та ст. 4 Положення про постійні комісії ЛМР, затвердженим рішенням ЛМР № 2/6 23.12.2015 року повноваженням щодо розгляду питань порядку денного щодо призначення та/або звільнення секретаря міської ради володіє лише комісія з питань дотримання прав людини, законності, боротьби зі злочинністю та корупцією, депутатської діяльності, етики та регламенту.
Всупереч даним вимогам питання дострокового припинення повноважень секретаря Луцької міської ради ОСОБА_1 було включено депутатами до порядку денного сесії ЛМР в день проведення сесії 15.03.2017 року, без попереднього розгляду профільною комісією.
Під час перерви в сесійній роботі 15.03.2017 року постійна комісія з земельних питань та земельного кадастру ЛМР прийняла проект рішення про дострокове припинення повноважень секретаря ЛМР з порушенням ч. 3 ст. 30 ОСОБА_8.
Не знайшло свого підтвердження в судовому засіданні твердження представника третьої особи ОСОБА_7 ОСОБА_5, що постійна комісія з питань дотримання прав людини, законності, боротьби зі злочинністю та корупцією, депутатської діяльності, етики та регламенту підтримала проект рішення щодо дострокового припинення повноважень секретаря Луцької міської ради ОСОБА_1 і рекомендувала винести дане питання на найближчу сесію.
Протокол № 31 засідання постійної комісія з земельних питань та земельного кадастру ЛМР від 15.03. 2017 року не офіційний документ, оскільки не підписаний секретарем комісії, що суперечить вимогам ст. 47 ч.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.10 Положення про постійні комісії ЛМР.
Суд не бере до уваги твердження відповідача ОСОБА_6 та його представника про те, що внесення до порядку денного проектів рішень в день пленарного засідання ОСОБА_8 є усталеною практикою в роботі органу місцевого самоврядування. Прийняті в такий спосіб рішення не є предметом дослідження в межах розгляду даного судового спору. Суд оцінює на предмет законності лише ті рішення Луцької міської ради, що стали предметом оскарження. Єдиним критерієм такої законності може слугувати відповідність їх вимогам ОСОБА_8 Луцької міської ради, ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», однак жодним чином не попередній практиці роботи органу місцевого самоврядування Луцької міської ради.
В силу дострокового припинення повноважень міського голови у звязку із його смертю його функції виконує секретар ЛМР відповідно до вимог ч. 2 ст. 42, п. 3 ч. 3 ст. 50, п. 6 ч. 1 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Луцькою міською радою порушено також порядок голосування, а саме: ч. 3 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та ч. 1 ст. 41 ОСОБА_8, які передбачають відкрите поіменне голосування, окрім випадків, передбачених п.п. 4, 16 ст. 26, п.п. 1, 29, 31 ст. 43 та ст.ст. 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Цей перелік є вичерпним.
За умови дотримання порядку підготовки проекту рішення про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради голосування мало відбуватися відкритим поіменним голосуванням..
Право на підпис рішень міської ради мала позивач, оскільки на той час не було випадків, передбачених ч.ч. 7 і 8 ст. 46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» які передбачають право депутата міської ради на ведення пленарних засідань міської ради та підписання рішень.
Зважаючи на те, що питання про дострокове припинення повноважень ОСОБА_1В як секретаря Луцької міської ради стосувалось питання персонально щодо головуючого на цій сесії, тому у відповідності до пункту 5 ст. 33 ОСОБА_8 ЛМР, процедурним рішенням депутатів цієї ради ведення засідання було доручено депутату ОСОБА_6
У звязку із прийняттям більшістю голосів депутатів ЛМР рішення про звільнення ОСОБА_1 із посади секретаря Луцької міської ради депутатами ЛМР доручено окремому депутату Луцької міської ради ОСОБА_6 підписання рішень міської ради та рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря ЛМР ОСОБА_1В.».
Разом з тим, ставлячи на вирішення питання про дострокове припинення повноважень секретаря Луцької міської ради, депутатами не враховано, що на позачерговій сесії ЛМР 15.03.2017 року, ОСОБА_1, обіймаючи посаду секретаря цієї ради, фактично виконувала повноваження голови Луцької міської ради, а не секретаря.
Зокрема, ч. 16 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що протоколи сесій міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто міським головою, у разі його відсутності - відповідно секретарем міської ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.
Депутат міської ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні має право на підписання рішень міської ради лише у наступних випадках:
- Сесія міської ради скликана за пропозицією не менше як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради;
- Сесія ради скликана для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду.
Отже рішення про дострокове припинення повноважень секретаря ЛМР від 15.03.2017 року № 19/1, згідно ч. 16 ст. 46 цього закону підлягало підписанню головою ЛМР.
Відповідно до вимог цієї ж статті неправомірним є також і доручення депутатами ЛМР окремому депутату ЛМР ОСОБА_6 ведення пленарного засідання та підписання рішень ЛМР.
Депутати Луцької міської ради своїм рішенням про доручення окремому депутату Луцької міської ради ОСОБА_6 ведення пленарного засідання та підписання рішень міської ради фактично без будь-яких на те повноважень делегували останньому функції та повноваження секретаря міської ради, тоді як законом передбачено що вказана посада має відповідну процедуру проведення та підстави на її обрання.
Відповідно до ч. 9 ст. 46 «Про місцеве самоврядування в Україні», сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради у разі якщо міським головою чи у визначених випадках секретарем міської ради, у двотижневий строк не скликається сесія на вимогу не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету міської ради або у разі якщо такі посади є вакантними.
Частиною 11 статті 46 цього Закону, передбачено, що у випадку, скликання сесії для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.
Отже, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», визначені виключні випадки, коли на депутатів покладено повноваження скликати сесії, головувати та підписувати їх рішення.
А тому рішення про припинення повноважень секретаря Луцької міської ради, яка фактично виконує повноваження міського голови є передчасним, та проведено із процесуальним порушенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»
Стверджувати про вакантність посад і міського голови і секретаря Луцької міської ради, що давало б право депутатам скликати сесію, доручати окремим депутатам підписувати рішення сесії безпідставно, оскільки сесією не було прийнято до відому факт смерті міського голови, у зв»язку з чим були б достроково припинені його повноваження, а секретар міської ради виконувала свої посадові обов»язки.
При звільненні позивача з посади секретаря ЛМР порушено як спеціальний закон « Про службу в органах місцевого самоврядування» так і загальний КЗпП України, де зазначено, що достроковому припиненню повноважень секретаря міської ради повинно передувати настання обставин, передбачених даними Законами.
Як вбачається із змісту рішення сесії № 19/1 від 15.03.2017 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ОСОБА_8 ОСОБА_1В.» не наведено ані підстав дострокового припинення повноважень, ані підстав звільнення, що суперечить ст. 147-1 ч. 3 КЗпП України.
Відповідно до вимог ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Як вбачається з матеріалів справи наслідком прийняття рішення Луцької міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_1В.» від 15 березня 2017 року стало внесення до трудової книжки позивачки запису про її звільнення. Суд погоджується з позицією позивачки, що при цьому в порушення вимог частини 11 статті 3 Постанови Кабінету Міністрів України №731 від 25.05.1998 року «Про затвердження Порядку ведення особових справ державних службовців в органах виконавчої влади» наказ, розпорядження про звільнення з посади видається за місцем роботи з визначенням дати звільнення з посади. в даному випадку дата звільнення не зазначена.
У відповідності до статті 26 Закону України «Про місце самоврядування в Україні» обрання на посаду та звільнення з посади секретаря є виключною компетенцією міської ради. З огляду на виборність посади секретаря міської ради та віднесення таких повноважень до виключної компетенції відповідної ради, саме Луцька міська рада як орган місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади у визначеній ст. 24 ОСОБА_8 формі своєї роботи уповноважена виконувати рішення суду щодо поновлення ОСОБА_1 на займаній посаді.
Проаналізувавши вищенаведені обставини в сукупності суд прийшов до висновку, що рішення Луцького міської ради від 15.03.2017 року № 19/1 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ОСОБА_8 ОСОБА_1В.» прийняте всупереч вимогам ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ОСОБА_8 Луцької міської ради, а тому його слід скасувати, поновити ОСОБА_1 на посаді секретаря Луцької міської ради з 16 березня 2017 року.
Вимога щодо визнання нечинним та скасування рішення Луцького міської ради від 21.03.2017 року № 20/1, згідно якого 21.03.2017 року обрано секретарем Луцької міської ради ОСОБА_7 до задоволення не підлягає, оскільки дане рішення є похідним від рішення № 19/1 від 15.03.2017 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_1В.».
Правова оцінка тим обставинам, що дострокове припинення повноважень секретаря міської ради 15.03.2017 року, на момент прийняття рішення 21.03.2017 року про обрання секретарем Луцької міської ради ОСОБА_7, повноваження міського голови достроково припинені не були, оскільки факт його смерті прийнято до уваги 29.03.2017 року, а саме, що зазначені рішення було прийнято міською радою передчасно, всупереч вимогам ЗУ « Про місцеве самоврядування в Україні», ОСОБА_8 Луцької міської ради, надано вище.
Не заслуговує на увагу твердження представника позивача ОСОБА_3, що без скасування рішення про обрання секретарем ЛМР ОСОБА_7 поновлення на посаді позивача буде проблемним, оскільки такі питання чітко врегульовані і трудовим законодавством і Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Як вбачається з фактичних обставин справи на момент прийняття рішення Луцької міської ради №20/1 від 21 березня 2017 року «Про обрання секретаря Луцької міської ради» посада Секретаря Луцької міської ради була вакантною у звязку з достроковим припиненням повноважень секретаря Луцької міської ради ОСОБА_1, а можливість внесення на розгляди ОСОБА_8 кандидатури секретаря Міським головою виключена.
Рішення Луцької міської ради, яким достроково припинено повноваження секретаря Луцької міської ради ОСОБА_1 станом на 21 березня 2017 року набрало чинності у порядку, передбаченому ст.45 ОСОБА_8 Луцької міської ради та не було скасованим. Дія такого рішення також не була зупинена.
На момент обрання ОСОБА_7 на посаду секретаря Луцької міської ради така посада у Луцькій міській раді була вакантною. Поряд з цим суд надає оцінку законності будь-якого рішення субєкта владних повноважень саме станом на момент його прийняття, в даному випадку станом на 21 березня 2017 року. Будь-яких порушень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ОСОБА_8 Луцької міської ради при прийнятті рішення №20/1 від 21 березня 2017 року «Про обрання секретаря Луцької міської ради» судом не встановлено. Будь-яких обґрунтувань незаконності такого рішення, окрім необхідності його автоматичного скасування як похідного від рішення від 15.03.2017 року № 19/1 позивачкою та її представниками також не наведено. Визнання нечинним та скасування рішення Луцької міської ради призведе до порушення прав ряду осіб, а також законних прав третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_7
З огляду на те, що державна служба є різновидом трудової діяльності, відносини державної служби як окремий різновид трудових відносин потрапляють під регулюючий вплив законодавства про працю, але з певною специфікою. Зокрема, особи, що займають виборні посади в органах місцевого самоврядування, можуть бути звільнені на умовах і в порядку, передбаченому не лише Кодексом законів про працю України, а спеціальним законодавством, що регулює дані правовідносини.
Пунктом 4 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради.
Відповідно до частини 5 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження секретаря можуть бути достроково припинені за рішенням ОСОБА_8.
Скасування рішення Луцької міської ради №20/1 від 21.03.2017 року «Про обрання секретаря Луцької міської ради» матиме наслідком звільнення ОСОБА_7 з займаної посади секретаря Луцької міської ради, що виходить за коло передбачених Кодексом адміністративного судочинства України способів захисту прав позивача та компетенції суду.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що звільнення ОСОБА_7 з займаної посади, як і виконання рішення суду щодо поновлення ОСОБА_1 на посаді секретаря Луцької міської ради є виключною компетенцією Луцької міської ради та повинно вирішуватись на сесії ОСОБА_8 у визначеному чинним законодавством України та ОСОБА_8 Луцької міської ради порядку.
Керуючись ст.ст. 2, 71, 159-163, 256, 257 КАС України, ст.ст. 19, 141 Конституції України, ст.ст. 26, 42, 46-47, 50, 59, 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 3, 7, 10, 20 Закону України «Про органи місцевого самоврядування в Україні», суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати нечинним та скасувати рішення Луцької міської ради № 19/1 від 15.03.2017 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_1В.».
Поновити ОСОБА_1 на посаді секретаря Луцької міської ради з 16 березня 2017 року.
Допустити негайне виконання постанови суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді секретаря Луцької міської ради.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьоїстатті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертоюстатті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області ОСОБА_10