ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.05.2017Справа №910/5390/17Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Чинчин О.В., при секретарі судового засідання Бігмі Я.В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Заступника прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Моршинської міської ради до про Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» визнання договору укладеним та стягнення 1 563 000 грн. 00 коп.Представники:
від Прокуратури: Чумаченко А.А. (представник за посвідченням);
від Позивача: не з'явились;
від Відповідача: Бойко Г.В. (представник за Довіреністю);
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Заступник прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Моршинської міської ради (надалі також - «Позивач») звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» (надалі також - «Відповідач») про визнання договору укладеним та стягнення 1 563 000 грн. 00 коп.
Позовні вимоги вмотивовано тим, що 09.07.2015 року у Департаменті державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області зареєстровано декларацію про готовність житлового будинку по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин до експлуатації, вартість будівництва 52 100 тис., замовником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ». Як зазначає прокурор, всупереч вимогам чинного законодавства України договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Моршина Відповідачем не укладено, коштів пайової участі до місцевого бюджету не сплачено. Таким чином, просить суд визнати укладеним з дня набрання рішенням суду законної сили договір про пайову участь у розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина між Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» та Моршинською міською радою у запропонованій Позивачем редакції, стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» на користь Моршинської міської ради 1 563 000 грн. 00 коп. пайової участі на розвиток інфраструктури м. Моршина.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.04.2017 року порушено провадження у справі № 910/5390/17, судове засідання призначено на 19.04.2017 року.
14.04.2017 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від Відповідача надійшли документи на виконання вимог ухвали суду про порушення провадження по справі від 04.04.2017 року та відзив на позовну заяву, яким просив Суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
18.04.2017 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від Позивача надійшли документи на виконання вимог ухвали суду про порушення провадження по справі від 04.04.2017 року та клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника.
19.04.2017 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від Відповідача надійшло клопотання в якому просить Суд витребувати у Позивача докази сплати судового збору; письмові пояснення щодо зазначення у Рішенні VIII сесії VI скликання Моршинської міської ради Львівської області №164 від 13.10.2011 року "Про затвердження Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста Моршина" та Положенні інформації щодо майбутніх змін до рішення та положення, затвердженого цим документом; оригінали та належним чином завірені копії вищезазначених Рішення та Положення, а також, Положення в редакції змін, прийнятих рішенням Моршинської міської ради №797 від 30.01.2014 року (без подальших змін).
19.04.2017 року в судове засідання з'явився представник відповідача. Представники прокуратури та позивача в судове засідання не з'явились, про час і місце судового засідання були повідомлені належним чином. Представник прокуратури про поважні причини неявки Суд не повідомив, вимоги ухвали суду про порушення провадження по справі від 04.04.2017 року.
Суд прийшов до висновку про задоволення клопотання Позивача про розгляд справи без участі уповноваженого представника, та, керуючись статтею 38 Господарського процесуального кодексу, прийшов до висновку про задоволення клопотання Відповідача про витребування доказів в частині витребування оригіналів та належним чином завірених копій Рішення та Положення, а також, Положення в редакції змін, прийнятих рішенням Моршинської міської ради №797 від 30.01.2014 року (без подальших змін). Також, Суд зазначив, що в матеріалах справи міститься платіжне доручення №444 від 24.03.2017 про сплату судового збору за подання позовної заяви Заступник прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Моршинської міської ради у встановленому розмірі.
Крім того, Суд, ознайомившись з матеріалами справи, з метою повного та всебічного розгляду спору, прийшов до висновку - зобов'язати Прокуратуру та Позивача надати письмові пояснення з посиланням на належні докази з урахуванням відзиву Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "МІСЬКБУДІНВЕСТ".
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.04.2017 року відкладено розгляд справи на 17.05.2017 року, у зв'язку з неявкою представника прокуратури в судове засідання, невиконанням вимог ухвали суду, витребуванням додаткових доказів по справі.
13.05.2017 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від Позивача надійшли документи на виконання вимог ухвали суду від 19.04.2017 року.
15.05.2017 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від Прокуратури надійшли документи на виконання вимог ухвали суду про порушення провадження по справі від 04.04.2017 року та письмові пояснення на відзив Відповідача.
15.05.2017 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від Позивача надійшли письмові пояснення на відзив Відповідача.
15.05.2017 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від Відповідача надійшли документи для долучення до матеріалів справи та письмові пояснення по справі.
17.05.2017 року в судове засідання з'явились представники прокуратури та відповідача. Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.
В судовому засіданні представник прокуратури надав усні пояснення по суті спору, якими підтримав вимоги та доводи позовної заяви. Представник відповідача в судовому засіданні надав усні пояснення по суті спору, якими заперечив проти задоволення позовних вимог.
Суд, ознайомившись з матеріалами справи, з метою повного та всебічного розгляду спору, прийшов до висновку - зобов'язати Прокуратуру надати письмові пояснення з посиланням на належні докази з урахуванням пояснень щодо нормативного регулювання будівництва доступного житла Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "МІСЬКБУДІНВЕСТ".
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.05.2017 року відкладено розгляд справи на 31.05.2017 року, у зв'язку з витребуванням додаткових доказів по справі.
29.05.2017 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від Відповідача надійшли додаткові заперечення на позовну заяву.
В судовому засіданні 31 травня 2017 року представник прокуратури надав усні пояснення по суті спору, якими підтримав вимоги та доводи позовної заяви, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Представник Відповідача заперечив проти позову з підстав, викладених у відзиві та додаткових запереченнях на позовну заяву, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Представник Позивача в судове засідання не з'явився, про поважні причини неявки суд не повідомив, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується поверненням на адресу суду рекомендованого повідомлення про вручення 25.05.2017 року уповноваженій особі підприємства Позивача ухвали суду від 17.05.2017 року.
Таким чином, Суд приходить до висновку, що Позивач про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Приймаючи до уваги, що Позивач був належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів для розгляду справи по суті, Суд вважає, що неявка в судове засідання представника Позивача не є перешкодою для прийняття Рішення у даній справі.
Відповідно до статті 82 Господарського процесуального кодексу України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
В судовому засіданні 31 травня 2017 року, на підставі статті 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частини Рішення.
Відповідно до статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України, в судовому засіданні складено протокол.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ
25.04.2006 року відділом архітектури та містобудування виконкому Моршинської міської ради затверджено архітектурно - планування завдання №15 на проектування нового будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою: м. Моршин вул. 50-ти річчя УПА, 10В.
17.03.2008 року Львівською обласною службою української державної інвестиційної експертизи надано експертний висновок №6.Е716/3 по проекту «Житловий будинок на 142 квартири в м. Моршин вул. 50-ти річчя УПА, 10В», яким рекомендовано до затвердження та розробки послідуючої стадії проектування.
Рішенням Моршинської міської ради Львівської області №164 від 13.10.2011 року затверджено Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина.
Відповідно до п.1.3 Положення його дія поширюється на всіх забудовників, незалежно від їх форми власності.
Згідно з п.2.2 Положення величина пайової участі встановлюється у розмірі: 8% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта містобудування - для нежитлових будівель та/або споруд; 3% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта містобудування - для багатоквартирних житлових будинків, індивідуальних житлових будинків загальною площею більше 300 кв.м., будівель закладів культури та освіти, медичного і оздоровчого призначення.
Договір про пайову участь укладається не пізніше 15 робочих днів з дня реєстрації звернення забудовника, але до прийняття об'єкта в експлуатацію, а для об'єктів 1-3 складності, до реєстрації інспекцією ДАБК у Львівській області декларації про готовність об'єкта до експлуатації. (п.3.3 Положення)
Рішенням Моршинської міської ради Львівської області №797 від 30.01.2014 року внесено зміни до Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина.
Згідно з п.2.2 Положення величина пайової участі встановлюється у розмірі: 8% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта містобудування - для нежитлових будівель та споруд; 3% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта містобудування - для житлових будинків.
Договір про пайову участь укладається не пізніше 15 робочих днів з дня реєстрації звернення забудовника про його укладення, але до прийняття об'єкта в експлуатацію. (п.3.6 Положення)
У п3.8 Положення зазначено, що невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі в розвитку інфраструктури м. Моршина.
21.11.2011 року Інспекцією ДАБК у Львівській області зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт житлового будинку на 142 квартири по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин, замовником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ».
09.07.2015 року у Департаменті державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області зареєстровано декларацію про готовність житлового будинку по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин до експлуатації, вартість будівництва 52 100 тис., замовником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ».
17.07.2015 року Моршинська міська рада звернулась до Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» листом №1603/03-13 з рекомендацією звернутися про укладення договору пайової участі, у відповідь на який Відповідач листом №597 від 20.07.2015 року просив звільнити від сплати пайової участі у розвитку інфраструктури м. Моршина.
Листом №1694/03-16 від 30.07.2015 року Моршинська міська рада повідомила Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ», що державна програма «Доступне житло» призупинена, повторно просило укласти договір про сплату пайової участі у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршин.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, прокурор зазначає, що всупереч вимогам чинного законодавства України договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Моршина Відповідачем не укладено, коштів пайової участі до місцевого бюджету не сплачено. Таким чином, просить суд визнати укладеним з дня набрання рішенням суду законної сили договір про пайову участь у розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина між Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» та Моршинською міською радою у запропонованій Позивачем редакції, стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» на користь Моршинської міської ради 1 563 000 грн. 00 коп. пайової участі на розвиток інфраструктури м. Моршина.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, Суд вважає, що позовні вимоги Заступника прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Моршинської міської ради підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частин третьої, четвертої статті 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:
вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;
примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст;
типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;
договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Відповідно до статті 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. (стаття 181 Господарського кодексу України)
Приписами статей 3, 6, 203, 626, 627 ЦК України визначені загальні засади цивільного законодавства, зокрема поняття договору і свободи договору та сформовані загальні вимоги до договорів як різновиду правочинів (вільне волевиявлення учасника правочину).
Відповідно до частини першої статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (частина перша статті 638 ЦК України). Інші випадки визнання договору укладеним зазначені у статтях 642, 643 ЦК України.
Частина перша статті 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до змісту статей 6, 627 ЦК України свобода договору полягає в праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, виборі контрагентів та погодженні умов договору.
Закріпивши принцип свободи договору, ЦК України разом з тим визначив, що свобода договору не є безмежною, оскільки відповідно до абзацу другого частини третьої статті 6 та статті 627 цього Кодексу при укладенні договору, виборі контрагентів, визначенні умов договору сторони не можуть діяти всупереч положенням цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
Згідно з приписами частини третьої статті 184 Господарського кодексу України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
Згідно зі статтями 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено Судом, Рішенням Моршинської міської ради Львівської області №164 від 13.10.2011 року затверджено Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина.
Рішенням Моршинської міської ради Львівської області №797 від 30.01.2014 року внесено зміни до Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина.
Згідно з п.2.2 Положення величина пайової участі встановлюється у розмірі: 8% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта містобудування - для нежитлових будівель та споруд; 3% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта містобудування - для житлових будинків.
Договір про пайову участь укладається не пізніше 15 робочих днів з дня реєстрації звернення забудовника про його укладення, але до прийняття об'єкта в експлуатацію. (п.3.6 Положення)
У п3.8 Положення зазначено, що невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі в розвитку інфраструктури м. Моршина.
09.07.2015 року у Департаменті державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області зареєстровано декларацію про готовність житлового будинку по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин до експлуатації, вартість будівництва 52 100 тис., замовником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ».
17.07.2015 року Моршинська міська рада звернулась до Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» листом №1603/03-13 з рекомендацією звернутися про укладення договору пайової участі, у відповідь на який Відповідач листом №597 від 20.07.2015 року просив звільнити від сплати пайової участі у розвитку інфраструктури м. Моршина.
Листом №1694/03-16 від 30.07.2015 року Моршинська міська рада повідомила Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ», що державна програма «Доступне житло» призупинена, повторно просило укласти договір про сплату пайової участі у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршин. Факт отримання вказаного листа не заперечувалось представником Відповідача в судовому засіданні.
Суд зазначає, що за змістом ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
До пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва:
1) об'єктів будь-якого призначення на замовлення державних органів або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;
2) будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення;
3) будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла;
4) індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках;
5) об'єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів;
6) об'єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури;
7) об'єктів, що споруджуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру;
8) об'єктів, передбачених Державною цільовою програмою підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, за рахунок коштів інвесторів;
9) об'єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об'єктів енергетики, зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу);
10) об'єктів у межах індустріальних парків на замовлення ініціаторів створення індустріальних парків, керуючих компаній індустріальних парків, учасників індустріальних парків.
Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати:
1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд;
2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбаченої цією статтею, а також крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 30 цього Закону.
Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.
У разі зміни замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму коштів, сплачених попереднім замовником відповідно до укладеного ним договору про пайову участь.
Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін.
Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Кошти, отримані як пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, можуть використовуватися виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту. Інформація щодо договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту та його виконання зазначається у декларації про готовність об'єкта до експлуатації або в акті готовності об'єкта до експлуатації.
Як встановлено Судом, Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» виступило замовником будівництва житлового будинку по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин.
За змістом ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Так, відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, виданої Департаментом державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області, закінчений будівництвом об'єкт - житловий будинок по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин, є готовим до експлуатації, вартість будівництва 52 100 тис.
Суд зазначає, що аналіз норм ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" дає підстави для висновку, що на замовника забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті покладено зобов'язання взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту шляхом перерахування замовником до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури на підставі договору про пайову участь між замовником та органом місцевого самоврядування, укладення якого є обов'язковим.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
За змістом положень ч. 1 ст. 173, ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, зокрема безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно з ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом (ст. 187 Господарського кодексу України).
За таких обставин, невиконання замовником будівництва обов'язку укласти договір про пайову участь до прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва не звільняє його від такого обов'язку.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 16.11.2016 року у справі №3-1281гс16.
Аналіз положень частин 2, 3, 9 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" дає підстави для висновку, що обов'язок ініціювати укладення договору про пайову участь покладено саме на замовника будівництва, оскільки цей обов'язок пов'язаний зі зверненням замовника до органу місцевого самоврядування.
Визначений частиною 9 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (15 робочих днів, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію) встановлено для укладення договору про пайову участь після добровільного виконання стороною цього обов'язку і звернення замовника будівництва до органу місцевого самоврядування з метою укладення такого договору.
Ухилення замовника будівництва від укладення договору про пайову участь до прийняття об'єкта нерухомого майна до експлуатації є порушенням зобов'язання, яке прямо передбачено чинним законодавством.
Невиконання такого зобов'язання не звільняє замовника будівництва від обов'язку укласти договір про пайову участь, у тому числі й після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 30.11.2016 року у справі №3-1323гс16, від 01.02.2017 року у справі №922/753/16.
В обґрунтування заперечень на позовну заяву Відповідач зазначав, що інвестором витрат по проектуванню та будівництва об'єкта було Товариство з обмеженою відповідальністю «Колос - Груп», яке оформило відносини щодо сплати пайової участі шляхом укладення договору про сплату пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м. Моршин від 03.06.2008 року. В подальшому, 17.01.2017 року між Підприємством житлово - комунального господарства Моршинської міської ради, Товариством з обмеженою відповідальністю «Колос - Груп» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» була укладена Угода про заміну сторони у зобов'язанні, яке виникло на підставі договору про сплату пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м. Моршин від 03.06.2008 року. Крім того, Відповідач зазначав, що житловий будинок по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин включений до переліку програми «Доступне житло», а тому на підставі ч.4 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" він звільнений від сплати пайової участі.
Як вбачається з матеріалів справи, 03.06.2008 року між Підприємством житлово - комунального господарства Моршинської міської ради (Виконавець) Товариством з обмеженою відповідальністю «Колос - Груп» (Замовник) було укладено договір про сплату пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м. Моршин, предметом якого є оплата пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м. Моршин в сумі 37467,40 грн. з розрахунку отриманого ліміту на водопостачання і водовідведення в кількості 94,50 м.куб./добу.
12.10.2011 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Колос - Груп» (Інвестор) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» (Замовник) укладений договір №67/10-11 про інвестування будівництва житлового будинку на 142 квартири в м. Моршин, вул. 50-річчя УПА, 10В.
Відповідно до довідки №347 від 07.05.2014 року, виданої Підприємством житлово - комунального господарства Моршинської міської ради, Товариством з обмеженою відповідальністю «Колос - Груп» сплачено пайової участі 75 тис. грн..
17.01.2017 року між Підприємством житлово - комунального господарства Моршинської міської ради, Товариством з обмеженою відповідальністю «Колос - Груп» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» була укладена Угода про заміну сторони у зобов'язанні, яке виникло на підставі договору про сплату пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м. Моршин від 03.06.2008 року.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» було сплачено на користь Підприємства житлово - комунального господарства Моршинської міської ради грошові кошти у розмірі 75 467 грн. 40 коп. із зазначенням призначення платежу: «оплата зг. угоди від 17.01.2017р., сплата пайової участі водокористувачів», що підтверджується виписками по рахунку Відповідача.
Проте, Суд не приймає до уваги вказаний Договір про сплату пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м. Моршин від 03.06.2008 року із подальшим укладенням Угоди від 17.01.2017 року про заміну сторони у зобов'язанні, яке виникло на підставі договору про сплату пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м. Моршин від 03.06.2008 року, на підтвердження факту укладення Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, оскільки вказаний договір регулює відносини сторін щодо оплати пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м. Моршин, а не участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту. Договір про сплату пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м. Моршин від 03.06.2008 року укладений на підставі рішення Моршинської міської ради Львівської області №732 від 25.05.2004 року, яким затверджено саме пайову участь водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу і каналізації м. Моршин, при видачі технічних умов на підключення водокористувачів до водопроводу і каналізації, а не на підставі Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина, затвердженого рішенням Моршинської міської ради Львівської області №164 від 13.10.2011 року.
Крім того, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається на підставі документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками. У Договорі про сплату пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м. Моршин від 03.06.2008 року не зазначено вартість такого будівництва. Також невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, проте договір від 03.06.2008 року взагалі не містить будь - яких додатків.
За таких підстав, Суд не приймає до уваги заперечення Відповідача щодо укладення договору пайової участі на підставі Угоди від 17.01.2017 року про заміну сторони у зобов'язанні, яке виникло на підставі договору про сплату пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м. Моршин від 03.06.2008 року.
Що стосується заперечень Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» в частині звільнення від сплати пайової участі на підставі ч.4 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", у зв'язку з тим, що житловий будинок по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин включений до переліку програми «Доступне житло», Суд зазначає.
Відповідно до статті 40 Закону до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва:
1) об'єктів будь-якого призначення на замовлення державних органів або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;
2) будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення;
3) будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла;
4) індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках;
5) об'єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів;
6) об'єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури;
7) об'єктів, що споруджуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру;
8) об'єктів, передбачених Державною цільовою програмою підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, за рахунок коштів інвесторів;
9) об'єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об'єктів енергетики, зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу);
10) об'єктів у межах індустріальних парків на замовлення ініціаторів створення індустріальних парків, керуючих компаній індустріальних парків, учасників індустріальних парків.
Державна спеціалізована фінансова установа «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» листом №52-9-05 від 21.12.2016 року повідомила, що з Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» та Львівським регіональним управлінням Держмолодьжитла договір не укладався, а кошти згідно з державними програмами будівництва (придбання) доступного житла, у тому числі здешевлення вартості іпотечних кредитів, не спрямовувались. Інформація щодо укладення між Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» та банком, а також з іншими установами будь -яких договорів відсутня.
Листом №34-15/12321 від 30.12.2016 року ПАТ «Державний ощадний банк України» повідомив, що наказ Мінрегіонбуду, на підставі якого реалізується рішення міжвідомчої комісії щодо формування переліку об'єктів житлового будівництва на будівництво, в яких можуть спрямовуватись кошти відповідно до Порядку часткової компенсації, а також відповідний додаток до протоколу, були надані до банку із зазначенням включення об'єкта будівництва (будинку по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин) в перелік акредитованих Міжвідомчою комісією. Однак, жодного договору про співпрацю в рамках даної програми між банком та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» не укладалось. Також договори про надання часткової компенсації відсотків згідно з Програмою на придбання житла в об'єкті будівництва будинку по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин) між банком та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» не укладались.
Листом №45/11/3 від 04.01.2017 року Державна іпотечна установа Кабінету Міністрів України повідомила, що в рамках реалізації Державної програми «Доступне житло» угоди по фінансуванню будівництва доступного житла у м. Моршин, між ДІУ та ПАТ «Державний ощадний банк України» не укладалися. Проте, в рамках стандартів України, для фінансування добудови житлового будинку за адресою: м. Моршин, вул. 50-річчя УПА, 10-В було надано фінансовий кредит ПАТ «Агрокомбанк» (теперішня назва ПАТ «Айбокс Банк»).
Як вбачається з листа Департаменту державних програм та розвитку житлового будівництва Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України №8/17-127-17 від 02.02.2017 року, житловий будинок по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин був включений Протоколом засідання Міжвідомчої комісії з розгляду пропозицій щодо формування переліку об'єктів житлового будівництва, на добудову (будівництво) яких або придбання житла в яких можуть спрямовуватись кошти від 14.09.2012 року до Переліку об'єктів незавершеного житлового будівництва, на добудову (будівництво) яких або придбання житла в яких можуть спрямовуватись кошти в рамках реалізації програм будівництва (придбання) доступного житла, у тому числі здешевлення вартості іпотечних кредитів, та стосовно яких обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями надано подання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2012 року №343. Протоколом засідання Міжвідомчої комісії з розгляду пропозицій щодо формування переліку об'єктів житлового будівництва, на добудову (будівництво) яких або придбання житла в яких можуть спрямовуватись кошти від 17.01.2014 року погоджено Перелік перехідних об'єктів житлового будівництва, на добудову (будівництво) яких або придбання житла в яких у 2014 році можуть спрямовуватись кошти в рамках реалізації програм будівництва (придбання) доступного житла, у тому числі здешевлення вартості іпотечних кредитів, та стосовно яких обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями надано подання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2012 року №343. За інформацією ДСФУ «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» Львівським регіональним управлінням Держмолодьжитла з Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» договір не укладався, отже кошти згідно з державними програмами будівництва (придбання) доступного житла, у тому числі здешевлення вартості іпотечних кредитів, не спрямовувались.
Львівське регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» листом №15-9-05 від 15.03.2017 року повідомило, що з 2014 року по теперішній час призупинено реалізацію державних програм «Доступне житло 70/30», яка передбачала компенсацію державою 30% від вартості житла, у зв'язку з повною зупинкою державного фінансування програми та програми «Здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують покращення житлових умов» (зміни до Держбюджету на 2014 року прийняті Верховною радою України 27.03.2014 року).
Постановою Кабінету Міністрів України №140 від 11.02.2009 року затверджено Порядок забезпечення громадян доступним житлом, який визначає механізм забезпечення громадян доступним житлом відповідно до Державної цільової соціально-економічної програми будівництва (придбання) доступного житла на 2010-2017 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2009 р. N 1249. Забезпечення громадян доступним житлом здійснюється шляхом надання державної підтримки, яка полягає у сплаті державою 30 відсотків вартості будівництва (придбання) доступного житла та/або надання пільгового іпотечного житлового кредиту.
Відповідно до п.4 Порядку державна підтримка надається шляхом:
сплати за рахунок коштів державного та/або місцевого бюджету 30 відсотків вартості нормативної площі доступного житла. При цьому громадянин вносить на свій поточний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, кошти в обсязі 70 відсотків вартості нормативної площі доступного житла;
надання уповноваженими банками або виконавцем (у разі, коли це передбачено законом) пільгового іпотечного житлового кредиту на строк до 30 років. Відсоткова ставка фінансування за такими кредитами встановлюється у розмірі не більше облікової ставки Національного банку плюс 2 відсотки.
Згідно з п.9 Порядку виконавець для надання державної підтримки:
1) укладає:
з уповноваженими ним банками - договори про співпрацю щодо відкриття та обслуговування поточних рахунків громадян для надання державної підтримки, в яких обов'язково передбачається умова стосовно безспірного списання виконавцем з поточного рахунка громадянина коштів для будівництва (придбання) доступного житла;
із забудовником - договір про резервування житлової площі та/або договір про сприяння у будівництві, а також договір про будівництво (придбання) доступного житла. Сума відшкодування витрат за часткове виконання функцій замовника виконавцем, яка визначається у кожному із зазначених договорів, становить не більш як 0,4 відсотка вартості договору;
з громадянином - договір про обслуговування коштів для будівництва (придбання) доступного житла, відповідно до якого громадянин доручає виконавцю розпоряджатися коштами на поточному рахунку, які складаються з суми вартості об'єкта фінансування та суми винагороди (відшкодування). Сума винагороди (відшкодування) за обслуговування коштів, яка визначається у кожному із зазначених договорів, становить не більш як 0,7 відсотка вартості договору;
2) затверджує порядок взаємодії між громадянами, забудовниками та уповноваженими банками і вимоги до них за погодженням з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.
Постановою Кабінету Міністрів України №343 від 25.04.2012 року затверджено Порядок здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який визначає механізм здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом відшкодування частини процентів за кредитами, отриманими на будівництво (реконструкцію) чи придбання в об'єктах незавершеного будівництва або не реалізованого замовниками (управителями) в об'єктах, прийнятих в експлуатацію після 2007 року житла (квартири в багатоквартирних житлових будинках, індивідуальні житлові будинки або майнові права на них) (далі - часткова компенсація процентів).
Відповідно до п.2 Порядку часткова компенсація процентів надається за кредитами, отриманими позичальниками в банках, які звернулися до головного розпорядника коштів державного бюджету та Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій з метою участі у кредитуванні позичальників відповідно до цього Порядку.
Часткова компенсація процентів здійснюється у межах коштів, передбачених на цю мету в державному бюджеті на відповідний рік. Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачі бюджетних коштів визначаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за погодженням з головним розпорядником коштів державного бюджету та Мінфіном. (п.3 Порядку)
У п.4 Порядку зазначено, що перелік об'єктів, в яких може придбаватися житло відповідно до цього Порядку (крім індивідуальних житлових будинків, замовниками будівництва яких є позичальники), визначається за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій міжвідомчою комісією, утвореною відповідно до Порядку забезпечення громадян доступним житлом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2009 р. № 140 (Офіційний вісник України, 2009 р., № 14, ст. 436; 2011 р., № 41, ст. 1682). При цьому остаточне рішення про надання позичальнику кредиту на будівництво (реконструкцію) чи придбання житла в об'єкті приймає банк відповідно до своїх внутрішніх правил. Форми документів, які подаються замовниками (управителями) на розгляд міжвідомчої комісії, затверджує Мінрегіон.
Проте, матеріали справи не містять жодних належних та допустимих доказів в розумінні ст.ст. 33, 34, 36 Господарського процесуального кодексу України на підтвердження укладення між забудовником - Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» та виконавцем заходів Державної цільової соціально - економічної програми будівництва (придбання) доступного житла на 2010 - 2017 роки, який визначається у порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік для надання державної підтримки з метою будівництва (придбання) доступного житла, відповідного договору про резервування житлової площі та/або договору про сприяння у будівництві, а також договору про будівництво (придбання) доступного житла.
Як вбачається з матеріалів справи, з Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» та Львівським регіональним управлінням Держмолодьжитла договір не укладався, а кошти згідно з державними програмами будівництва (придбання) доступного житла, у тому числі здешевлення вартості іпотечних кредитів, не спрямовувались. Інформація щодо укладення між Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» та банком, а також з іншими установами будь -яких договорів відсутня. Також між ПАТ «Державний ощадний банк України» та Відповідачем договори про надання часткової компенсації відсотків згідно з Програмою на придбання житла в об'єкті будівництва будинку по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин) не укладались, в рамках реалізації Державної програми «Доступне житло» угоди по фінансуванню будівництва доступного житла у м. Моршин між Державною іпотечною установою та ПАТ «Державний ощадний банк України» не укладалися. За інформацією ДСФУ «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» Львівським регіональним управлінням Держмолодьжитла з Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» договір не укладався, отже кошти згідно з державними програмами будівництва (придбання) доступного житла, у тому числі здешевлення вартості іпотечних кредитів, не спрямовувались.
Суд зазначає, що включення житлового будинку по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин до Переліку об'єктів незавершеного житлового будівництва, на добудову (будівництво) яких або придбання житла в яких можуть спрямовуватись кошти в рамках реалізації програм будівництва (придбання) доступного житла, у тому числі здешевлення вартості іпотечних кредитів, та стосовно яких обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями надано подання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2012 року №343, не є підставою для звільнення від пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту на підставі ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", оскільки після такого включення забудовник повинен вчинити подальші дії відповідно до Порядку забезпечення громадян доступним житлом та Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Враховуючи вищевикладене, Суд не приймає до уваги заперечення Відповідача щодо звільнення від сплати пайової участі на підставі ч.4 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", у зв'язку з тим, що житловий будинок по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин включений до переліку програми «Доступне житло».
Таким чином, позовні вимоги Заступника прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Моршинської міської ради в частині визнання укладеним з дня набрання рішенням суду законної сили договору про пайову участь у розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина між Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» та Моршинською міською радою є обґрунтованими, оскільки Відповідачем порушено його зобов'язання, передбачене чинним законодавством України, в частині неукладення договору про пайову участь й незвернення замовника будівництва до органу місцевого самоврядування з метою укладення такого договору до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Суд, проаналізувавши зміст запропонованого Позивачем проекту Договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина, зазначає, що договір відповідає типовій формі Договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина, затвердженій Рішенням Моршинської міської ради Львівської області №164 від 13.10.2011 року із відповідними змінами, внесеними Рішенням Моршинської міської ради Львівської області №797 від 30.01.2014 року «Про внесення змін до Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина».
Судом розглянуті та відхилені заперечення Відповідача в частині неможливості укладення договору в редакції, запропонованій Позивачем, оскільки об'єкт вже введений в експлуатацію, а в п.1.1 передбачено, що «Замовник, що здійснює будівництво», з тих підстав, що обов'язок Відповідача по укладенню договору про пайову участь виникає до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Проте, оскільки Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» неналежним чином виконані його зобов'язання в цій частині, а типова форма договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина затверджується відповідним рішенням Моршинської міської ради, а тому такий договір повинен укладатися саме відповідно до затвердженої форми.
Відповідно до частини 2 статті 187 Господарського кодексу України день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Враховуючи вищевикладене, а також з метою захисту прав та законних інтересів Позивача, позовні вимоги Заступника прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Моршинської міської ради в частині визнання укладеним з дня набрання рішенням суду законної сили договору про пайову участь у розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина між Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» та Моршинською міською радою у запропонованій Позивачем редакції підлягають задоволенню.
Крім того, при зверненні до суду з вказаним позовом Заступник прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Моршинської міської ради просив суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» на користь Моршинської міської ради 1 563 000 грн. 00 коп. пайової участі на розвиток інфраструктури м. Моршина.
Відповідно до статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
Судом встановлено, що відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, виданої Департаментом державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області, закінчений будівництвом об'єкт - житловий будинок по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин, є готовим до експлуатації, вартість будівництва 52 100 тис.
Рішенням Моршинської міської ради Львівської області №797 від 30.01.2014 року внесено зміни до Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина.
Згідно з п.2.2 Положення величина пайової участі встановлюється у розмірі: 8% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта містобудування - для нежитлових будівель та споруд; 3% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта містобудування - для житлових будинків.
Суд, перевіривши розрахунок величини пайової участі Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» у розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина вважає, що ця частина позовних вимог підлягає задоволенню у повному обсязі та до стягнення з Відповідача на користь Позивача підлягає сума у розмірі 1 563 000 грн. 00 коп. (52 100 000 *3% =1 563 000 грн. 00 коп.)
Судом розглянуті та відхилені заперечення Відповідача щодо ненастання строку сплати величини пайової участі за договором, днем укладення якого є день набрання законної сили рішенням суду, оскільки станом на час звернення прокурора до суду з вказаним позовом у Відповідача вже був наявний обов'язок по укладенню договору про пайову участь у розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина й обов'язок по сплаті пайової участі. При цьому, Суд звертає увагу, що ухилення замовника будівництва від укладення договору про пайову участь до прийняття об'єкта нерухомого майна до експлуатації є порушенням зобов'язання, яке прямо передбачено чинним законодавством, про що зазначено у постановахВерховного Суду України від 30.11.2016 року у справі №3-1323гс16, від 01.02.2017 року у справі №922/753/16.
Суд також не приймає до уваги посилання Відповідача на постанови Вищого господарського суду України у справах №№911/2540/15, 908/6327/15, 916/30/16, 916/3587/15, якими відмовлено у стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди, на підтвердження неможливості одночасного визнання укладеним договору та стягнення суми пайової участі, оскільки у вказаних постановах між сторонами такий договір укладений не був, а у даній справі договір про пайову участь у розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина є укладеним на підставі рішення суду. Щодо необхідності зменшення розміру пайової участі на суму в розмірі 75 000 грн. 00 коп., які були сплачені Відповідачем на виконання умов Угоди від 17.01.2017 року про заміну сторони у зобов'язанні, яке виникло на підставі договору про сплату пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м. Моршин від 03.06.2008 року, вказані доводи забудовника є неправомірними, оскільки Судом встановлено, що договір від 03.06.2008 року не є договором пайової участі у розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина.
Статтею 4-3 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 23.03.2012 р. "Про судове рішення" рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги Заступника прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Моршинської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» про визнання договору укладеним та стягнення 1 563 000 грн. 00 коп. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на Відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 32,33,36, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ
1. Позов Заступника прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Моршинської міської ради - задовольнити повністю.
2. Визнати укладеним з моменту набрання чинності рішення суду Договір про пайову участь у розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина між Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» (04073, м.Київ, ВУЛИЦЯ СЕМЕНА СКЛЯРЕНКА, будинок 17, Ідентифікаційний код юридичної особи 31175387) та Моршинською міською радою (82482, Львівська обл., місто Моршин, ВУЛИЦЯ І.ФРАНКА, будинок 15, Ідентифікаційний код юридичної особи 04372448) у наступній редакції:
Договір № __
про пайову участь у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина
м. Моршин « » ____201_ p.
Моршинська міська рада Львівської області (код ЄДРПОУ 04372448), що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Моршин, вул. І. Франка, 15 в особі міського голови Ільницького Руслана Яковича, який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», (далі - Міська рада) з однієї сторони та ТзОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" (код ЄДРПОУ 31175387), в особі генерального директора Чеберяка Віталія Борисовича, (далі - Замовник) з другої сторони, уклали цей Договір про наступне:
І. Предмет Договору
1.1. Відповідно до цього Договору Замовник, що здійснює будівництво житлового будинку на 142 квартири по вул. 50-річчя УПА, 10-в в м. Моршин Львівської області (далі - Об'єкт містобудування) зобов'язується взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина, величина якої становить 3 (три) відсотки від загальної кошторисної вартості будівництва об'єкту містобудування - 52100000,00 грн. (п'ятдесят два мільйони сто тисяч гривень 00 коп.).
1.2. Розмір пайової участі становить 1563000,00 грн. (один мільйон п'ятсот шістдесят три тисячі гривень 00 коп.) та перераховується на рахунок, відкритий у Стрийському управлінні Державної казначейської служби України у Львівській області (розрахунковий рахунок № 31513921700624, код платежу 24170000, код Банку 825014, код ЄДРПОУ 37969195, банк ГУДКСУ у Львівській області).
1.3. Розрахунок величини пайової участі є невід'ємною частиною цього Договору (Додаток).
II. Зобов'язання Сторін
2.1. Замовник зобов'язується перерахувати єдиним платежем протягом 30 днів з часу прийняття об'єкта в експлуатацію, зазначені у п.1.2 цього Договору.
2.2. Міська рада зобов'язується:
2.2.1. На вимогу Замовника надавати йому довідки про виконання умов цього Договору.
2.2.2. Спрямовувати грошові кошти, перераховані замовником на пайову участь у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина відповідно до їх цільового призначення та в порядку, передбаченому чинним законодавством України.
III. Відповідальність Сторін
3.1. У разі невиконання Замовником умов Договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина щодо перерахування в повному обсязі коштів, Міська рада здійснює необхідні заходи щодо примусового стягнення вказаних коштів у судовому порядку.
3.2. Сторони звільняються від відповідальності за часткове чи повне невиконання зобов'язань по цьому Договору, якщо це невиконання викликане обставинами форс-мажору.
IV. Строк дії договору
4.1. Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання Сторонами та діє до повного ними виконання своїх зобов'язань за цим Договором.
V. Інші умови
5.1. Зміни до цього договору вносяться в установленому законодавством порядку за взаємною згодою Сторін, шляхом укладання відповідних угод, які є невід'ємною частиною цього Договору або у судовому порядку.
5.2. Одностороння зміна умов або одностороння відмова від цього Договору не допускається.
5.3. Взаємовідносини Сторін, не врегульовані цим Договором, регулюються чинним законодавством України.
5.4. Цей Договір складено у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, - по одному для кожної зі Сторін.
VI. Адреси та реквізити Сторін
Міська рада вул. I. Франка, 15 м. Моршин, Львівська обл., 82482 код ЄДРПОУ 04372448 тел./факс: (03260) 6-02-02 Міський голова ______ Р.Я.Ільницький М.П. Замовник ТзОВ «Будівельна компанія «Міськбудінвест» вул. Скляренка, 17, м. Київ, Київська обл., 04073 код ЄДРПОУ 31175387 Генеральний директор ______В.Б. Чеберяк М.П. Додаток до Договору №___
від « ____» __20____p.
РОЗРАХУНОК
величини пайової участі
до договору №_ від «____ »_____ 20____p.
А. Величина пайової участі Замовника, що здійснює будівництво житлового будинку на 142 квартири по вул.50-річчя УПА, 10-в, в м. Моршин Львівської області визначається в розмірі 3 (трьох) відсотків від загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта містобудування, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами на підставі зведеного кошторису на будівництво, виконаного без урахування витрат з придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій/інвентаризаційної вартості, встановленої в технічному паспорті на будівлю.
В. Загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта містобудування/інвентаризаційна вартість, встановлена в технічному паспорті на будівлю складає:
52100000,00 грн. (п'ятдесят два мільйони сто тисяч гривень 00 копійок).
С. Витрати з придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішньо- та позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій, що були включені в загальну кошторисну вартість будівництва об'єкта містобудування складають: 0,00 грн.
D. Вартість будівництва Замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) поза межами його земельної ділянки складає: 0,00 грн.
Е. Розмір пайової участі, сплаченої попереднім Замовником відповідно до укладеного ним договору про пайову участь складає: 0,00 грн.
F. Розмір пайової участі, сплаченої Замовником, за укладеним раніше договором складає: 0,00 грн.
Величина пайової участі Замовника складає:
((B-C-D)*A%)-E-F= ((52100000,00-0,00-0,00)* 3%)-0,00-0,00 =
1563000,00грн.
(один мільйон п'ятсот шістдесят три тисячі гривень 00 копійок)
Міська рада вул. I. Франка, 15 м. Моршин, Львівська обл., 82482 код ЄДРПОУ 04372448 п/р 31513921700624 в ГУДКСУ у Львівській обл. код Банку 825014 тел./факс: 8 (03260) 6-02-02 Міський голова ______ Р.Я.Ільницький М.П. Розрахунок провів: Заступник начальника відділу економіки, курорту та туризму О.М. Гнатів «____» __ 201__р. Замовник ТзОВ «Будівельна компанія «Міськбудінвест» вул. Скляренка, 17, м. Київ, Київська обл., 04073 код ЄДРПОУ 31175387 Генеральний директор ______В.Б. Чеберяк М.П. 3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» (04073, м.Київ, ВУЛИЦЯ СЕМЕНА СКЛЯРЕНКА, будинок 17, Ідентифікаційний код юридичної особи 31175387) на користь Моршинської міської ради (82482, Львівська обл., місто Моршин, ВУЛИЦЯ І.ФРАНКА, будинок 15, Ідентифікаційний код юридичної особи 04372448) 1 563 000 (один мільйон п'ятсот шістдесят три тисячі) грн. 00 коп. пайової участі на розвиток м. Моршина.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МІСЬКБУДІНВЕСТ» (04073, м.Київ, ВУЛИЦЯ СЕМЕНА СКЛЯРЕНКА, будинок 17, Ідентифікаційний код юридичної особи 31175387) на користь прокуратури Львівської області (79005, Львівська обл., місто Львів, ПРОСПЕКТ ШЕВЧЕНКА, будинок 17/19, Ідентифікаційний код юридичної особи 02910031) судовий збір у розмірі 25 045 (двадцять п'ять тисяч сорок п'ять) грн. 00 коп.
5. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
6. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата складання та підписання повного тексту рішення: 02 червня 2017 року.
Суддя О.В. Чинчин