
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
31.05.2017 р. Справа № 914/441/15
За заявою Комунального підприємства „Моршинтеплоенерго, м.Моршин Львівської області про відстрочку виконання рішення господарського суду Львівської області від 06.04.2015р. по справі №914/441/15
За позовом: Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України, м.Київ
до відповідача: Комунального підприємства Моршинтеплоенерго, м.Моршин Львівської області
про стягнення 4201431,01грн.
Суддя Щигельська О.І.
при секретарі Зарицькій О.Р.
Представники сторін:
від заявника (боржника): ОСОБА_1 представник за довіреністю, ОСОБА_2 - директор
від стягувача: ОСОБА_3 - представник за довіреністю
На розгляді господарського суду Львівської області перебуває заява (вх.№2271/17 від 23.05.2017р.) Комунального підприємства Моршинтеплоенерго, м.Моршин Львівської області про відстрочку виконання рішення господарського суду Львівської області від 06.04.2015р. по справі №914/441/15 за позовом Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України, м.Київ до Комунального підприємства Моршинтеплоенерго, м.Моршин Львівської області про стягнення 4201431,01грн., з яких 2901683,54грн. основного боргу, 329995,84грн. пені, 174443,78грн. 3% річних та 795307,75грн. індексу інфляції, до моменту укладення між КП «Моршинтеплоенерго» та ПАТ «НАК Нафтогаз України» договору про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ, стягнутої згідно рішення господарського суду Львівської області від 06.04.2015 р. у справі №914/441/15.
Ухвалою суду від 24.05.2017р.заяву прийнято і призначено до розгляду в судовому засіданні на 31.05.2017р.
Представники заявника (боржника) в судове засідання 31.05.2017р. зявилися, надали усні пояснення по суті заяви, зокрема, зазначили, що КП "Моршинтеплоенерго" є комунальною власністю Моршинської територіальної громади в особі Моршинської міської ради і несвоєчасне погашення заборгованості перед стягувачем сталося не з вини боржника, оскільки єдиним джерелом для оплати спожитого газу є кошти, отримані в якості оплати за спожиту теплову енергію з боку населення, бюджетних установ та госпрозрахункових підприємств. Погашення частини заборгованості відбулося за рахунок субвенційних коштів (по договору про організацію взаєморозрахунків №143/375-в від 01.12.2015 р. сплачено 407480,87грн.). Погашати величезні борги власними коштами підприємство просто не має можливості через скрутне фінансове становище. Негайне виконання рішення суду та одночасне вилучення суми заборгованості може привести відповідача до стану, який унеможливить здійснення діяльності підприємства та зумовити виникнення непередбачуваних наслідків для підприємства.
Представник стягувача в судовому засіданні 31.05.2017р. зявився, надав усні пояснення по суті заяви, просив суд відмовити у її задоволенні.
Судом встановлено таке:
Рішенням господарського суду Львівської області від 06.04.2015р. у справі №914/441/15 позов Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» задоволено частково та стягнуто з Комунального підприємства «Моршинтеплоенерго» 2901683,54грн. основного боргу, 164997,92грн. пені, 174443,78грн. 3% річних, 795307,75грн. індексу інфляції та 73080,00грн. судового збору. Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 26.11.2015р. та постановою Вищого господарського суду України від 17.02.2016р. вказане рішення суду залишено без змін й набрало законної сили. На примусове виконання цього рішення господарським судом Львівської області 17.12.2015р. видано відповідний наказ, який предявлено стягувачем до виконання в відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, яким винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №49888050 від 20.01.2016р.
09.02.2016 головним державним виконавцем відділу ПВР УДВС ГУЮ у Львівській області по виконавчому провадженню №49888050 винесено постанову про арешт майна боржника та оголошення заборони його відчуження та постанову про стягнення виконавчого збору в сумі 410951,30 грн.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 11.05.2016р. КП «Моршинтеплоенерго» надано розстрочку виконання рішення господарського суду Львівської області від 06.04.2015 р. у справі № 914/441/15 на 12 місяців шляхом стягнення 45000,00грн. щомісячно по 30.04.2017 р. та 3614 512,99 грн. в травні 2017р.
У поданій на розгляд суду заяві, КП «Моршинтеплоенерго» обґрунтовує необхідність відстрочення виконання рішення суду тим, що 03.11.2016 р. прийнято Закон України «Про заходи спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», яким передбачена процедура врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, до яких належить і КП "Моршинтеплоенерго". Однак тривалий час не було затверджено підзаконних нормативно-правових актів на виконання вище вказаного закону. Відповідно до зазначеного закону, для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Так, для включення до реєстру підприємства централізованого водопостачання і водовідведення, теплопостачальні і теплогенеруючі організації подають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, заяву, до якої посеред інших документів додаються копії протоколів територіальних комісій з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах. Проте, станом на день звернення до суду із цією заявою територіальна комісія Львівської обласної державної адміністрації з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах (далі - територіальна комісія) ще не провела жодного засідання, згідно інформації, наданої Департаментом розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації територіальна комісія створена 11 травня 2017 р. і проведення нею засідань заплановано на третю декаду травня.
Відтак, на думку заявника, без протоколу територіальної комісії підприємство не зможе подати пакет документів для внесення КП «Моршинтеплоенерго» в реєстр теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії (далі - Реєстр), а тому буде позбавлене можливості реструктуризувати перед «ПАТ Нафтогаз України» заборгованість. А для того, щоб скористатися можливістю реструктуризації боргу та списання штрафних санкцій, КП „Моршинтеплоенерго потрібен час для того, щоб підприємство внесли в реєстр та для укладення договору про реструктуризацію боргу.
Відповідно до ч.1 ст.121 ГПК України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Пленумом Вищого господарського суду України у п.7.1.1 Постанови №9 від 17.10.2012р. розяснено, що відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом.
Окрім цього, у п.7.2 вказаної Постанови зазначено, що підставою для відстрочки виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Проте, суд вважає, що надання заявнику (боржнику) відстрочки виконання рішення суду на невизначений строк, тобто до моменту укладення договору про реструктуризацію заборгованості (як зазначено у прохальній частині заяви) ставить під загрозу виконання рішення, яке вступило в законну силу, взагалі, оскільки такий договір може й не бути укладено, а тому суд приходить до висновку про відмову в задоволенні заяви.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.86, 121 ГПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
в задоволенні заяви Комунального підприємства «Моршинтеплоенерго» про відстрочку виконання рішення у справі №914/441/15 відмовити.
Суддя Щигельська О.І.